Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

imam iptv i net. nisam imao nikakvih prekida u zadnje vreme (okolina iriga)

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
Kod mene u Nišu upravo sada proradio internet

Sent from my LDN-L21 using Tapatalk
 
Meni je celo veče radilo bez prekida, imam iptv i internet vdsl, dok komšiji iznad mene nije radio net, a iptv mu je radio normalno. Tako da je prekid bio selektivan, nije pogodio sve korisnike.
 
I mojima je radio VDSL celo veče, opština Gornji Milanovac. (Znam posto sam im daljinski sredjivao nesto oko video nadzora)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Došao sam do zaključka da korisnici koji imaju IPTV nemaju internet trenutno (jer ne mogu da se povežu na PPPoE).

Korisnici koji imaju samo internet, idalje su povezani na PPPoE i imaju internet.
Los zakljucak imam IPTV na 3 TV i radi savrseno.
 
Meni opet ne radi net od jutros, mozda i duze... PPPoE Authentication Failure...
 
Jel samo ja imam ovaj problem?
 
Ima li kakvih pogodnosti za postojeće korisnike?

Obrisite post

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koliko se čeka na proveru tehničkih mogućnosti za VDSL/Box (pretpostavljam da su portovi problem) u centru Beograda? Hvala.
 
danas sam bio malo vredan i resio sam da prebacim ruter u drugu kucu, da bih skratio kabal koji ide od bandere do rutera, nadajuci se boljim parametrima linije jer je ovo vec radilo na granici... ali iz nekog razloga, stvar je jos gora, a naravno, ne vidim gde sam mogao napraviti gresku. izbacio sam dobar deo kabla, i eliminisao 2-3 spoja. nadao sam se da ce biti mnogo bolje, kad ono medjutim.... evo slike pre mog majstorisanja i posle

2019-11-12.png


2019-11-12 (1).png

da li je bitno kod spajanja telefonskih zica koja je "leva" a koja "desna" tj da li bi obrtanjem zica mogao dobiti neko poboljsanje, da znam, da li da se penjem na tavan ili je to uzalud?

pre ovog majstorisanja speedtest je pokazivao oko 48/7, sada pokazuje oko 48/4 (sa sva tri upaljena IPTVa), nema prekida veze ni sada, a nije bilo ni ranije. samo se upload smanjio :wall: :crash:
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da si smanjio opadanje signala za 11.5 na 9dB što jeste veliki uspeh.

Zašto je upload sad tolko loš, pretpostavljam zbog nekog šuma na liniji. Mada je potpuno nelogično da se skraćivanjem linije poveća šum.

Kako si tačno povezao kabl koji ti ulazi u kuću s ruterom? Možeš li da slikaš?
 
Dobar dan. Interesujem se za sirenje signala po kuci, imam novi ruter koji sam dobio uz paket - zte zxhn h168n i povezao bih ga sa starim Huawei HG531v1 kako bih pojacao signal u drugom delu kuce. Da li je neko radio to konkretno za te modele i kako bi to izgledalo? Svaka sugestija je vise nego dobrodosla :)
 
Zanimljivo je da si smanjio opadanje signala za 11.5 na 9dB što jeste veliki uspeh.

Zašto je upload sad tolko loš, pretpostavljam zbog nekog šuma na liniji. Mada je potpuno nelogično da se skraćivanjem linije poveća šum.

Kako si tačno povezao kabl koji ti ulazi u kuću s ruterom? Možeš li da slikaš?

sada sam promenio kabel koji ide od tavana do rutera tj splitera... pa nema sta posebno da se slika... gore na tavanu, kabel koji dolazi sa bandere ima 4zice tj dve parice... jedna parica nema funkciju, druga normalno ima telefonski signal.... tu na tavanu je spojeno sa drugim kablom koji ide dole u sobu. spojeno je tako sto je skinuta izolacija i zice su uvrnute i izolovane, nema nikakvih konektora. dole u sobi na taj kabal koji ide sa tavana i spusta se u sobu je krimpovan rj11 konektor, dakle ne ide u zidnu uticnicu. to dalje ide u spliter i kratki (kupljen gotov, nisam ga ja pravio) kabel ide do rutera (a drugi od splitera ide do fiksnog telefona)

sada je stanje ovako:


