Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

To je baš retka kafa, puno vode. Sve u svemu, jako interesantno.
Ja mislim da slika ne moze da docara. Ovo levo na mom dlanu je Kenya light roast kod nas, iz Przionice, desno je Nicaragua light roast iz Japana.
Ja svetlije przenje kod nas, a da valja, nisam video.
 

Prilozi

  • IMG_1552.jpeg
    IMG_1552.jpeg
    119.5 KB · Pregleda: 48
Ja mislim da slika ne moze da docara. Ovo levo na mom dlanu je Kenya light roast kod nas, iz Przionice, desno je Nicaragua light roast iz Japana.
Ja svetlije przenje kod nas, a da valja, nisam video.
To se zove cinnamon roast. Negde i Nordic roast. Uglavnom se koristi za filter kafe.
Zrna znaju da se vade i pre first crack-a, to ćeš primetiti jer na većini zrna nema pukotina.

Malo da proširimo znanja o prženju kafe 😊
 
Promenio sam fabricko podesavanje na Timemoru, dobio sam jos malo hoda ispod fabricke nule - nozevi se maltene dodiruju
18g in 50g out 26s
Nemam de dalje 🤣
I dalje je bas ukusna
Body malo jaci, krema 0

Mogao bi da podigneš dozu eventualno, ali ako je ukusna, ne diraj ništa, koga boli uvo za kremu. Ja sa svetlijim kafama gađam jako sličan opseg: 18,5g in / 45-50g out za 25-30".
 
Nidzo, drugarski predlog. Čitam tvoje upise pažljivo, saveti ti nisu neki. Možda malo da smanjiš predloge ili barem da više edukuješ.

Sasvim je normalan i 1:3 odnos za svetlo pržene kafe. Posebno ako nemaš aparat u klasi LM. Oni možda i mogu da naprave taj odnos 1:2. Mi smrtnici teško i pored najbolje namere.

Svakako, ako je dobro, ne diraj...
 
Nikakav ja predlog nikom nisam davao, pitao sam ga za 1:2 rezultat za tu kafu šta se dobije zbog orijentacije.
 
Ja mislim da slika ne moze da docara. Ovo levo na mom dlanu je Kenya light roast kod nas, iz Przionice, desno je Nicaragua light roast iz Japana.
Ja svetlije przenje kod nas, a da valja, nisam video.
Probaj https://melocoffee.rs/, oni su veliki ljubitelji nordijskog spremanja kafe (barem po priči iz podcasta). U Dripu su često na batch brew, a ja ću lično da ih probam za nekih 20tak dana, kad potrošim trenutno.
 
Ona tipična espreso krema vidljivija je kod blendova jer robusta joj to daje, I guess.
Što se light roasta tiče, ono što sam ja u svojoj kratkoj espreso karijeri skapirao, ako ne može da se sitnije melje, onda se poveća temperatura - ako nemaš tu opciju, onda ne znam šta bi bila neka treća mogućnost 🤔
Ono što znam makar za pour over je da sama voda utiče na ekstrakciju, česmovača na istu kafu i isti grind size ima mnogo sporiji drawdown nego Rosa ili Vlasina. Probaj onda s mekšom vodom ako nisi, ali opet - ne znam da li i za espreso voda znači za samu dužinu ekstrakcije.
 
To se zove cinnamon roast. Negde i Nordic roast. Uglavnom se koristi za filter kafe.
Zrna znaju da se vade i pre first crack-a, to ćeš primetiti jer na većini zrna nema pukotina.

Malo da proširimo znanja o prženju kafe 😊
Iskreno nisam znao kako se zove :) Nikada se nisam udubljivao u przenje, ali razaznajem sta je za filter dobro :) Iskreno ja sam sve roastove provukao i za espresso.
Ali ovako svetlu do sada nisam dobio.

Probaj https://melocoffee.rs/, oni su veliki ljubitelji nordijskog spremanja kafe (barem po priči iz podcasta). U Dripu su često na batch brew, a ja ću lično da ih probam za nekih 20tak dana, kad potrošim trenutno.
Nasli su me na instagramu :) Jos ih nisam probao.

---
Ja sam light roast kafe terao i po 40-50s za 1:3-3.5 - zavisi od blooma i preinfusiona
Teska je kafa za extraction def.
Dizao sam dozu za 1g, al pak pipa showerscreen. tako da je 18.2-3g max.
Tu je filter, lepo je menjati :)
 
Ona tipična espreso krema vidljivija je kod blendova jer robusta joj to daje, I guess.
Što se light roasta tiče, ono što sam ja u svojoj kratkoj espreso karijeri skapirao, ako ne može da se sitnije melje, onda se poveća temperatura - ako nemaš tu opciju, onda ne znam šta bi bila neka treća mogućnost 🤔
Ono što znam makar za pour over je da sama voda utiče na ekstrakciju, česmovača na istu kafu i isti grind size ima mnogo sporiji drawdown nego Rosa ili Vlasina. Probaj onda s mekšom vodom ako nisi, ali opet - ne znam da li i za espreso voda znači za samu dužinu ekstrakcije.
Za light roast bi trebalo ici sa većom temperaturom vode. Ukoliko ne možeš da meljes sitnije(ogranicen si lošim mlinom) povećaj dozu kafe.
Razmotrite i "turbo shot". Google is your friend 😁

Što se tiče kreme, što je kafa svežija imaćete više kreme, takodje zavisi i od stepena pečenja . Krema nije toliko usko vezano za robustu, jedino što je kod nje dosta postojanija.
 
Pozdrav,
uzeo sam aparat za kafu Cuadra e61 (izletelo mi jako povoljno) i sada bi mi trebao neki mlin za njega.
Dobio sam preporuku od nekog bariste iz lokalne kafeterije da ce mi Sage Smart Grinder Pro zadovoljiti potrebe cca 4-6 kafa dnevno.
Ja verujem da cete Vi znati mnogo vise od mene posto se uopste ne razumem u mlinove i da cu moci da se uzdam u vase preporuke ili da uzmem taj Sage?
Hvala

Pogledajte prilog 438788

Ovo i mene zanima, i ja sam ga gledao. Vidim da svi u kaficima cepaju fiorenzato.

Na koga bi tipovao? Nantong Zhiyun ili Inter?
 
Ljudi totalni pocetnik ovde.Poceo kafu da pijem pre par meseci.Nasao neki Gaggia classic 2019 model od burazera i bio blokiran skroz.Odblokirao ga sa onim descale tecnost za kamenac i sad radi.Izlaze crne mrlje neke ali kontam da to ne moze da stigne do esspressa ? Stavljam kafu iz Lidla mlevenu neku za espresso ali kafa nije uopste kremasta ispadne onako vodena kao turska kafa i brzo mi izlazi voda jak je pritisak posle 7 sekundi moram da ugasim.
Koji mlin da uzmem neki da nije preskup za Gaggiu classic i koju kafu u zrnu da bi mi ispalo kako treba ?

Koristim onaj standardni portafilter koji ide uz Gaggiu.

Pomagajte 😱
 
Bukvalno prethodna stranica ili dve sam okačio link za mlin. Ne valja ti ta kafa, jako teško da iz kafe iz supermarketa može da se spremi dobar espreso.

Imaš i preporuke za kafu. Ja se snabdevam za kuću i kanc od Apa Roasters, a imaš još preporuka. Njihov blend je najlakši za ekstrakciju i dobra preporuka da znaš da ti aparat i mlin rade kako treba. Kad se to utvrdi da sve šljaka, onda je lako igrati se i sa malo težim kafama.
 
Pitali me prijatelji za preporuku pojma nemam sta da im kazem pa reko da pitam ovde
Hoce uz sto manje muke da imaju kafu, merkaju Gaggia anima class, i Gaggia magneta milk bk na nekoj je akciji
Da li je za preporuku neki od ova dva?
 
