Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Za US, najbolje ti je da pogledas nesto preko newegg, circuitcity, compusa, fry's i microcenter (neke imaju i prodajne objekte tj. vecina)... Vrlo povoljne radnje i ogroman izbor... No, neces zazaliti ni ako uzmes ono sto ti mdm savetuje ma koliko malo bolje to bilo ni ono sto ti alfaunits kaze. Ja ti kazem jos Samsung 830, mada do oktobra ce se verovatno nesto jos izroditi tako da se ne sekiraj, a radnje imas za referencu. Srecan ti put i lepo se provedi ma sta ides da radis!
I javi se pre nego sto dodjes, trebaces mi! :D
 
Poslednja izmena:
Ili čekaj Vertex4 ;)
 
Nikako m4, zašto bi uzimao najstariji i najslabiji (sporiji, običan NAND) model sa Marvell kontrolerom?!!

Zezas? "Zasto da uzme mozda najprodavaniji, provereni, medju najbrzima i trenutno mozda najjeftiniji SSD EUR/GB?"
Zasto kazem mozda najprodavaniji... zato sto gledam 512GB verziju, 100-ak komada je bilo na lageru pre 2 nedelje za ~500EUR - nestale su dok sam obavio razgovor od 2 minute :( (4 razlicita etailera). Znaci nisu mogli da odrze potraznju po toj ceni pa su vratili vecu i sada opet cekam :)

Ne znam odakle to da Marvel kontroler ne valja, da je m4 spor... najbrzi... tesko (barem ne u svemu). Ali best-buy garantovano (ako ne iskoci neki prolazni bestbuy tipa Samsung 470 kod nas sto je bio)
 
Ja uopšte nisam govorio o ceni kao ni on. A najprodavaniji, pa naravno kad je najduže na tržištu! Ko je rekao da Marvell kontroler ne valja!? Pa prvo i jesam preporučio SSD-ove sa njima, ali ove novije :)
Ovi jesu nešto viša cena, ali u US to je mala razlika. Da su dosta i to primetno brži jesu i imaju bolji NAND, dovoljno je pogledati njihove testove a nisu toliko skuplji koliko su brži. Pa m4 je najsporiji od Marvell baziranih, i navedeni imaju i noviju verziju enterprize kontrolera. Isti je razlog preporuke i za prva dva SF, noviji su i brži; ali je manja razlika u brzini nego kod Marvell-ovih.

Ali pošto ostaje do oktobra ja bi ipak čekao Vertex4 sa Indilinx Everest 2, ili neki novi Marvell kontroler, ili drugi (SF, Samsung...).
 
Poslednja izmena:
Da li si ti pomesao Crucial C300 i m4? Inace... ne kapiram stvarno :D I Corsair PP ima Marvell 88SS9174 kontroler (OK, on ima BKK2 a m4 ima BLD2)
I C300 i m4, i Intel 510 i Corsair PP koriste isti taj kontroler, samo sto C300 koristi stariju reviziju. C300 koristi stariji NAND i kotrnoler, ostala 3 koriste 25nm NAND i novi kontroler.
 
Cene sa newegg-a:
crucial m4 128GB - 154$
Corsair PP 128 GB - 199$
SanDisk Extreme - 149$
Intel 520 120GB - 179$
Plextor M3 Series PX-128M3 128 GB - 179$
Patriot Wildfire 128GB - 229$ :trust:
OCZ Vertex 3 Series - MAX IOPS 120GB - 239$ :trust:

SanDisk najjeftiniji, mada i Intel 520 nije skup. 2 poslednja po meni preskupi.
 

Pardon... CPP koristi ToggleNAND u starijem (32nm) procesu od m4 (25nm).
M3S koliko vidim je 24nm:
Just like Corsair, Plextor uses Toshiba memory for their contemporary SSDs, and the new M3S family is built with the newest NAND flash manufactured with 24 nm process, which production started only in the end of last summer.

Za obicnog korisnika totalno nebitna stvar. Da ima C300 po jeftinijog ceni po GB od m4 i ostalih, i C300 je bolja kupovina. Razlika se ne da primetiti ako se ne gledaju benchmark programi.
Sa druge strane, m4 i C300 su oba dugo isprobana SSD-a, bez bitnih bagova (ispralvjem LPM bug za laptopove na m4).
 
