Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vido sam to tumačenje neko je već linkovao. Mada naprimer meni je pre par dana stigao paket na kome je pisalo da je gift i pošiljalac fizičko lice kao i da je vrednost 25,70$ koliko sam stvarno i dao. Na carini su zaokružili na 30$ i na to naplatili PDV. Inače tih 30 usd je tačna vrednost robe ali za občne članove, dok ja kao platinum member kupujem po nešto nižim cenama. Jedini nacin osim odokativno da procene pravu vrednost je bio da odu na sajt sa kog sam kupio što mislim i da su uradili mada nigde na ili unutrar pošiljke nije bilo adrese sajta.
Pa sve je uradheno popropisu (osim njihove slobodne procene cene). Ti nisi dobio paket od fizickog lica nego si kupio. Vecina i naznaci na paketu kao sto si i ti ali ni carinici nisu pali sa kruske pa da misle da imas rodjaka Fen Shiija. I pola paketa koji prustignu su od takvih "rodjak" :)
 
Neznam sta je ovim kinezima posebno sa ebay-a krenuli svi da pisu realne cene....
 
Stigao paket porucen 17.04.2013. iz Kine i to danas 20.05.2013. Vrednost 30.22 USD sa shipping inace roba 22 USD i placen PDV na 40 USD na koliko su u carini procenili. Nije jasno zasto PDV zaokruzuju na vise ako lepo pise vrednost i koliko je placeno i sta je sta. Da li tako i svim uzvoznicima racunaju PDV onako odokativno ili ide na vrednost kako je na fakturi?
 
Naravno da Tajkunima ne da veruju u fakture, nego oni imaju nevidljive slepere, koji prelecu granice a da ih niko nije "video" . Ovo za paketice namerno rade da bi ti, ja i svi ostali prestali da kupujemo pa da njihovi Tajkuni imaju vecu zaradu.

Ovo je politicka odluka i samo politicari mogu da je promene, carina samo radi kako joj se naredi. Ne znam da li neko ko ima ikakav kontakt makar kao clan neke stranke na vlasti , nekakvog odbora ili sta vec. Taj bi trebao da objasni politicirami na vlasti da ce izgubiti more glasova zbog kradja i naplata od par stotina dinara. Ovako nista oni ne kapiraju , ali kad je potencijalni gubitak glasova u pitanju brzo se opamente.

Kod mene u porodici su izgubili 4 glasa za 400 dinara. Ako im se to isplati neka nastave.
 
Kako mislis da ti fizicko lice izda fakturu ? Ja ako nesto nekome prodam nikako ne mogu da mu dam fakturu - racun. Tako i 99 % Kineza koji prodaju preko paypal-a , Alija i ko zna jos kako. Iako izmisljaju nekakva imena firmi niko od njih nema stvarno preduzece. Na sajtu Aliekspress mozes da pogledas za svakog prodavca i ama bas svakom pise, licni identitet potvrdjen, naziv i navodno preduzece nisu. To znaci da su svi u stvari fizicka lica, ali deluju ozbiljnije ako tvrde da imaju 6 fabrika i dva trzna centra, a u stvari prodaju iz svog podruma.

Sajtovi kao DX i slicni jesu uglavnom preduzeca, ima i tu dosta muljevina. ALi ne zele svi cak ni ti koji imaju preduzeca za izdaju fakture ili kako se to kazu Invoice. Medjutim bio je link onog clanka sa neta iz Novog sada. Tamosnja valjda sefica je izjavila da carina ne veruje KInezima !! Ne veruje im za natpis na zvanicnoj carinskoj deklaraciji zalepljenoj za paket. Zasto bi im verovala za invoice ??
 
Vido sam to tumačenje neko je već linkovao. Mada naprimer meni je pre par dana stigao paket na kome je pisalo da je gift i pošiljalac fizičko lice kao i da je vrednost 25,70$ koliko sam stvarno i dao. Na carini su zaokružili na 30$ i na to naplatili PDV. Inače tih 30 usd je tačna vrednost robe ali za občne članove, dok ja kao platinum member kupujem po nešto nižim cenama. Jedini nacin osim odokativno da procene pravu vrednost je bio da odu na sajt sa kog sam kupio što mislim i da su uradili mada nigde na ili unutrar pošiljke nije bilo adrese sajta.

