Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da smanjimo nagađanja. Zvanično tumačenje iz Uprave carina (tnx to smarkovic)

http://ge.tt/m/3cbqN3f

Znači, do 50€ pravno lice bez carine ali sa PDV om. Do 70€ fizičko lice bez carine i pdva.
 
Da smanjimo nagađanja. Zvanično tumačenje iz Uprave carina (tnx to smarkovic)

http://ge.tt/m/3cbqN3f

Znači, do 50€ pravno lice bez carine ali sa PDV om. Do 70€ fizičko lice bez carine i pdva.

Bilo na tri strane foruma postavljen dokument, a ovo do 70eura važi za pošiljke koje se dobijaju besplatno od fizičkog lica, a ne pošiljke komercijalne prirode tj. kupljene sa interneta...

Carina se ne plaća... a PDV se plaća i na pošiljku od 1$ i na pošiljku od 20$ plus se dodaju troškovi poštarine i na njih se plaća PDV... ima i intervju od Ocokoljića za RTS 1...

Primera od kupaca koliko hoćete, nekima je naplaćeno nekima nije...itd... sve piše
 
Poslednja izmena:
Hajde ko je primao pošiljke od fizičkih lica iz inostranstva da napiše kakva je procedura.

Preciznije, pošto se "toleriše" do 70 evra, a pošiljka je "besplatna", tj. nisam kupio, nego mi šalje prijatelj ili rodjak, kako se ceni da li je vrednost do 70 evra ili više (jer nema računa, "besplatno" je)? Je l' po običaju ostavljeno cariniku na slobodnu procenu ili nekako može da se navede vrednost i koje navodjenje je validno, a da se ne tretira kao račun?
 
Gresite, mamuti politicari su u dilu sa uvoznicima, one podviknu politicari skoce, carinici prihvate jer su i sami stvorovi tih istih politicara to jest tajkuncica
Cilje je jasan represija i diktatura dok se jednima smrkava drugima svanjiva

Ovo je tacno 100%, jer taj PDV 20% je nista drugo do carina 20% na svu robu iz inostranstva (legalna pljacka po Fredericu Bastiatu i njegeovom delu Zakonu).

Jer, mi nismo u EU, a uci cemo kada Turska bude predsedavala (citaj: nikad), te inostranstvo za UK nije isto sto i inostranstvo za Sirbistan.

Jedina stvar je da pisemo novinarima, jer kod nas ne postoji institucija kao npr. u Svajcarskoj, sakupis 50.000 glasova i trazis referendum
 
Ovo je tacno 100%, jer taj PDV 20% je nista drugo do carina 20% na svu robu iz inostranstva (legalna pljacka po Fredericu Bastiatu i njegeovom delu Zakonu).

Jer, mi nismo u EU, a uci cemo kada Turska bude predsedavala (citaj: nikad), te inostranstvo za UK nije isto sto i inostranstvo za Sirbistan.

Jedina stvar je da pisemo novinarima, jer kod nas ne postoji institucija kao npr. u Svajcarskoj, sakupis 50.000 glasova i trazis referendum

Isto koliko je pravo fizičkog lica da traži ukidanje PDV, toliko je pravo i pravnog lica (firme doo) da se vodi istom logikom...

Nije isto par pošiljki mesečno da dobije fizičko lice ili (10,20,30) pošiljki mesečno na ime fizičkog lica...

Pisali novinarima ili ne uredba je doneta, tako da od tog posla nema ništa za krupnije stvari ljudi nemogu da isteraju pravdu u Srbiji nego traže pravdu u Strazburu...

Jedno je sigurno iz nečega treba da se puni budžet, a država na sve što može zakonski da se izvede oni to i rade i tu nema neke mudrosti velike...

A carina je još fleksibilna inače imaju mnoga prava koja ne upotrebljavaju, pa mogu običnom fizičkom licu po slobodnoj proceni da napakuju razne agencije i da izvlače pare da hoće, može im se sve je po zakonu...
 
Poslednja izmena:
Bilo na tri strane foruma postavljen dokument, a ovo do 70eura važi za pošiljke koje se dobijaju besplatno od fizičkog lica, a ne pošiljke komercijalne prirode tj. kupljene sa interneta...

