Šta je novo?

Mozilla Firefox [FAQ u II postu]

Jesam ja lud ili osnovni proces troši 500 MB i onda svaki tab na to minimum 300 MB? Gledam u resurse, pojede mi RAM gore nego Chrome. Ne mogu da vjerujem da je daleko bolje radio na v58 nightly.

Dakle u pitanju je Linux i ovako izgleda: Firefox proces 500 MB i ostali Web Content svaki tab poseban proces po 300+. Od 8 GB rama Firefox pojede 5.
 
Poslednja izmena:
ume da pojede poprilicno, nisam vodio racuna do sad posto kontam da imam dovoljno memorije. bas cu da je uporedim sa safarijem i crome-om.

na meku je malo bolja situacija, sam firefox pojede 300mb pa onda svaki web content od 50 do 130...

ovakva je situacija sa otvorenih 5 tabova:

Screen Shot 2017-11-18 at 10.16.07 PM.png

bolja je situacija sa safarijem, pri pokretanju potrosi 215mb i posle svaki tab povuce jos 40-80 u proseku.
 
Poslednja izmena:
I kod mene na win10 zauzima vise ram nego chrome, iako na chrome imam duplo vise ekstenzija, i kes nisam brisao vise od 2 meseca...
 
uff, chrome tek sahranjuje :)

sa otvorena 4 taba potrosi preko 650mb:

Screen Shot 2017-11-18 at 10.44.46 PM.png

ne znam sta su mu ovi silni helperi ali izgleda da ostajem na safariju uz povremenu mozilu po potrebi...
 
Očigledno je do mog računara, kod vas je to mnogo bolje, mada bilo je i kod mene bolje prije ovog apdejta.
 
ja sam radio cistu instalaciju jer nisam koristio mozillu. probaj i ti da je ocistis pa instaliras ponovo, mozda se popravi.
ja nisam imao pojma da chrome trosi ovoliko, sad znam zasto mnogi kukaju.
u principu imam uvek dovoljno rama ali ne volim da dajem ako ne moram :)
 
Brisao, nije pomoglo, pojma nemam do čega je ali dalo se zaključiti da se Firefox ne slaže sa Gnome Shellom. Chrome je poznato da jede memoriju kao lud, slabiji računar se krene raspadati sa par tabova otvorenih.
 
Čitam ove komentare za ram memoriju, pa uzeh da proverim baš, jer sam i ja sinoć istu stvar primetio da jede ram. Pre par postova sam tražio pomoć za službeni komp oko mozile ali reših da probam novu mozilu i na privatnom jer je svi hvale. Pustio sam po 5 istih tabova u oba programa, evo slike u prilogu.
poredjenje.jpg

Neki lični utisak da nema neku razliku u odnosu na chrome u radu...

Sad na ovoj svojoj slici videh jednu veliku razliku, nešto što možda izdvaja mozilu sada, a to je zauzeće procesora, više nego duplo manje je kod mozile u odnosu na chrome.
 
Jos je ovo previse nestabilno za moj ukus. 'Ajde sto uzima za 4-5 tabova 1.5GB memorije, ali neki sajtovi presporo ucitavaju. Verzija 57 zvanicna.

Oni koji nemaju taj problem, stvarno rade brzo. Facebook skrolanje nikad nije bilo toliko glatko, dok npr. Youtube ima neki primetan delay pri otvaranju, na nekim sajtovima se desi da pukne video stream uz poruku da browser ne podrzava sve sto je potrebno za stream.
 
U chromu ti je aktivan yt video, ne vidimo šta radi FF sa slike. Kod mene FF kida cpu i preko 50% kada je yt video pokrenut, dok u chromu ide od 10 do 20% max. 1080p rezolucije na oba mesta.
 
... ali neki sajtovi presporo ucitavaju. Verzija 57 zvanicna.

Oni koji nemaju taj problem, stvarno rade brzo. ...

Meni skoro uvek sporo, mnooogo sporo, otvara sajt Rajhfazan banke, mada sam primetio da je jednom i brzo otvorio, odma nakon Inteza banke... Do cega je to tako ne znam ali pomalo me nervira.
 
Zaboravih rajfanzen da pomenem, posto i ja koristim, ocaj otvaranje bukvalno, takodje i za SOGE.
 
Asta se lepo tu prica i o cemu, pa da gledamo 1h i 18 minuta?
 
Pozitivno sam se iznenadio novim FF. Kod prvog ucitavanja stranica koje inace pregledam utisak je bio "WOW, ala su ga ubrzali".
Nisam mogao da verujem kolika je razlika u korist novog.
Sad sam probao https://www.raiffeisenbank.rs/, kod prvog prelaska sa google na taj sajt mu je trebalo ravno 36 sekundi, posle probao u Chrome, stranica se ucitala posle par sekundi.
Zatvorio FF, otvorio opet i sad se otvara za par sekundi kao i u Chrome-u.
Ko hoce malo da se udubi u problematiku sajta R.banke (ja sam prilicno duduk za ovo) nek proveri ovaj link
https://www.webpagetest.org/result/171119_0V_ce8cff98a60f50e544ae3ae98509e132/1/details/#waterfall_view_step1
Malo mi je puno da mu za fully loaded treba 6.5 sekundi (iz perspektive laika).
Aj i jedno pitanje, zna li neko koji je onaj sajt za ping test koji konstantno testira pingove ka raznim destinacijama i updateuje rezultate koji su vizuelno prikazani u krug, jednom mi je neko dao link ali sam ga naravno odmah zaboravio :D a korisna je stvarcica.
 
Dok ne ubace status bar u njihov novi sugavi API, ne pada mi na pamet da prelazim na Quantum. Zasto sve korporacije u pocetku slusaju i idu u korist korisnika, i onda kada postanu veliki, budu u fazonu fuck you all, i dont need you, Ff je bio savrsen browser za napredne korisnike, posto je jedini imao mogucnost kastumizacije, jer Chrome niti je imao mogucnost izmena, niti je imao veliki broj extenzija, a i te ekstenzije su uvek bile oskudnije nego one za Ff. Prvo su izbacili u ne znam kojoj verziji status bar, gde je dosta ljudi drzalo ikonice iz ekstenzija, odlican nacin da prilagodis Firefox svojim potrebama, hteli su da se ugledaju na sugavi Chrome, koji nema nista. To je uskocila u pomoc ekstenzija Statusbar 4 ever, i vratila korisnu funkciju Firefoxu, e sada su odlucili da njihov API uopste nema vise mogucnost za dodavanje toolbarova i slicnog, znaci ko je dosao na tu ideju treba ga otpustiti momentalno. Firefox je oduvek bio najbolji DEV browser bas zato sto si mogao sve da prilagodis kako zelis i sto je imao najbolje pluginove za sve zivo, bas zato sto se nije ugledao na Chrome i druge browsere. Iskreno, kome odgovara Chrome, odgovarace mu bilo koji browser, jer je funkcionalnost ista, eventualno vizuelni osecaj drugaciji. Mozilla da je pametna nikada se ne bi ugledala na Chrome, vec bi nastavila da gura u svom smeru, znam da naprednih korisnika ima mnogo manje od regularaca, ali takodje znam da ovo izbacivanje mogucnosti nije nesto sto su morali da urade, vec je klasicna obest u fazonu eto tako smo odlucili, because fuck you. Zasto je toliko tesko da se ostavi ta opcija, pa ko hoce da nema statusbar, neka ga ugasi u opcijama, kao sto je to i ranije moglo da se uradi, ostavite nama opciju, ja imam preko 20 pluginova koje svakodnevno koristim i koji su mi potrebni, pogotovo zbog posla.
 
Kojih su to preko 20 pluginova koji su ti potrebni zbog posla? Čisto radi radoznalosti.
 
Sta tu moze developer Waterfoxa da uradu!?

Sta moze od narednih ff buildova da primeni a da ne pokvari legacy podrsku za extenzije!?
 
Koristio sam ranije 30, pa su novije verzije Ff implementirale neke od tih funkcija, tako da sam smanjio broj na 20ak, ali ne koristim sve za posao, za posao koristim:

-Firebug (firebug vise ne postoji, ali novi Debugger jako dobro sada radi i odlicno ga menja)
-MeasureIt (sad Ff dev tools to ima pa mi vise ne treba kao addon)
-ColorZilla (isto nesto slicno ima i ff, ali i dalje nije toliko dobar)
-Web Developer Checklist
-UserAgent Switcher
-NoScript
-Alexa Traffic Rank
-TileTabs WE
mozda je bilo jos nekih koje sam ranije koristio ali ne mogu da ih se setim, ostale pluginove koristim za neke neobavezne stvari ali ih smatram meni bitnima kako bi mi vreme na internetu bilo lagodnije :)
 
@M!ST!CX, zbog performansi samog brauzera. Jer se vukao kao prebijena glista kako na slabim masinama tako i na masinama poslednje generacije. To je ono sto je FF i dovelo do toga da padne na 13-14% (a mozda i manje) udela na trzistu sa svojih ~35% koje je imao u najboljim danima.

Kao sto vidis nisu oni sada postali veliki, vec mali, zato su i morali da promene tvrdoglavu filozofiju koju su furali poslednjih 10 godina. FF nije eksplicitno tool koji koriste developeri, vec i obican brauzer za 97+% korisnika interneta, od kojih je 3/4 naslo bolju alternativu za obavljanje njihovih potreba u odnosu na FF.

Srecom na "trzistu" imas drugih web browsera koji ti nude ono sto ti treba. Ukoliko ni jedan ne ispunjava tvoje zelje, onda lepo sakupite se vas stotinak koji patite za statusbarom, pa napravite svoj brauzer :)
 
Poweruser browser je Vivaldi, kao što kaže Qiza, loše perfomanse tokom dužeg niza godina, su skupo koštale FF.
Ovo je trebalo ranije da se desi, ali bolje nekad, nego nikad. Sad ga stvarno i koristim i stabilan je, brz, sve što treba da bude. UI je miljama bolji od onog Australis promašaja, koji mi se nije sviđao još od Nightly početnih verzija. Ima naravno prostora za unapređenje, ali je u dobrom pravcu.
 
Poslednja izmena:
Ako ja natrpam browser sa milion pluginova naravno da ce biti spor, i to mora svakome da bude jasno. Prepunis auto stvarima pa naravno da nece ici brzo kao da je prazan, znaci pogresna je analogija. Daj mi mogucnost da ako zelim, na svoju stetu pretrpam browser glupostima, ako to mene cini srecnim, sta tebe (mislim globalno, ne na tebe licno) briga, ako neko ne zeli da koristi pluginove niko ga ne tera.
 
Ne razumes srz problematike. FF je bio sporiji od konkurencije i kada nije imao dodatnih ekstenzija. Goli FF vs natrpani konkurent, rezultat FF sporiji - ne uvek i u svakoj kombinaciji, ali cesce da nego ne. Jer je goli FF vec bio prenatrpan raznim API-jima i svakakvim dodatnim cudima, ne bi li mogle raznorazne ekstenzije da funkcionisu, ukoliko se nadje neko ko zeli da ih instalira (mnogo je veci broj korisnika koji ne koristi ekstenzije, od onih koji ih imaju 5 ili vise).

Web developer si, zakljucujem po ekstenzijama koje si nabrojao, zamisli sada da imas one page sajt koji ima samo dve slike nekoliko reda teksta i jedno polje za unos, a pritom imas sve moguce javaskriptove, frameworkove, web fontove, css3 animacije i ostala cuda sto danas postoje. Jer eto, mozda ce neko, nekada zeleti da promeni font ili txt size na toj stranici. Da li ce taj sajt moci da parira konkurentnom sajtu brzinom, koji ima mozda celih 5 linija css koda?
 
Poslednja izmena:
FF 57.0(64bitna) ne vidi mi facebook video na sajtovima.(u safe modu radi).Pretpostavljam da adblock plus zeza.Kako da podesim adblock da vidi video a da ne prikazuje reklame
 
Nazad
Vrh Dno