Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ja sam stavljao crni umesto crvenog na spejs, jer je crveni previše lagan, a spejs je težak i stalno sam nehotice pritiskao spejs. Sa ovim Cream Yellow ne moram to da radim.
 
To mi nekako više ima smisla za zakrivljene tastature, mali prsti su tu manje "zapeti". Mada se nešto ne sećam da sam video zakrivljenu Alice tastaturu, pa mi nekako samim tim taj layout gubi smisao uzevši u obzir da traži dosta navikavanja, plus su sve ojađene sa F red.
 
Ima većih Alice tastatura koje imaju F red, Feker Alice 98 na primer:
Feker Alice 98.jpg

Ali mislim da jedino Keychron ima Alice manjih formata koje imaju F red, V10 i Q10 koje su 75% Alice.

Inače, naleteo sam na Aliju na neki "early bird" popust koji traje jako kratko, dok traju zalihe, za Gateron Quinn switcheve i ugrabio sam 110 komada za 50€. Sam srećan...definitivno sam nameravao da ih probam jer imaju iste specifikacije kao veoma popularni Gateron Baby Kangaroo ali su od drugog materijala i dosta tiši (BK je vrlo glasan). Za 50€ sam mogao da uzmem svega 70 komada pa mi je ovo naletelo samo tako...
Od 1. maja opet kreću neki popusti, ko planira shopping.
 
Ti si se opasno navukao, kao ja na Lego, tako da kapiram.
 
Jesam, priznajem. Pratio dam ovaj hobi duže vreme ali se nisam nešto upuštao u to, mahom zbog finansija. Relativno skoro sam zagrizao dublje, heh.

Ima gomile switcheva koje želim da probam, dok se ne skrasim na nekoliko...

Treba mi i par pristojnih tastatura. Merkao sam Neo80 ili QK75N jer su kao stvorene za experimentisanje, izuzetno lako se otvaraju i nemaju kabliće koje bih stalno morao da vadim i vraćam dok ih ne zeznem jedan dan...stvarno pismeno osmišljene tastature. Neo80 bih mogao da naručim za 175-200e sa shippingom, plus koliko bi mi uzela carina, što za mene nije malo ali mislim da vredi za tastaturu koju mogu do mile volje da rasturam i sklapam za experimentisanje, plus je dobra.
Onda sam video JRIS75/80 i Cycle7 sa sličnim mehanizmom, treba da izađe Cycle8 koja deluje zanimljivo, Luminkey takođe deluje dobro, ima ih još...i sada ne znam šta ću.

Plan je da eventualno imam jednu 75% ili TKL, jednu pune veličine, jednu 65% i jednu Alice...ali za to će trebati vremena (i para).

Ne gotivim jedino zvuk tih skupljih tastatura jer i sa svim penama ne zvuče duboko i thocky. Prave ih da ugađaju ukusima YouTubera i većih imena uiz hobija koji svi redom furaju glasan i clacky zvuk, ne stavljaju pene osim ako su primorani itd. Još nisam čuo neku skuplju od 150$ da zvuči ni približno poput onog Leoboga...
 
Poslednja izmena:
 
Šta beše najbolji izbor od Outemu tihih prekidača, Cream Yellow, Peach V2 ili Lemon V2?
 
Danas je opet GMK67 $30 a GMK87 $37. Ova druga je u suštini TKL i ima dodatni ekrančić i VIA podršku?
 
Danas je opet GMK67 $30 a GMK87 $37. Ova druga je u suštini TKL i ima dodatni ekrančić i VIA podršku?
Jeste ali ima i razlike u izradi PCB ima flex proreze koji su sada moderni, ali za moj ukus čine da se tastatura bespotrebno uvija. U svakom slučaju su neki standard za jeftinije tastature tog cenovnog ranga.
 
Već mi je na carini 67mica, nego sam gledao možda za ženu da uzmem TKL pa da čekam da restockuju caps koje tražim...
 
 
Ne znam šta im je trebalo da uglave te strelice tako, da ljudi maše desni Shift...
 
I tako, moja potraga za nekom gotovom tastaturom koja odgovara mojim zahtevima se završila zaključkom da svi modeli koji su OK ili ne mogu da se nađu kod nas, ni preko mađara ni preko Alija ili možda mogu ali po paprenoj ceni ili s treće strane zahtevaju zameni tastera i/ili kapica. Tako da sam odlučio da se priklonim tamnoj strani, iskoristim popuste na Aliju i poručio GMK87 + neke puding kapice koje su isto bile na popustu 😂... 50 evra sveukupno. Videćemo kako će da ispadne... jupiiii, još jedan hobi kojem se nisam nadao :eek:.