Carina se ne plaća... a PDV se plaća i na pošiljku od 1$ i na pošiljku od 20$ plus se dodaju troškovi poštarine i na njih se plaća PDV... ima i intervju od Ocokoljića za RTS 1...

Primera od kupaca koliko hoćete, nekima je naplaćeno nekima nije...itd... sve piše

Ja primih paket od 10$ od fizickog lica i ne platih nista.
 
Treba nam tema PDV na posiljke :d

Ako su cene na sajtovima sa njihovim PDV-om (kako god se to kod njih zvalo) da li mi imamo pravo na povracaj istog ili jednostavno moramo da placamo i njihov i nas?

Koliki je limit za posiljke unutar EU ? Planiram da narucim nesto da stigne na adresu u Italiju.. Koliki je limit u tom slucaju ?
 
Naša država i carina nemaju ništa sa tim, ako hoćeš povraćaj pdva, cimaj prodavca. Ali i za to obično postoji neki minimum, recimo 70evra.
 
Ovo je tacno 100%, jer taj PDV 20% je nista drugo do carina 20% na svu robu iz inostranstva (legalna pljacka po Fredericu Bastiatu i njegeovom delu Zakonu).

Jer, mi nismo u EU, a uci cemo kada Turska bude predsedavala (citaj: nikad), te inostranstvo za UK nije isto sto i inostranstvo za Sirbistan.

Jedina stvar je da pisemo novinarima, jer kod nas ne postoji institucija kao npr. u Svajcarskoj, sakupis 50.000 glasova i trazis referendum

Nemojte molim vas da i ovo dizete na "visi nivo", uterujete u domen politike & antiglobalizma... Na uvoznu robu se placa porez u vecini zemalja sveta, i iz ugla drzavnog aparata to je sasvim logicno - gradjanin je nesto kupio, i mora platiti porez drzavi na tu kupovinu, svejedno da li je pazario u zemlji ili inostranstvu. Budzet mora da se puni... Mi sad mozemo ovde da do sudnjeg dana elaboriramo da li je to moralno, ispravno, posteno ili jednostavno omca liberalnog kapitalizma, ali u svakom slucaju nije samo nas "specijalitet". To sto su do skora nasi bili tolerantniji po tom pitanju, je bonus koji smo koristili dok je moglo. Vise nema.

A i primena tih uvoznih propisa se razlikuje od zemlje, obicno u skladu sa opstim utiskom koji neka drzava ostavlja... 2 proverena primera:

-kolega posalje prijatelju u Grcku repliku zvezdinog dresa, cena oko 30 eura. Grci odvale poreze/takse/carinu od ukupno skoro 50 eura, i ne pada im na pamet da obrazloze kako su dosli do te cifre, ili ne-daj-boze da je smanje. Plati ili vrati.
-ja posaljem rodjaku u Nemackoj 2 DVD-a: Avatar i Montevideo. Naplate mu porez na Avatara (za osnovicu cene stavili 10 eura), na Montevideo ne. On se zainati pa zatrazi objasnjenje, i dobije ga na zvanicnom memorandumu carine - Avatar moze da se kupi i u Nemackoj, Montevideo ne...
 
Poslednja izmena:
A i primena tih uvoznih propisa se razlikuje od zemlje, obicno u skladu sa opstim utiskom koji neka drzava ostavlja... 2 proverena primera:

-kolega posalje prijatelju u Grcku repliku zvezdinog dresa, cena oko 30 eura. Grci odvale poreze/takse/carinu od ukupno skoro 50 eura, i ne pada im na pamet da obrazloze kako su dosli do te cifre, ili ne-daj-boze da je smanje. Plati ili vrati.
-ja posaljem rodjaku u Nemackoj 2 DVD-a: Avatar i Montevideo. Naplate mu porez na Avatara (za osnovicu cene stavili 10 eura), na Montevideo ne. On se zainati pa zatrazi objasnjenje, i dobije ga na zvanicnom memorandumu carine - Avatar moze da se kupi i u Nemackoj, Montevideo ne...

Sto je i logicno. Ako domaci prodavci u krajnju cenu moraju da ukljuce PDV, onda je normalno da drzava na uvoz robe koja moze lokalno da se kupi takodje naplacuje PDV, inace bi domaci prodavci bili u nepovoljnijem polozaju.
 
Sto je i logicno. Ako domaci prodavci u krajnju cenu moraju da ukljuce PDV, onda je normalno da drzava na uvoz robe koja moze lokalno da se kupi takodje naplacuje PDV, inace bi domaci prodavci bili u nepovoljnijem polozaju.

Bas tako
 
Citam,ali svako ima neko svoje tumacenje, pogledaj zadnjih 20 postova, jedan je naveo da se placa PDV, drugi da se ne placa, mislim da je problem sto se svi prave pametni iako nisu sigurni u nesto, ali bitno je da su se javili i prokomentarisali. Ja smatram da PDV po zakonu ne bi trebao da se placa za artikle koji su ispod 50/70e, ali ocito da nekima stize da plate pdv, dok nekima posiljka stize bez naplate pdv-a. Molim nekoga ko je spediter da ovde ljudima objasni da li su duzni to da plate ili ne, ako nisu daj da alarmiramo sredstva javnog informisanja, ja na primer znam par novinara koji bi mogli da pomognu, ali moram da znam sta kaze nas zakon. Citam zadnjih 5 strana, pa bar 10 clanova je davalo suprotne odgovore u vezi sa placanjem pdv-a.

Ne prave se ljudi pametni i kazu da je ovako/onako, vec su iznosili iskustva.
Ali kad ljude mrzi da to pohvataju nego samo prelecu i traze da im drugi objasne nesto sto su mogli da procitaju i bolje shvate nego kada se nesto sazeto samo prozvace - jer mi sve ove odgovore po 20 puta nedeljno pisemo. I do "ovde" nam je. U takvom slucaju stvarno nije normalno da cete vi dobiti korektan a kamoli kvalitetan odgovor.
Bolje sami prostudirajte bolje barem 5 stranica.

Ako nisi mogao da shvatis ko je pricao iskustvo, ko prenosio iskustvo a ko preneo price zvanicnika, onda vec nije problem do tema ili odgovora, vec znanja srpskog jezika, i tu nema pomoci na ovom forumu :D
 
Ako su cene na sajtovima sa njihovim PDV-om (kako god se to kod njih zvalo) da li mi imamo pravo na povracaj istog ili jednostavno moramo da placamo i njihov i nas?
Ti imas pravo na povracaj istog, ali dobices ga samo ako:
- prodavac automatski odbije PDV kada salje van EU, tj. ne naplati ga
- ima nacina da ti vrati PDV kada dobije potvrdu da si ti izneo tu robu iz zemlje. Za SLANJE iz EU, ovo nema smisla, znaci za porucivanje se svodi na ovo prvo.
Ako ti ne odbije PDV pri slanju, zaje*ao te je. Niti on moze taj PDV da zadrzi, niti da ga ti dobijes nazad.
 
Praktično to zavisi od dobre volje prodavca da implementiraju skriptu na svoj sajt da odbija VAT za porudžbine van EU. Recimo dvd.co.uk će odbiti VAT posle checkout-a, a ogromna većina ostalih sajtova stacioniranih u UK ili EU to neće uraditi.
 
A i dvd.co.uk ne odbija uvek, nemoj me držati za reč ali odbija ili SAMO za one pošiljke koje su "delivered by Base" ili za ostale koje NISU "delivered by Base", to sam baš skoro primetio.
 
Ne prave se ljudi pametni i kazu da je ovako/onako, vec su iznosili iskustva.
Ali kad ljude mrzi da to pohvataju nego samo prelecu i traze da im drugi objasne nesto sto su mogli da procitaju i bolje shvate nego kada se nesto sazeto samo prozvace - jer mi sve ove odgovore po 20 puta nedeljno pisemo. I do "ovde" nam je. U takvom slucaju stvarno nije normalno da cete vi dobiti korektan a kamoli kvalitetan odgovor.
Bolje sami prostudirajte bolje barem 5 stranica.

