Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

@SuperStarr Obrati pažnju gde kupuješ. Kada sam zvao za A data 650 rekli su mi da je garancija 2 godine i ako proizvođač nudi 3.
 
@vladat1 nema potrebe da cekas MX500, Samsung 860 EVO je isto/malo bolje, a ima za ~8300 din, uzmi njega.

Osim naravno ako hoces da podrzis firmu Crucial.

@SuperStarr

Adata Premier SP550 ima ozbiljnih problema sa write, jako stara platforma, i takodje zabrinjavajucih problema sa latencijom zbog sporog procesora u kontroleru

https://www.legitreviews.com/adata-premier-sp550-120gb-240gb-and-480gb-ssd-review_182725/3

https://www.anandtech.com/show/10131/the-adata-premier-sp550-ssd-review/10

Ja licno ne bih uzimao, ali ako znas da neces mnogo upisivati na taj disk, mozda moze da prodje, svejedno ne vidim poentu, posto WD 3D Blue ima istu cenu kod madjara

U domacim firmama su bolji 1TB skuplji samo 2600-3300 din zavisno do modela, tako da nije neka razlika.
 
Poslednja izmena:
@vladat1 nema potrebe da cekas MX500, Samsung 860 EVO je isto/malo bolje, a ima za ~8300 din, uzmi njega.

Osim naravno ako hoces da podrzis firmu Crucial.

@SuperStarr

Adata Premier SP550 ima ozbiljnih problema sa write, jako stara platforma, i takodje zabrinjavajucih problema sa latencijom zbog sporog procesora u kontroleru

https://www.legitreviews.com/adata-premier-sp550-120gb-240gb-and-480gb-ssd-review_182725/3

https://www.anandtech.com/show/10131/the-adata-premier-sp550-ssd-review/10

Ja licno ne bih uzimao, ali ako znas da neces mnogo upisivati na taj disk, mozda moze da prodje, svejedno ne vidim poentu, posto WD 3D Blue ima istu cenu kod madjara

U domacim firmama su bolji 1TB skuplji samo 2600-3300 din zavisno do modela, tako da nije neka razlika.

SP550 ima planar TLC, koji ima daleko manju izdrzljivost od 3D odnosno VNAND TLC memorije i zbog toga ne smatram da se vredi uzimati sem ako je skoro duplo jeftiniji od konkurencije. Kad vec spominjes probleme sa latencijom, moras onda da napomenes da MX500, kao i svi drugi SSD-evi koji su bazirani na slicnoj/platformi (ADATA SU800, mozda i SU900) imaju problema sa latencijom.

WD Blue je definitivno bolji od SP550, kao i MX500.
 
UH čoveče zabole me glava. Menjam kombinacije SSD - a kao brzine :D. Sada pratim WD Blue. Koju oznaku da jurim ? Nešto od 480-500 GB ? Koja je garancija na ovaj SSD ?
 
Ne mogu da editujem post, a hteo bih da prosirim odgovor.


@Dogzilla Hvala na odgovoru. Na žalost nemam uslov za M.2 PCI-E. Moja matična ploča je MSI B150M MORTAR.

Daj mi neki link za ova dva SSD a gde mogu da se kupe. Svuda gde sam gledao koštaju oko 8.800,00 dinara (CT500MX500SSD1).

Mozes da kupis adapter za PCI-Ex16 slot pa da preko njega povezes A2000.

Ništa, mogu da sačekam još 2-3 nedelje, pa da kupim Crucial MX CT500MX500SSD1 8.800,00 dinara, 5 godina garancije. Za 2.000,00 se dobija 20 GB više plus veća garancija. Samo mi je još uvek suludo da je SSD od 480-500- 512 GB toliko skup.

Ako mozes da biras izmedju Samsung 860 Evo i bilo cega drugog, uvek uzmes 860 Evo. Ako ne mozes da uzmes 860 Evo sledeci top izbor se svodi na Kingston KC600 i Western Digital Blue 3D/SanDisk Ultra 3D(isti je uredjaj, samo pod drugim imenom). Tek ako ni njih nema mozes da razmatras MX500. Od Adata diskova jedino vrede SU800(isti kontroler kao MX500, ne secam se koji TLC NAND, ali uporediv sa onim u MX500) i SU900(isti kontroler, MLC 3D/VNAND iste generacije).

Sto se tice NVME diskova A2000 je najjeftiniji koji ima smisla uzeti(ostali su dosta gori od njega a nisu puno ili uopste jeftiniji). Prvi koji su bolji od njega a ne preterano skuplji su ADATA SX8200(sa ili bez Pro), ADATA GAMMIX S11 Pro, eventualno Spectrix S40G modeli, ali ADATA fusari nesto pa su kasnije serije SX8200 imale drugi kontroler/NAND.
 
^ https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-gtx-1080-pci-express-scaling/

Ako mozes da biras izmedju Samsung 860 Evo i bilo cega drugog, uvek uzmes 860 Evo. Ako ne mozes da uzmes 860 Evo sledeci top izbor se svodi na Kingston KC600 i Western Digital Blue 3D/SanDisk Ultra 3D(isti je uredjaj, samo pod drugim imenom). Tek ako ni njih nema mozes da razmatras MX500. Od Adata diskova jedino vrede SU800(isti kontroler kao MX500, ne secam se koji TLC NAND, ali uporediv sa onim u MX500) i SU900(isti kontroler, MLC 3D/VNAND iste generacije).

Sto se tice NVME diskova A2000 je najjeftiniji koji ima smisla uzeti(ostali su dosta gori od njega a nisu puno ili uopste jeftiniji). Prvi koji su bolji od njega a ne preterano skuplji su ADATA SX8200(sa ili bez Pro), ADATA GAMMIX S11 Pro, eventualno Spectrix S40G modeli, ali ADATA fusari nesto pa su kasnije serije SX8200 imale drugi kontroler/NAND.

Hvala za ovo, toliko korisnih informacija u jednom postu!
 
Poslednja izmena:

Korisnik mdm ti je to malo pogresno predstavio, a i malo pogresno protumacio. Jedan PCI-E 2.0 lane ima propusnu moc od ~400-500MB/s. PCI-E 3.0 to povecava na 700-800MB/s. Cak i da povezes kvalitetniji NVMe SSD(kao npr Kingston A2000) na PCI-E 2.0 x1 slot gde ce biti limitiran na 400-500MB/s(dakle manje nego limit SATAIII porta od nekih 600MB/s), on ce ti opet biti bolji izbor od top SATAIII SSD-a(sem mozda Samsung Pro serije) zbog razlika u protokolu, kao i zbog toga sto je kvalitetniji NVMe SSD kao npr A2000 noviji model od kvalitetnih SATAIII SSD-a, pa ima verovatno noviji i kvalitetniji kontroler i NAND. To ce se ogledati u tome sto iako mozda njegove sekvencijalne brzine budu za nijansu slabije od SATA SSD-a jer su limitirane propusnom moci postoji velika sansa da ce performanse u svim ostalim oblicima rada biti kvalitetnije jer su sekvencijalne brzine best case scenario i u svim ostalim radnim slucajevima su brzine koje SSD ostvaruje daleko manje od 500MB/s.
f16t870p14810n2_IbJeZWFd.png
.

Sad, vasa maticna ima 4 PCI-E 3.0 slota. Prvi je fizicki PCI-E x16, a i ima elektricne kontakte za punu x16 propusnu moc, drugi i treci su PCI-E x1 i cetvrti je fizicki PCI-E x16, ali ima elektricne kontakte za x4 propusnu moc. Takodje, cetvrti PCI-E x16 slot se "smanji" na x2 propusnu moc kada postoji uredjaj uboden u treci PCI-E slot(donji PCI-E x1). Ono sto je korisnik mdm pogresno shvatio jeste da gornji PCI-E slot uvek ima x16 propusnu moc, bez obzira na to sta je ubodeno u ostale slotove, a kao sto sam napisao malopre samo propusna moc donjeg slota varira izmedju x4 i x2. Tako da ako ubodete SSD u donji PCI-E slot mozete da ocekujete ili punu PCI-E 3.0 x4 brzinu ili eventualno smanjenu PCI-E x2 brzinu, medjutim to i nije toliko strasno. Kao sto sam rekao, cak i da je u pitanju PCI-E 2.0 x1 vi bi imali benefite u odnosu na SATAIII SSD, a ovo je PCI-E 3.0 x2, sto je skoro 4 puta brze. Takodje, Kingston A2000 model je popularan zato sto je baziran na istoj platformi kao njihov top KC2500 model, samo sto su mu u firmware-u limitirane sekvencijalne brzine, a sve ostale manje vise ostale netaknute. Tako da jedino sto bi izgubili padom na PCI-E 3.0 x2 protokol bi bilo ~300-500MB/s sekvencijalnih brzina koje su vec limitirane za taj model, i nisu razlog zasto je on privlacan kupcima.
 
Poslednja izmena:
Ponovo, ne mogu da EDIT post, a hteo bih da dodatno obrazlozim nesto.


Ne mogu da editujem post, a hteo bih da prosirim odgovor.




Mozes da kupis adapter za PCI-Ex16 slot pa da preko njega povezes A2000.



Ako mozes da biras izmedju Samsung 860 Evo i bilo cega drugog, uvek uzmes 860 Evo. Ako ne mozes da uzmes 860 Evo sledeci top izbor se svodi na Kingston KC600 i Western Digital Blue 3D/SanDisk Ultra 3D(isti je uredjaj, samo pod drugim imenom). Tek ako ni njih nema mozes da razmatras MX500. Od Adata diskova jedino vrede SU800(isti kontroler kao MX500, ne secam se koji TLC NAND, ali uporediv sa onim u MX500) i SU900(isti kontroler, MLC 3D/VNAND iste generacije).

Sto se tice NVME diskova A2000 je najjeftiniji koji ima smisla uzeti(ostali su dosta gori od njega a nisu puno ili uopste jeftiniji). Prvi koji su bolji od njega a ne preterano skuplji su ADATA SX8200(sa ili bez Pro), ADATA GAMMIX S11 Pro, eventualno Spectrix S40G modeli, ali ADATA fusari nesto pa su kasnije serije SX8200 imale drugi kontroler/NAND.

Znaci, kada su u pitanju SATA SSD diskovi, posebno malih kapaciteta(500GB i manje) prosto nema smisla uzeti disk bez performance focused kontrolera i DRAM cache memorije. Razlika u ceni je zaista mizerna(nekad i nepostojeca) a u performansama, iako u nekim situacijama i nije toliko primetna, u drugima je itekako.

Dalje, poredjacu modele koje sam predlagao po kvalitetu, zajedno sa razlozima zasto mislim da su tu gde su. Svi oni imaju DRAM cache memoriju.

Samsung 860 Evo/Pro - Samsung MJX - Samsung 64-layer 3D TLC/MLC V-NAND - nekada im je samo Intel/Crucial bio ravan, a sada su sami u svojoj klasi, Pro definitivno ne vredi doplate u odnosu na Evo, posebno sad kad je cena Evo diska pala na nivo konkurencije
Kingston KC600 - SM2259 - Micron 96-layer 3D TLC NAND - izasao krajem 2019. ima noviju reviziju Silicon Motion sa novijim Micron NAND-om za koji nije primeceno da ima iste bojke kao njihov 64-layer NAND, dakle evolucija MX500 platforme na oba fronta
Western Digital Blue 3D/SanDisk Ultra 3D - Marvell 88SS1074 - SanDisk 64-layer 3D TLC - izasao sredinom/krajem 2017 godine, mozda cak i pre MX500 modela, to je bilo moguce tako sto su zadrzali kontroler sa starog modela, ali su zato ubacili najnoviji NAND koji su razvili inhouse. Ono sto krasi ovaj model jeste visoke ali isto tako izuzetno konzistentne performanse, koje po meni mu daju ogromnu prednost u odnosu na modele koje navodim ispod.
Crucial MX500 - SM2258 - Micron 256Gb 64-layer 3D TLC - izasao krajem 2017. godine, u to vreme odlican, medjutim review-eri su videli zabrinjavajuce probleme sa latencijama za koje nisam siguran da li je kontroler ili NAND kriv
Adata SU800/900 - SM2258 - Micron 32-layer 384Gb 3D TLC/MLC NAND - izasli krajem 2016. godine sa najstarijim i samim tim najmanje zrelim Micron NAND-om, sve bojke koje se javljaju kod MX500 muce i ove modele samo verovatno u vecem intenzitetu

Sto se tice Kingston A2000, on takodje ima DRAM memoriju i isti NAND kao njihov top model KC2500(a verovatno i isti NAND ima i KC600, mada nisam proveravao), samo sto je kontroler 4-kanalni naspram 8-kanalnog u KC2500, pa otud i nize sekvencijalne performanse koje se krecu tu oko 1900-2200MB/s. Cena mu je jako jeftina i drugih NVMe diskova sa DRAM cache memorijom gotovo da nema za tu cenu. Stavise, neretko je jeftiniji od gore navedenih SATAIII SSD diskova i zato vazi za fenomenalnu kupovinu.
 
^
Dodato u prvi post ove teme, svaka čast!
 

Pozdrav, linkovao si Western Digital Blue SN550. On je DRAM-less i kao takav potrebno je imati Windows 10 Anniversary ili noviji zbog dodate podrske za HMB koji koristi RAM za kesiranje tabele i koji je potreban kako bi performanse bile na ocekivanom nivou. SN550 zapravo i nije los drive, u dosta situacija su mu performanse na nivou Kingston A2000, nekad malo vise, nekad malo nize. U kombinovanim read+write scenarijima doduse dosta kaska, ali koliko sam ja razumeo to nije situacija koja moze da se desi obicnim koriscenjem racunara.

main-qimg-a5cd37deff0172b7aed2e3253e9fff36



Ako pitate za ovaj Gigabyte model on je vec dosta gori, nisam uspeo da nadjem informacije o kontroleru/NAND memoriji(nije nemoguce da je u pitanju QLC NAND i sigurno nema DRAM cache cim se HMB podrska napominje na stranici proizvodjaca) uspeo sam samo da nadjem jedan youtube klip koji opisuje performanse njegove manje varijante koja je cak ogranicena na PCI-E 3.0 x2 interfejs i vidi se da performanse tog modela nisu ni blizu da ispune ono sto interfejs nudi.

[YOUTUBE]o6vrlTZBxa4[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Da, greskom sam napisao, izvinjavam se ... mislim na WD sa linka, nije mi bitna brzina nesto preterano, ima i ta 5 god. garanacija ! hvala;)
 
Samo najstarije verzije w10 nemaju podršku za dramless nvme diskove (host based memory). Sporcki pozdrav!
 
Samo najstarije verzije w10 nemaju podršku za dramless nvme diskove (host based memory). Sporcki pozdrav!

Kad sam na brzinu izguglao nisam uspeo da nadjem tacno u kojoj se verziji dodala podrska, ali sam video da u par review-a napominju da koriste Anniversary, pa sam pomislio da su tad i dodali.
 
Maju li gu tražiš?

(ma joks, nije referenca ni na jednu popularnu memu, slučajno je bilo)
 
Poslednja izmena:
Da li Samsung 860 EVO 500gb kupiti u radnji ili preko kp? Kako se ostvaruje garancija ako uzmem preko kp?
Hvala
 
Da li ima vidljive razlike u radu izmedju Samsunga 970 Evo i 980PRO? Uzeo sam 970Evo za x570 plocu,a sad nesto razmisljam da li bih osetio razliku kada bih ipak presao na 980Pro? Po specifikacijama PRO bi (zbog 4.0) trebao biti duplo brzi,ali me ipak zanima kakav je odnos u realnom vremenu
 
I ja sam nešto razmišljao i zaključio sam da će tvoj hipersenzitivni expertski um definitivno primetiti razliku. Na kraju krajeva, cifre ne lažu...

Nego, mislim da je 980 Pro suviše spor za tvoj senzibilitet i mašinu i da će ti nešto ovakvo mnogo bolje ležati...bar do sledeće nedelje dok ponovo ne nađeš nešto: Intel Optane DC P5800X
 
Imam (legendarni) samsung 860 EVO 1TB i Kingston kc600 od 512GB....na samsungu mi je win,igre i programi,a na kingstonu uglavnom sada programi (i bio je win,igre i programi dok nisam kupio veci samsung)

Kingston sam kupio negde maja prosle godine,a samsung semptebra-oktobra prosle godine....

I juce nesto gledam hwinfo64 i vidim da je samsungu "preostali zivot" na 99%,a kingston ima i dalje 100%.....da li je hwinfo64 adekvatan da se posmatra stanje SSD-a?

Ako jeste,eto iz mog iskustva "zivot" se brze trosi na samsungu nego na kingstonu,tj preporuka od mene za kupovinu kingstona kc600 a ne (legendarnog) samsunga 860 EVO...
 
Uz duzno postovanje al ti pojma nemas.
 
  • Like
Reagovanja: mdm
Nego, mislim da je 980 Pro suviše spor za tvoj senzibilitet i mašinu i da će ti nešto ovakvo mnogo bolje ležati...bar do sledeće nedelje dok ponovo ne nađeš nešto: Intel Optane DC P5800X
Mislim da nije korektna sprdnja,ako mozes pomognes,ako ne ne moras ni odmagati. Znas i sam da sam nabavio evo970 po povoljnijoj ceni,i sad sam dobio ponudu da ga prodam i za nekih dodatnih 30 eura bih mogao kupiti 980Pro iste velicine.I samo iz tog razloga pitam da li ima razlike u radu i da li ima racuna da se petljam oko te transakcije. I nece biti "sledece nedelje" :D
 
E jesam se nasmejao citajuci nekoliko prethodnih postova... :)

@Ulrich Stvarno nemas pojma, a to "gledanje" u "zdravlje" ssd-a u Sentinelu (niti u bilo kom drugom programu) ne sluzi ničemu, nije tačno, predstavlja odokativnu procenu programa koji NIJE namenjen za proveru duzine "zivota" ssd-ova.
Za hdd su ok, barem citanja parametara i prijavljivanja greski i opasnosti od iznenadnog crkavanja.
SSD radi ili ne radi, malo ili nimalo je prilika kada "na pola" radi ssd u prekratkom preriod kad samo sto nije crkao.

@pinocio Sem vece temperature (verovatno) neces (opet verovatno) primetiti ništa znacajno u običnom radu.
Ako ti 30e nije problem i ako ces dobiti punu garanciju (fiskalni, garantni list...) ti mozes i da uzmes.
Ako uzmes, obavezno nam se javi, opisi kako radi, izmeri brzine na testovima, prenesi svoje utiske, primetne razlike...
 
Sem vece temperature (verovatno) neces (opet verovatno) primetiti ništa znacajno u običnom radu.
E to je nesto sto me i brine,jer sam citao testove za Evo Plus gde kazu da se bas strasno greje i da je veci potrosac energije. Prica je o 980Pro novom u radnji,sa 5 god garancije,ali mislim ipak da se necu petljati,da cu ostati na 970Evo
 
E jesam se nasmejao citajuci nekoliko prethodnih postova... :)

@Ulrich Stvarno nemas pojma, a to "gledanje" u "zdravlje" ssd-a u Sentinelu (niti u bilo kom drugom programu) ne sluzi ničemu, nije tačno, predstavlja odokativnu procenu programa koji NIJE namenjen za proveru duzine "zivota" ssd-ova.
Za hdd su ok, barem citanja parametara i prijavljivanja greski i opasnosti od iznenadnog crkavanja.
SSD radi ili ne radi, malo ili nimalo je prilika kada "na pola" radi ssd u prekratkom preriod kad samo sto nije crkao.
Pa ako ce vam biti lakse u zivotu,mozete u potpis da stavite nesto tipa "ulrich nema pojma"...ili mozete to npr istetovirati na ruci ili celu?

Ja nigde nisam napisao da imam pojma,vec sam i sam postavio pitanje da li je npr HWinfo adekvatan program da se proveri stanje SSD-a?......eto,ne znam detalje oko toga,pa sam zato i pitao mislivsi da,izmedjuostalog,forum tome sluzi,tj da se nauci nesto novo,procita necije drugo iskustvo itd....

E sad,ako po vasoj percepciji realnosti,na forumu trebaju da obitavaju samo suvi experti u vezi svega i svacega,koji sve znaju i nikada nista nemaju potrebu da pitaju ili nauce nesto,onda se izvinjavam :)
 
@Ulrich skini Kingstonov i Samsungov softver za SSD, to ti je najbolje i najtačnije, batali Sentinele i HWinfoe ;)
 
Nazad
Vrh Dno