A da mozda dolazi u obzir OCZ agility 3?On koristi isti SF2281,ali je cenovno tu negde..

U sustini dal ima 550MB/s ili 450MB/s meni nije najbitnije,mada su svi oni tu negde oko 500MB/s za upis i 500MB/s za citanje..

@ fr0wn3r

Kazi druze sta treba,moze i na PM..;)

EDIT: Nekako sam zagrejan za M4 ali ne mora da bude presudno..Puno sam recenzija procitao i stvarno ga hvale na sva usta;)
 
Poslednja izmena:
@alfaunits
Au al si ti pomesao par stvari, koje sam vec detaljno objasnio ovde na forumu... Ali ukratko i ponovo: 32 nm Toggle je mnoigo bolji od 24 ONFI, zato sto za isti kapacitet mora duplo vise die-ova da se stavi te je mnogo brze (paralelizam), a ima i mogucnost mnogo vise upisa od sitnijeg procesa! A ni 24 Toggle nije uopste isto sto i 24 ONFI!

Ovde se lepo da videti razlika koja nije uopste zanemarljiva:
http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/marvell-ssd_6.html#sect0
Mislim da se nesto slicno ipak da osetiti i u realnom radu gde nije samo pristup bitan (obrada fotografija, videa, animacije, grafike; bilo sta intenzivno sa puno pisanja-citanja i prebacivanja vecih podataka; i na kraju mnogo duzi vek NAND-a...)

@garson
Slazem se da su trtenutno zadnja dva preskupa, te i preporuka novijim marvelovim.

@zerogravity
Nikako, OCZ agility 3 je asinhroni NAND! Sporiji od svega..
 
... Nekako sam zagrejan za M4 ali ne mora da bude presudno..Puno sam recenzija procitao i stvarno ga hvale na sva usta ...

KAD imas nameru da kupujes ssd?
Ako tek uzimas na povratku iz amerike onda u septembru gledaj cene i modele kojih ima...
Ako uzimas odma po dolasku u ameriku onda mozes slobodmo m4 kad ti se svidja, a nema razloga da ti se ne svidja ili da ti upiru prstom i govore da "ne valja" ili "ima bolje"...
Naravno da ima i bolje al koliko je to bolje skuplje i treba li ti to bolje?
Kupovinom m4 neces pogresiti sigurno, jedino da je urdjaj ispravan proveri pre polaska u Evropu...
 
Ovde se lepo da videti razlika koja nije uopste zanemarljiva:
http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/marvell-ssd_6.html#sect0
Mislim da se nesto slicno ipak da osetiti i u realnom radu
Mislis? Ja sam presao 10 razlicitih SSD-ova pa nisam primetio razliku ni izmedju najsporijeg X25-M/E do m4 kao najbrzeg. Jedino ako pokreces nesto gde je 90% rada totalno random file I/O - a ni file server to ne radi.
Prosto, sve je to odavno overrated i sve sto prelazi X25-M po brzini je odlicno, i ne primeti se razlika.

i na kraju mnogo duzi vek NAND-a...)
Pa.... eno kako su se pokazali razni SSD-ovi na XS-u kada su isprobavali koliko mogu da upisu. Maltene random.
Pre crkava kontroler ili neki drugi deo, iz (javno) nepoznatih razloga, nego NAND nazalost :(
 
Stoji da su maltretiranjem na XS-u uspeli veoma efikasno da ih sahrane, ali mislim da su ih jednostavno preopteretili i pregrejali, to ipak nisu enterprize ili server diskovi (nemaju hladjenje preko kontrolera i nanda...) namenjeni slicnim torturama, ko bi ih toliko opteretio u normalnoj upotrebi?! A i tamo ima kojima je crko nand.
Bogami ja sam imao priliku probati na veoma slicnoj konfiguraciji kao mojoj 470, i osetno je sporiji u iole intenzivnijem radu, a oseti se razlika i pri normalnoj upotrebi. On ipak ima skoro duplo manji 4K od moga (pogotovo sa vecim QD), a nije samo random tek se u sekvencionalnom oseti razlika (nekome je to bitno-stoji da meni nije).
Pa po toj analogiji gledajuci rezultate mislim da su vise nego dovoljno brzi da bi se to ipak osetilo u radu.
 
Poslednja izmena:
Vidim da se rasprava zahuktava, pa da okrenem malo...
Dal mi se isplati da mijenjam (prodam ) Seagate Momentus XT Solid State Hybrid Drive od 500gb iz novog Qosmia. Jer su unjemu 2 kom po 500; PA da kupim SSD od 120gb?
Vidim po netu da je ovaj Momentus brzi dosta od obicnih Hdd-ova...
 
cek cek sec
Iz NOVOG hoces oba hdd da prodas?
A garancija?
Ako mozes zadrzati garanciju da ti jedan izvade i zamene sa odgovarajucim ssd-om i da ti OSTANE NETAKNUTA garancija na NOV laptop onda u redu, bez garancija se ne isplati nista dirati dok ne istekne, cak sta vise moze biti veoma "opasno"...
 
Vidim da se rasprava zahuktava, pa da okrenem malo...
Dal mi se isplati da mijenjam (prodam ) Seagate Momentus XT Solid State Hybrid Drive od 500gb iz novog Qosmia. Jer su unjemu 2 kom po 500; PA da kupim SSD od 120gb?
Vidim po netu da je ovaj Momentus brzi dosta od obicnih Hdd-ova...

U Americi se svaka godina garancije debelo placa a ti hoces da se odreknes svoje? Bas cudno...
 
Stoji da su maltretiranjem na XS-u uspeli veoma efikasno da ih sahrane, ali mislim da su ih jednostavno preopteretili i pregrejali, to ipak nisu enterprize ili server diskovi (nemaju hladjenje preko kontrolera i nanda...) namenjeni slicnim torturama, ko bi ih toliko opteretio u normalnoj upotrebi?! A i tamo ima kojima je crko nand.
Na one kojima je crkao NAND sam i aludirao - pokazali su da totalno random crkava NAND (mada NIJEDAN primerak nema dokaz da je NAND crkao - uvek se prosto disk ne prepoznaje u BIOS-u). Tj. nebitno je da li je 50nm, 34nm, 25nm.... toggle, async, eMLC, sta god vec... (u stvari valjda eMLC i SLC nisu testirali:)). Svi su izdrzali debelo iznad deklarisanih (ili su crkli za tili cas, tj. kontroler je pukao brzo), ali poptuno neproporcionalno deklarisanoj izdrzljivosti underlying NAND-a.
A hocu reci da se u upotrebi (ne drndanju kakav je bio na XS-u), pre desi da kontroler crkne nego sto NAND i priblizno istrosi.

Bogami ja sam imao priliku probati na veoma slicnoj konfiguraciji kao mojoj 470, i osetno je sporiji u iole intenzivnijem radu, a oseti se razlika i pri normalnoj upotrebi. On ipak ima skoro duplo manji 4K od moga (pogotovo sa vecim QD), a nije samo random tek se u sekvencionalnom oseti razlika (nekome je to bitno-stoji da meni nije).
Kako ce prosecan korisnik preci mogucnosti cak i X25-M sem ako nema nekoliko SSD-a pa kopira izmedju njih?
Sta si ti to "iole intenzivno" radio da si primetio da je 470 sporiji (od cega?)?

@zekiyu, jel' Toshiba dozvoljava da se menjaju diskovi sa no-question-asked garancijom? Licno bih def. to uradio.
 
Može da se kopira i na samom SSD-u. Pa u poređenju sa mojim Vertex3 MI, reče slična konfiguracija mojoj samo sa 470. A primeti se cak i u podizanju i radu sa programima, brži nije toliko odziv koliko trajanje same operacije; čak se i igre brže učitavaju, win... A od intenzivnijeg, obrada RAW fotki (24MP) u CS5, e tu se baš primeti i skoro za trećinu i više vremena brže završi (isti filteri na oko 500 fotki). Eto ja sam primetio, a benčevi samo potvrdili. Dakle sa dovoljno velikom količinom fajlova za obradu lako se pređu mogučnosti nekog SSD-a, i tada vreme pristupa više nije najbitnije već sirova brzina.

A da je za većinu to bitno, i nije, ali onda opet većini je realno i HDD dovoljan. Tj. mali je br. nas kojima je bitno, a ako već jeste što onda ići na sporije za 20-30€ razlike?
I ako je neko zadovoljan i sa par generacija starim SSD-om, to znači samo da mu brži i ne treba; a ne da je dovoljno brz (nekom jeste) u poređenju sa novijim modelima i da ako taj ne može osetiti razliku u brzini niko ne može!

Dođe isto kao da neko pusti igru staru preko deset godina na mojoj 4870 i na 7970 ili još bolje 9800; pa na svakoj ima da radi tečno! Taj onda i ne ume da optereti noviju grafičku, ali ako proba da pusti BF3 na 9800... :D:D;)
 
Poslednja izmena:
Kopiranje sa/na isti SSD - razmisli koliko cesto imas prostora uopste da kopiras vecu kolicinu podataka.
Poredjenje V3 i S470 - to vec ne verujem, iskreno. Koliko je slicna konfiguracija, sta jos ima, itd.... video sam ja razlike kada se isti SSD stavi u stari i novi VAIO (F1 vs F2 serija) - razlika je nebo i zemlja. Ali je isti SSD - samo je drugi kontroler.
PShop - optimizuj rad sa CSx. Ide slicno pitanje kao pod 1. ko ima samo jedan SSD, koliko ima prostora za CS, i onda da li je to stvarno velika kolicina podataka. I da li je uopste potreban SSD naspram vise memorije.

CS tesko da vise optereti SSD od nekoliko VM-a na kojima se vrti file system test tool :) Zato i mislim da je moj rad dobar pokazatelj da li je potreban brzi SSD.

OK, sto se seq. upisa tice, tu vec odredjeni SSD-ovi imaju prednost (Samsung 830, Corsair PP - dok SF diskovi ipak rade samo sa compressible brzo seq. upis). Tu treba prevagati da li je nekome jako bitan seq. upis.
 
cek cek sec
Iz NOVOG hoces oba hdd da prodas?
A garancija?
Ako mozes zadrzati garanciju da ti jedan izvade i zamene sa odgovarajucim ssd-om i da ti OSTANE NETAKNUTA garancija na NOV laptop onda u redu, bez garancija se ne isplati nista dirati dok ne istekne, cak sta vise moze biti veoma "opasno"...
Hocu naravno samo jedan da prodam,
komp mi je stigao iz amerike, pravo da vam kazem nisam ni gledao koliko godina garancije imam.
Al ne vidim sto da ne zamenim, pitao sam vas samo dal se po vama isplati?
 
Poslednja izmena:
Ja sam bacio oko na Samsung 830, ne verujem da ce me ista spreciti da ga [jednog dana] uzmem.
 
Cekaj, to je OCZ - daj detetu 6 meseci da promeni krv :D
 
Evo jos testova Vertex 4:

http://www.storagereview.com/ocz_vertex_4_ssd_review
http://thessdreview.com/our-reviews...nfused-and-game-changing-performance-results/

@alfaunits
Veoma slična; isti procesor kao moj, malo manje rama, i p35. Ja sam osetio, ne kažem da svako može/ume i hoće da primeti razliku. U odnosu na hdd su oba munje! Ali između njih razlika je dovoljna da se oseti. A ranije sam već i obrazložio da se svako prvo zapita za šta mu treba, pa onda da se informiše koji mu odgovaraju (SF ili marvell/samsung) i onda tek da izabere model. Ako samo hoće najbolji i može da ga priušti a i ne treba mu, onda je lako. Pa jedan (moj) je 120 a ovaj 256GB, tu već ima mesta za rad i veće podatke; a kada se apliciraju razni filteri, kropovanja, pretvaranje u jpeg... To zapravo i jeste kopiranje po disku uz obradu (što je već do rama), pošto čuvamo i ne promenjene slike i drugu verziju, treću... Lako se nagomilaju a nisu mnogo kompresibilne, te je tada osetno dali je ONFI ili Toglle u vertexu, ili je marvell koji je za tu situaciju rođen.
 
Poslednja izmena:
1. 60GB SSD Patriot Pyro SE

ili

2. 60GB SSD Mushkin Callisto deluxe

ili

3. 64GB SSD Samsung S830
 
Ako su samo ti izbor, 3. bez razmišljanja.
 
Buni me još jedna stvar: vidim da postoji s830 i 830. U čemu je razlika?
 
Nazad
Vrh Dno