Šta je novo?

eSATA port nepodnosljivo spor

tex707

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.12.2001
Poruke
2,319
Poena
680
Imam Dell N7110 laptop (za koji sam imao problema sa instalacijom OS-a, koju sam uspesno zavrsio zahvaljujuci pomoci ljudi sa foruma), na kome sve radi zadovoljavajuce, osim eSTA porta koji je neverovatno spor. Eksterni HDD, koji na desktop racunaru ima transfer od preko 80Mb/s preko eSATA porta, na ovom laptopu radi sa nekih 200-300 Kb/s. Instalirao sam sve najnovije drivere sa Dell-ovog homepage-a. Ima li neko ideju sta bih mogao da probam da dobijem normalan transfer, ovaj laptop sam, izmedju ostalog, kupio i zato sto ima eSATA port?
 
Koji eSATA port je? tj. Jel' povezan na Intelov chipset, ili ima neko drugo resenje?
Jesi probao drugi kabl? Da li je write caching ukljucen?
 
Meni to deluje kao da drajver nije ok.
 
eSATA port je, ako sam dobro shvatio, kombinovani USB / eSATA (ma sta to znacilo, konektor je eSATA), ne znam da li je povezan na Intelov chipset. Kabl ne verujem da treba menjati posto sa istim tim kablom isti externi HDD radi perfektno na drugom racunaru. Caching je ukljucen. Driver je sa Dell-ovog sajta, poslednji, uz sam racunar nisam dobio nikakve drivere.
 
@tex, da, ali taj port moze biti i nakacen na Intel ICH i na neki njihov kontroler (mada je verovatno Intelov kad vec mogu :)). I have no other ideas :(
 
@tex, da, ali taj port moze biti i nakacen na Intel ICH i na neki njihov kontroler (mada je verovatno Intelov kad vec mogu :)). I have no other ideas :(

Razumem, ali ne mogu da nadjem podatak gde je nakacen. Znam da je chipset Intel HM67 Express. Cudno je da na Dell-ovom homepage-u ne mogu da pronadjem detaljne specifikacije.
 
Ovaj problem polako postaje nepodnosljiv...sada je racunar poceo da blokira kod prenosa podataka preko eSATA porta. Kada uradim dijagnostiku iz BIOS-a ne pokazuje nikakve probleme, ali u Win7 maximalno zeza. Ima li neko bilo kakvu ideju sta bih mogao da probam, jedan od glavnih razloga sto sam kuio ovaj racunar je bas eSATA port?
 
Jedino neki drugi OS da stavis.
 
Jesi probao drugi eSATA uredjaj na tom racunaru? Barem ces znati da li da ga vracas nazad ili da menjas OS.
 
Ne znam koji bih drugi OS stavio...XP ne moze, 2008 je skoro isto sto i Win7.
Nisam probao ni jedan drugi eSATA uredjaj jer ga nemam.
 
Mislio sam i skroz drugi win7(ima ih 'narodnih' koliko hoces) na fleshki.
 
^^ this.
 
A neki Linux live distro? Kad god posumnjam da nešto nije ok, dignem neki live distro pa uporedim.
 
OK, probacu neki drugi Win7, a image ovog diska cu sacuvati da ga vratim ako treba.

Probao sam da startujem Knoppix, ali nema sanse, zaglavi veoma brzo posle pocetka.
 
Sto kaze Misko78
probaj neki lajv, oni su obicno malih gabarita za downl. :)
 
Knoppix jeste live Linux, ali ne vredi, nece da radi.
 
Probaj Ubuntu to je mainstream Linux, na njemu bi trebao da radi.
 
Probao sam bootabilni Ubuntu, krene i brzo zaglavi...isto kao i Knoppix :(
 
Upravo sam probao i LinuxMint...takodje zaglavi...
 
A da napravis BartPE ili Acronis recovery media (ili kako se vec zove) pa da probas?
Mozda te taj port fizicki zeza. Mozes li na taj disk da instaliras neki Linux pa da probas da bootujes sa njega direktno iz Linuxa? (moze i Windows ali nije tako prosto)
 
Ja još nisam našao konfiguraciju, bilo staru ili novu, na kojoj nije mogao da se podigne Knoppix ili Ubuntu. Tebe verovatno zeza matična ploča. Probaj da nađeš noviji bios.
 
@ alfaunits: Napravio sam Acronis recovery disk i fajl kojim sam backupovao ceo HDD. Ne znam kako bih provalio da li me port fizicki zeza, ali kada uradim test iz BIOS-a (to je neki Dell-ov test koji radi bez OS-a), test za HDD prikacen na eSATA port prolazi glatko. Sa Linux-om nemam iskustva (probao jednom, davno), ali cak i da moze to da se uradi ne vidim cemu bi sluzilo, jer meni treba da radi iz Win7.

@ pdetlic: Nasao sam najnoviji BIOS (iz marta ove godine), flashovao i nista se nije promenilo....eSATA i dalje ne radi kako treba.
 
Ta provera (iz Linuxa) je da proveris da li su port i kabl fizicki dobri. Sto bi znacilo da je problem do Windowsa/drivera. Barem ces znati da li da ga saljes na popravku.
BIOS test sigurno nista ne uradi.

Acronis recovery CD - da li si probao da stavis image na eSATA disku (izdrzi ili preko USB-a ili sa drugog kompa...) pa vidi kojom brzinom cita taj image ako zelis da uradis restore svih fajlova iz njega.
Najlakse bi bilo da samo probas iz nekog "live WIndowsa" (tipa BartPE sa drverima za ICHM) da li mozes uopste da kopiras sa tog eSATA porta kako treba.
 
Mogao bi i da proveri sta bi mu rekao
Kod:
Driver.Genius.Pro.10.0.0.761.by.tano1221
meni se sve cini da je do drajvera :test:
 
@ alfaunits: Transfer preko porta postoji, samo je spor. Kabl je sigurno dobar. Probacu jos neki live OS, recimo taj BartPE.

@ slobomo: Ne znam da li moze da bude do drivera...specijalan eSATA driver i ne postoji, posto je to isti driver kao i za unutrasnji HDD.
 
Stvarno bi trebao da odradis acronis imidz, samo ne na hdd vec na taj eHDD preko esata da vidis kako se ponasa tada. Tako ti je najbrze.
 
Stvarno bi trebao da odradis acronis imidz, samo ne na hdd vec na taj eHDD preko esata da vidis kako se ponasa tada. Tako ti je najbrze.

OK, probacu....samo ne razumem bas zasto bi se to uopste razlikovalo od klasicnog kopiranja fajlova.
 
Ne vredi, nece da udje u Acronis...isto zaglavi kao i kada ulazim u Knoppix ili Ubuntu...a kada isklucim HDD koji se nalazi na eSTA portu onda udje bez problema. E sada, ako udjem sa iskljucenim eSATA HDD-om, pa ga ukljucim posto se Acronis startuje, onda hoce da radi, ali sporo kao u win7.
 
Nazad
Vrh Dno