Šta je novo?

Mreze - Stephen Bigelow

Preleteo sam preko sadrzaja i nisam siguran da je ovo prava literatura, ima tu dosta stvari koje ne trebaju Net Adminu tipa RAID kontroleri.
Mozda ne bi bilo lose da nabavis neke materijale za spremanje CCNA kursa, oni krecu ispocetka.
 
Preleteo sam preko sadrzaja i nisam siguran da je ovo prava literatura, ima tu dosta stvari koje ne trebaju Net Adminu tipa RAID kontroleri.
Mozda ne bi bilo lose da nabavis neke materijale za spremanje CCNA kursa, oni krecu ispocetka.

Ako znas napamet nazive tih materijala za spremanje CCNA kursa i nije ti problem da ih postavis, bio bih vrlo zahvalan,

pozdrav !
 
Ako se pod mrezna administracija smatra rad u Win okruzenju, onda mu Cisco aposlutno nista ne treba. Treba da juri neke MS knjige, tutorijale sta god (ne znam ni ja sta bi tacno trebalo, to treba da kaze neko ko je prosao one MSCE ili kako vec, kurseve). Ako ti treba nesto da pocnes iz pocetka,npr ucenje topologije mreze, protokola i cega sve ne Cisco moze da posluzi ali ne i da zavrsi stvar.


Cisco knjige i materijali za kurseve su prevashodno namijenjeni ljudima koji ce se baviti cisco hardware-om (ukljucujuci i ios) i administriranjem cisco uredjaja a ne administriranjem mreza....
 
Cisco literatura akcentuje njihove uredjaje, ali isto tako daje odlicnu osnovu o mrezama uopste. Nisam najbolje shvatio ovo
"...administriranjem cisco uredjaja a ne administriranjem mreza...". Kako rad sa i na mreznim uredjajima(ko god ih napravio) odvajas od administriranja mreze koju ti uredjaji drze?
 
Da, odvajam ga jer ga i treba odvajati.

Jedno je kad ti administriras 50-60 Win racunara i apsolutno nemas pojma sta se desava sa podacima nakon sto prodju ethernet port racunara, kuda idu, u koji uredjaj ulaze, kako ih taj uredjaj dalje distribuira.... a drugo kad administriras kor lejer telekoma gdje su sve suvi cisco L3 switch-evi ili slicno.... Na to mislim kad kazem da odvajam ova dva nacina administriranja (mozda "administracija cisco uredjaja" i ne zvuci bas najbolje kad se procita...)


Zato bi trebalo filipenko da nas malo bolje uputi o kakvom je administriranju rijec i sta ga zanima.


Administracija mreza je vrlo sirok pojam...
 
Administracija radnih stanica se tesko moze podvesti pod administraciju mreze. Ja ne radim u Lelekomu, ali mreza o kojoj se brinem je, onako, bas momacki velika. Zato mi je bila cudna ona tvoja recenica. I meni se cini da Filipenko bas i nije nacisto sam sa sobom sta hoce i cime bi da se bavi.
 
Vjeruj mi da moze da se podvede pod administraciju mreza. Kakve sam sve "administratore" upoznao u zivotu i na to gledam kao "administraciju mreza" .... :)

Cini mi se da je Filipenko mislio na neku slicnu "administraciju mreza" a mozda se i varam.
 
Vjeruj mi da moze da se podvede pod administraciju mreza. Kakve sam sve "administratore" upoznao u zivotu i na to gledam kao "administraciju mreza" .... :)

Cini mi se da je Filipenko mislio na neku slicnu "administraciju mreza" a mozda se i varam.

Onda primi moje iskreno saucesce, a i divljenje. Mora da su ti zivci debeli kao ruka :) Kolega i ja smo nasim sistem administratorima na vreme objasnili: na mrezu kacimo mi, na svakom portu description i port security aktivan. Kad im nesto treba, sednemo i popricamo kako to odraditi da ne davimo mrezni segment,a da svi budu zadovoljni. Trebalo je malo vremena, ali sad smo svi srecni i zadovoljni. I telefon zvoni samo u radno vreme, sto je najvaznije :)
 
Upravo je to poenta svega. Ne smije (ne moze) svako da ceprka po firmi kako hoce, i na to se odnosi ovo sto sam rekao da spada pod administraciju mreza.