Ako se ne vidi adresa sajta oni uzmu sajt koji najcesce gledaju i nadju tamo...
Meni je kinez sa EBay poslao nesto, a oni su ga nasli na Aliju i tako i carinili...Cena je bila 2-3 $ razlike, ali tako rade ako nemaju sajt....
MOzda ne svi, ali tako nekako :)
 
@Miglia
Raspravljano je vec o tome... Ako si platio nekome nesto taj neko nije fizicko lice i racuna se kao pravno lice.
Ne znam od koga su ljudi kupovali ali je velika verovatnoca da je to sa DX-a a ne od osobe koja nema firmu.

Koliko sam ja shvatio invoice dobijas samo kad placas preko PP-a, za kartice uzimas izvod iz banke.
 
Pa sve je uradheno popropisu (osim njihove slobodne procene cene). Ti nisi dobio paket od fizickog lica nego si kupio. Vecina i naznaci na paketu kao sto si i ti ali ni carinici nisu pali sa kruske pa da misle da imas rodjaka Fen Shiija. I pola paketa koji prustignu su od takvih "rodjak" :)

@Miglia
Raspravljano je vec o tome... Ako si platio nekome nesto taj neko nije fizicko lice i racuna se kao pravno lice.
Ne znam od koga su ljudi kupovali ali je velika verovatnoca da je to sa DX-a a ne od osobe koja nema firmu.

Koliko sam ja shvatio invoice dobijas samo kad placas preko PP-a, za kartice uzimas izvod iz banke.

Nemoj širiti dezinformacije nemanja...kako možeš da kupuješ nešto od fizičkog lica a da ti se računa kao pravno lice.. Pravno lice je registrovana firma, a to što neki Majkl Čeng prodaje nešto što je on napravio nema veze sa firmom..

U linku koji je naveden piše: Do 70 evra, fizičko od fizičkog lica..dakle kupljeno do 70 evra od drugog fizičkog lica.. Ne poklon od rođaka i sl.

EDIT: Invoice dobiješ uglavnom kada kupuješ preko sajtova na mail, a kada plaćaš preko PP tamo imaš izvod
 
Poslednja izmena:
Jednostavno je tako, svidelo se to nama ili ne.
A bila je rasprava o tome i neki pravnik je objasnio zasto je to tako i dao definicije i tumacenje zakona ili cega vec. Ako te zanima tacno sta kako i na osnovu cega moraces da potrazis.
 
Daj link ako znaš..to je totalno nelogično...uostalom ja sam naručivao gomilu paketa ranije koji su stizali kao pismo od fizičkih lica do 50ak $ i nije mi ništa naplaćivano
 
@zechs
nigde se ne spominje kupovina od fizičkog lica, nego poklon.

Prema odredbama člana 6. Uredbe, domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja carine na pošiljke male vrednosti koje besplatno primaju od fizičkih lica iz inostranstva, pod uslovom da te pošiljke nisu komercijalne prirode.
U tom smislu pomenuta lica oslobođena su od plaćanja carine na pošiljke, u ukupnoj vrednosti do 70 evra, u dinarskoj protivvrednosti.
 
Kako kad @nemanja123 priča o tome

I sa onog linka:

Ukoliko vam iz inostranstva stiže pošiljka koju šalje drugo fizičko lice, a vrednost robe ne premašuje 70 evra, oslobođeni ste svih uvoznih dažbina – i carine i PDV-a.
 
Poslednja izmena:
Roba se moze kupiti od fizickog ili od pravnog lica. Nije u tome sustina ovih Dezinformacija koje pokusava Nemanja123 da umetne kao Kukavicko jaje, izvrcuci smisao ne samo onoga sto sam napisao , nego pokusava da izvrce stvarnost, sto ce malo teze da prodje.

On sam je u postu pokrenuo pitanje Fakture- Racuna u Paketu. Ne treba mesati sa tim izvod banke, jer izvod se nalazi u mojoj banci i Kinez ne moze izvod iz moje banke da ubaci u svoj Paket koji mi salje ?!!? Sustina problema je Uvecavanje procene vrednosti paketa od strane Carine, da bi se naplatio visestruko veci PDV , nego sto po stvarno placenoj ceni bi trebalo. Ja uopste nisam ni jednom recju pominjao poklone, nego iskljucivo kupovinu od fizickog lica. Fizicko lice ne moze da izdaje Racune, pa tako ni ja kao fizicko lice kada nesto prodam nekome bilo u zemlji ili inostranstvu ne mogu da mu za to izdam fakturu - racun.


Prica o pravniku koji je na forumu objasnjavao nesto je cista izmisljotina, i pokazi link ako se to desilo.
 
Poslednja izmena:
Stigao paket od dx.com i naplaceno samo 65din od poste.
4 artikla, neke sitnice prave vrednosti 25 dolara.
Kinez napisao gift i oko 10 dolara ukupno.
Nista carina, nista PDV.
Na carini paket bio 6 dana - od pon. do subote.
 
Roba se moze kupiti od fizickog ili od pravnog lica. Nije u tome sustina ovih Dezinformacija koje pokusava Nemanja123 da umetne kao Kukavicko jaje, izvrcuci smisao ne samo onoga sto sam napisao , nego pokusava da izvrce stvarnost, sto ce malo teze da prodje.

On sam je u postu pokrenuo pitanje Fakture- Racuna u Paketu. Ne treba mesati sa tim izvod banke, jer izvod se nalazi u mojoj banci i Kinez ne moze izvod iz moje banke da ubaci u svoj Paket koji mi salje ?!!? Sustina problema je Uvecavanje procene vrednosti paketa od strane Carine, da bi se naplatio visestruko veci PDV , nego sto po stvarno placenoj ceni bi trebalo. Ja uopste nisam ni jednom recju pominjao poklone, nego iskljucivo kupovinu od fizickog lica. Fizicko lice ne moze da izdaje Racune, pa tako ni ja kao fizicko lice kada nesto prodam nekome bilo u zemlji ili inostranstvu ne mogu da mu za to izdam fakturu - racun.


Prica o pravniku koji je na forumu objasnjavao nesto je cista izmisljotina, i pokazi link ako se to desilo.
Provalio si me. Pokusao sam i da napravim vremenski vorteks i da narusim prostorno vremenski integritet kako bih usao u vas um i promeni vase mislenje pre nego sto ste ga stvorili. Ali si me nadmudrio svojom kapom od aluminijumske folije...

Bolje da si potrazio na forumu taj deo nego sto provociras.

Izvod nosis iz svoje banke da bi dokazao da si manje platio.
Ali to naravno neces uraditi jer se granica od 70 evra odnosi na poklone a ne nesto sto si platio, sto ti je Joker i rekao.

Poenta je da su napravili sistem gde neces moci da se provuces tako sto si kupio od fizickog lica a on na kutiji napisao gift. I od pravnog lica mozes da dobijes poklon ali kao sto vidis i tu su se ogradili.

Uostalom ako mislis da nije tako ti izvoli pa se zali.
 
Raspravljano je vec o tome... Ako si platio nekome nesto taj neko nije fizicko lice i racuna se kao pravno lice.

ovaj citat je dobar za potpis....

znaci,ispada da je NEMOGUCE kupiti nesto od nekog fizickog lica?...:)

tj fizicka lica za nasu carinu u kupoprodaji i ne postoje,nego cim neko kupi nesto od nekoga,taj prodavac automatski postaje pravno lice?....:)..:)

tj svi mi,americka,kineska i bilo koja druga fizicka lica na nasoj planeti(pojedinci sa imenom prezimenom i adresom) smo u stvari FIRME (pravna lica)?....:)...:)..:)
 
stigao paket, 2 limene kutije, prazne, sa nekim artworkom
15.90 + 4.00shipping gbp, sa ebaya
ostavio postar izvestaj o prispecu, promenjen broj u onaj VV, pise da je iz SVEDSKE paket a ustvari iz UK
carina/pdv/ili sta vec 775din, pretpostavljam 166 din za otvaranje toga, 570din je 20% od ukuipne vrednosti sa zarucatim shippingom, i 80din da kazemo ide postaru/posti/necijoj svalerki i mislim da je to to

