Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Oko dileme u vezi garancije, za SSD ne verujem da je bilo kakvo cimanje našim mađarima da to zamene i to verovatno u mnooooogo kraćem roku nego domaća maloprodaja. Iskreno, sem za neke kabaste stvari, a s obzirom na to da praktično sve donose uključujući i velike televizore, počinjem da verujem da bi se 99% pre završila reklamacija kod njih nego kod nas u regularnoj maloprodaji.

Što se crkavanja SSD tiče, meni uredno radi i dalje Intel iz 2010 od 80GB iako je praktično 90% vremena bio na 90% kapaciteta, tako da sumnjam da i današnji noviji diskovi ne mogu da izguraju bar toliko, jedina dilema ostaje da se ne dobije DOA uređaj, ali verujem da bi i u tom slučaju bilo sve lako rešivo.
 
Kupio od čoveka sa KP, dobio garanciju, sve u fulu :)
Kolika garancija, 3 god? Da li si dobio i fiskalni? Možeš li sa time što si dobio samostalno da ostvariš garanciju u mađarskoj? Just in case.

Oko dileme u vezi garancije, za SSD ne verujem da je bilo kakvo cimanje našim mađarima da to zamene i to verovatno u mnooooogo kraćem roku nego domaća maloprodaja. Iskreno, sem za neke kabaste stvari, a s obzirom na to da praktično sve donose uključujući i velike televizore, počinjem da verujem da bi se 99% pre završila reklamacija kod njih nego kod nas u regularnoj maloprodaji.
Da, ali šta ako naš Mađar nestane - iz bilo kog razloga? Npr, ja svoj TV i mob SGS3 kupljene preko naših Mađara ne mogu da zamenim bez njih - nisam dobio fiskalni, niti njegovu kopiju, ako kopija ista znači.
 
Kolika garancija, 3 god? Da li si dobio i fiskalni? Možeš li sa time što si dobio samostalno da ostvariš garanciju u mađarskoj? Just in case.
Dobro sam račun/papir gde piše serijski broj i da imam 36 meseci garancije, to je račun na kome su sve stvari što je on kupio tog dana.

Ne znam mogu li bez fiskalnog sam da ostvarim garanciju, ali on ide 2 puta nedeljno za Mađarsku i već ima sistem kako rešava te garancije, tako da se ni malo ne brinem oko toga :)
 
^ Ni malo ne brineš oko toga? Video si moje pitanje samo post iznad: "šta ako naš Mađar nestane - iz bilo kog razloga?" ;)

Inače, ja sam "svog Mađara" pitao da li bih u slučaju da iz bilo kog razloga ne mogu da ostvarim garanciju preko njega mogao istu samostalno da ostvarim u Mađarskoj (just in case!) koristeći papire koje bi mi on dao (nisam pitao šta sve dobijam) i rekao mi je da bih mogao. Nisam do sada kupovao preko njega ali deluje veoma fino.

A razlog zašto "mađari" na ostavljaju fiskalni je taj što je tu lista svega što su kupili tog dana, i treba im da bi ONI mogli da ostvare garanciju za druge. Otuda ne mogu svakome da daju fiskalni, jer je grupni fiskalni, a ne znam da li se kopija grupnog fiskalnog uvažava. Ako neko zna iz prve ruke, mogao bi to da podeli sa nama. ;)

Još jednom: ista cena, 5 god vs. 2 god garancije za isti SSD -- nije isto. Kao i svaka elektronika, postoji šansa da crkne a 5 god garancije daje veći osećaj sigurnosti. Makar bila Mađarska. Naravno, SSD nije osetljiv kao HDD, ali ipak.
 
Da, ali šta ako naš Mađar nestane - iz bilo kog razloga? Npr, ja svoj TV i mob SGS3 kupljene preko naših Mađara ne mogu da zamenim bez njih - nisam dobio fiskalni, niti njegovu kopiju, ako kopija ista znači.


Očito nisi pratio teme poput dešavanja u TehnoMS ovih dana ili slično ranijih godina. Kako je krenulo, meni deluje da su veće šanse da nestane lokalni MP ili uvoznik nego taj mađar jer on čovek radi za sebe i u interesu mu je da ima dobru reputaciju i ne gubi klijente, pri tome radi sa gotovinom i ništa odloženo, dakle, pruža se koliko može i dok mu se to isplati, neće nestajati. Sa druge strane imaš domaće firme koje ne znaju gde udaraju, iz raznoraznih razloga, od obaveze praćenja *****skih propisa do nesposobnog menadžmenta i nezainteresovanih zaposlenih. I sve dok je tako, a ne deluje da se krećemo u nekom boljem pravcu, veće šanse dajem mađaru da će preživeti na ovom ludom tržištu zvanom Srbija. :d
 
Poslednja izmena:
^ Ni malo ne brineš oko toga? Video si moje pitanje samo post iznad: "šta ako naš Mađar nestane - iz bilo kog razloga?" ;)

Ne mogu ti odgovoriti na to pitanje :)
Pričao sam sa čovekom, video se sa njim, procenio sam da mogu da mu verujem i to je to. :)
 
^ U radnji u SRB? U kojoj si to dobio 3 god garanciju, kad uvoznik daje 2 god?

Pričao sam sa čovekom, video se sa njim, procenio sam da mogu da mu verujem i to je to. :)
Tako sam ja kupio TV, bio kod mene da mi instalira, sve super, ogroman promet, blabla, preporučio ga drugima i nekome crkne TV posle 3 meseca. Od našeg madjara ni traga ni glasa - nestao.

@mickeyrs: znam za Tehnomarket i gubljenje garancije na njihove uređaje kada su propali.
 
Poslednja izmena:
Pusticu ti skeniran racun na p. poruku ako bas hoces , ne bi da kacim racune na forumu .
 
^ Ne moras, samo pitam koja firma daje 3 god garancije na taj model.
 
Samo mi recite koja je firma u pitanju i sve cu znati.
 
To je tajna... ako ti kaze morace te cvrrrrc eliminisati ...
 
MX100:
Nažalost, ukoliko merkate verziju od 256, a posebno 128 gigabajta, moramo odmah da vas odvratimo od te ideje zbog primetno slabijih deklarisanih performansi, što u praksi samo znači da će one biti još veće. Upis od 150 MB/s kod 128-gigabajtne verzije je zaista slabo za današnje standarde i u tom scenariju je bolje se odlučite na neki drugi model, jer čak i mnogi SSD-ovi iz SATA II generacije postižu iste ili čak bolje rezultate.
Izvor: http://www.benchmark.rs/artikal/test_crucial_mx100_512_gb-3644/3
 
Pa ko je ikad rekao da se uzima manji od 256, a on je 330MB upis, dok mu je čitanje 550MB. U realnom radu neće se to nešto osetiti. M550 je zato brži ali i skuplji, pa ko pita za "Best buy SSD", neće moći da očekuje nisku cenu i visoke performanse u istoj rečenici! ;)
Nemoj se opterećivati sa sekvencijalnim, kod SSD-a za OS kapitalne su 4K brzine, koje su mu više nego performantne, pogotovo u odnosu na starije generacije SSD-a, a kamoli iz SATA2 gen!!
130MB je već sporo da se može osetiti u nekom tranferu, ali ko pa prebacuje filmove, ISO i ostalo na SSD (kome treba znaće da kupi skuplji model)? I to je samo kod modela 128GB...
 
Generalno nema ni previše razloga da se po ovim cenama uzimaju 120/128GB modeli, cena po GB je povoljnija za 250GB modele, a i pali su na oko 100€.

Tako da je 120GB jedino ako neko baš želi da uštedi maksimalno, ali onda mora da prihvati sve što manji broj NAND čipova vuče sa sobom.
 
I ja baš razmišljam, 256 GB sa 330 MB/s za upis je sasvim dovoljno, nisam siguran da se isplati ići na 512 GB samo zbog 500 MB/s za upis. A ne znam ni šta bih radio sa tolikim kapacitetom za SSD, sada imam dobri stari C300 sa 128 GB i imam OS, programe, poneku igru koju trenutno igram i još slobodnog prostora da "diše ". Sad bih uzeo 256 GB ali za više od toga ne vidim potrebu jer ostale stvari po drugim particijama (HDD) su muzika, filmovi, dokumenti, instalacije igara i programa, dakle ne treba mi velika brzina na tome. Ali nekad u budućnosti kad SSD bude koštao kao HDD svi ćemo naravno uzimati njega.
 
Generalno nema ni previše razloga da se po ovim cenama uzimaju 120/128GB modeli, cena po GB je povoljnija za 250GB modele, a i pali su na oko 100€.

Tako da je 120GB jedino ako neko baš želi da uštedi maksimalno, ali onda mora da prihvati sve što manji broj NAND čipova vuče sa sobom.

Zavisi šta kome treba...
Ja sam se lomio do poslednjeg trenutka da li da dodam za 256, ali jednostavno 256 mi nije dovoljno za sve, a opet previše je za sistem.
Na ovih 120GB mi je stao i win i ubuntu, svi programi i (jedine) dve igre koje igram + imam još slobodnog prostora. :)

Sad čekam da za godinu-dve još malo padne cena i onda uzimam 500gb ili 1tb i to će biti sasvim dovoljno za sve moje potrebe i hdd mi više neće trebati.
 
Samo za klasu skuplji uredjaji imaju upis od 500+MB/s sekvencijalno, a to su:

Samsung 840 Pro, Samsung 850 Pro i nekolicina nekih koji se ne mogu kupiti na nasem trzistu.

Za taj novac mozes kupiti MX100 od 512GB koji ima odlicne performanse te ti njega preporucujem.

Patriot Pyro je sasvim solidan SSD ali nije u rangu ova poslednja tri koja pomenuh poimence.
 
ovde kazu da mx100 od 250GB ima brzinu 330MB/s
To je brzina upisivanja. Treba li ti zaista 500 MB/s za to? Mislim da je tih 330 MB/s za 250 GB sasvim dobro. Ako je to sistemski disk mnogo je bitnija brzina čitanja od brzine pisanja.
 
Колико бих добио са win7 инсталираним на SSD конфигурација из потписа, ишао бих на јефтинији модел врв 128gb.
 
Koliko bi dobio cega?

Ako mislis na zivahnost OS-a onda bi dobio dosta, vidljivo golim okom i osetno u brzini pokretanja svega, odziv je skoro trenutan...
Ako mislis kolika bi bila brzina ssd-a na tvojoj masini, pa to nije toliko bitno a zavisi da li je sata2 ili sata3 ploca ali koja god da je u zavisnosti ssd-a koji kupis bice sve ono iz prethodne recenice.

Licno mislim da je ssd verovatno najbolji upgrade koji moze da se ucini na masini koja nema ssd.
 
Sata2 je i mislim u kontekstu ovih bržih-većih i manjih-sporijih SSDova, ako bi i ovaj sporiji vidno ubrzao sistem, a brži možda ne bi ni došao do izražaja zbog ograničenja ostalog hardvera, da uzmem 120gb.
 
Ja sam prije par godina stavio Crucial C300 128 GB (tada koštao 200 €) koji pošto je sata2 radi na 270 / 140 MB/s i kao što reče P307 to je najbolji upgrade koji se može napraviti. Sistem, programi i igre (koje su na njemu) su mnogo brže. Nikad više ne bih sistem držao na HDD-u. Itetako se isplati uzeti i 120 GB SSD, tim prije što su sad puno jeftiniji, ovaj Crucial MX100 je ispod 100€ a model sa 256 GB je samo 110€ (ja lično bih uzeo taj da sada kupujem, dobro bi došlo dodatnog prostora).
 
@ ironmanbg uzmi Crucial mx100 druze od 256GB ako je moguce jer je cena odlicna (u odnosu na dosadasnje cene drugih ssd-ova), a s obzirom na sata2 plocu ce da ide maximalno svaki sata3 ssd, koliko moze postici na njoj.
Treba znati da su svi ssd-ovi od 60GB izuzetno sporu u odnosu na vecu bracu, mx100 os 128GB je sporiji od svog (skoro) istovetnog a veceg brata od 265GB pa bi preporucio svima da xm100 uzimaju upravo u velicini od 256GB i vece, ako mogu...
 
Poslednja izmena:
I meni se čini da je MX100 od 256 GB sada pravi best buy.
 
Ne znam , na itsvetu nema uopšte komentara, razmisliću. Od 128GB od mađara, ovi su mi cenovno prihvatljivi

Samsung 840 EVO MZ-7TE120BW €60
Kingston V300 SV300S37A €55
Kingston KC300 SKC300S37A €73

Za ovaj treći se navodi da koristi MLC nandove a druga 2 TLC, i da je to velika prednost, nemam pojma

Pitaću ga dal može i mx100 da nabavi i po kojoj ceni.
Inače ima tb prostora (doduše popunjeno), zato kupujem još jedan hdd, a ova 2 po 640 ću videti da prodam i 1 od njih menjam ssd-om.
 
Samsung 840 EVO, 128gb od madjara, 60eur, da li se isplati da se u Thinkpad T500 stavi preko caddy-a ili umesto starog harda, i koliko se isplati jer je ipak to SATA2 u pitanju.
Ako bih uzimao, koji software vi preporucujete za kloniranje postojeceg hard diska?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno