Šta je novo?

Mehanicke Tastature

cekaj, da li me zezas? naveo sam prednosti mehanickih tastatura, moras da navedes prednosti u odnosu NA NESTO? ne mogu da kazem mehanicke tastature su bolje od krastavca kao metode inputa jer:
1)
2)
3)
...

takodje nisam ih ja prvi pomenuo nego artur, ja pokusavam da mu objasnim sustinu, tako da sam uporedjivao kao odgovor njemu, a ti izvlacis iz konteksta.
 
Poslednja izmena:
@Arthur Morgan Ladno imamo iste ako je to tvoja, moglo bi čišćenje da padne.

Pogledaću šta se pisali da istražim pa ono neka je sa srećom. Hvala na odgovorima.
 

Prilozi

  • Logi.jpg
    Logi.jpg
    233.3 KB · Pregleda: 106
Verovatno si u pravu, ali svaka mehanička tastatura se reklamira kao "gejmerska" a ne kao "savršena za kucanje izveštaja u Wordu, kreiranje Excelll tabela, radu u Photoshop-u...".
to gledas entry level mehanicke Razer, CM, Asus, Corsair i ostalo, pa ono rgb lightshow gejmeri idemooo

pogledaj kvalitetne mehanicke custom tastature, Mode, 7V, Q65, Novelkeys, Tofu ili egzotike kao Keycult i sl. to nisu "gejmerske" trastature :)


mene bi recimo veoma veoma iritiralo da mi na stolu stoji ovakva tastatura iznad, ajd sto je operes to jos i mozes, ali ovi izlizani tasteri.... promenjena struktura plastike, kako nekome to moze da bude kvalitetno?
 
Ducky ne odisu nesto preterano kvalitetom, ono sto sam video/probao uzivo od One 2 serije samo Skyline (100% ili tkl verzije) moze da prodje, SF i One 2 mini ne vrede tih para - prevashodno mislim na flex kucista, sto je po meni neoprostivo za bilo koju tastaturu od 80+ evra.
Generalno na Ducky One 2 je bilo dosta prituzbi na key chattering koji se javljao kroz 6-12 meseci i koji su probali da "adresiraju" kroz fw update, tako da bih i to uzeo u razmatranje.
Eventualno da saceka One 3 seriju, ali i ona poprilicno kosta.
Ja sam razmatrao Ducky ali sam odustao od te ideje.

Do 100e samo Keychron, eventualno neku drugu opciju koja ima hot swap mogucnost.

u 100-130 evra segmentu u EU mogu da se nabave Ducky, kao i Leopold, Varmilo i Durgod koje su kvalitetnije tastature od cele skart gejming ponude Corsaira/Razera/Logitech & co i predvidjene su prevashodno za office rad - ali u tom cenovnom rangu (+10-20e preko) se nalaze entry-level custom opcije poput GMMK 1 i 2, koje su verovatno bolja opcija na duze staze.
Ja imam dve Ducky One 2 TKL koje svakodnevno koristim po 8-14 sati. Kvalitet mislim da se ne dovodi u pitanje imajući u vidu šta sve preživljavaju kod mene.

Pored njih imam i Keychron K8 - dobra tastatura, ali Ducky sveukupno deluje kvalitetnije.
 
pogotovo sto sad imas ducky one 3, hotswap, mozes da budzis dodatno ako zelis :)
 
@Arthur Morgan Ladno imamo iste ako je to tvoja, moglo bi čišćenje da padne.

Znam (vidim) da bi trebao da je očistim, ali me mrziiiiiii... :):)

to gledas entry level mehanicke Razer, CM, Asus, Corsair i ostalo, pa ono rgb lightshow gejmeri idemooo

pogledaj kvalitetne mehanicke custom tastature, Mode, 7V, Q65, Novelkeys, Tofu ili egzotike kao Keycult i sl. to nisu "gejmerske" trastature :)

Razumem šta pišeš, ali...

95% vlasnika kompjutera, u koje i sebe ubrajam, verovatrno (kao i ja) nije nikad čuo za te firme i tastature. I kad na YouTube naletim na neku recenziju to su modeli Corsair, Razer, CoolerMaster ili neka Asusova čije cene vršljaju oko 200-300€, sve do jedne se vode kao "gejmerske" i ja, kao i ogromna većina, ne zalazi dalje od toga.

Istina, za par dana zevanja po ovoj temi sam saznao za Keychron, GMK Yugo, Ducky, sad ću da proverim ovo što si ti pomenuo, pa sam bar naučio nešto što mi, nadam se, neće nikad zatrebati. Ne zato što je loše naučiti nešto novo, nego, brate, cene su uši otpadaju!! :)
 
99% :D
 
Cene nisu za domaće tržište, a odavno se zna dubina džepa za entuzijaste i hobiste, od pecanja do letenja u vazduh ili nautike. 🎣💨🌊
 
Ako kucas kao Kutija 8h dnevno, onda to nije entuzijazam vec jedna od najboljih investicija koje mozes sebi da ucinis.
 
Da, profesionalce sam izuzeo jer se podrazumevaju, mislih na kežual korisnike.
 
Ako kucas kao Kutija 8h dnevno
wolf-of-wall-street-rookie-numbers.gif
 
Ducky One 2 serija je oko 120-130e, One 3 je 160-170e i ima ih samo (trenutno u EU) kod Caseking-a u Nemackoj i to kao pre-order opcija.
Kao sto sam rekao One 2 TKL i full size - da dobro deluju (kratak period koji sam probao u Conradu), one u manjoj izvedbi (60-65%) me nisu odusevile. Ja sam umalo uzeo Skyline TKL, dok nisam zagrebao malo vise po pitanju alternativa.

Za 130-140e smatram da ima opcija koje su bolje od Ducky-ja, Durgod prevashodno koje nazalost nije bilo do skoro u iso-DE layoutu. Durgod (mx brown i blue) sam probao i licno kod lika koji je prodavao polovne, mesec dana koriscene.
A ako se vec odvaja 130+ evra za tastaturu, licno smatram da je bolja opcija dodati jos malo i ici na neko entry-level custom resenje - naravno ukoliko postoji mogucnost. Jeste da je vise zezanja oko sklapanja, ali se dobija bolji proizvod, pod uslovom da kupac ima predstavu sta zeli od istog.

Inace smatram da je ponuda gaming tastatura losa i da to nisu proizvodi koji su bili na nivou od pre 5-6 godina, kada su OEM-ovi za iste odradjivali bolji posao.
Ponuda trenutno jeste veca tj sarenija nego pre, ali bih radije uzeo Ducky nego bilo koji gaming brend, ako vec mora neka prebuilt opcija i ne postoji mogucnost izbora. Ali problem je sto se i Ducky nalazi u cenovnom segmentu u kom ima vise nego odlicnu konkurenciju.
Na kraju dana se svodi na licne preference, tako cela tematika vrlo subjektivna.
 
Poslednja izmena:
One 3 je 160-170e i ima ih samo (trenutno u EU) kod Caseking-a u Nemackoj i to kao pre-order opcija.
Nije preorder vec se ceka import kontigent jer su sve rasprodali.
Isto bilo i sa GMMK kada sam narucivao.

Screenshot_2022-04-14-20-24-05-97_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
139e za 60%, TKL verzija pocinje od 179e...

Pretpostavio sam da se radilo o pre-orderu jer GMMK 2 i Ducky One 3 nisam nigde nasao osim kod Caseking-a, tako da pretpostavljam da se radi o prvom kontigentu uvoza za EU.
Oba modela su se relativno skoro pojavila, ne videh da ih ima kod mainstream lanaca prodavnica.
Vec sam spomenuo da je Caseking odlagao 2-3x datume isporuke za GMMK 2, pocevsi od februara...
 
Poslednja izmena:
Odlagao je jer je proizvodjac odlagao. Oni su direktni predstavnici GMMK i Ducky za Nemacku. Zato ih niko nema jer ne mogu da se takmice sa njima.
 
Nije preorder vec se ceka import kontigent jer su sve rasprodali.
Uvek sam se pitao gde su strelice kod ovih 60% tastatura, jer je to nešto bez čega se ne igra (bar ja lično)??? Da ne pominjem poprilično sumanutu cenu za nešto što je, koliko vidim, wired-only??

Inače, gledajući Ducky sajt, sve mi je to, nekako, previše šareno za moj ukus (čak i one žute iz One3 serije su mi jezive), ali ima par zaista lepih i neobičnih modela kao što je OVAJ (ovo je čak i neki custom 65% layout). Ali ga nikada ne bih uzeo jer sam se navikao na ISO raspored tastera i ovaj uski ENTER mi sad strašno ide na nerve. :)

Ali da su neobične, tu nema pogovora.
 
Ako ti je Ducky saren, sta bi tek rekao za japance...
Srecom, ukusi su razliciti.
 
Ako ti je Ducky saren, sta bi tek rekao za japance...
Ne znam, to još nisam video i nadam se da neću. :) :)

Naravno da sam pisao o SVOM LIČNOM utisku i normalno je da ukusi budu različiti, ne bi valjalo da nije tako. Samo je MENI LIČNO šareniš čim na tastaturi ima više od dve boje. Valjda zbog svog Opsesivno-Kompulzivnog sindroma u blažem obliku me malkice nerviralo kad na mojoj crnoj ASUS tastaturi namestim belo svetlo za tastere, a tri male lampice koje signaliziraju uključene brojeve ili velika slova budu žute i jedino žute. I trudim se da to ne primećujem i bude mi OK i normalno, ali neki đavo mi, u pozadini, ne da mira.

Zato sam sad i uzeo TKL tastaturu. :) Dodatne lampice koje su na mojoj novoj tastaturi (grozno) crvene sada su uvek ugašene i nema signalizacije dela tastature sa brojevima...
 
po mom skromnom misljenju tastature za desktop i treba da su zicne. problemi koji dolaze sa bezicnim periferijama su podnosljivi kad je kompjuter za televizor u pitanju, ili za tako neku zezanciju, kad ti dodju ljudi, imas jednog bezicnog misa i tastaturu da im das da muljaju po tome, a ne po tastaturi koju koristis. ali za rad? za desktop gaming? zasto bi pri zdravoj pameti uzeo to?
 
170e nije puno za Ducky One 3, kada se uzme u obzir koliko kostaju kvalitetne PBT kapice, fabricki podmazani prekidaci, PCB sa dobrim kucistem i dampeningom, stabilizatorima koji su klasu iznad onog sto se ugradjuje u gaming asortiman tastatura od poznatih gaming brendova... I da ne nabrajam dalje...:)

Ne znam da li ima svrhe ulaziti u diskusiju sa nekim ko nije ciljna grupa za ovo sto Ducky i GMMK zele da ponude trzistu - relativno pristupacan i kvalitetan proizvod koji je gateway za custom keyboard "fanove", ne i prave entuzijaste jer ta "entry-level" prica kod entuzijasta krece od 200e pa na gore. Pri cemu naravno da mogu da se sklope tastature i za manje novca...

Meni je kod Ducky-ja One 2 SF i 60% verzija, koje sam video uzivo, smetalo sto su zakinuli na kvalitetu kucista tastature, postojao je flex na sredini kod spacebara kod izlozenih primerka.
Durgod, kineski no-name OEM brand fakat je ostavio utisak kvalitetnije tastature i sa nesto boljim stabilizatorima, pri cemu je i Ducky imao za klasu, ako ne i dve bolje od gaming brendova i svakako celokupno su bolja opcija od istih.
Ali recimo uz to je Durgod bila i tisa jer su prekidaci bili fabricki podmazani, sto me je i odgurnulo od Ducky-ja i cele te prebuilt price, posebno kada sam video koliko Corsair/Razer/Logitech i Roccat traze za svoj "vrh ponude"... Takodje Varmilo i ostatak slicne ponude kod Candykeys i slicnih mi se nije dopao jer su uglavnom bile bez hotswap-a i sa ABS kucistem...
Skapiras onda zasto da izvdvojim taj novac za neku gotovu prebuilt tastaturu, ako postoje sitnice koje me iritiraju, kada mogu da sklopim po svojim preferencama.

Recimo sa modifikacijama koje planiram za GMMK 2, doduse ne sve odjednom, verovatno cu da prebacim 200e ali cu makar dobiti proizvod koji po mojim preferencama i kvalitetniji od vecine prebuilt resenja. Uz to mogu i da zamenim svaki deo, bez da posezanja za lemilicu...
 
Ja nameračio Steelseries Apex PRO ili 7 TKL (red switchevi) vidjeću još + prismcaps.

Imam Apex 5, to je neka hibridna varijanta između membranske i mehaničke i tastatura je odrađena baš kvalitetno. U suštini zamjeram joj jedino te switcheve koji su užasno glasni.

Šteta što Steelseries ne radi wireless varijante tastatura, u tom slučaju bukvalno ne bih razmišljao o drugom brendu.
 
Kao neko ko se bavi ilustracijom, animacijom i dizajnom u svet mehaničkih tastatura sam ušao isključivo zbog beskrajnih mogućnosti modovanja. Kad sediš 24/7 ispred 4 monitora tastature su jedna od stvari koje kreću da bodu oči svojom jednostavnošću. Tako da po potrebi i raspoloženju u zavisnosti od toga na čemu trenutno radim menjam opremu. Na membranske tastature se ne bih vratio nikada. Pa na koju membransku tastaturu možeš staviti roze kapice 😁
 

Prilozi

  • IMG_20220411_101100.jpg
    IMG_20220411_101100.jpg
    247.2 KB · Pregleda: 65
  • IMG_20220411_102518.jpg
    IMG_20220411_102518.jpg
    278.6 KB · Pregleda: 58
  • IMG_20220411_102523.jpg
    IMG_20220411_102523.jpg
    276.5 KB · Pregleda: 57
  • IMG_20220411_102530.jpg
    IMG_20220411_102530.jpg
    179 KB · Pregleda: 83
↑ Uuuu što su lepe.

Na koji način najlakše nabaviti GMMK1?
 

add to cart, buy :)
 
Da se pohvalim prvom mehaničkom tastaturom. U pitanju je Keychron K4 v2, alu varijanta, brown, hot-swappable, RGB.

Generalno trebala mi je 96% tastatura sa bluetooth-om i osvetljenjem jer na poslu često ugasimo po koje svetlo pa je malo mračnije. Zanemarite haos na stolu. :)

93C06829-AB00-4BA4-BB87-247ABF22D920.jpeg
 
A novcanik malo podebljan, bilo avansa izgleda ..
 
Verovatno od silnih kartica koje i ne koristi. :D
 
Nazad
Vrh Dno