Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Izvini ali ako radiš backup bez instaliranih programa i igara, nisi mnogo uradio, morao bi opet da ih instaliraš.
 
Hvala Vam na vašim iznetim načinima razmišljanja, otprilike i ja tako razmišljam samo zavisi od situacije do situacije.

Na laptopu imam SSD podeljen na dve particije i HDD isto podeljen na dve particije, na HDD jedna služi za download a druga za arhivu, na SSD-u na jednoj je OS a druga bleji za neki image (mada nemam običaj da pravim image OS-a sa svim instaliranim pgm, već radim svežu instalaciju sa najnovijim driverima u tom trenutku, greška?!). Na starom PC-u, crkao HDD koji je bio sve u jednom, mislim radi ali trokira, dok ne zakačim SSD pa da ga formatiram ne mogu da ga dijagnostifikujem, pa ako nakon formatiranja da neku volju za život, bio bi za download.
U PC-u je izvodljivo imati drive poseban za OS, za download, za multimediju, za arhivu. Koji god da crkne u svakom trenutku nije problem backup. To je dobra stvar.

Pri instalaciji svežeg OS-a na SSD, osim documents, download, pictures.... na HDD šta još treba prebaciti ?

Kada pokrenem Magician, uvek mi izbaci ovako, da li je to uredu?
Screenshot (271).png Screenshot (272).png

Možete li da mi kažete kakvo je stanje SSD-a prema ovim podacima?
Screenshot (265).png Screenshot (266).png

Orchard@ Ovde po default-u je podešeno da bude 10%, to može da se poveća i sačuva neki deo SSD koji može kasnije da, šta? zameni postojeća oštećenja? Da li sam dobro razumeo?
Screenshot (270).png
 
Izvini ali ako radiš backup bez instaliranih programa i igara, nisi mnogo uradio, morao bi opet da ih instaliraš.

Pa ne mislim bez programa, samo bez igara, dokumenta, filmova, muzike i svega sto ne mora na sistemsku particiju. Dosta ljudi i daunload drze na OS particiji.
Bekap i sluzi za nedaj boze, a ako se desi nesto lako je da barem igru ponovo instaliras.
 
Hvala Vam na vašim iznetim načinima razmišljanja, otprilike i ja tako razmišljam samo zavisi od situacije do situacije.

Na laptopu imam SSD podeljen na dve particije i HDD isto podeljen na dve particije, na HDD jedna služi za download a druga za arhivu, na SSD-u na jednoj je OS a druga bleji za neki image (mada nemam običaj da pravim image OS-a sa svim instaliranim pgm, već radim svežu instalaciju sa najnovijim driverima u tom trenutku, greška?!). Na starom PC-u, crkao HDD koji je bio sve u jednom, mislim radi ali trokira, dok ne zakačim SSD pa da ga formatiram ne mogu da ga dijagnostifikujem, pa ako nakon formatiranja da neku volju za život, bio bi za download.
U PC-u je izvodljivo imati drive poseban za OS, za download, za multimediju, za arhivu. Koji god da crkne u svakom trenutku nije problem backup. To je dobra stvar.

Pri instalaciji svežeg OS-a na SSD, osim documents, download, pictures.... na HDD šta još treba prebaciti ?

Kada pokrenem Magician, uvek mi izbaci ovako, da li je to uredu?
Pogledajte prilog 287511 Pogledajte prilog 287512

Možete li da mi kažete kakvo je stanje SSD-a prema ovim podacima?
Pogledajte prilog 287508 Pogledajte prilog 287509

Orchard@ Ovde po default-u je podešeno da bude 10%, to može da se poveća i sačuva neki deo SSD koji može kasnije da, šta? zameni postojeća oštećenja? Da li sam dobro razumeo?
Pogledajte prilog 287510
Over provisioning nije obavezan, služi više za Load leveling ali ako ima dosta praznog mesta (bar 10GB) onda nije potreban. Ja na mom 960 evo nisam ni namestio i evo preko 2 godine nema problema. Isto i na ostalih 3 SATA SSD-a od kojih su 2 bar 4-5 godina stara, sve je 100%.
 
Poslednja izmena:
CountMike@
Hvala na objašnjenju, ovo zadnje što si napisao "sve je 100%" na šta se odnosi, na moje screen-ove ili na tvoje SSD-ove?
 
Odnosi se na "zdravlje" mojih diskova, u stvari najstariji Silicone power pokazuje 90% u Sentinelu ali to je samo zbog starosti i 6+ godina neprestanog rada, inače nema nijednu grešku. Tvoj je perfectan.
 
Kingston V100 /128GB
Kupljen sredinom 2011 i od tada upaljen 24h.
Sada na oko 2500 dana rada.

Pokazuje health na 95%.
Uzet je, ubačen u računar i instaliran Windows 7, pa onda 2015 odrađen upgrade i od tada odrađen svaki update do ver 2004.

Radi odlično. Shodno ponašanju tog (prosječnog) diska ne pazim ni ostale koje imam.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Drugari kakav je Adata SU750 512GB?

Trenutno je na akciji na New***, spustili sa 75 $ na 53$. Kumić mi dolazi iz USA za 15ak dana pa bi iskoristio priliku ako valja :)
 
Ok, hvala!

Vidim da u bazi pise da je TLC,a oni navode SLC u ovom "prospektu". I u nazivu pise Ultimate SU750, ne znam da li je to onda drugi model ili su svi ultimativni :)

Ako kojim slučajem ima dram da li bi onda bio dobra kupovina za tu cenu?

Usput me iznenadile cene RAM-a, ja moj kit preko madjara platio 130e a tamo 95$. Deru nas sa cenama... Ako nista mozda dodam jos 16GB :)
 
Za naše uslove i ono što se prodaje kod nas za višu cenu (A400, Biostar S100, itd)... to je dobra cena za takav disk (to je rang Crucial BX500, Kingston UV500 i sličnih).
Inače, svi su "ultimativni", samo neko navede komplet naziv, neko samo oznaku. :) Nema DRAM, proverio sam lično kad sam ugrađivao jedan takav.

PS: Odličan je ovaj link za SSD-ove. Ako su informacije makar 90% legit, savršeno.
 
Poslednja izmena:
Iskoristi onu listu, desni klik na DRAM podeok i sortiraj A ka Z. Pa odatle vidi šta je dostupno po korektnoj ceni (računaj da će svaki ssd sa dram-om, osim ako nije neka mega akcija biti skuplji nego onaj bez). Generalno, Kingston KC600 računaj da će ispasti jedan od povoljnijih, a kompletnih (da se tako izrazim) SSD-ova.

Srećno.
 
Steta!

Iako ovo piše nema dram?

Nigde ne piše da ima DRAM, već da koristi DRAM Cache Buffer, dakle tvoju RAM memoriju!
A i SLC Caching znači da koristi deo TLC NANDa kao SLC keš radi ubrzanja.
Sve piše, samo treba razumeti, a upravo "hvataju" na nerazumevanje...
 
Hvala na info.

A Sandisk Ultra 3D 500GB?

70$, uz promo kod 63$...
 
Uzeh Crucial MX500 250GB za 6.600, kažu bolji izbor od KC600, presudno bilo u odluci.

Sad ga nađoh, Acronis.
 
Poslednja izmena:
Generalno nemaš ti tu šta da čačkaš. :)

Jedino taj caching ako može da se podešava (on ili off) i to je to. Ostalo je informativnog karaktera.
 
Bez i sa caching MX500 test sa i bez caching.PNG

Zašto konstantuje da imam manje od 8GB, treba li dodati? 7.png
 
Gasi to, to je RAM keširanje i ne služi ničemu osim u testovima, jede ti RAM.
A kaže ti da imaš 8GB RAMa u mašini...
 
mdm@ imam 2x2GB ram-a. Ugasiću.
Ima li još neka druga provera da li je sve uklj/ugaš?
 
Poslednja izmena:
Kod nas je najbolji izbor EVO 860 pa MX500 (ima li nešto između) pa KC600 (kao najpovoljniji sa cenom), sve ispod toga je lošije.
 
Nazad
Vrh Dno