Ako nisi mogao da shvatis ko je pricao iskustvo, ko prenosio iskustvo a ko preneo price zvanicnika, onda vec nije problem do tema ili odgovora, vec znanja srpskog jezika, i tu nema pomoci na ovom forumu :D

Nije bas tako, ako procitas par zadnjih stranica videces da se neki pozivaju na razne izvode iz zakona i carinske propise. Po nekima nema naplate pdv-a po nekima ima, sve to doprinosi zabuni jer ljudi pisu nesto u sta nisu sigurni.
 
Nije bas tako, ako procitas par zadnjih stranica videces da se neki pozivaju na razne izvode iz zakona i carinske propise. Po nekima nema naplate pdv-a po nekima ima, sve to doprinosi zabuni jer ljudi pisu nesto u sta nisu sigurni.

Ako pročitaš videćeš da niko nije pisao napamet i da su sve citirani zakoni pod kojima posluje carina jasno i glasno nema tu neke mudrosti osim (čitanja)...

Ako pročitaš videćeš da je nekoliko članova objavilo link ka dokumentu koje je Ministarstvo finansija i privrede poslalo svim carinarnicama, a predmet je "Primena zakona o porezu na dodatu vrednost" od 12.04.2013 godine

Ako pročitaš videćeš i link ka intervju RTS1 sa šefom carinske ispostave Ocokoljićem koji je to onako sažeto objasnio u vezi carinskih propisa...

Ako pročitaš videćeš individualne primere gde su korisnici izneli svoje lično iskustvo koje su imali sa carinom, a između ostalog primer da je paket iz Španije prošao bez ikakvih (carina, pdv), a da su paketi iz Kine završavali i čekaju nekoliko dana na carini, nekim je naplaćen PDV dok drugima nije, evo jedan član je dobio paket od 10$ njemu nije naplaćeno...

Sad je ispalo da i oni koji su dobili pakete nemaju pojma, oni koji pišu i citiraju zakone nemaju pojma, oni koji su platili PDV ni oni nemaju pojma... jok najbolje svi popadali sa kruške...

A carina će baš reagovati na novinarska pisanja i odmah će ukinuti sve namete za fizička lica, nema šta dobiće dokument koji je i ovde objavljen tako da ta priča ne pije vodu...

Ako već imaš novinare neka sami postave pitanje imaš na sajtu email pa neka ih kontaktiraju. Niko nije dužan da non stop na svakoj stranici servira full odgovor, najbolje ceo Benchmark zaposlen na carini...
 
Poslednja izmena:
Na novinska pisanja carina nece reagovati , to si u pravu, ali ce reagovati ljudi kojima je fotelja bitnija od svega, tj. politicari. Sto nisu ignorisali pritisak javnosti kada su povecali pdv na kompjutere. Ako na nesto nisu imuni to je pritisak javnosti, a ti samo nastavi da piskaras po forumu i kritikujes sve koji bi da dignu malo galamu i bore se za svoja prava, uopste nismo svesni svojih prava, zato i carinici mogu da se ovako izivljavaju jer znaju da je sa druge strane marva koja moze sve da istrpi, ako propise moze da tumaci kako ko hoce, onda ih treba menjati i jasno definisati kriterijume po kojima se nesto naplacuje, sto bi ljudi gatali da li ce da im naplate pdv ili nece, daj da budemo sigurni u nesto pa ako se zalimo da imamo za sta. Ne znam sta te to iritira sto su ljudi zbunjeni, ako neces da odgovaras, ti onda nemoj, ima ko hoce.
 
Na novinska pisanja carina nece reagovati , to si u pravu, ali ce reagovati ljudi kojima je fotelja bitnija od svega, tj. politicari. Sto nisu ignorisali pritisak javnosti kada su povecali pdv na kompjutere. Ako na nesto nisu imuni to je pritisak javnosti, a ti samo nastavi da piskaras po forumu i kritikujes sve koji bi da dignu malo galamu i bore se za svoja prava, uopste nismo svesni svojih prava, zato i carinici mogu da se ovako izivljavaju jer znaju da je sa druge strane marva koja moze sve da istrpi, ako propise moze da tumaci kako ko hoce, onda ih treba menjati i jasno definisati kriterijume po kojima se nesto naplacuje, sto bi ljudi gatali da li ce da im naplate pdv ili nece, daj da budemo sigurni u nesto pa ako se zalimo da imamo za sta. Ne znam sta te to iritira sto su ljudi zbunjeni, ako neces da odgovaras, ti onda nemoj, ima ko hoce.

Ako pročitaš videćeš da niko nije pisao napamet i da su sve citirani zakoni pod kojima posluje carina jasno i glasno nema tu neke mudrosti osim (čitanja)...

Ako pročitaš videćeš da je nekoliko članova objavilo link ka dokumentu koje je Ministarstvo finansija i privrede poslalo svim carinarnicama, a predmet je "Primena zakona o porezu na dodatu vrednost" od 12.04.2013 godine

Ako pročitaš videćeš i link ka intervju RTS1 sa šefom carinske ispostave Ocokoljićem koji je to onako sažeto objasnio u vezi carinskih propisa...

Ako pročitaš videćeš individualne primere gde su korisnici izneli svoje lično iskustvo koje su imali sa carinom, a između ostalog primer da je paket iz Španije prošao bez ikakvih (carina, pdv), a da su paketi iz Kine završavali i čekaju nekoliko dana na carini, nekim je naplaćen PDV dok drugima nije, evo jedan član je dobio paket od 10$ njemu nije naplaćeno...

Ako ovo nije dovoljno informacija onda ne znam tačno šta želiš, da neko drugi sve sažvaće i napiše novinarima na osnovu iznetih informacija, izvoli sve je javno dostupno i počni, niko ne vrši opstrukciju i ometanje bilo kog člana da preko svojih prijatelja novinara sastave o tome priču sa sve priloženim informacijama.

Lepo za sve objasnjenja uputis ovim sektorima email poruku i trazi dodatne informacije koje ovde na forumu nisu objasnjene ili informacije koje su iznete izazivaju opstu zbunjenost, a adrese institucija koje su dole navedene jedine mogu da otklone zbunjenost, ako je samo ne zakomplikuju...

Управа царина
[email protected]

Сектор за царински систем и политику
Е-адреса: [email protected]
[email protected]

Пореска управа
Е-адреса: [email protected]
 
Poslednja izmena:
@Zorro
Kakve veze ima liberalizam sa carinama? Klasicni liberalizam strogo se protivi protekcionizmu, a stoga i carinama. Frederik Bastiat je kazao cuvenu recenicu: "When goods cannot cross borders, armies will"

Recimo dvd.co.uk će odbiti VAT posle checkout-a, a ogromna većina ostalih sajtova stacioniranih u UK ili EU to neće uraditi.

I tu dolazimo do dvostrukog PDV-a. Ko nije vican matematici rekao bi, pa dobro 20% platis u UK (most) plus 20% platis nasoj carini (cuprija), 40% poreza na cenu robe? Pogresno! Dazbine su 44% ako se ne uracuna transport!

NPR. roba kosta 100, sa porezom 120, sa nasim legalnim pljackasima, ovaj carinom, 144. Cena robe naraste skoro za 50%!

I sada trebamo da pisemo novu Stradiju, kako je porez od 44% normalna stvar svuda u svetu, jer ce birokratija pametnije potrositi (tudj) novac od individualnog gradjanina
 
Poslednja izmena:
jedan mali osvrt na komsije... sa nekog nihovog foruma:

Malo je ovo OT , ali upit je bio za Ebay,Amazon i sl. znači ne radi se o putničkom prometu što si ti ovdje naveo nego o poštanskom prometu !

Nakon ulaska u EU , u poštanskom prometu će biti izmjena :

- kod kupovine iz EU zemalja - nema nikakvih ograničenja ni davanja ( osim za cigarete, alkohol ,... - znači robu koja podliježe trošarinama)

- kod kupovine iz ostalih zemalja , npr. Kina, USA . Naplaćivati će se i dalje PDV na pošiljke skuplje od 22 EUR-a , a PDV + carina na pošiljke skuplje od 150 EUR. Pošiljke do 22 EUR su kao i do sada oslobođene davanja
 
@bSecurity
Prekidam svaku dalju raspravu, jednostavno se ne razumemo, ako su ti prava i propisi nase carine jasni, svaka ti onda cast, ne znam samo sto ima ovoliko nezadovoljnih kojima je naplacivana carina za za posiljke od 20e, kojima su lupali neke bezvezne iznose pdv-a koji su bili 50% od vrednosti posiljke...

@rango1
Bravo za predhodni post. Za neke clanove foruma i to je normalno da placas pdv u dve zemlje, ma sisaj ovce, tako i treba...
 
To čekam, zbog ribolovačke opreme iz UK.
 
ja mislim da i dalje nista nije jasno sto se tice carina i PDV-a.....tj,nekome ce da odrape PDV (iako je kupio nesto od fizickog lica i platio npr 50 eura,zajedno sa shipingom)....drugome sa istom ili slicnom situacijom nece nista da naplate......

to je zaista kao sto je bilo i ranije.....i onda su nekada nesto naplacivali sto nije trebalo i obrnuto.........pa kome se kako zalomi......
 
@veljkoka @maxx79

Evo jednostavno napišite email i neka vam razjasne druge nema, ja da se raspravljam oko toga a Vi da i dalje govorite da nije razjašnjeno i tako u krug ne postiže se ništa, znači jednostavno i lako poslati pitanja na sledeću adresu i čekati odgovor...

Сектор за царински систем и политику
Е-адреса: [email protected]
[email protected]

I kada budete dobili precizne i zvanične odgovore direktno od državne institucije lepo postavite ovde da i drugi imaju uvid.
 
Evo ono sto sam pisao kako kad se i plati carina+porez opet bude jeftinije. U smislu bolja i ovakva varijanta sa PP-om nego da smo osudjeni na kupovinu u Srbiji. U pitanju je Casio sat:
1. sa eBay http://www.ebay.com/itm/Casio-EDIFI...265260117?pt=Wristwatches&hash=item3a80939a55
2.sa domaceg sajta http://www.satovi-online.com/catalog/efr512l1a-p-3465.html
razlika je oko 55 evra. Predpostavljam da je slicna cena u prodavnicama.
Mada se slazem da bi mozda trebalo da se oslobodi placanje PDV-a do odredjenog iznosa.
 
Poslednja izmena:
@veljkoka @maxx79

Evo jednostavno napišite email i neka vam razjasne druge nema, ja da se raspravljam oko toga a Vi da i dalje govorite da nije razjašnjeno i tako u krug ne postiže se ništa, znači jednostavno i lako poslati pitanja na sledeću adresu i čekati odgovor...



I kada budete dobili precizne i zvanične odgovore direktno od državne institucije lepo postavite ovde da i drugi imaju uvid.

prijatelju,ti trazis nesto NEMOGUCE......ne pokusavam da budem ironican ili sta vec,ali je zaista tako....mislim,najverovatnije se niko nece udostojiti ni da odgovori,a drugo cak i da neko hoce da odgovori,verujem da i njima samima nija bas najjasnije sta se tamo desava...

uostalom,kao i pre OGROMNU ulogu igra i to na koju je nogu ustao carinik kome dopadne vas paket....ako je lose volje,pdv (i mozda carina) ide 100%....a ako se npr zapricao sa nekime ili se neso zamislio,a pritom je dobro raspolozen,verovatno ce da udari onaj pecat "oslobodjeno od carine" (i svega ostalog)...

samo tako se moze objasniti da nekome lupaju taj PDV,a drugome u istoj ili vrlo slicnoj situaciji paket prodje bez PDV-a...
 
Ja sam samo dao primer sata. Nisam ni mislio da ga kupujem:). Naravno sve zavisi od carine pa cak i da se osteti ili nestane (u nasoj zemlji je sve moguce)paket.
 
Poslednja izmena:
btw,da li ima neko link onog videa sa ti Ocokoljevicem ili kako vec...ovaj ne radi..(bar meni)

http://www.carina.rs/cyr/Stranice/Video.aspx

nesto mi se cini da se razlikuje to sto je taj(partijski vojnik) laprdao i ono sto pise u dopisu za carine...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno