Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Danas sam uzeo SX8200 Pro 2TB varijantu za skladistenje, gledao sam sta je najpovoljnije kod nas, ovaj je izasao nesto ispod 100e sa garancijom od 5 godina. Poredio sam sa ostalim nvme budget varijantama dostupnim kod nas, i iako je ovaj Gen3, sasvim lepo se drzi. Varijanta kontrolera je SM2262G, Hynix 3dv6-128L TLC (ovo je verovatno neka peta ili sesta varijacija).
 

Prilozi

  • CrystalDiskMark_20240109163734.png
    CrystalDiskMark_20240109163734.png
    25.8 KB · Pregleda: 25
Da, Computer Dream, ne znam da li imaju jos na stanju, bio je samo jedan u vitrini... Oko Nove godine se vrtelo u par firmi za oko ~100e
 
sta se desava ovo sa ssd bvukvalno star 5 dana ne koristim ga jos uvek samo je u racunaru 1TB upisa vec ima? 🙃 990 pro? kad sam ga ubacio imao je par GB
 
Sistem ... apdejti.
 
Da, na nejmu ne vidiš koliko je ssd pregazio 😁
 
Da, na nejmu ne vidiš koliko je ssd pregazio 😁
Podrazumevano ne indeksira svaki đavo, mada ako je na njemu KDE Plasma onda baš ni to nije tačno. Čim neka baza ima u pozadini i servisi piskaraju i čitaju iz nje eto potrošnje diska.
I meni Windows po svakom podizanju potroši po terabajt dok završi svoje, samo je sada to fino optimizovano i neprimetno u odnosu na nekada kada je indeksiranje zakucavalo ceo sistem dok se ne završi... sve to po aktuelnim cenama SSDa baš i nije problem. Pogotovo po dojučerašnjim cenama, kada je SSD bio bagatelan.

Nego jel se neko odvažio i probao kineske Gen4 diskove sa Alija? Ja nešto merkam onaj Moto nešto kaksevećzove, sada je oko 100 evra za 2 TB a po komentarima vidim da su brzine u rangu sa KC3000.
 
Pročitaj npr ovu temu sa drugog Foruma, ima nekih zanimljivih iskustava
Inače jedan moj rođak kupio nekoliko NN kineza za svoje matore laptopove, ima ih 5-6. Šta ga znam, rade korektno več par godina.
Tu je lutrija da ti se potrefi šta valja, inače nema pravila.
 
držimo se teme. kao što piše u naslovu, ovo nije opšte tema o SSD-ovima
 


Recenzija sa aktuelnim NVMe
 
Prilično šupalj test, nedostaju neki krupni igrači (Crucial, WD ...). I jedan od boljih koji je zastupljen worldwide mada nikako i kod nas - SK hynix.
Nisu svi parametri generalno bitini za ssd-e uzeti u obzir.

Još jedan marketing review ...
 
Poslednja izmena:
To što su neki izostavljeni ne znači da rezultati onih koji nisu izostavljeni nisu validni...

A kao i sa dosta hardvera, cifre u praxi nisu preterano bitne. Štaviše, kod SSD-ova su mnogo manje bitne nego kod drugih komponenti, pri korišćenju nećeš ni da primetiš razlike osim u veoma specifičnim slučajevima...mnogo je bitnija poudanost, kao i generalno kad je storage u pitanju.
 
sta se desava ovo sa ssd bvukvalno star 5 dana ne koristim ga jos uvek samo je u racunaru 1TB upisa vec ima? 🙃 990 pro? kad sam ga ubacio imao je par GB
Proveri da li imaš najnoviji firmware. Ukoliko nemaš obavezno odradi update jer sa starim ima problem sa upisom. To je poznat problem, nekima je čak i riknjavao.
 
4B2QJXD7 ?
 
Ubacio bih u laptop jos jedan SSD za storage (SATA, to mi je slobodno), neki od 1TB. Ima svasta u ponudi, do 7000din 10-tak modela. Obzirom da mi brzina nije nesto bitna, ali pouzdanost jeste, imate li neki predlog sta da uzmem?
 
Ako je SATA u pitanju, brzine na svima su praktično iste, to je jedna stavka manje. Izuzev nekih baš krš-krševa, svi su dovoljno pouzdani i trajaće godinama.
 
Ubacio bih u laptop jos jedan SSD za storage (SATA, to mi je slobodno), neki od 1TB. Ima svasta u ponudi, do 7000din 10-tak modela. Obzirom da mi brzina nije nesto bitna, ali pouzdanost jeste, imate li neki predlog sta da uzmem?
Ja bas gledao juce-prekjuce, treba mi neka 1TB alternativa kao eksterni SSD (umesto fleske) posto imam jednu 2.5" fioku visak...
Po onome sto sam mogao da nadjem, proletevsi preko preporuka, kao "najpouzdanije" opcije od oko 85e su:

Kingston KC600
WD Blue 3D (sada je to prepakovani Red?, dok je obican "blue" prepakovana Green serija)
SD Ultra 3d

Ne znam kakva je situacija sa modelima od 60-70e: Teamgroup T-force Vulcan Z/G & CX2, Transcend 230s, MSI Spatium...
Eventualno PNY CS900 i Silicon Motion A55 (neki hvale, dosta njih i kude doticni model)
 
Poslednja izmena:
Imam i ja 2.5" fioku višak ali je upravo to, višak. Bolje to baci ili pokloni ili čak baci a uzmi NVME fioku i nju stavi NVME disk. Izaći će te nešto više a dobićeš mnogo bolju stvar.
Evo ovako nešto:
NVME
Enclosure

Izađe zapravo isto a svakako je bolje od raspalog SATA drajva.

Edit: Retko šta je retardirano kao upload eksternih linkova na ovaj forum...
 
Ne treba meni licno, vec za familiju, da im prebacim neke filmove za klince i to da drze okaceno na TV...
Neke budzet SSD 2.5" 1tb opcije deluju bolje nego 512gb usb stick, a hotswap fioku vec imam...
 
Ja sam tu 2.5" fioku koristio baš kao proširenje diska za Android OS na TVu, samo zalepio 3M dvostranom trakom za zadnju stranu TVa. Ali je bolja solucija NVME enclosure i disk, tu čuvam bekape. Jedino treba povesti računa o kablovima.

Kokretan disk koji sam okačio nemam, koristim neki Apacer unutra. Fioku koristim baš ovu koju sam linkovao.
 
Nazad
Vrh Dno