Još da se opredelim za neke linearne unapred podmazane tastere.
 
I tako, moja potraga za nekom gotovom tastaturom koja odgovara mojim zahtevima se završila zaključkom da svi modeli koji su OK ili ne mogu da se nađu kod nas, ni preko mađara ni preko Alija ili možda mogu ali po paprenoj ceni ili s treće strane zahtevaju zameni tastera i/ili kapica. Tako da sam odlučio da se priklonim tamnoj strani, iskoristim popuste na Aliju i poručio GMK87 + neke puding kapice koje su isto bile na popustu 😂... 50 evra sveukupno. Videćemo kako će da ispadne... jupiiii, još jedan hobi kojem se nisam nadao :eek:.

Još da se opredelim za neke linearne unapred podmazane tastere.
Dobrodošao u klub :)
Kad budeš stavljao svičeve, otvori kućište i pridruživaj pcb ispod sviča koji stavljaš.
U suprotnom možeš da oštetiš diode i verovatno i sockete, jer je pcb baš fleksibilan.
 
  • Like
Reagovanja: vix
Ili izbuši prvo foliju koju stavljaju od skora.
 
Još da se opredelim za neke linearne unapred podmazane tastere
Ako ti se žuri, ovde imaš Keychron K Pro Red ili Yellow za male pare...

Ako možeš da čekaš da stignu sa Aliexpressa, imaš hrpicu boljih varijanti.

Vertex V1 - odlično podmazani, vrlo glatki, pun hod i dublji zvuk, 62g bottom out, 33€ za 90 komada
MMD Vivian V2 - ista priča, 4 težine da biraš, 27€ za 90 komada
JWK Ultimate Black V2 - slično i malo jeftinije (ali mislim da su prethodna dva bolja), 22€ za 90 komada
WS Morandi - popularni i solidni, fabriko podmazivanje malo slabije od prethodnih, 37€ za 90 komada

Od nekih drugih sa više clacky zvukom, ne dubokim:
BSUN Aniya R2 - kvalitetni, kratak hod, 50g težine, 37€ za 90 komada
KTT Strawberry (5-pin) - takođe jako dobri, 38€ za 90 komada
Sillyworks/HMX Hyacinth V2U - 25€ za 90 komada
Sarokeys Strawberry Wine V2 - još jedan BSUN switch, clacky, 36€ za 90 komada
CIY Sakura - opet BSUN, vrlo lagan (42g bottom), kratak hod i malo tiši od ostalih u ovoj hrpici, 21€ za 90 komada

Imaš da biraš, heh...po dubini zvuka, težini...
Primetićeš da neki imaju providno ili poluprovidno kućište ili male difuzere za svetlo na njima, ako hoćeš da ti se bolje vidi RGB (pošto su uzeo pudding keycapove pretpostavljam da je to slučaj?) neki od njih je bolji za to nego recimo Vertex, Aniya ili Hyacinth. Na primer, MMD Vivian i WS morandi imaju difuzere, KTT Strawberry i CIY Sakura su providni, itd...
 
Poslednja izmena:
Puno hvala za pregršt saveta!
Dobrodošao u klub :)
Kad budeš stavljao svičeve, otvori kućište i pridruživaj pcb ispod sviča koji stavljaš.
U suprotnom možeš da oštetiš diode i verovatno i sockete, jer je pcb baš fleksibilan.
Bez brige. Pažljiv sam uvek. Video sam već na YT snimcima šta su potencijalni nedostaci.
Ili izbuši prvo foliju koju stavljaju od skora.
Pašće jedno bušenje. Čačkalica će valjda da odradi posao 😄
Ako ti se žuri, ovde imaš Keychron K Pro Red ili Yellow za male pare...

Ako možeš da čekaš da stignu sa Aliexpressa, imaš hrpicu boljih varijanti.

