Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Pa brže napraviš kafu automatom nego sa dg.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Uracunaj vreme ciscenja. Za 1 do 2 kafe dnevno to nikako nije istina :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Izvinjavam se sto citiram post od pre par dana, ali pogresno racunas ustedu. Ja racunam i vreme koje sam izgubio za spremanje kafe. Lupam sad - ali recimo da naplatim klijentu 60 dolara po satu, to je 6000. Jedna moja minuta vredi 100 dinara. Ako ja spremam kafu 5 minuta umesto minut, ja sam izgubio 400 dinara :)
Da ne govorimo o odrzavanju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Još više ćeš uštedeti, odnosno manje para izgubiti, ako ne budeš pio kafu u radno vreme ;-)
Pozdrav
 
Dekalcifikaciju radis na oba. Posudice i uopste aparat spolja peres oba isto i redovno. Kod automata imas jedino dodatno detaljnije pranje unutra jednom u mesec-dva i podmazivanje jos redje, ali to je stvarno posao od 10 min na par stotina kafa i zanemarljivo je..

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
Uracunaj vreme ciscenja. Za 1 do 2 kafe dnevno to nikako nije istina :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa ako piješ jednu kafu dnevno, onda ga čistiš samo nedeljom (greh je raditi nedeljom :) ), taman ti se napuni onaj kontejner, vode ćeš još imati.

Šalim se, iako nije daleko od istine :)
Ja kod kuće iz istog razloga imam dg, jer popijem jednu ili nijednu dnevno.
U firmi popijem 3, a to mi je dosta.

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Vi koji mozete da ne perete automat posle svakog pravljena, stvarno predjite na DG, ako ne primetite koliko je kafa drugacija :)
 
Ti koji pereš automat posle svake kafe, pređi na dg.
Pokvarićeš aparat :)

Sent from my LG-H440n using Tapatalk
 
Kako mislis da peremo automat posle svake kafe? Unutra? Moj se sam pere i ispira posle svakog ukljucivanja i iskljucivanja, a odrzavam ga u okviru fabrickih specifikacija i nemam problema niti razlike u kafi.

Sent from my HTC_M10h using Tapatalk
 
To sto se on "ispira" je isto kao da klimu nikada ne treba prati jer ima "self-clean" :)
Kada vam se ukljuci aparat sledeci put, da li je voda skroz bistra i ima ukusa kao sa cesme (ili bokala/flase, sta god koristite)?
Ako nije, znaci da treba pranje posle svake kafe :) (tj. posle svake ture, ja konkretno posle 4-6 kafa, jer toliko pravim po turi)

I izvucite presu i pogledajte nakon sto se "ispere" pri iskljucivanju. Videcete zaostalu kafu sigurno. Ne moze aparat sam da to dobro opere. Da vam pokazem presu nakon mog koriscenja... tu ostane nekada nekoliko grama kafe nalepljene :) Pogotovu ove "brand" kada se koriste (illy, lavazza, tchibo, a i podosta blednova iz nasih przionica..).


Da li je neko probao kafu iz przionice preko puta Bajlonija, mozda? Uzeh jednu Keniju, blazi (bland) ukus Kenije nisam nikada probao. Pa da li je preprzena zbog naseg trzista, ili su im sve takve?
 
Jedno pitanje vezano za gumice na presi.Kupio sam ih u radnji espreso planet.Covek koji tamo radi mi kaze da kod krups aparata nema potrebe da se podmazuju ove gumice koje sam zamenio.Pa me interesuje da li je to tacno ili ne?U pitanju je model krups ea8010.
I ako ipak treba da se podmazuju na koliko vremenski to treba da se odradi?Jednom,dvaput mesecno?
Ako moze neko objasnjenje?
 

Prilozi

  • 20180115_152949.jpg
    20180115_152949.jpg
    453.5 KB · Pregleda: 128
  • 20180115_202808.jpg
    20180115_202808.jpg
    397.2 KB · Pregleda: 123
  • 20180115_195447.jpg
    20180115_195447.jpg
    428.2 KB · Pregleda: 131
To sto se on "ispira" je isto kao da klimu nikada ne treba prati jer ima "self-clean" :)
Kada vam se ukljuci aparat sledeci put, da li je voda skroz bistra i ima ukusa kao sa cesme (ili bokala/flase, sta god koristite)?
Ako nije, znaci da treba pranje posle svake kafe :) (tj. posle svake ture, ja konkretno posle 4-6 kafa, jer toliko pravim po turi)

I izvucite presu i pogledajte nakon sto se "ispere" pri iskljucivanju. Videcete zaostalu kafu sigurno. Ne moze aparat sam da to dobro opere. Da vam pokazem presu nakon mog koriscenja... tu ostane nekada nekoliko grama kafe nalepljene :) Pogotovu ove "brand" kada se koriste (illy, lavazza, tchibo, a i podosta blednova iz nasih przionica..).


Da li je neko probao kafu iz przionice preko puta Bajlonija, mozda? Uzeh jednu Keniju, blazi (bland) ukus Kenije nisam nikada probao. Pa da li je preprzena zbog naseg trzista, ili su im sve takve?

Meni stvarno ostane par trunki kafe na presi posle automatskog ispiranja.. ako ti ostaje po par grama kafe mozda nesto nije ok sa aparatom ili koristis neku bas dark roast kafu koje se generalno ne preporucuju za automate zbog puno ulja koje moze i mlin da pokvari/zacepi..

Evo neki klip vezan za automatike https://youtu.be/-RV6bHJSV_8
 
Zavisi koja :) Evo blend iz Aviatora (odlican za cappuccino!) se bas bas nahvata, a jos vise Tchibo Milano style.
Dok moja etiopija - vrlo malo. Ali dovoljno da odlicno osetim razliku.
 
Onda bi ti trebao da kupiš ručni aparat i rešio bi problem.
 
Ne znam što se porede DG i Nespresso, Nespresso je dosta kvalitetnija i ukusnija kafa.
 
Onda bi ti trebao da kupiš ručni aparat i rešio bi problem.
Pa i rekoh da planiram :) Nisam prethodno jer sam bas mislio da ce biti obratno :(

Evo kako izgleda presa nakon jedne gvatemalske kafe. Ume to vise da ostane na nekim, ali ove sto ja pravim za sebe to je to. Samo znaci neke lepljive bas umeju da budu mnogo gore.
Ovo je presa nakon "ispiranja" pri iskljucivanju aparata.

Naravno, mozda ne primetite ovoliko kafe kada zavrsite ako ne istresete deo od mlina do prese, da ne bi zaostala mlevena kafa tu i lepila se na zidove ili padala bajata pri sledecoj kafi.
 

Prilozi

  • 20180203_205040.jpg
    20180203_205040.jpg
    1 MB · Pregleda: 200
Ne znam što se porede DG i Nespresso, Nespresso je dosta kvalitetnija i ukusnija kafa.
Зато што ја на DG нисам ниједном купио њихове капсуле, већ користим само пуњиве капсуле (кад сам га поручио, то ми је и била намера). Бирам себи кафу. Ја нисам човек који има времена да иде по кафићима и да уживам у еспресу, па зато пијем само кући.
Пио сам пар пута код другара кафу на апарату од 300€ и није ми уопште била боља кафа него код мене на DG!

Сад да ли је то до мог ега или ми је стварно кафа боља код мог апарата од 50€ него код неког од 300€ (мислим на те аутомате што имате проблема око честог чишћења) то сад да не полемишемо. Можда је и моја кафа једноставно боља него његова.



Послато са K013 уз помоћ Тапатока
 
Alfa, tako je meni izgledala manjifika kad je ne bih očistio 10 dana. Izgleda da dosta mlevene kafe završi mimo prese. Ti si uzeo novu ili?

Sent from my KOB-W09 using Tapatalk
 
Alfa i ja kontam da ti nesto nije ok. Moj bude toliko prljav posle 2 nedelje

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Koristim cetku za flase da izbacim svu iz mlina sto ne padne na presu, zato je ima toliko. Mnogo je manje ako samo isperem. Ali ta zaostala kafa iz mlina padne do sledeceg koriscenja. I da ne padne meni to mnogo promeni ukus, ne znam, ja za aromu pogotovu mnogo sitne razlike primetim, i smeta mi. A ovo sto bi palo - au :)

Probajte posle koriscenja da cetkom prodjete kroz onaj deo u kome bi sipali mlevenu kafu (tu je prolaz od mlina do prese uzjedno). Videcete da vam prilicno ostane na presi onda. Ili mozda oko prese :)


Jedino da probam da je podmazem, mozda bi se manje hvatala :) Video sam da je ista situacija i na drugim, novim DeLonghi aparatima, nije do mog samo.


@sale, ako umes da pravis sa DG i kapsulama, sa istom kafom je vrlo mala razlika. Jedino sto automat uvek bude ista kafa ako je identicno zrno (sto za dobre kafe i nije uglavnom slucaj), dok za DG ipak treba "pogoditi".
Nije do tvog ega, i ja jeeeeedva mogu primetiti razliku kada ja pravim na DG i Magnifici :) Ne koristim DG jer ne mogu svaki dan-dva ici po novu kafu, a cim mlevena stoji duze, izgubi mi ukus.
 
Poslednja izmena:
Delonghi magnifica s ecam, evo ovo je ostalo posle 3 dana rada bez ciscenja (osim onog njegovog pri paljenju i gasenju) i nekih 12-13 napravlenih kafa..
 

Prilozi

  • 27711126_10213826811897667_94360655_o.jpg
    27711126_10213826811897667_94360655_o.jpg
    751.5 KB · Pregleda: 183
Ja sam zbog ovog alfinog čišćenja odustao od automata i "izučio" ko zna koliko o "ručnim" :D. Sada ispada da je možda samo do njegovog primerka.
Može li još neko ko ima Magnificu da podeli iskustvo i sliku prese bez čišćenja. Tamam sam se bio spremio da kupim.

@cojamen da li je tvoja kupljena nova ili polovna?
@alfaunits možeš li da "reklamiraš" tu tvoju, zanima me odgovor?
 
Ne mogu vise da reklamiram, a iskreno i nemam sta da reklamiram :)
Isto mi izgleda kao kod cojamena ako ne koristim cetku da izbaci kafu posle koriscenja, kako kada. Ali kazem, ta kafa ce onda pasti do sledeceg koriscenja i pokvariti ukus. Opet ce se mozda skloniti da ne bude kao da cetka odjednom prodje, ali ipak je ima.

Ako nekome ne smeta taj ukus, to je manje bitno. To je ustajala kafa, oksidirala, i stvore se bakterije zbog vlage jos. Ne treba to piti uopste.


Superior Donuts serija, zadna epizoda (ove nedelje valjda) - ima bas fora na tu temu :D


Jedino pitanje da li vi podmazujete presu odozgo?
 
Ja sam kupio nov aparat, mislim da se podmazuje samo crveni prsten klipa odnosno prese..
Sto se tice ukusa kafe sutra cu da probam da ocistim taj kanal i presu nakon toga da vidim da li ima razlike, jer ako i padne nesto kafe sa prese dok ne radi aparat kapiram da ga startno ciscenje ispere..

protiv bakterija jedino resenje je domestos :D
 
Alfa je malo specifičan iliti hipersenzitivan. Par godina sam koristio manjifiku i nisam osećao ni ustajalu vodu, ni ustajalu kafu.
Ako ćeš da koristiš komercijalne kafe koje su pržene bog zna kad, nemoj previše da brineš. Ako ćeš da probaš sve kafe sveta onda automat nije dobar izbor jer svaka od kafa se različito peče, pa onda melje, pa važe, pa sabija, pa koliko dugo 'cedi'. Kontrola sa automatom je nikakva.
Naravno, IMHO.
Alfa, mogao bi napraviti neki blog gde bi opisao kafe koje si probao. Mozda bi i ovi što je prodaju pristali da je ustupaju na 'test' da malo popularizuju svoju delatnost?!


Via RN4x
 
Ne bih rekao da imam dovoljno iskustva za tako nesto :) Znam sta mi odgovara od kafa, ali jos uvek ne umem ni da objasnim da li je to body, aroma, gustina, gorcina, kiselost..
 
Ima par ECAM varijanti a ovaj moj je magnifica s ecam 22.110, mislim svi su slicni samo imaju drugaciji panel za podesavanje/upravljanje...

Sto se tice kafe mozes da pravis espreso i dugu kafu (filter kafu recimo), moze pojedinacnu a moze i dve odjednom samo sto ja uglavnom povecam malo jacinu kafe kad pravim dve odjednom jel mi se cini da budu malo slabije u odnosu na isto podesavanje kad se pravi samo jedna..

Ima opciju podesavanja toplote vode, automatskog gasenja, moze da se memorise duzina kafe koju zelis (po defoltu je espreso 40ml a filter 120ml), i veoma dobru penu od mleka moze da napravi samo treba malo da se uvezba covek oko toga :)

Ja sam uz aparat dobio i 100ml njihove tecnosti za dekalcifikaciju kao i tester tvrdoce vode da bi podesio aparat prema njoj i jedan filter za omeksavanje vode koji se stavlja u rezervoar.

Posto pravim u proseku 4-6 kafa dnevno cistim jednom dnevno onu posudu za otpad, a vodu recimo na 2-3 dana i tad obicni properem presu toplom vodom.. sve u svemu zadovoljan sam :)
 
Koliko moze temperatura da se podesi kod tebe? 93-96 kao na vecini DeLonghi?
 
Neznam tacno koliko je ali ima 4 opcije tako da je verovatno to to..
 
Nazad
Vrh Dno