Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Malo razradjujem plan za nas, pa posto sam apsolutni pocetnik u ovom svetu, zanima me sledece.

1. Da li je neko radio "shucking" hard diskova? Da li to uraditi? Vidim da moze da se uzme eksterni 8tb za oko 15-ak hiljada, to je dosta povoljnije od internih diskova.
2. Da li je neophodna raid kartica, za slucaj da mi (bar za sada) ne treba raid? S druge strane, drugar mi kaze da ima nekih starijih serverskih kartica pa da mi moze dati jednu, ne znam sta dobijam time?
3. Da li je onaj j1800 dovoljan da radi kao torrent masina i nas istovremeno? Ne bi bilo puno korisnika, uglavnom bi se sve svodilo na povremeno strimovanje filmova na tv, eventualno dnevni backup slika sa telefona, dok ne skontam sta zelim :)
4. Da li je 8gb ram dovoljno? Toliko imam pa bih ubacio u tu masinu.
5. Napajanje 450W? Racunam da taj sistem ne bi smeo da povuce vise od 100W sa jednim ili dva diska.
6. OS na ssd? imam neki relativno nov od 120gb, racunam da je to ok?

Ako je sve ovo kako ja to sagledavam, meni u sustini jedino fali kuciste :D

Izvinjavam se na velikom broju pocetnickih pitanja, ali znacili bi mi odgovori.
 
1. Zasto da ne, ja sam to radio mnogo puta, vodi samo racuna da te WD ne iznenadi sa svojim integrisanim hdd-om (integrisan kontroler na hard disk direktno), mada ne verujem da to rade na tako velikim diskovima.
2. Nije neophodna raid kartica, svakako je plus, ali po meni samo ako postoji redunantnost diskova (parity): https://www.prepressure.com/library/technology/raid
3. Po meni sasvim zadovoljavajuce, ako ima 1Gbit mrezu.
4. Zavisi od sistema, a svakako 8Gb je i vise nego dovoljno.
5. Dovoljno.
6. Po meni zavisi od sistema, sa SSD-om je svakako brze, pozeljno je.

Sta god da uradis, glavnu ulogu igra mrezna kartica, mora da bude kvalitetna i stabilna. Ako je sistem Linux CLI npr., onda nije bitan ni ram, ni procesor, ni ssd, ali ako je GUI, onda je sve bitno.
 
Malo razradjujem plan za nas, pa posto sam apsolutni pocetnik u ovom svetu, zanima me sledece.

1. Da li je neko radio "shucking" hard diskova? Da li to uraditi? Vidim da moze da se uzme eksterni 8tb za oko 15-ak hiljada, to je dosta povoljnije od internih diskova.
2. Da li je neophodna raid kartica, za slucaj da mi (bar za sada) ne treba raid? S druge strane, drugar mi kaze da ima nekih starijih serverskih kartica pa da mi moze dati jednu, ne znam sta dobijam time?
3. Da li je onaj j1800 dovoljan da radi kao torrent masina i nas istovremeno? Ne bi bilo puno korisnika, uglavnom bi se sve svodilo na povremeno strimovanje filmova na tv, eventualno dnevni backup slika sa telefona, dok ne skontam sta zelim :)
4. Da li je 8gb ram dovoljno? Toliko imam pa bih ubacio u tu masinu.
5. Napajanje 450W? Racunam da taj sistem ne bi smeo da povuce vise od 100W sa jednim ili dva diska.
6. OS na ssd? imam neki relativno nov od 120gb, racunam da je to ok?

Ako je sve ovo kako ja to sagledavam, meni u sustini jedino fali kuciste :D

Izvinjavam se na velikom broju pocetnickih pitanja, ali znacili bi mi odgovori.

Ja mogu da ti prenesem samo neka lična iskustva...

2. Kao što reče kolega iznad RAID kartica ti u principu nije neophodna. Naravno, sve zavisi od mnogo faktora. Kakva je namena NAS-a, koliki kapacitet, koliko diskova, potreba redudantnosti... Mada, ovo
poslednje je diskutabilno! Svuda se govori da, kada je NAS u pitanju, je mnogo bolje i sigurnije ići na softverski RAID nego na hardverski. Prosto, ako crkne kontroler moraš naći karticu sa istim čipsetom
da bi povratio podatke. Savremene matične ploče imaju 4-6 SATA priključaka, što je mislim dovoljno za kućnu primenu. Plus uvek možeš dodati dodatni SATA kontroler (non RAID) sa 2-4 SATA porta. Šta
god neko radio, u kućnim uslovima, ovo je dovoljno.

3. Moj NAS je zasnovan na J1800, i za sada je dovoljno. Ploča pasivno hlađena, dodata jedna SATA kartica, 4 diska, od čega jedan sistemski. Opslužuje fajlove po kući i radi kao torrent mašina. Ali, SAMO
strimovanje bez transkodinga ( PLEX i slično) jer za to je ipak potreban jači procesor (i3 ili jači).

5. Kršteno napajanje od 450W je sasvim dovoljno.

6. OS OBAVEZNO na SSD. Probao sam sa onim forama instalacije OS na Flash disk. Imao sam samo probleme i onda sam batalio. Prvo bio na Nas4Free, a od skoro prešao na Openmediavault. Ista priča.
Žrtvuješ jedan SATA port, ali je zato sistem bez padova i bagova. SSD od 120gb je više nego dovoljan.

Nadam se da sam pomogao.
 
Poslednja izmena:
Za 2. sam I mislio da stavim tu karticu zbog dodatnih portova, čitao sam malo o raid-u I vidim da preporučuju da se to ostavi OS da radi. Samo što bih ovu karticu mogao da dobijem verovatno džabe ili za neku simboličnu sumu, pa da eventualno isključim raid na njoj, ne znam kako to funkcioniše.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Ako je kartica serverska, kao što si rekao, onda nisam baš siguran da li ona može da radi u nonRAID režimu. Neka me neko ko se bolje razume ispravi. Zavisi od kartice. Nisu sve SATA kartice u isto vreme i RAID kartice. Ako je samo dodavanje ekstra SATA portova, po meni, je jednostavnije ići na neku "običnu" SATA karticu, nisu skupe.
 
Je l' našao neko neki PCIe sata kontroler "lokalno" tipa KP, nešto mi smor da poručujem sa eBay-a, kakve sam sreće stićiće posle Nove Godine?

Sent from my Honor 20 using Tapatalk

Ima na KP SATA kontrolera sa 2-6 portova. U svom NAS-u (OMV) imam PCI-e kontroler sa 2 porta zasnovan na Asmedia 1061 čipu i mogu da kažem da radi besprekorno, što se kaže out-of- the-box. Brzine su sasvim pristojne. Ima i nekih sa Marvel-ovim čipsetom (4 porta), nešto su skuplji, na PCI-e 4X kartici.
 
Moze kartica da se flasuje ili ako je vec u IT(initiator target) mod, gde su diskovi direktno dostupni masini, tako se radi kada je potreban ZFS ili CEPH recimo. Ako moze tako da radi uzmi je slobodno.
 
Svakako me ne košta ništa da probam, ako ne odgovara vratiću mu. Ovaj j1800 ima samo 2 porta, jedan za SSD i jedan hdd, što mi je za početak ok, ako uzmem taj 8tb disk dugo se to neće popuniti. Opet, ne znam da li je kasnije tako jednostavno dodati karticu pa na nju kačiti diskove, ako je peripetija radije bih odmah uzeo (koju god) pa onda kretao u celu priču. Proveriću tokom dana koja je kartica u pitanju pa javljam.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 
Lako je kaciti diskove,samo posle moras odluciti da li ces i kakvu redundansu,tj zfs/raid , neke stvari je posle lako dodati,neke tesko ili skoro nemoguce trenutno.
Ja bi u svakom slucaju krenuo sa tim sto imas,pa polako posle vidi sta ces. SSD ili flash, svejedno je, ja imam masine koje rade godinama na fleski i nema problema. Osim ako ces recimo koristiti docker,onda je bolje da uzmes SSD.
 
Svakako me ne košta ništa da probam, ako ne odgovara vratiću mu. Ovaj j1800 ima samo 2 porta, jedan za SSD i jedan hdd, što mi je za početak ok, ako uzmem taj 8tb disk dugo se to neće popuniti. Opet, ne znam da li je kasnije tako jednostavno dodati karticu pa na nju kačiti diskove, ako je peripetija radije bih odmah uzeo (koju god) pa onda kretao u celu priču. Proveriću tokom dana koja je kartica u pitanju pa javljam.

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk


Naravno. Imaj samo u vidu da ta tvoja J1800 ploča ima, pretpostavljam, PCI-e X1 slot, a serverske kartice su (najmanje) PCI-e X4. U svakom slučaju probaj, igraj se, lako je dodavati posle.
 
Posle malo promišljanja i promena nekoliko odluka, NAS je osmišljen.

CPU: i3 8100
MB: Asrock Z390M-ITX (6 x SATA, 2 x LAN)
RAM: 32GB DDR4 3000
PSU: Chieftec CSN-450C
CASE: FD Node 304

PCI-E X4 M.2 nvme bootable card + ADATA XPG SX8200 Pro 256GB

Diskovi koji idu u njega su WD Red 8TB, RAID5, za početak 3 diska u RAID-u.

Sistem: FreeNAS 11.3

Komponente poručene, kad sve stigne okačiću i slike sklapanja konfe.
 
Poslednja izmena:
32GB ram-a za nas?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Ja sam uzeo kućište od Lenovo M92p (tiny model)
I5-3470t
8Gb rama
2XHDD 2TB

Na to ide Windows 10 (neko će reći bolje je ovo ili ono).
Konfiguracija u gigabitnoj mreži, u isto vrijeme strimuje na 2 uređaja, i torentuje, a koristi se preko AnyDesk za podešavanje (može u VNC ili TW - nebitno).

4 korisnika rade backup u lokalnoj mreži, a cilj mi je da prokljuvim kako da to radim preko neta.

Poenta je da me kućište sa ramom i diskom koštalo 140e i dodatni disk 100e.
Tako da za 250e ne može bolje (po meni/za mene).

Kućište je top i kvalitetno, napajanje je kao kod laptopa. Problem je bio što ovaj uređaj nije planiran za 2xHDD/SSD pa se mora malo inženjeringa igrati.

U budućnosti ću uzeti 2x 4TB ali trenutno su na bezobraznih blizu 300e po komadu.
. Buka je takođe mala, probao sam uređaj sa SSD i ne čuje se skoro na radnoj temperaturi (između 23 i 26 stepeni). Nekad će i SSD pasti cijena u ovo će biti top NAS.

Jedina mana je što je kućište crno [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Od 2.5"?
Svuda.

U ovaj računar ne mogu od 3.5". Taman je koliko taj disk [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
To je velika mana tog kućišta, što si limitiran isključivo na 2.5" modele hard diskova. Po meni, bilo kakav upgrade storage-a tog računara/NAS-a je neisplativ. Po pitanju snage, fin je za većinu potreba, ali čim ti zatreba barem 3. HDD, vidi se da nije za tu namenu.

I ja sam imao isti problem, samo sam ja uspeo da smestim 3x3.5" u kućište (fabrički ima mesto za 1x3.5" i 2x2.5"). Čim sam hteo da stavim 4. HDD, nisam imao izbora, morao sam da zamenim kompletan uređaj (računar).
 
Poslednja izmena:
32GB ram-a za nas?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

https://www.ixsystems.com/community...ning-vdev-zpool-zil-and-l2arc-for-noobs.7775/

Ako te ne mrzi preleti na brzinu FreeNAS guide, biće ti jasnije zašto 32GB.
Obaška što sam našao ovoliko RAM-a za oko 90 EUR, što je lepa cena.

Da bi FreeNAS radio sa full potencijalom (a ne samo kao SMB/AFP share), potrebna je solidna mašina da sve to potera.
Minimum za RAM je 8GB, preporuka 16+GB.
Takođe, ako se radi transkoding ili se vrti virtualka treba osim memorije i solidan procesor, ovaj i3 uopšte nije overkill za to.
Od celog setup-a za NAS, kod mene je definitivno matična u neku ruku overkill, ali mi je bilo zgodnije da se "bahatim" i uzmem ovu ploču koja ima 6 x SATA, a pri tome i full PCI-E x16 slot, nego da pravim kompromis sa nekom drugom ITX pločom, jer malo njih ima PCI-E x16 slot (fizički on jeste x16, ali je obično x1, retko kad je i x4)

Jednostavno sam hteo da sklopim NAS koji će da ima bar 6 diskova, da bude relativno kompaktan, ali i moćan, u smisli da može da ostvari pun potencijal FreeNAS-a.
Kome je ovo mnogo neka ne brine brigu, može diy custom NAS da se sklopi i za mnogo manje para.
 