Prenosni sistem (mrezu) koji ukljucuje medij za prenos i uredjaj(i) kojim se kontrolise taj prenos (prosto receno) kontrolise(u) mrezni administrator(i).

Radne stanice, krajnji uredjaji itd su kontrolisani od strane nekog drugog...

Prvi i drugi smiju djelovati samo u okviru opisa svog radnog mjesta...

A upoznavao sam "administratore" mreza od cca 10 racunara pod jednom home grupom i ukljucenim file/print share-ingom i zato me (iskreno) malo podbo naslov teme i pitanje filipenka....

Ne postoji knjiga koja obuhvata tako sirok pojam u cjelosti.


Elem @filipenko
Ako nemas blage veze o mrezama a htio bi se upoznati sa istima uzmi cisco literaturu i polako uci osnove mreza (preskaces stivo koje se odnosi na cisco) ... Kasnije ces se lako prebaciti u kolosjek koji ti se svidi.
 
A da i ja dodam svoja dva centa. Pronadji CCNA Discovery i Exploration(zvanicni Cisco materijal za CCNA sertifikat) na netu i kreni polako. Dobices lepu sliku sta su mreze i mrezne tehnologije, pa vidi da li tu negde vidis sebe.
 
Literatura za CompTIA Network+ sertifikat isto daje lep uvid u mrezu i mrezne standarde. Probaj potrazi na netu CBT Nuggets, ima dobrih video tutorijala koje mozes da odgledas/odlusas na tu temu.
 
Ako je u pitanju administracija WINDOWS mreza onda samo minasijeve knjige i dosta ce ti pomoci.Naravno uz dosta vezbe.Takodje mozes i da nabavis Microsift M.O.C i da vezbas uz pomoc njih i dosta ces nauciti samo bez iskustva kad naleti neki problem moze da bude cupavo.Ipak je to Microsoft :)))
 
Ako zelis da naucis kako funkcionisu mreze definitivno preporucujem cisco materijal. Ovo ti govori neko ko je presao CCNA Study Guide 6th Edition Exam 640-802 by Todd Lammle i Windows Server 2008 Network Infrastructure od Microsoft Press-a (70-642 i polozio). Sreca pa sam prvo presao ovu knjigu od Todd Lammle-a, inace bih se totalno pogubio sa ovom drugom. Jeste da se bazira iskljucivo na cisco uredjajima, ali naucite te jako puno stvari o tome kako funkcionisu mreze. Na primer Todd Lammle u lekciji sa podmrezama kaze da zaboravite na sve sto ste ucili do sad i da ucite kako on kaze i zaista od kad sam to primenio, subnete racunam u glavi, bez potrebe da radim racunanja na papiru. Gledao sam mnoge instruktore (Jeremy Cioara iz CBT-ija i nekog lika iz Train Signal-a, ali ovo kako je lik objasnio je do sad najbolje sto sam procitao).
 
Ako zelis da naucis kako funkcionisu mreze definitivno preporucujem cisco materijal. Ovo ti govori neko ko je presao CCNA Study Guide 6th Edition Exam 640-802 by Todd Lammle i Windows Server 2008 Network Infrastructure od Microsoft Press-a (70-642 i polozio). Sreca pa sam prvo presao ovu knjigu od Todd Lammle-a, inace bih se totalno pogubio sa ovom drugom. Jeste da se bazira iskljucivo na cisco uredjajima, ali naucite te jako puno stvari o tome kako funkcionisu mreze. Na primer Todd Lammle u lekciji sa podmrezama kaze da zaboravite na sve sto ste ucili do sad i da ucite kako on kaze i zaista od kad sam to primenio, subnete racunam u glavi, bez potrebe da radim racunanja na papiru. Gledao sam mnoge instruktore (Jeremy Cioara iz CBT-ija i nekog lika iz Train Signal-a, ali ovo kako je lik objasnio je do sad najbolje sto sam procitao).

Pretpostavljam da si koristio knjigu za pripremu ispita CCNA Study Guide 6th Edition Exam 640-802 by Todd Lammle, pa me interesuje gde se moze nabaviti, gledao sam u kombib biblioteci, ali imaju knjigu samo za ispit 640-801 ...

Pozdrav !
 
Pretpostavio sam ali hajde da pitam, ipak lakse je citati papirno izdanje, ipak hvala na odgovoru,

poz ;)
 
Slazem se.
Knjigu mozes kupiti na amazonu (.com ili .co.uk), na .comu je 36$ sa slanjem, na .co.uk je 28 funti sa slanjem.
:wave:
 
Slazem se.
Knjigu mozes kupiti na amazonu (.com ili .co.uk), na .comu je 36$ sa slanjem, na .co.uk je 28 funti sa slanjem.
:wave:

Hvala na informaciji, no najcudnije mi je to da takve kvalitetne knjige (verujem u izneta prethodna misljenja) nema ko da stampa u Srbiji (doduse u "Srbiji medju sljivama"), a stampaju sve i svasta, mislim na ove dve IT orijentisane firme koje objavljuju IT literaturu ......... Sve neka zastarela izdanja, pisana teskim strucnim jezikom itd.

pozdrav !!!
 
Hvala na informaciji, no najcudnije mi je to da takve kvalitetne knjige (verujem u izneta prethodna misljenja) nema ko da stampa u Srbiji (doduse u "Srbiji medju sljivama"), a stampaju sve i svasta, mislim na ove dve IT orijentisane firme koje objavljuju IT literaturu ......... Sve neka zastarela izdanja, pisana teskim strucnim jezikom itd.

pozdrav !!!

I katastofalnim prevodom, na zalost. Juri knjige na engleskom, pusti ovo djubre koje se ovde prodaje za skupe pare.
 
U pravu si potpuno, imam malu biblioteku IT knjiga, od Minasi-jevog Servera 2003 do CET-ovih knjiga za polaganje MCSA ispita i jos uvek nisam rascistio neke stvari. A u stvari sam ih kupovao da bih razjasnio nejasnoce iz knjiga koje vec imam. Doduse ne radim u struci ali opet mnoge stvari sam u stvari naucio i sam zakljucio (povezao) na osnovu postova ljudi dobre volje a IT experata (kao sto je @Gaston) upravo ovde na forumu i hvala za to !!!

Pozdrav svima :wave:
 
Ucio sam iz PDF-a. Sve je na engleskom. Ako zelis mogu ti poslati, javi mi se na PP. Citao sam i dosta knjiga na srpskom i u pocetku mi je bilo tesko da pohvatam neke termine:

hub = cvoriste
switch = komutator
ruter = preusmerivac
broadcast = domen neusmerenog emitovanja
subnet = podmreza
default gateway = podrazumevani prolaz, itd...

Moj savet je ako znas solidno engleski i nije ti problem da provedes sate ispred monitora citajuci, onda e-books + google translate. Ako ne mozes, onda nasa literatura. U pocetku ce ti biti problem da pohvatas termine, ali vremenom ces se navici. Pored literature, preporucujem video tutorijale. Jeremy Cioara iz CBT Nuggets-a jeste strava lik i dosta ces toga nauciti od njega (i smejati se), ali ni priblizno da polozis ispit. Da bi polozio ispit, moras dobro da zagrejes stolicu, i pored teorije vezbas routing protokole i zadatke u Cisco Packet Traceru. Imas na youtube gomilu dobrih tutorijala u HD-u kako da radis rip, ripv2, EIGRP, OSPF, kako da koristis ACL-e, VLSM, sta je port security, koje su komande u terminalu koje koristi Cisco IOS, itd
 
Hvala @citizenx na odgovoru i ponudi, evo nadjoh pdf izdanje knjige na net-u a potrazicu i video tutorijale koje si naveo. Ne znam da li cu polagati ispit ali obozavam mreze i sve vezano za njih, tako da cu polako da " zvacem " teoriju, a za praksu ne znam (obzirom da sam zasao u godine, tesko je naci posao), no znanja nikad previse i nikad dovoljno pa ko zna, mozda i nadjem nesto cuda se ipak dogadjaju ... Sjajni ste momci vecina Vas na forumu a narocito pojedinci koji me iznenadjuju voljom i strpljenjem u resavanju problema ljudi koji imaju problem, po tome se ovaj forum mnogo razlikuje od drugih slicnih foruma !!!

Poz ;)
 
Nazad
Vrh Dno