Vertex V1 - odlično podmazani, vrlo glatki, pun hod i dublji zvuk, 62g bottom out, 33€ za 90 komada
MMD Vivian V2 - ista priča, 4 težine da biraš, 27€ za 90 komada
JWK Ultimate Black V2 - slično i malo jeftinije (ali mislim da su prethodna dva bolja), 22€ za 90 komada
WS Morandi - popularni i solidni, fabriko podmazivanje malo slabije od prethodnih, 37€ za 90 komada

Od nekih drugih sa više clacky zvukom, ne dubokim:
BSUN Aniya R2 - kvalitetni, kratak hod, 50g težine, 37€ za 90 komada
KTT Strawberry (5-pin) - takođe jako dobri, 38€ za 90 komada
Sillyworks/HMX Hyacinth V2U - 25€ za 90 komada
Sarokeys Strawberry Wine V2 - još jedan BSUN switch, clacky, 36€ za 90 komada
CIY Sakura - opet BSUN, vrlo lagan (42g bottom), kratak hod i malo tiši od ostalih u ovoj hrpici, 21€ za 90 komada

Imaš da biraš, heh...po dubini zvuka, težini...
Primetićeš da neki imaju providno ili poluprovidno kućište ili male difuzere za svetlo na njima, ako hoćeš da ti se bolje vidi RGB (pošto su uzeo pudding keycapove pretpostavljam da je to slučaj?) neki od njih je bolji za to nego recimo Vertex, Aniya ili Hyacinth. Na primer, MMD Vivian i WS morandi imaju difuzere, KTT Strawberry i CIY Sakura su providni, itd...
Hvala na preporukama. Priča oko tastera mi trenutno deluje suviše komplikovana jer je izbor prevelik. Jako je teško pohvatati ko su brendovi a ko proizvođači, koji tasteri su identični po specifikacijama i materijalima izrade a u stvari razlikuju se samo u boji plastike i fancy imenu, šta je stvarno unikat po funkcionalnosti a šta "farba" itd. Da ne bih komplikovao sebi život previše, ićiću sa Keychron Pro Red za početak pa ćemo videti kasnije. Povoljniji su, zadovoljavajućeg kvaliteta i brzo mogu da stignu. Dao bih prednost i za dust proof dizajn, kapiram da su kod njega i kapica + stem malo stabilniji, manje wobly. Prozirno kućište bi trebalo da je prednost pošto su puding kapice same po sebi difuzori.

Pošto sam se malo upoznao sa GMK87, planiram da uradim bazično modovanje - podmazivanje stabilizatora i tape mod. Dva pitanja na tu temu:
  1. Pored namenskih maziva, šta su preporučene alternative? Za plastiku je uvek važilo da je najbolje koristiti litijumsku belu mast koja se iz nekog čudnog razloga teže nalazi kod nas.
  2. Koja traka je bolja za tape mod. Imam na raspolaganju klasični "duct tape" (samo crni, ne sivi ako u filmovima 😆) i tekstilnu traku (koristi se npr. za knjigovez).
 
Koliko vidim, za tape mod se uglavnom koristi masking tape, za krečenje. Na zapadu je uglavnom plava ili zelena, ali mislim da postoji i kod nas baš ta, da se ne koriste ove lokalne žute papirne trake.
 
  • Like
Reagovanja: vix
 
Pošto sam se malo upoznao sa GMK87, planiram da uradim bazično modovanje - podmazivanje stabilizatora i tape mod. Dva pitanja na tu temu:
  1. Pored namenskih maziva, šta su preporučene alternative? Za plastiku je uvek važilo da je najbolje koristiti litijumsku belu mast koja se iz nekog čudnog razloga teže nalazi kod nas.
  2. Koja traka je bolja za tape mod. Imam na raspolaganju klasični "duct tape" (samo crni, ne sivi ako u filmovima 😆) i tekstilnu traku (koristi se npr. za knjigovez).
1. neka dielektrična ili silikonska mast, trebalo bi da može da se nađe kod nas, mislim da Wurth ima dielektričnu...tu mast stavi samo na krajeve žica ako nemaš one druge lubrikante. Možeš samo da ubrizgaš malo špricem u nosače ako ti se ne vadi i rastura stabilizator.
2. obična krep traka za izolovanje, može i izolir...bitno da ne provodi struju i da se lepo zalepi. 2-3 sloja, kako ti dune...
 
  • Like
Reagovanja: vix

najbolja za stabs
 
Sve je stvar kompromisa, niti jedan model ne pruža sve sto je potrebno. Kod mene je sto prilično ograničen zato koristim Razer Huntsman mini.
 
Nazad
Vrh Dno