ovo se nikad ne bi desilo da nismo dobili paypal, a nije se desavalo pre uopste.
da se zalim kaze postar 380din taksa neka, a na sta da se zalim, uredba je uredba, a i mora malo da demoralisu narod sto navalio da narucuje kao da ovo sto mi narucujemo ovde nema, nego mi prevaranti da se ovajdimo jeftinije da prodjemo. nece da moze

end of discussion, vraticu paket, 5 dana ce da stoji po propisu kod njih, dok ne zavrsi u Carina Shop-u, a prodavcu cu reci da je paket vracen njemu, on naravno taj paket nece ni da vidi najverovatnije, a mene ce refundirati zbog ebay policy-a koji stavlja sellere u ocajnu poziciju, pa ce shodno tome lepo srbiju na blacklistu do daljnjeg.

funfact: posiljka nije bila vrednosno pismo (insured letter), koliko mi je prodavac rekao nego najobicnije, nije cak ni imao tracking kad ga je dobio, bukvalno, ali u zemlji srbiji dobija se tracking i kad ne treba, a tracking sam dobio tek kad sam posiljku dobio na vrata od postara, na papiru sto ostavio

sad bar znam gde je

tl;dr
ja njih zeznem na necemu sto su stvarno trebali da carine, oni mene zeznu na necemu sto nisu trebali nista da naplate

okrece se kolo srece
 
^Nismo, ali carina to tako tretira.
Ako hoćeš da prođeš bez carine i PDV-a, moraš da dokažeš da to što ti stiže nisi ti kupio za sebe, već ti šalje neko iz inostranstva (rođak, prijatelj,...) i da je to namenjeno isključivo tebi za ličnu upotrebu.
E, sad, da li će to tako i biti nemaš ama baš nikakve garancije, sve zavisi od carine i njihove procene da to baš i jeste tako.
Ima veliki broj primera i ovde na forumu da su ljudi dobijali svašta lično, a plaćali i carinu i PDV.
 
a da li neko zna kako se to konkretno dokazuje da ti to salje prijatelj,i da je to za tvoju licnu upotrebu?.....mislim,kako to izgleda u praksi?....odes na carinu i kazes-pokazes STA?

o ovome smo vec pricali,ali ta akcija dokazivanja nasoj carini ostaje i dalje obavijena velom tajne...)
 
to ti kazem, sad je gotovo, narocito kad je vec 700din

ali ne ulazi mi u glavu zasto i postarina ulazi u PDV osnovicu
ovako ispada 420 kad je 15.90gbp vrednost (20% od toga, jel), a 520 kad je ovako sa postarinom (2600din = 19.90gbp)
jel' to tako treba?
i onda dodam na to 166din (inace na listingu ili sta vec sto mi postar dao na uvid ne pise NISTA sta je carinska osnovica sta je ovo sta je ono, pitacu u posti sutra kad odem ili veceras, cisto da vidim sta je radjeno), znaci 686 ako znam da sabiram, odakle sad jos 100din? 775 pise da treba da platim.

meni je samo krivo sto je ovo moglo da pre 3 meseca sa punim pravom prodje bez ikakvih dazbina, iz iskustva znam, a sad smo kao "dobili" paypal pa da se narod malo poraduje dok ne naruci drugu ili trecu stvar pa da se pita i trazi pravne savete sta da radi.

znam da nema nikakve garancije, 2 puta u zivotu sam se zalio (3put ustvari).
1. posiljka iz US pre 2 ipo godine, oko 110$ sa postarinom, USPS, naplatili 3000carinu, ja platio, posle kao, eeeee ne moze to tako morao si da odbijes pa onda zalba, zalim slucaj (nisam znao nista o propisima doduse, ni sta se carini ni kako ide tako da ono, sa pravom mi naplatili, ja *****)
2. 5 igre od po funtu jedna, fizicko lice neki tip prodaje ps2 igre od klinca dok klinac u skoli, 8 funti shipping, 13funti sve ukupno, kad ono stize ovde daj 2300 za carinu
tu se zalim, invoice, bez problema ulozim sve, 300din taksa, pobedim i primim paket, ok
i ovo sad treci put

bilo je i sa tablet racunarom kao gift (ali stvarno gift), od neke firme za koju sam radio prevode, to sam podigao za 2800-2900, a tablet vrednosti 80$. mislim prodao sam ga ovde za 11k jos pre par godina, nije to to, ali glupost. tu nisam imao kako da se zalim, kakav invoice, chat log izmedju mene i kineza? to je bilo pre godinu dana mozda 2

nista, najbolje sad je da contributujem da NISTA ne salju vise u srbiju od artikala, pa da se stvori neka medijska hajka, da nas eBay zaobilazi u sirokom luku (da bude obrnuto od citiranog);
"Izgleda da su srpski potrošači tražili jednostavan i bezbedan način da kupuju robu, bez deljenja finansijskih podataka. Šabloni ponašanja koje primećujemo kod potrošača iz Srbije su vrlo sofisticirani. Vaši potrošači traže izbor, brendove i najbolje cene u okviru Evropske unije, ali takođe i u Severnoj Americi i Aziji. Takođe tražite velike brendove i robu koju 'svi moraju da imaju' kao i potrošači na ostalim tržištima i tu ne vidimo velike razlike", kaže Demijen Perilat.
dodje mi ovog demijena da...
ne vidi velike razlike sem sto mi placamo gluposti i na kablove i na trading cardove, a ne placamo ponekad na vece stvari, ali zato na osrednje stvari nekad platimo nekad ne, nekad i ne dobijemo

inb4 CDF (carina defense force) dodje i kaze "sto se zalis dobro si prosao sve po propisu itd nekih 100din fali tamo vamo ali to je ok, sta je, si siromasan? sto narucujes onda"
nije to poenta, nego je poenta da je pre 5 meseci moglo isto to da se naruci a da se nista ne plati, ali sad kao "novi zakon" od pre godinu dana koji se nije primenjivao je aktuelan pa kao, sve je to legalno
 
a da li neko zna kako se to konkretno dokazuje da ti to salje prijatelj,i da je to za tvoju licnu upotrebu?.....mislim,kako to izgleda u praksi?....odes na carinu i kazes-pokazes STA?

o ovome smo vec pricali,ali ta akcija dokazivanja nasoj carini ostaje i dalje obavijena velom tajne...)
Pretpostavka: na i u paketu nema nikakvog računa, navedene vrednosti, samo adrese primaoca i pošaljioca.
 
Nikako, verujem da sve sto im se ucini vredno ima da carine 100%, jedino ako im slucajno promakne, ovi u NS carine pa barem 90%....
 
Pretpostavka: na i u paketu nema nikakvog računa, navedene vrednosti, samo adrese primaoca i pošaljioca.
Još ako se u paketu nađe i rukom napisano pisamce gde te rođak/prijatelj pita za junačko zdravlje, pozdravi pola familije i napiše da mu obavezno ostaviš jednu šunku i pet litara rakije jer dolazi u avgustu, mislim da će proći bez carine i PDV-a.
 
Ne znam kako drugačije dokazati :) Valjda je odsustvo računa/vrednosti dovoljan znak.
 
nece da moze end of discussion, vraticu paket, 5 dana ce da stoji po propisu kod njih, dok ne zavrsi u Carina Shop-u, a prodavcu cu reci da je paket vracen njemu, on naravno taj paket nece ni da vidi najverovatnije, a mene ce refundirati zbog ebay policy-a koji stavlja sellere u ocajnu poziciju, pa ce shodno tome lepo srbiju na blacklistu do daljnjeg.
Kao prvo tebi prodavac ništa nije kriv, što su zakoni kod nas takvi i što carina radi kako radi. I neozbiljno je da tražiš refaund, prodavac je tebe ispoštovao i poslao plaćene stvari u propisanom roku. Postavlja se pitanje zašto si uopšte naručivao nešto što nisi spreman da primiš tj. platiš eventualne dodatne troškove. Takođe svaki prodavac ne samo na ebay-u se ograđuje od mogućih dodatnih troškova uvoza rode za svoju robu što je potpuno normalno. Jer ti kao kupac moraš da budeš svestan da država u kojoj živiš ima takve i takve zakone. Sve u svemu tragično ke u celoj priči to što će na ebay-u većina prodavaca Srbiju staviti na backlist zbog blago da kažem,više nego neozbiljnih pojedinaca.

Ni meni nije lagodno da primim paket i platim nešto što se nije plaćalo kada sam naručivao ali sam svestan da prodavac nije kriv za takvu situaciju već naše lopine.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno