Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Meni su još 12.12. stigli intelovi diskovi. Nisam bio tu i sada bih da instaliran win na jednom od njih. Pošto treba da ga kreiram (ne vidi ga WIN explorer), šta podešavam u opcijama? Pretpostavljam da je NTFS sistem, a da li je primary ili logical i koliki claster size da stavim?
da li su vama umanjili cenu za 10% zbog čekanja?
 
Meni su još 12.12. stigli intelovi diskovi. Nisam bio tu i sada bih da instaliran win na jednom od njih. Pošto treba da ga kreiram (ne vidi ga WIN explorer), šta podešavam u opcijama? Pretpostavljam da je NTFS sistem, a da li je primary ili logical i koliki claster size da stavim?
da li su vama umanjili cenu za 10% zbog čekanja?

SSD se u poredjenju sa klasicnim HDD ne razlikuje ni po cemu gledano iz ugla host OS. Sve kako radis sa klasicnim HDD, tako i ovde. Jedino da bude AHCI mode, eto to je jedino sto treba zaista napomenuti.

Sve default mozes da ostavis za formatiranje - naravno NTFS ako si na $windojse. Za popust - niko nije ni pomeno, dakle platio sam "BF / weekly akcija" cenu. Ti si dobio popust? Kakva sizofrenija - ovde coveku nece da prodaju sada po tim starim cenama... a neko dobije i popust :)

ja ovako dobijem, ako ovo nije validno onda u pm
Pogledajte prilog 262496

Naravno da je validno i nema sta dalje da se razmislja. Posebno u ovakvim situacijama gde prodaju robu koju prakticno nije video ni uvoznik "dobavljac" ko li. Sve sto bude preko te ugovorene cene ide na njihov racun. Kad hoce da se kockaju sa prodavanjem magle - sorry but *mjau**mjau**mjau**mjau*ga :)
 
Poslednja izmena:
Da, dobio sam popust. Ko ume, njemu dve :) Pošto sam im napomenuo da su to rekli kada sam poslednji put dolazio. Da sam ćutao i oni bi :) Samo mi još reci, pošto će na njemu biti instalacija windowsa, da li treba da bude logical ili primary, pošto ne znam u čemu je razlika. Na particiji c (na hdd na kojem je sada windows) je primary, a po default-u mi sada daje da ssd bude logical. Da ostavim ili da menjam u primary?
 
Otkaci hdd, onda ssd zakaci na mesto hdd ili na prvi sata konektor (oznaceni kao sata_0 ili sata_1, zavisno od proizvodjaca) pa instaliraj operativni sistem (win). Instalaciju i formatiranje ssd-a neka odradi sam win pri instalaciji. Kad zavrsis instalaciju os, kasnije zakaci hdd na neki od ostalih sata konektora.
Nadam se da je ahci ukljucen ili da ces ga prvo ukljuciti u biosu ploce, snimiti podesavanje i onda krenuti sa instalacijom OS.
 
Evo i testa 545s 256G model (azuriran najnoviji FW), kroz fio na GNU:

itel: (groupid=0, jobs=1): err= 0: pid=18706: Mon Dec 17 22:20:44 2018
read: IOPS=32.7k, BW=128MiB/s (134MB/s)(3070MiB/24049msec)
bw ( KiB/s): min=73904, max=145592, per=0.10%, avg=130748.17, stdev=20822.86
write: IOPS=10.9k, BW=42.7MiB/s (44.7MB/s)(1026MiB/24049msec)
bw ( KiB/s): min=24800, max=48576, per=0.10%, avg=43679.08, stdev=7001.00
cpu : usr=16.55%, sys=26.78%, ctx=1311219, majf=0, minf=9
IO depths : 1=0.1%, 2=0.1%, 4=0.1%, 8=0.1%, 16=0.1%, 32=0.1%, >=64=100.0%
submit : 0=0.0%, 4=100.0%, 8=0.0%, 16=0.0%, 32=0.0%, 64=0.0%, >=64=0.0%
complete : 0=0.0%, 4=100.0%, 8=0.0%, 16=0.0%, 32=0.0%, 64=0.1%, >=64=0.0%
issued rwt: total=785996,262580,0, short=0,0,0, dropped=0,0,0
latency : target=0, window=0, percentile=100.00%, depth=64

Run status group 0 (all jobs):
READ: bw=128MiB/s (134MB/s), 128MiB/s-128MiB/s (134MB/s-134MB/s), io=3070MiB (3219MB), run=24049-24049msec
WRITE: bw=42.7MiB/s (44.7MB/s), 42.7MiB/s-42.7MiB/s (44.7MB/s-44.7MB/s), io=1026MiB (1076MB), run=24049-24049msec

Disk stats (read/write):
sdc: ios=0/199011, merge=0/60948, ticks=0/518628, in_queue=518584, util=15.31%

IOPS-i :type: AMD chipset :d
 
Poslednja izmena:
Tako je, postoji zakon za to i istaknute cene moraju biti tacne. Ne znam kako se gleda online kupovina.

Ne tretira se isto, prodavac verovatno može i dobiti neku kaznu zbog istaknute "pogrešne" cene, ali ga ništa ne obavezuje da proda i isporuči proizvod. Ugovor se smatra validnim tek kada kupac preuzme, plati i potpiše pošiljku, sve do tog trenutka mogu da odustanu od njega i jedna i druga strana, bez navedenog razloga.

Ukoliko je proizvod plaćen online, a roba nije isporučena, prodavac je zakonski dužan da u roku od 30 dana da vrati pare kupcu na račun (zakonski rok isporuke), osim ako na sajtu nije definisan neki kraći rok isporuke.

Čak i na ikeinom sajtu imaš sledeće:

U slučaju da se cena proizvoda promeni za vreme obrade Narudžbine, ili cena na internet stranicama iz bilo kojeg drugog razloga ne bude odgovarala stvarnoj ceni proizvoda ili usluge, kompanija IKEA omogućiće Kupcu da odustane od kupovine odnosno da potvrdi novu promenjenu cenu.
 
Poslednja izmena:
Ja to tako pa da bude najopreznija varijanta instalacije i montiranja...
Ko zna dobro sta radi i siguran je da nece pogresiti ne mora se iskljuicvati hdd ali mnooogo je lakse ako se i na to ne obraca paznja, barem za one sto nisu sigurni u to sto rade...
Win ce napraviti jednu malu particiju od 100MB (win7) ili oko 300MB (w10), ne diraj je, ne brisi je jer je potrebna, napravice i jednu veliku od ostatka prostora u koju ce smestiti win...
 
Stigao disk, win i sve aplikacije instalirane, prezadovoljan sam brzinom, od dizanja sistema preko otvaranja aplikacija. Sto se mene tice ovo je preporod za racunar star 5 godina. Hvala svima na pomoci oko odabira. Evo i rezultata benchmarka, masina je HP probook Intel i5 3210M, 8Gb RAMA 2.png.
 
FYI i Netburst Xeon P4 radi priiiiilicno brze sa SSDom, nije to do procesora ;)
Mozda se tek sa C2D primeti bas bas koliko je HDD bio usko grlo.


Interesantna anegdota... verovatno vecina zna da cesto pricam kako je NVMe ustvari prevara za korisnike, i da nema koristi sem kada se kopira sa njega na njega, ili se imaju 2 pa se kopira sa jednog na drugi ;) Sve dok se ne uzme Intel 600p valjda, koji ima brzi 4K QD1 read, nego sto neki imaju sequential :)

Nego, radim ja premestanje particije kolegi, Samsung 970 NVMe sinoc - 1.1GB/s je prijavio Makra (Macrium). Reci cete "eto, vidis da nekada ima koristi"? Da, jednom u 2 godine je ustedeo 4 minuta da premesti particiju od <100GB, ali je zato platio 500e vise :) A kada mu udari throttling, jer se laptop pregreva, radi sporije od SATA SSDa :)
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam ovaj intelov 545s ssd što je bio na akciji, čini mi se da je malo sporiji nego što treba da bude iako leti u windowsu. Da li je ovo ok?as-ssd-bench INTEL SSDSC2KW25 18.12.2018 19.43.34.png Inače sequential write je vecinom puta oko 450 tako da je to ok.
 
FYI i Netburst Xeon P4 radi priiiiilicno brze sa SSDom, nije to do procesora ;)
Mozda se tek sa C2D primeti bas bas koliko je HDD bio usko grlo.


Interesantna anegdota... verovatno vecina zna da cesto pricam kako je NVMe ustvari prevara za korisnike, i da nema koristi sem kada se kopira sa njega na njega, ili se imaju 2 pa se kopira sa jednog na drugi ;) Sve dok se ne uzme Intel 600p valjda, koji ima brzi 4K QD1 read, nego sto neki imaju sequential :)

Nego, radim ja premestanje particije kolegi, Samsung 970 NVMe sinoc - 1.1GB/s je prijavio Makra (Macrium). Reci cete "eto, vidis da nekada ima koristi"? Da, jednom u 2 godine je ustedeo 4 minuta da premesti particiju od <100GB, ali je zato platio 500e vise :) A kada mu udari throttling, jer se laptop pregreva, radi sporije od SATA SSDa :)

Word! :)

Ono sto je sramotno da ljudi danas puknu po 1000+ evara za nov racunar (desk ili lap) pri cemu je onaj sto je asemblirao hteo da ustedi ni manje ni vise na HDD/SSD, al' zato grafika od 40k+ je kao dobar dan. I onda se cude sto im 5400rpm HDD u laptopu recimo radi sporo i sve je usporeno a "imaju zver". :) Al' kada to i Apple radi, zasto ne bi jedan asembler kanti kod nas, ili pak proizvodjac laptopova pravio posebno modele za ovakva trzista...

Preporod je i za racunare stare 10 godina, od Core2Duo na ovamo svi rade drasticno brze kad se ubaci SSD.

Upravo tako, ponavljam to ko' papagaj. A ljudi se plase da ce im na SATA2 biti neprimetna razlika :) Heheh. ma i na SATA1 bi se primetilo, za normalan rad (random r/w).
 
Pozdrav, planiram da osvezim malo laptop star oko 7 godina. Radi se o Asus k53sv-sx508 modelu.
Konfiguracija ukratko: i5 2410m, Nvidia GT 540 1gb, 6gb RAM, 500gb HDD, Intel HM65 express chipset.
Mislio sam da uzmem neki jeftiniji SSD, od 120gb, posto je laptop malo stariji, pa ce mozda biti zamenjen za 2-3 godine. Pao je izbor na Kingston A400 120gb R/W 500/320 po ceni od oko 2900 dinara, ali ima tu jos jedan Apacer panter AS330 R/W 550/540.
Ovaj Apacer ima dosta vecu brzinu upisa i nesto vecu brzinu citanja po istoj ceni. Kakva su vasa iskustva?
Video sam da je ovaj kingston pominjan cesto ovde kao dobar izbor u toj cenovnoj kategoriji, ali nisam primetio za apacer.
Takodje imam mogucnost i za Kingston A400 od 240gb za mao manje od 4000, ali bez garancije.
Da napomenem vise od 120gb mi nije ni potrebno, trenutno mi je zauzeto 75gb na sistemskoj particiji, a imam sve sto mi treba na njoj.
Tu bi bio sistem, browseri, i neki sitni programi.
 
Pozdrav, planiram da osvezim malo laptop star oko 7 godina. Radi se o Asus k53sv-sx508 modelu.
Konfiguracija ukratko: i5 2410m, Nvidia GT 540 1gb, 6gb RAM, 500gb HDD, Intel HM65 express chipset.
Mislio sam da uzmem neki jeftiniji SSD, od 120gb, posto je laptop malo stariji, pa ce mozda biti zamenjen za 2-3 godine. Pao je izbor na Kingston A400 120gb R/W 500/320 po ceni od oko 2900 dinara, ali ima tu jos jedan Apacer panter AS330 R/W 550/540.
Ovaj Apacer ima dosta vecu brzinu upisa i nesto vecu brzinu citanja po istoj ceni. Kakva su vasa iskustva?
Video sam da je ovaj kingston pominjan cesto ovde kao dobar izbor u toj cenovnoj kategoriji, ali nisam primetio za apacer.
Takodje imam mogucnost i za Kingston A400 od 240gb za mao manje od 4000, ali bez garancije.
Da napomenem vise od 120gb mi nije ni potrebno, trenutno mi je zauzeto 75gb na sistemskoj particiji, a imam sve sto mi treba na njoj.
Tu bi bio sistem, browseri, i neki sitni programi.

Uzmi 240gb i ne razmišljaj.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Uzmi 240gb i ne razmišljaj.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Pa to jeste ok, ali nema garanciju taj. A malo me plase ovde neki kometari da se desava da crkavaju iznenada. Imao sam dosta racunara i obicnih hard diskova i ni jedan nije crkao do sad.
 
FFS. Pa ti onda ostani na HDD-u :) Pazi 2010/2011. smo prelazili na SSD, a evo 2019. kuca na vrata i jos uvek se vode takve diskusije. Ako vam je dobro - onda nista (tm).


Ali da, zasto uzimati polovno sumnjivog porekla kada moze da se uzme novo sa 5 g garancije? Intel 545s mi uzeli za 4800 din 256G - al' nema vise po toj ceni :)
 
Poslednja izmena:
A malo me plase ovde neki kometari da se desava da crkavaju iznenada.

Ovo je tacno ako kupujes nesto sto pripada donjoj-ispod budjet klasifikaciji, pride necemu sto je nezastupljeno u srbiji i zapadnoj evropi i sto pripada kontraverzi funkcionisanja uopste.
A ako kupis marku(nesto sto je provereno[od Kingston,Crucial,Sanddisk,Samsung i jos par drugih] ) nema sta da brines !!!
U tom slucaju se mozes lupati po dupetu i uzivati u njihovim blagodetima !!!
 