Poslednja izmena:
Hajde ako neko može malo da pomogne, čisto da vidim da li nešto pogrešno radim i da li mi je aparat ispravan. Gaggia Viva (unpressurized portafilter) i Timemore C3 mlin. Imam dosta pitanja ali sam baš početnik pa bi mi značilo ko ima vremena da pročita sva pitanja i odgovori na ona za koja imate mišljenje ili odgovor. Hvala svima unapred.

1. Napravim dupli espresso, za mene odličan, 16g-35g, 30s. Ukus top, sve kako treba. Odmah ponovim sledeći, kafa kreće da curi 5-6 sekundi kasnije nego kod prvog, i bude manje kafe u šoljici (logično) osim ako ne produžim ekstrakciju. Da li je aparatu potrebno malo više vremena "da se odmori"? Ako je tako, baš je bezveze, nije da pravim 15 kafa uzastopno, nego sebi i ženi. Ako je tako, preći ću da pravim tako da iz jedne ekstrakcije bude za 2 šolje.

2. Druga stvar, kako sam napravio svoj workflow, meljem 16g kafe (iako većina kažu da treba 18g), u uputstvu za moj aparat kaže 14-16g. Da li da idem na 18g? Drugo, kada tampujem ne pritiskam kao lud, nego poprilično blago. Ako pritisnem baš kao sivonja, kafa ni ne krene da teče iz aparata. Da li to znači da treba da meljem krupnije i da pritisnem kao sivonja ili da ostanem na sadašnjem načinu? Pošto, online vidim da je tampovanje prosto, ili nisi dovoljno tampovao, ili si dovoljno. Svi kažu da nije moguće previše tampovati.

3. Dalje, stigao mi i wdt, kada krenem da "mešam" kafu, ne uspevam da to uradim kao na snimcima koje gledam online već mi se kafa "zaglavi" između iglica i ništa ne uspem da uradim tako mešajući, krećem da prosipam kafu. Ono što mogu da uradim je da "bockam" kafu mnogo puta, deluje da se lepo rasporedi ali ne znam šta se dešava dole po dubini. Da li je to ok, ili ja nešto pogrešno radim.

4. Na kraju, koristim i puck screen, deluje mi da je lepše voda usmerena, nema više nikavih rupa po paku (ranije se baš vidi udubljenje na sredini gde ide većina vode). Ali i dalje mi je pak užasno neuredan, zadržava se voda na njemu, zalepljen je za portafilter, bukvalno moram kašikom da vadim deo po deo. Šta ovo znači, da li je do količine kafe (i to sam čitao, da treba više kafe da bude kako ne bi imalo mesta praktično da se voda zadrži u portafilteru)? Šta mogu da uradim da se ovo reši?

Verovatno sam nešto i zaboravio, ovo mi je trenutno na pameti.
 
Hajde ako neko može malo da pomogne, čisto da vidim da li nešto pogrešno radim i da li mi je aparat ispravan. Gaggia Viva (unpressurized portafilter) i Timemore C3 mlin. Imam dosta pitanja ali sam baš početnik pa bi mi značilo ko ima vremena da pročita sva pitanja i odgovori na ona za koja imate mišljenje ili odgovor. Hvala svima unapred.

1. Napravim dupli espresso, za mene odličan, 16g-35g, 30s. Ukus top, sve kako treba. Odmah ponovim sledeći, kafa kreće da curi 5-6 sekundi kasnije nego kod prvog, i bude manje kafe u šoljici (logično) osim ako ne produžim ekstrakciju. Da li je aparatu potrebno malo više vremena "da se odmori"? Ako je tako, baš je bezveze, nije da pravim 15 kafa uzastopno, nego sebi i ženi. Ako je tako, preći ću da pravim tako da iz jedne ekstrakcije bude za 2 šolje.

2. Druga stvar, kako sam napravio svoj workflow, meljem 16g kafe (iako većina kažu da treba 18g), u uputstvu za moj aparat kaže 14-16g. Da li da idem na 18g? Drugo, kada tampujem ne pritiskam kao lud, nego poprilično blago. Ako pritisnem baš kao sivonja, kafa ni ne krene da teče iz aparata. Da li to znači da treba da meljem krupnije i da pritisnem kao sivonja ili da ostanem na sadašnjem načinu? Pošto, online vidim da je tampovanje prosto, ili nisi dovoljno tampovao, ili si dovoljno. Svi kažu da nije moguće previše tampovati.

3. Dalje, stigao mi i wdt, kada krenem da "mešam" kafu, ne uspevam da to uradim kao na snimcima koje gledam online već mi se kafa "zaglavi" između iglica i ništa ne uspem da uradim tako mešajući, krećem da prosipam kafu. Ono što mogu da uradim je da "bockam" kafu mnogo puta, deluje da se lepo rasporedi ali ne znam šta se dešava dole po dubini. Da li je to ok, ili ja nešto pogrešno radim.

4. Na kraju, koristim i puck screen, deluje mi da je lepše voda usmerena, nema više nikavih rupa po paku (ranije se baš vidi udubljenje na sredini gde ide većina vode). Ali i dalje mi je pak užasno neuredan, zadržava se voda na njemu, zalepljen je za portafilter, bukvalno moram kašikom da vadim deo po deo. Šta ovo znači, da li je do količine kafe (i to sam čitao, da treba više kafe da bude kako ne bi imalo mesta praktično da se voda zadrži u portafilteru)? Šta mogu da uradim da se ovo reši?

Verovatno sam nešto i zaboravio, ovo mi je trenutno na pameti.
1. Aparat mora da stoji upaljen bar 15min pre korišcenja, rucka i glava moraju biti vruće. Ako prvi shot radis sa hladnim aparatom imaces upravo taj problem koji navodiš.
2. Tampovanje mora da bude konstantno. Odnosno ako se odlucis za neko osrednje pritiskanje, sto ja i preporucujem tako nastavi stalno da radiš.
3. Koja je kafa upitanju? Dali je sveža?
4. Gaggia viva nema 3way ventil odnosno ventil koji rasterećuje vodu sa pucka. U prevodu uvek ce biti mokar. Za tu standardnu viva korpu 16g je ok.


Ukoliko sve radis konstantno, stavljas istu dozu kafe, isti tamp pritisak moguc je problem u mlinu, odnosno da on ne melje svaki put istu granulaciju....
 
Aparat uvek uključim unapred, tako da jeste vruć portafilter prvi put. Međutim, pošto mi portafilter bude sav musav od prvog šota, moram da ga malo isperem, tako da ga ja tu ohladim. Znači morao bih da ga vratim praznog da se ponovo zagreje pa onda da dodam kafu i pravim espresso. Malo to smara, ali ako moram, šta ću. Ima li neki način da puck bude malo uredniji?

EDIT: Kafa je sveža, 2 nedelje otprilike od pečenja, apa roasters blend.
 
Aparat uvek uključim unapred, tako da jeste vruć portafilter prvi put. Međutim, pošto mi portafilter bude sav musav od prvog šota, moram da ga malo isperem, tako da ga ja tu ohladim. Znači morao bih da ga vratim praznog da se ponovo zagreje pa onda da dodam kafu i pravim espresso. Malo to smara, ali ako moram, šta ću. Ima li neki način da puck bude malo uredniji?

EDIT: Kafa je sveža, 2 nedelje otprilike od pečenja, apa roasters blend
Pranje rucke nece napraviti problem, bitno da je aparat topao. Onda je neki drugi problem u pitanju.

Kakav je protok vode kad skines rucku i pustis vodu? Dali ide ujednaceno, da nije tuš zapušen od kafe? Dali je tamper odgovarajuci 53mm?
 