FreeNAS je gladan RAM-a. Tako da razumem zašto 32GB, kad je već cena dobra.
 
Koliko konekcija prema nas-u odjednom?

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk

Ili nos bolje pitanje gde/kako/za sta se koristi nas? Btw do ra cena za ram

Sent from my Mi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko konekcija? Teorijski, do 5, kombinovano u okviru mreže, ali i van mreže, pristup putem interneta.
Za šta se koristi? Specijalista opšte prakse, za sve, od zezancije, do korišćenja za posao.

Suština zašto 32GB je, osim što me je povukla dobra cena, i to što ozbiljno razmišljam da file sistem bude ZFS, a onako kako je ovaj file sistem zamišljen, i 64GB je malo.
 
To je velika mana tog kućišta, što si limitiran isključivo na 2.5" modele hard diskova. Po meni, bilo kakav upgrade storage-a tog računara/NAS-a je neisplativ. Po pitanju snage, fin je za većinu potreba, ali čim ti zatreba barem 3. HDD, vidi se da nije za tu namenu.

I ja sam imao isti problem, samo sam ja uspeo da smestim 3x3.5" u kućište (fabrički ima mesto za 1x3.5" i 2x2.5"). Čim sam hteo da stavim 4. HDD, nisam imao izbora, morao sam da zamenim kompletan uređaj (računar).
Prvo će ići 2x4TB.

Imam 3x usb 3.0 tako da će ići kasnije neki automation backup i na eksterni disk(ove).

Ovo će potrajati još makar 3 godine (nadam se 5), a tada mi je planu novi NAS.

Onda će ovaj postojeći služiti kao backup novom (real time sync).

Planovi su veliki [emoji41]

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Malo se informisem zbog buduce nabavke NAS-a pa me zanima par stvari. Trebao bih oko nove godine da pazarim nas i za sada su mi u opticaju DS720+ (475e) i QNAP TS-253D (slicna cena). Qnap u prednosti jer bih voleo taj hdmi za TV i da gledam filmove bez transcodinga, a i tako bi mi ostao slobodan drugi Rj45 za muziku (prikacio bih amp). Slucajno naidjoh na ovu temu i vidim da se za iste pare moze napraviti dosta jaci NAS, pa imam par pitanja.

Kao prvo pitanje, ove Synology i QNAP masine nemaju rezevne delove? Nigde nisam uspeo da nadjem samo maticnu plocu. Sto bi znacilo, da ako crkne synology ili qnap, moze odmah u kantu? Dok kod diy NAS-a ako crkne maticna, mogao bih samo da je zamenim. Koliko su pouzdani i dugotrajni Synologu i QNAP, tj. koliko cesto crkavaju ti uredjaji?
Za DS720+ bi me zanimala i pozudanost ram memorije. Posto je zalemljena za plocu. DA li odustati od tog modela zbog zalemljene memorije?

Drugo sto bi me zanimalo, jeste softverska migracija u diy nas-u. Vidim da za diy nas mogu snimiti xpenology, sto bi rado uradio zbog user-friendly sistema. Ali koliko sam uspeo da procitam, xpenology je samo dobra volja jednog ili koliko vec njih. Isto kao sto OMV radi samo jedan covek. Pa me zanima ako snimim xpenology, da li bih mogao kasnije da predjem na OMV ili neki drugi sistem? REcimo pukne podrska i prinudjen sam da snimim drugi. Naravno pod uslovom da pri prelasku, HDD ne bude formatiran, tj da ostanu sacuvani svi podaci. To isto bi vazilo i za prelazak sa recimo OMV na TrueNAS (ili bilo koja druga kombinacija)

Trece pitanje jeste za OMV ili FreeNAS i slicne. Koristio sam Debian 10 duze vreme (i par drugih distrao), ali ne bih bas voleo da moram stalno da cackam oko nas-a. Pa me zanima koliko su user friendly i kakvi su sa aplikacijama? Ne mogu da nadjem koji music i video player imaju. Nesto poput audio i video station-a za synology i media server. Da li je bolje zaobici diy nas zbog toga i drzati se gotovih resenja?

Hvala :)
 
Koliko konekcija? Teorijski, do 5, kombinovano u okviru mreže, ali i van mreže, pristup putem interneta.
Za šta se koristi? Specijalista opšte prakse, za sve, od zezancije, do korišćenja za posao.

Suština zašto 32GB je, osim što me je povukla dobra cena, i to što ozbiljno razmišljam da file sistem bude ZFS, a onako kako je ovaj file sistem zamišljen, i 64GB je malo.
Ako stigneš da probaš UnRaid čisto testa radi.
 
Posle malo promišljanja i promena nekoliko odluka, NAS je osmišljen.

CPU: i3 8100
MB: Asrock Z390M-ITX (6 x SATA, 2 x LAN)
RAM: 32GB DDR4 3000
PSU: Chieftec CSN-450C
CASE: FD Node 304

PCI-E X4 M.2 nvme bootable card + ADATA XPG SX8200 Pro 256GB

Diskovi koji idu u njega su WD Red 8TB, RAID5, za početak 3 diska u RAID-u.

Sistem: FreeNAS 11.3

Komponente poručene, kad sve stigne okačiću i slike sklapanja konfe.

Da li si proverio koji su WD red, ako si uzeo one *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*,mozes da zaboravis na ZFS.

Malo se informisem zbog buduce nabavke NAS-a pa me zanima par stvari. Trebao bih oko nove godine da pazarim nas i za sada su mi u opticaju DS720+ (475e) i QNAP TS-253D (slicna cena). Qnap u prednosti jer bih voleo taj hdmi za TV i da gledam filmove bez transcodinga, a i tako bi mi ostao slobodan drugi Rj45 za muziku (prikacio bih amp). Slucajno naidjoh na ovu temu i vidim da se za iste pare moze napraviti dosta jaci NAS, pa imam par pitanja.

Kao prvo pitanje, ove Synology i QNAP masine nemaju rezevne delove? Nigde nisam uspeo da nadjem samo maticnu plocu. Sto bi znacilo, da ako crkne synology ili qnap, moze odmah u kantu? Dok kod diy NAS-a ako crkne maticna, mogao bih samo da je zamenim. Koliko su pouzdani i dugotrajni Synologu i QNAP, tj. koliko cesto crkavaju ti uredjaji?
Za DS720+ bi me zanimala i pozudanost ram memorije. Posto je zalemljena za plocu. DA li odustati od tog modela zbog zalemljene memorije?

Drugo sto bi me zanimalo, jeste softverska migracija u diy nas-u. Vidim da za diy nas mogu snimiti xpenology, sto bi rado uradio zbog user-friendly sistema. Ali koliko sam uspeo da procitam, xpenology je samo dobra volja jednog ili koliko vec njih. Isto kao sto OMV radi samo jedan covek. Pa me zanima ako snimim xpenology, da li bih mogao kasnije da predjem na OMV ili neki drugi sistem? REcimo pukne podrska i prinudjen sam da snimim drugi. Naravno pod uslovom da pri prelasku, HDD ne bude formatiran, tj da ostanu sacuvani svi podaci. To isto bi vazilo i za prelazak sa recimo OMV na TrueNAS (ili bilo koja druga kombinacija)

Trece pitanje jeste za OMV ili FreeNAS i slicne. Koristio sam Debian 10 duze vreme (i par drugih distrao), ali ne bih bas voleo da moram stalno da cackam oko nas-a. Pa me zanima koliko su user friendly i kakvi su sa aplikacijama? Ne mogu da nadjem koji music i video player imaju. Nesto poput audio i video station-a za synology i media server. Da li je bolje zaobici diy nas zbog toga i drzati se gotovih resenja?

Hvala :)

Ovo sve ti samo zavisi koliko bi prckao po sistemu sam, ali ako si koristio debian,onda bih ti rekao OMV bez razmisljanja, i polako se uvedes u svet portainera/dockera i nema problema za tebe.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ness1602

Nisu ozloglašeni SMR diskovi, ali je pitanje da li ću uopšte da idem na ZFS, pošto imam par problema koji su mi zahtevni za rešiti - tiču se organizacije RAIDZ-2 koji meni u ovom trenutku iziskuje kupovinu još 3 x 8TB da bih u startu sve postavio kako treba.
 
Raidz online prosirenje ce biti pretpostavljam sledece godine. Sada uskoro izlazi 2.0, pa ce onda posle toga oni zavrsavati taj feature. Tako da mozes sada da nesto primenis,pa da cekas godinu dana da prosiris.
 
A ja se lomim da li uzeti DS218+ za pocetak ili na nesto bolje da se ide?


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Nazad
Vrh Dno