U nastupu ludila 11.11 kupih sa Joybuy-a Lenovo SL700 480 GB za 48,99$. Danas je napokon stigao nakon 9 dana provedenih na carini, naplaceno je 1021 RSD carine + onih 100 i kusur RSD za otvaranje paketa. Planiram da ga koristim kao Steam game library, dakle sekundarni SSD - vec imam Crucial MX100 256GB.

Rezultati iz CrystalDiskMark-a su okaceni, zajedno sa rezultatom MX100.

Ako neko ima neku zelju da provrtim jos neki test, neka javi, a ja cu se javiti ukoliko bude nekih problema.
 

Prilozi

  • Lenovo 700.JPG
    Lenovo 700.JPG
    47.9 KB · Pregleda: 172
  • Mx100.JPG
    Mx100.JPG
    46.9 KB · Pregleda: 160
Ovo je tacno ako kupujes nesto sto pripada donjoj-ispod budjet klasifikaciji, pride necemu sto je nezastupljeno u srbiji i zapadnoj evropi i sto pripada kontraverzi funkcionisanja uopste.
A ako kupis marku(nesto sto je provereno[od Kingston,Crucial,Sanddisk,Samsung i jos par drugih] ) nema sta da brines !!!
U tom slucaju se mozes lupati po dupetu i uzivati u njihovim blagodetima !!!

Ok, ubedio si me, jurim onda ovaj A400 od 240gb.
 
Pa to jeste ok, ali nema garanciju taj. A malo me plase ovde neki kometari da se desava da crkavaju iznenada. Imao sam dosta racunara i obicnih hard diskova i ni jedan nije crkao do sad.

Kada podigneš i zategneš sistem, napravi backup sistema (imali smo u nekom bundlu Todo backup), ako crkene, samo povučeš na novi disk i to je to.
 
Uzeo sam SSD od 240gb ipak, razlika je malo vise od 1000 dinara u odnosu na 120gb, svakako se isplati doplata.
E sad imam jedno pitanje koje nije vezano skroz za SSD. Imam originalni WIN 10 na ovom HDDu, i sad ako hocu da ubacim SSD i ovaj HDD zajedno u laptop a da instaliram sistem na na SSD, da li mogu da iskoristim isti kljuc za aktiviranje?
Posto je on vec aktiviran na ovom mom HDDu.
 
Možeš.

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Uzeo sam SSD od 240gb ipak, razlika je malo vise od 1000 dinara u odnosu na 120gb, svakako se isplati doplata.
E sad imam jedno pitanje koje nije vezano skroz za SSD. Imam originalni WIN 10 na ovom HDDu, i sad ako hocu da ubacim SSD i ovaj HDD zajedno u laptop a da instaliram sistem na na SSD, da li mogu da iskoristim isti kljuc za aktiviranje?
Posto je on vec aktiviran na ovom mom HDDu.

Možeš da uradiš i clone diska. Da ne istaliraš ništa. Probaj trial EaseUS Todo Backup Home

Capture.JPG
 
Uzeo sam SSD od 240gb ipak, razlika je malo vise od 1000 dinara u odnosu na 120gb, svakako se isplati doplata.
E sad imam jedno pitanje koje nije vezano skroz za SSD. Imam originalni WIN 10 na ovom HDDu, i sad ako hocu da ubacim SSD i ovaj HDD zajedno u laptop a da instaliram sistem na na SSD, da li mogu da iskoristim isti kljuc za aktiviranje?
Posto je on vec aktiviran na ovom mom HDDu.

Moja preporuka ide na "MiniTool Partition Wizard"!
Skines sa sajta proizvodjaca. U potpunosti podzava bezkrajno kloniranje.
Malo je na prvu loptu nejasan....posle selekcije opcija(na desnoj strani)treba na lijevoj strani pritisnuti "aply".
 
Hvala na tim programima, ali hocu iznova sistem da stavim. Nisam radio sistem vise od godinu dana i imam nekih programcica koji mi i nisu sad toliko potrebni, pa cu staviti sistem i samo ono sto mi treba sad, pa posle ako nesto zatreba staviti.
 
Uzeo bih neki od ovih jefitnijih SSD-ova od 240GB u firmi na E***. Sta mi preporucuje?

Kingston A400 240gb
Crucial BX500 240gb
Transcend SSD230S 256gb
Sandisk Standard Plus 240gb

Da li uopste vredi dati 1000din vise za ovaj Sandisk u odnosu na Kingstona?
 
Hvala na tim programima, ali hocu iznova sistem da stavim. Nisam radio sistem vise od godinu dana i imam nekih programcica koji mi i nisu sad toliko potrebni, pa cu staviti sistem i samo ono sto mi treba sad, pa posle ako nesto zatreba staviti.

Nije baš tema za SSD, ali koja je suština da se stalno podiže sistem ?
 
Nazad
Vrh Dno