2019-11-13.png
 
Stavi ti telefonsku utičnicu na donjem kraju tog kabla umesto RJ-11 koji si sam krimpovao, pa proveri situaciju onda. Sa utičnicom je manje potencijala za greške.
 
nemam tu uticnicu, kabel je kasnije dodat, ne ide kroz zid.. a krimpovao sam na desetine lan kablova i uvek su radili bez problema. i ovde sam probao dva razlicita kabla, situacija je ista tako da nije do krimpovanja..

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
namestio sam neke ip kamere.... kako da znam da li sam iza CG NATa, pokusavao sam nesto da podesim, da ih vidim spolja alli mi ne ide... pa da znam sta je uzrok..
 
Pisano milion puta za CG-NAT....
Na toj Status stranici gde si gledao parametre klikni na text/link ispod te tabele sa parametrima da prikaže još jednu tabletu i vidi koja je IP adresa sa WAN konekcija koja se verovatno zove : HSI, HSI_VD, High Speed Internet...

Uglavnom imaš po 4 konekcije (Internet, IPTV, Voice i TR-069) u ADSL i VDSL varijanti nađi koja je internet u VDSL varijanti.
Na mom ZTE se zove "HSI" (a ADSL varijanta se zove "HSI_AD")...

Ako IP adresa je 100.xxx.xxx.xxx fasovao si CG-NAT. Dakle 100 ne 109, 178,...
Ako vidiš neku drugu adresu proveriš samo da li na whoer.net ti izbaci tu istu IP adresu... ako je isto nije CG-NAT. Onda naučiš mali bolje kako se radi port forward :d i koje port-ove koriste te tvoje kamere.
 
Poslednja izmena:
ok havala :)

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
Ljudi imam problem. Presao sam pre 10ak dana na 100/10 sa 50/8 (koji je radio savrseno) i evo juce je pocela konstantno da puca veza. Dakle 10 dana je radilo savrseno, nijedan prekid, bez laga u online igrama, ali od juce mi puca veca na svakih sat vremena ako igram nesto. Upstream SNR Margina divlja, i kada dodje do pucanja vidim da je pala na nesto tipa 2. Downstream je uglavnom oko 6.8-7. Pretpostavljam da je nestabilno zbog prevelike brzine, ali kako je onda bilo stabilno do sada?

Da napomenem da imam povezana 1 PC direktno u LAN1, dok je drugi pc povezan preko Switcha u LAN4 na koji su prikopcani TV i taj PC. I naravno jos 5-6 uredjaja koji su povezani preko wifia.

Sta mi je ciniti? Potpisan je novi ugovor od 2 god. i sve je radilo dobro do juce. Od juce je neupotrebljivo... Evo parametara trenutnih:

DSL Link Information
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 5191/102398 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 606/109048 kbps
Noise Margin(Up/Down) 1.9/5.3 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/3.9 dB
Output Power(Up/Down) -25.6/14.5 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 4/24349
FEC Errors(Up/Down) 11/0
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 0 h 11 min 57 s

Kao sto vidite upstream margina je podivljala a sada vidim prvi put i downstream ispod 6. Medjutim download nijednog jedinog trenutka nije pao ispod 100mb tj. 93mb po speedtestu dok upload zna da padne na 1mb. Ne bih da se vracam na 50mb ako ne moram...
 
za pocetak da zoves telekom, mozda su negde losi spojevi, usla voda u kabal i sl pa neka provere

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока
 
za pocetak da zoves telekom, mozda su negde losi spojevi, usla voda u kabal i sl pa neka provere

Послато са moto g(7) power помоћу Тапатока

Zvao sam i prijavio smetnju automatu... ni ne cuh se s operaterom. Kakva je ovo tehnicka podrska?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 10238/102398 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 14342/117296 kbps
Noise Margin(Up/Down) 8.4/7.2 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0/3.9 dB
Output Power(Up/Down) -25.8/14.7 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 125/22399
FEC Errors(Up/Down) 236/0
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 0 h 39 min 59 s

Evo parametara sada, bukvalno za pozeleti. I onda ce samo odjednom da mi krene padati upstream margina i upload da usporava sve dok mi ne pukne konekcija. U raspalom mtsu ne mozes da dobijes ni operatera nego moras da ostavljas prigovore putem automata, nabijem ih na...
 
Mozes, da dobijes operatera, samo su to zamumuljili da mi je trebalo nedelju dana da provalim... Zovi opet da prijavis problem, i imas negde opciju da dopunis prijavu gde te povezuje na operatera...

pozoves broj 0800100100 pa opcija 4, 3, 3, 1, 1 ili tako nesto... ovo je za opciju prijave kvara na internetu

Ali iz 15dnevnog iskustva koje pokusavam da zaboravim, nece ti operater nista pomoci... ponavljace istu pricu kao i automat... cisto da znas...
 
Poslednja izmena:
Znaci poenta je da vec imas prijavu za kvar vezano za internet, pa kada opet pokusas da prijavis kvar kazace ti automat kako prijava vec postoji i pitace te da li zelis da dopunis prijavu... Tada se javlja operater, ili mozes da ostavis broj na koji ce te pozvati, da ne bi cekao... Mene su obicno zvali posle pola sata-sat... Nadam se da nisam ovo previse konfuzno napisao... I da, bitno je da i prvu i drugu prijavu uradis sa fiksnog broja na kome je internet da bi mogao da dodjes do ove opcije za operatera...
 
Znaci poenta je da vec imas prijavu za kvar vezano za internet, pa kada opet pokusas da prijavis kvar kazace ti automat kako prijava vec postoji i pitace te da li zelis da dopunis prijavu... Tada se javlja operater, ili mozes da ostavis broj na koji ce te pozvati, da ne bi cekao... Mene su obicno zvali posle pola sata-sat... Nadam se da nisam ovo previse konfuzno napisao... I da, bitno je da i prvu i drugu prijavu uradis sa fiksnog broja na kome je internet da bi mogao da dodjes do ove opcije za operatera...

Prijavio sam sa mobilnog prvi put. Mogu li sa mobilnog drugi put ili moram opet 2x sa fiksnog? Trenutno mi veza traje po 10 min... koji li je k sad nemam pojma. 10 dana je radilo bez greske sa ovom brzinom!
 
mislim da moras sa fiksnog, jer mobilni broj ne verujem da moze da poveze sa tvojim internetom... Mozda i moze ako je box paket sa mobilnim telefonom, ali to samo nagadjam... probaj i sa mobilnog, sta te kosta...

Edit:
ali cekaj, kako si zvao sa mobilnog? ja ne mogu sa mobilnog da okrenem 0800 broj...
 
mislim da moras sa fiksnog, jer mobilni broj ne verujem da moze da poveze sa tvojim internetom... Mozda i moze ako je box paket sa mobilnim telefonom, ali to samo nagadjam... probaj i sa mobilnog, sta te kosta...

Edit:
ali cekaj, kako si zvao sa mobilnog? ja ne mogu sa mobilnog da okrenem 0800 broj...

Zvao sa mobilnog i tapko tastaturu prema uputstvima automata. Box je paket ali sa fiksnim.

Probacu sutra pa cu videti kako ce ici. Veceras sam celo vece na Telenoru preko hotspota na telefonu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja ne mogu da pozovem 0800 broj sa telenorovog moba
 
b2db08810beb7db875ba214e86a2456c.jpg


Nemam pojma ali sve je islo bez problema... jos da tako ide i vdsl


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nazad
Vrh Dno