Šta je novo?

AMD APU Kaveri

Ne znam, ali meni tu nesto po pitanju AM3+/AM4 socketa i punokrvnih FX-eva, tj. napustanja istih u buducim planovima AMD-a, opasno zaudara. Stalno citam o tom scenariju od gosn Stilta i jos par, u AMD interno poslovanje, poslovicno dobro upucenih persona, ali nikako da se otmem utisku da AMD (koji inace zvanicno, upadljivo cuti o problematici) nesto kuva u pozadini.

Mantle, koji je nedavno u najosnovnijim crtama predstavljem na onom AMD GPU14 samitu na Havajima, tek treba da se razvija a jedna od premisa mu je po onim slajdovima i optimizacija igara za 8 core FX-eve. Koja je logika da se sad krece u razvoj necega sto kompanija zapravo namerava da posalje u EOL i da se fokusira na 2CU/4core APU pricu? Krajnje nelogicno cini mi se.
A neki dan citam na extremesystems-u one testove novih FXeva koje je mesario drug Flank3r, kako se doticnom omaklo u odgovoru na pitanje nekog od forumasa dal planira da ih turi i pod vodu, kako ga mrzi da sklapa skalameriju i da ce to ostaviti za FX Steamrollera i AM4,),)

Nisam pametan, nadam se jakako da nije tacno, da su u pitanju samo marketinske fore i da cemo prave FX-eve ipak videti, ali opet-sasvim je moguce da od toga ipak i ne bude nista.

Iskreno io ja sam razmišljao slično kao i ti, pa sam posle odustao od takvih razmišljanja. Ali, sad kad ponovo krenem u razmišljanje, deluje mi potpuno nelogično da AMD u potpunosti odustane od FX polja i High-End procesora. Možda se neće AM3+ ili AM4 pojaviti u najskorije vreme, ali ja mislim da AMD nešto zaista kuva u pozadini i da o tome niko živ ništa ne zna, pa čak ni bliski AMD-ovi partneri.

Neki govore da će to biti AM3+ socket a neki AM4, pa šta je tu tačno pojma nemam. Šta ti misliš ? Da li će biti Steamroller FX ili će AMD raditi INTENZIVNO u najvećoj tajnosti i za početak 2015. spremiti Exvator u 20 nm procesu ? Opet, zna se da će i AMD do 2015. usvojiti DDR4 memoriju. E sad je pitanje da li je AM4 Socket oznaka za Socket koji podržava isključivo DDR4 memoriju i budući Exvator procesor, ili je to oznaka namenjena za Steamroller FX ???


Što se tiče ovih prvih rezultzata za Kaveri aPU, ništa tu još nijer potpuno jasno. Tako da se ne raduješ još dok se ne pojave prva kompletnija testiranja sa relevantnim aplikacijama i testovima. Ako se ovo pokaže kao tačno, svakako da je ovo VELIKI korak unapred za AMD i svakako će naterati na razmišljanje korisnike Intela. :)
 
Poslednja izmena:
Uporedi FX-8xxx i A10 koji je tek nesto jeftiniji od istog i bice ti jasno koliko imaju manju zaradu na FX chipovima koji se usto i losije prodaju.

Inace u Kaveriju se nalazi SteamrollerB to je neki medju korak izmedju steamrollera koji je u novim konzolama i buduceg excavatora... taj stari put koji su zacrtali ocigledno vise ne vazi.
Excavator ce sigurno biti aktuelan u 2015, ali ja mislim da ce biti aktuelan samo u APU proizvodima.
 
Poslednja izmena:
Oko 75% prodaje su im APU-i, a sa Kaverijem će to sigurno i porasti...

146a.jpg
 
mislis bila su 2012. na grafikonima nema Richlanda i Piledrivera sto i nije cudo obzirom od kada je chart.
 
Sredinom januara kao i ostalo dan - dva nakon prestavljanja stigne i na domace trziste ;)
 
Mene vise zanimaju core per core performanse. GPU deo ce ostati super kao i do sad, tu Intel gubi bitku.
 
singleplayer da ide ok nije nista cudno
interesuju me mp performanse
i naravno kako ce da radi sa mantle :)
 
Ma cena neće biti nikakav problem, s obzirom na ono što Kaveri nudi. Čitao sam većinu od onih tekstova o Kaveriju i mogu reći da sam oduševljen šta nas očekuje. A s obzirom da sve više i više ozbiljnih kompanija dodaje softversku podršku za APU renderovanje i video kompresiju, očekuje nas i na tom polju VELIKA revolucija u 2014. godini.

Još i kad bi se barem dva-tri najpopularnija video kodeka prilagodila da koriste HSA Kaveri arhitekturu, eto nama kompresije filmova za 5-10 minuta.


Samo se nadam da će se, ipak, do negde maja-juna 2014. pojaviti i Steamroller FX. Tek to bi bila prava revolucija, sa 8 jezgra i 8 MB L3 keš memorije.
 
@kosta10 Majstore, posto si ti obavesten, da li ce moci integrisana iz cpu-a moci da radi u dual cf sa r7770? Hvala ! ;)
 
po do sada su u hybrid crossfire mogle da rade samo low-mid range kartice . (u seriji hd6xxx , modeli zaključno sa 6670 , 6750 već nije mogla da radi )

po nekom mom predosećanju, mislim da će baš 7770 (tj njen rebrand) biti najjača koja će moći u hybrid cf . mada , to je samo moj nagoveštaj i ništa više .
 
Poslednja izmena:
Pa da, ali Trinity/Richland GPU-ovi su bili VLIV4, dok je HD6750 VLIV5 sa jos malo pa duplo vise shader-a, dok su Kaveri GPU-ovi GCN kao i HD7770, HD7790 i R9 260X i imaju isti broj shader-a kao HD7750, tako da nema sumnje da ce HD7770 osetiti ubrzanje, a ima sansi da i R9 260X dobije malo, ali sigurno nedovoljno da opravda premium cenu APU-a naspram procesora slicnih performansi.
 
Poslednja izmena:
Samo se nadam da će se, ipak, do negde maja-juna 2014. pojaviti i Steamroller FX. Tek to bi bila prava revolucija, sa 8 jezgra i 8 MB L3 keš memorije.

AMD's FX family won't get a Steamroller update next year

po nekom mom predosećanju, mislim da će baš 7770 (tj njen rebrand) biti najjača koja će moći u hybrid cf . mada , to je samo moj nagoveštaj i ništa više .

Kao najverovatniji kandidat za dual GPU spominje se R7 260X (stari 7790).
 
Poslednja izmena:
Mislim da sam negde ranije procitano,pronasao najavu za podrsku od 7750 na dalje 7770,7790
 
dali to znači da se 14 januara pojavljuje samo A10-7850K a ostali modeli dolaze kasnije?
 
Pa niko ne zna taöno, AMD nije precizirao svoje planove. Ali verovatno äe se barem dva ili tri Kaveri proesora pojaviti 14.januara, iz svake serije ponaosob (A10, A8 i A6).

Inače, na linku se spominje Steamroller B core, tek sada sam to primetio. O čemu se radi ? Verovatno je u pitanju blago optimizovani originalni Steamroller.
 
Sada jos ostaje pitanje cene. Ako bude 150-170Eur to ce onda biti promasaj jer ce biti duplo skuplji od sadasnjih A10-6700, A10-5800K APU-a, a donece do 30% poboljsanja max. Jedino ako bude cenovno pozicioniran < 130 eur, to bi onda bila kolko tolko dobra kupovina, dok bi sa cenom od 110-120 bila idealna zamena. No ostaje da sacekamo i vidimo. Ja sam mislio da ga sacekam ali ipak cu se odluciti za A10-6700 +FM2= ploca, pa cu sacekati i videti kako ce se Kaveri pokazati i zameniti ga kasnije. I onako za godinu dana dolazi Excavator.
 
Da li ce Kaveri doci u sitnijem procesu prozivodnje od predhodnika? Mislim da su bile takve najave, onda me cudi da je dobitak u brzini samo 20-30%?
 
Da 28nm

20%je mnogo više nego što smo videli na tržištu u zadnje 3 godine tako da će biti dobro ako i to bude istina
 
Poslednja izmena:
Da li ce Kaveri doci u sitnijem procesu prozivodnje od predhodnika? Mislim da su bile takve najave, onda me cudi da je dobitak u brzini samo 20-30%?

Dobitak u prostoru se uglavnom koristi za IGP. Pored toga, ne znam da li se spominje tih 20% poboljsanja na istom kloku ili na istom cenovnom rangu.
 
Da to je istina, znajuci amd pre ce biti ova gora varijanta.
Jer ako stvarno dostignu 20% povecanje performansi CPU u odnosu na A10-6800k sa manjim klokom onda bi prakticno taj procesor bio na nivou i5-2500k... sto je i dalje dve generacije iza intela ali je ipak prilicno lep rezultat. Na takav procesor bi mogao da stavis bilo koju grafiku do 300evrica i da ne razmisljas.
Naravno cisto sumnjam da ce se tih 20% uvek manifestovati u praksi. Ali i da je 10% realnih poboljsanja to je sasvim ok ukoliko cena ne bude prevelika.

To je sa strane procesora. Medjutim procenat procesora koji cini ovaj cip je smanjen u odnosu na richland i trinity. Dakle ovde se govori o skoku u mogucnostima procesora na manjoj povrsini nego prethodni procesor (naravno imamo u vidu da je i manji proizvodni proces pa su mozda uspeli da smeste vise tranzistora).

Ono sto je mnogo interesantnije za ljude koji razmatraju APU (barem treba da bude interesantnije) jeste iGPU. Ne samo sto koristi efikasniju i novu arhitekturu u odnosu na richland/trinity vec i zauzima vecu povrsinu chipa. Samim tim ocekujem veoma velik skok u performansama na tom polju. 1080p medium 40fps battlefield 4 sa integrisanom grafikom bez overkloka? Koga to ne impresionira onda je stvarno oguglao. Iskreno to vise volim da vidim nego R9-290X 780ti i titana zajedno :)

Samo ostaje pitanje cene... nadam se da nece biti prevelika.
 
Veliko je pitanje na kojem kloku će raditi najjača verzija procesora, A10 7800K (ako će se tako zvati, ne znam). Nadam se da će raditi na makar 3.9 ili 4 GHz, jer ako bude radio na ispod 3.8 GHz moraćemo da ga overklokujemo na 4.1 GHz i izmerimo mu direktno klok-za-klok sirove CPU performanse u odnosu na Richland A10 6800K.

Optimista sam po pitanju Kaverija, a mislim da će naročito veliki uspeh ostvariti laptop verzija procesora. Oko toga nemamo skoro nikakvih informacija, moguće je da za laptop AMD sprema neki poboljšani Kaveri u odnosu na Desktop.
 
Nazad
Vrh Dno