Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

Sto je najgore, ova recenica i nije tako daleko od istine:
Pre dve godine, u MTS mrezi je odjednom doslo do drasticnog skoka neuspesnih handover-a sa GSM na 3G mrezu. Analizom, koja je trajala mesec i vise, ustanovljeno je da se problem javlja kod korisnika sa SE Xperia Mini telefonom na odredjenoj verziji Android-a. Nagli skok se desio jer je MTS tada prodao gomilu ovih telefona za dinar uz neke biznis pakete.
Slucaj je, preko Ericsson-a, eskaliran do SonyEricsson razvojnog centra koji je potvrdio da ta verzija Androida moze da dovede do ponasanja koje je uoceno u MTS mrezi.
Resenje problema je bilo relativno jednostavno: trebalo je update-ovati telefon na noviju verziju, sto uopste nije bilo lako, imajuci u vidu broj uredjaja i korisnike koji du ih koristili.
Sto se tice krajnjih korisnika, oni nisu primecivali nikakve manifestacije problema.

Sve u svemu, operateri mreze planiraju tako da sa minimalnom kolicinom opreme (tj. para) zadovolje potrebe sto veceg broja korisnika. Idealnog resenja nema.

Pozdrav
I koji su bili problematicni(ji): crni ili beli? :p


2 banisha:
Hvala na svemu ispisanom, ja licno cenim to izuzetno.
Procitao sam od prve do poslednje recenice, jako poucan text.
 
CAR me preduhitrio, ali vredi ponoviti..
Zahvaljujem se @banisha (a i @rafiki) u ime clanova foruma, na izuzetnim postovima koje je izneo u ovoj temi. U poslednje vreme je malo ljudi koji su spremni da podele neko znanje, a gde je tu vreme koje se odvoji da se to sve otkuca i postavi ovde. cheers
 
I koji su bili problematicni(ji): crni ili beli? :p

Ovde moram da stanem u odbranu korisnika rafiki.

Ne znam konkretno nista o pomenutom problemu, ali ono sto znam je da moze da se desi da jedan model telefona u operatere u jednoj boji stize sa jednom verzijom sw, a u drugoj boji sa drugom. Zato se desava da se zale korisnici samo jedne boje odredjenog modela (jer ta verzija sw poseduje odredjenu nekompatiblnost sa mrezom).
Naravno, kada bi se i "crni i beli" SE doveli na istu verziju sw, ponasali bi se identicno ;)

Ozbiljni proizvodjaci i operateri imaju posebne odele u firmi (ili unajmljuju trece kompanije) koji se bave testiranjim telefona na radio mrezi pre nego se isporuce krajnjim korisnicima (ne svaki primerak vec serije). Neki problemi se uhvate u ranim beta fazama sw na telefonima, pa se ispeglaju pre nego korisnici saznaju ista o tome. Opet, postoje i oni koji se provuku jer se desavaju u specificnim uslovima kada se poklopi vise faktora, pa ih nije tako lako uhvatiti na testiranju.

Ono sto je rafki napisao je uglavnom procedura za eskalaciju problema. Dakle prate se zalbe korisnika i kada se primeti da postoji odredjena pravilnost i zajednicka promenljiva, rade se inicijalni testovi i zatim ukljucuju vendori terminala i mreze. Problem se resava najcesce update-om sw na telefonu, a jako retko (ali desava se) i promenom sw mreznih elemenata.

Pozdrav i hvala! ;)
 
Poslednja izmena:
U konkretnom slucaju koji sam izlozio, krajnji korisnici nisu imali nikakve manifestacije problema - ili bar ih nisu prijavili. Problem je otkriven pracenjem KPI (Key Performance Indicator) izvestaja sa mreznih nodova, gde je primecen nagli skok gresaka prilikom handovera.

Pozdrav
 
Labudovo brdo/Petlovo brdo je dobilo Vip 2G i 3G baznu stanicu, bazna stanica je instalirana na novoizgrađenom objektu u Gočkoj 41a. Nije mi jasno zašto je baš tu postavljena jer je pozicija iste malo lošija, ali bolje išta nego ništa. Dobro je da postoji još jedna bazna stanica na soliteru u Mrakovičkoj ulici. Sve u svemu, popravljaju pokrivenost.
 
Kad je to "dobilo" 3G BS, kad sam ja pre mesec/dva na Petlovom dobijao odlican 3G signal na VIP-u od zadnje stanice 56-ce pa celim putem do Zelenjaka? (ili bese 53-ka, brkam te dve linije)
 
Nema je u bazi Ratela, još uvek nije ažurirana baza, što znači da je očigledno skoro postavljena. Izguglao sam info o toj BS: http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1554136 . U maju je već planirano njeno postavljanje. Taj objekat je baš skoro kompletno završen i useljen.
Na soliteru u Mrakovičkoj je još ranije postavljena BS koja odlično pokriva dobar deo Petlovog brda, pa i zadnju stanicu 56ce i kompletan deo trase 56ce na Petlovom i Labudovom brdu. :) Ova druga bolje pokriva ostatak naselja.
 
VIP mreza, nova mapa pokrivenosti: L I N K

Ova mapa je zasnovana na kompjuterskom modelu prostiranja signala i ne garantuje dostupnost servisa na određenoj lokaciji. Kao što je to slučaj sa svim sistemima baziranim na radio vezama, na dostupnost usluge utiču brojni faktori poput objekata i drveća u neposrednom okruženju i meteoroloških uslova u datom trenutku. Mapa je bazirana na servisu Google mape i rezultati pretrage zavise od informacija koje se nalaze u Google bazi podataka. Ukoliko zadati parametar pretrage nije dostupan, predlažemo da se prvo ukuca naziv grada ili oblasti, a da se konkretna lokacija pronađe direktno na mapi.
 
Ovo je drugi put da negde na netu vidim mapu po kojoj zivim u Nadi Puric :) :d

Inace vip 3G u Va u poslednje vreme sporadicno radi ocajno tj ne radi uopste i to u centru grada.
 
Ovde moram da stanem u odbranu korisnika rafiki.

Ne znam konkretno nista o pomenutom problemu, ali ono sto znam je da moze da se desi da jedan model telefona u operatere u jednoj boji stize sa jednom verzijom sw, a u drugoj boji sa drugom. Zato se desava da se zale korisnici samo jedne boje odredjenog modela (jer ta verzija sw poseduje odredjenu nekompatiblnost sa mrezom).
Naravno, kada bi se i "crni i beli" SE doveli na istu verziju sw, ponasali bi se identicno ;)

Ozbiljni proizvodjaci i operateri imaju posebne odele u firmi (ili unajmljuju trece kompanije) koji se bave testiranjim telefona na radio mrezi pre nego se isporuce krajnjim korisnicima (ne svaki primerak vec serije). Neki problemi se uhvate u ranim beta fazama sw na telefonima, pa se ispeglaju pre nego korisnici saznaju ista o tome. Opet, postoje i oni koji se provuku jer se desavaju u specificnim uslovima kada se poklopi vise faktora, pa ih nije tako lako uhvatiti na testiranju.

Ono sto je rafki napisao je uglavnom procedura za eskalaciju problema. Dakle prate se zalbe korisnika i kada se primeti da postoji odredjena pravilnost i zajednicka promenljiva, rade se inicijalni testovi i zatim ukljucuju vendori terminala i mreze. Problem se resava najcesce update-om sw na telefonu, a jako retko (ali desava se) i promenom sw mreznih elemenata.

Pozdrav i hvala! ;)

U konkretnom slucaju koji sam izlozio, krajnji korisnici nisu imali nikakve manifestacije problema - ili bar ih nisu prijavili. Problem je otkriven pracenjem KPI (Key Performance Indicator) izvestaja sa mreznih nodova, gde je primecen nagli skok gresaka prilikom handovera.

Pozdrav
Bojim se da ste me pogresno razumeli - ja sam se samo malo nasalio sa onom crni/beli pricom, nisam nista lose mislio niti pak u jednom trenutku imputirao da rafiki iznosi nestine, gluposti ili sta vec.

Ako ste tako shvatili (i ti i on), ja se zaista izvinjavam, nikako mi to nije bila namera :)
 
Ja prebacio na 3G pre neki dan jer sam imao losa iskustva na proslom telefonu (bio nedostupan cesto zbog 3ga) i evo sad opet tripujem da kvalitet razgovora nije ko na 2G, kao da se prekida pomalo, jel umisljam ili jos uvek to nije bas najbolje ispeglano. Telenor je u pitanju i Lumia 520.
 
MTS je negde sredjivao 2G ali je poznata stvar da je njihov 2G voice sa vecom kompresijom i samim tim losiji od Telenora i Vip-a.
 
Samo da javim stanje sa signalom na Tari, deo koji se zove Kaludjerske bare.
VIP- nema ni 2g ni 3g,iako mi stoje crtice da ima signala, pozivi i sms ne funkcionisu.Zanimljivo je da se u lokalnoj prodavnici, kod hotela "Omorika" prodaju ili su se prodavale dopune za VIP (stoji reklama).
Telenor - isti slucaj kao i VIP, s tim sto mi je gazda odmah napomenuo da Telenor ne radi.
MTS - pristojan signal za pozive i sms na telefonu, Internet je na edge, neupotrebljiv skoro,bilo mi dovoljno samo da pratim rezultate na flashscore,na Bench npr. nije hteo da udje ili nisam imao dovoljno strpljenja da cekam.U pitanju je VIP-ov usb modem koji je otkljucan i u njega stavljena MTS internet kartica.
Tako da sam se bez neta smorio najstrasnije, mislio sam da bih mogao da odem negde, cuvam ovce i odmorim glavu,bez telefona,bez interneta....No way, ipak...
 
MTS je negde sredjivao 2G ali je poznata stvar da je njihov 2G voice sa vecom kompresijom i samim tim losiji od Telenora i Vip-a.
Pad kvalitet poziva na 2g se najvise oseti kada se koristi half rate ili amr half rate. To su dva kodeka ko sto im ime kaze upola bitrejta, a koriste se da bi se duplirao postojeci kapacitet bazne stanice (dva half rate poziva umesto jednog full rate).
 
Poslednja izmena od urednika:
I, da, kad smo već kod toga, kako objasniti da u sred centra grada, bez fizičkih prepreka ka BS Telenora, sa HSPA+ jednostavno pređe telefon na EDGE (SGS 3), i to u trenutku kad povuče veću količinu podataka? Ovaj problem je prisutan od kako je Telenor pametna mreža aktivna. Dakle, u idealnim uslovima HSPA+ signal na maksimumu, vidi se stanica na 500-600m, jednostavno uradi prelazak na EDGE, i čim stopiram download, vrati se nazad na HSPA+. Kad pitaš u Telenor prodavnici, i demonstriraš im na telefonu (da, i u prodavnici se isti problem dešava), kažu ti - pa stavite WCDMA only... E jeste, a uđem u lift, i nedostupan, ili mrdnem malo dalje od centra... hmmm...

Ovo je meni počelo da se dešava pre nedelju dana...
 
Moram jednom da se prosetam sa poglavicom po tim zabitima, gde god sam ja bio na VIP-u, stalno sam WCDMA only i uvek imam vezu :) (oK, nije imala nekih 10 sekundi na autoputu za net ali... toliko vec ne brinem :D)
 
^ Ja sam za :)

A kolko kapiram, ti si bio u Beogradu, onda auto putem ka Nisu, i na raznim lokacijama u Nisu. To i jeste ono sto je Vip 3G signalom i pokrio... Auto put NS-BG-NI-LE, a da to nisu mesta sa vise od 10.000 stanovnika. Samo treba da nastavis prema Vranju (Makedoniji) ili Pirotu (Bugarskoj), pa da vidis na WCDMA only da li ces imati signal na Vipu :) - Nisu to bas zabiti, slozicemo se da su putni pravci prvog reda sa prilicnim obimom saobracaja.

Evo danas bas pravili turu Pirot - Temska - Kalna - Babin zub (zimski centar na Staroj Planini) - malo planinarenja ne moze da skodi. Usput je stanje bilo ovakvo:
- Pirot, sva tri operatera HSPA+ signal
- Temska (selo na 15ak km od Pirota), mt:s 3G/HSPA, Telenor - ni GSM, Vip - ni GSM
- Narednih ~25km (Cerova, Mirkovci, sve do vodopada Bigar, uz prekid od ~1km) mt:s GSM/EDGE, Vip i Telenor - nista
- Kalna (rudarski gradic prilicno propao, ali se nalazi na putu), Telenor GSM, mt:s GSM, Vip (samo nacionalni roaming na Telenor mrezi).
- Put ka centru na Staroj Planini, prilicno ujednaceno Telenor i mt:s signal, ili oba ima ili oba nema.
- Kad se stigne gore, na strani prema "Konjarniku" - tu se nalaze dve ski staze na severnoj strani, i put za Midzor, tu Vip ima EDGE, mts ima HSDPA 3.6/384kbps, dok Telenor ima HSPA+ signal.
- Sa druge (juzne strane), gde je novi hotel i jos 3 ski staze: mt:s i Telenor - HSPA+, a Vip - EDGE.

Eto jos malo iskustava iz zabiti. :)
 
Ni ažuriranje softvera Sony Xperia Mini telefona na verziju 4.1.B.0.587 ne poboljšava rad istog na MTS mreži.

xperia_mini_GPRS.png

Ukoliko neko želi da kupi ovaj telefon, a koristi MTS mrežu, neka ga izbegava u najširem mogućem luku!
 
Da telefon prelazi nekad na GPRS, umesto na EDGE. GPRS = maksimalna brzina prenosa 80kb/s (u specifikaciji telefona piše 86kb/s), OGROMAN ping, konekcija totalno neupotrebljiva. Na EDGE-u je bar konekcija upotrebljiva.
U slučaju telefona Xperia Mini na MTS-u, kad telefon popije G, konekcija je totalno neupotrebljiva.
Ne krivim više uopšte operatera jer postoji informacija da ovaj telefon ne radi dobro na MTS mreži. Na drugom telefonu se ovo ne dešava.
 
Los verovatno radio sw za njega.
 
Tokom cele 2012-e godine broj izgradjenih novih baznih stanica (GSM i UTMS):
-Telenor 463
-Mts 351
-Vip 205

Boga mi Telenor je sad opasno blizu MTS-u po pokrivenost Srbije,VIP je i dalje los...
Iskreno prijatno sam iznenadjen.
 
Poslednja izmena:
Mene jesu,iskreno mislio sam da nisu po tom pitanju nesto bili aktivni i to me nerviralo,ovo sam slucajno video ;-)
Evo sajt pa citaj,ima 3 zanimljive statistike koje su objavljene ;-)
http://www.evocentar.net
 
За викенд сам био на Копаонику - викенд насеље Треска. Тамо је зимус Теленор сигнал био криминалан!! А сад... Пун сигнал, edge,3g, h+, све ради ко лудо за разлику од домета код мене на послу (Институт за мајку и дете), где ја врло често немам никакав домет..
Трудили су се. МТС и ВИП су зимус такође били лоши горе, али сад нисам имао картице да проверим...
 
Broj baznih stanica u 2012, po RATEL-u:

Telekom Srbija - 3414
Telenor - 2686
VIP mobile - 2365

Samo sto je glupo sto nije navedeno koliko je 2G a koliko 3G jer to itekako ima veze.
 
Broj baznih stanica u 2012, po RATEL-u:

Telekom Srbija - 3414
Telenor - 2686
VIP mobile - 2365

Samo sto je glupo sto nije navedeno koliko je 2G a koliko 3G jer to itekako ima veze.

verovatno ni broj ne znaci nista, ko sna koja ima koliko KW ili koliko taj broj omogucava koji broj korisnika i % pokrivenosti za njih.
 
Za 2G mogu da se složim da je i Telenor dobar, mada često uletim u neke rupe (šta ćete volim da se pentram po brdima i da idem u prirodu kad mogu), ali za 3G je bar ovde po jugu Srbije, i planinskim predelima mt:s neprevaziđen!

Vip u okolnih 50km od Pirota, nema nigde 3G. mt:s ima skoro na svakom koraku...

BU33KI1.png
 
Ja sam samo naveo da su me iznenadili da su ih najvise oni postavili,a ako je tako i u ovoj godini bilo onda se opasno priblizio MTS-u ;-)
Vip ni ne racunam,jos uvek nije ozbiljna pretnja nekom od ova dva.
 
A jel' bi mogao malo da elaboriras ovde ljudima kojim zakljuckom je ta tvoja glava dosla do toga da su se "opasno priblizili"?
Jer, sa jedne strane imamo one tvoje famozne brojke (nisi naveo izvor, uradi najpre to)... sa druge strane zvanicne podatke RATEL-a za 2012-u, koje je postavio Septimus... i onda, kada imamo te cifre ispred nas i uporedimo ih (koliko je ko imao, a koliko je ko novih izgradio), kazi kojom logikom si ti dosao da ingeniznog zakljucka da se "opasno priblizio", sto je floskula koju ponavljas iz posta u post?
Jer, ovde ipak ima ljudi koji se sluze *zdravom logikom*, a ne tom tvojom, iskrivljenom... stoga - objasni. Molio bih te.

Mada, posto vidim da se u poslednjem postu nastavljas sa "ako je tako i u ovoj godini", te izbija Vidovita Zorka iz tebe... nemoj da objasnjavas nista, u redu je.
Bolje bi ti bilo da si samo izneo taj podatak i izvor, nista vise. Zakljucke ostavi drugima. Nekima koji znaju ponesto.


2 Rock86:
Ja sam ti jos davno u nekom postu rekao da je problem u tvom telefonu... ako hoces, mogu i da ga nadjem, da citiram :p

Salu na stranu - nikada i nije bio problem u operateru. Tako da izjava "ne krivim vise uopste operatera" nije na mestu, jer nikada i nije imala osnova.
I pritom ne ciljam na cinjenicu da tvoj model telefona - kao i svaki Xperia Mini, da se dopunim - ima izvesnih problema na mt:s mrezi, kako je receno, vec ukazujem na ono sto sam potencirao i ranije - problem sa jednim telefonom ne ukazuje automatski na manjkavosti neke mreze. Opet da se dopunim (u slucaju da krenes sa navodjenjem i ona tri-cetiri coveka sto su takodje imali svoje deo problema :)), nije dovoljno ni 3-4-5.
Potreban je poprilicno veci uzorak.
 
Nazad
Vrh Dno