@daxyco ,

Da li imaš pak skrin? Ja sam imao muke žive sa Vivom dok nisam stavio najdeblji koji sam mogao da kupim - mrežasti 2mm.

Viva stoji u kancelariji par meseci, pravi svaki radni dan 10 duplih kafa minimum, bez problema, po 5 zaredom (ujutru i posle ručka) Mlin isto C3, kafa ista, gold blend od Apa. Jako retko imamo promašaj. Tampujem muški, i to sam uveo kao praksu i sa Bambinom, da tampujem 1x, pogledam koliko je ravno, pa opet, ponekad ponovim i treći put, ali tad se ništa ne promeni i to je onda - to.

Čime tampuješ? Je'l dobar pravi metalni tamper?

Ne mora da se greje 15 minuta, 5 je puna kapa. Pusti malo vode na prazno pre prve kafe, mislim da ti to poremećuje dial. Ako pustiš bez portafiltra, videćeš da nekad grune paru pod pritiskom - inače dešava se kod mnogih aparata, uvek pusti malo vode, 2-3 sekunde, da krene da curi konstantno.

Nego, imam ja pitanje za sve ovde, da li ste i vi batalili WDT? Meni bolje ispada kafa bez toga, tresem samo ručku prvo levo desno da se kafa sipana iz mlina izravna, onda je lupkam vertikalno par puta i tampujem na način opisan iznad. Ukapirao sam da mi WDT pravi samo problem. Praktično nemam više loših ekstrakcija, samo ispucavam kafe.
 
@daxyco ,

Da li imaš pak skrin? Ja sam imao muke žive sa Vivom dok nisam stavio najdeblji koji sam mogao da kupim - mrežasti 2mm.

Viva stoji u kancelariji par meseci, pravi svaki radni dan 10 duplih kafa minimum, bez problema, po 5 zaredom (ujutru i posle ručka) Mlin isto C3, kafa ista, gold blend od Apa. Jako retko imamo promašaj. Tampujem muški, i to sam uveo kao praksu i sa Bambinom, da tampujem 1x, pogledam koliko je ravno, pa opet, ponekad ponovim i treći put, ali tad se ništa ne promeni i to je onda - to.

Čime tampuješ? Je'l dobar pravi metalni tamper?

Ne mora da se greje 15 minuta, 5 je puna kapa. Pusti malo vode na prazno pre prve kafe, mislim da ti to poremećuje dial. Ako pustiš bez portafiltra, videćeš da nekad grune paru pod pritiskom - inače dešava se kod mnogih aparata, uvek pusti malo vode, 2-3 sekunde, da krene da curi konstantno.

Nego, imam ja pitanje za sve ovde, da li ste i vi batalili WDT? Meni bolje ispada kafa bez toga, tresem samo ručku prvo levo desno da se kafa sipana iz mlina izravna, onda je lupkam vertikalno par puta i tampujem na način opisan iznad. Ukapirao sam da mi WDT pravi samo problem. Praktično nemam više loših ekstrakcija, samo ispucavam kafe.
Ja ne koristim wdt od kad sam prešao na dobar mlin koji ne pravi "grudvice".
 
Pustim uvek par sekundi vodu bez portafiltera, pre svakog shota, onda sačekam recimo minut, dva, pa pravim espresso. Uglavnom bude ovako (da budem malo detaljniji). Ujutru uključim aparat u nekom prolazu i nastavim dalje, ostavljam ga najčešće 10-15 minuta da se greje dok radim nešto drugo. Tada pustim malo vode, vratim ručku, i krećem da meljem kafu, tu mi treba ispod minut, sipam u portafilter, wdt (od pre neki dan), puck screen (da, debeo je, piše u specifikaciji 1.7mm, imam ih nekoliko različitih pa menjam ali svi su tako debeli), vraćam portafilter i pravim kafu. Odmah krećem da meljem sledeću, pa kad završim ekstrakciju dovršim mlevenje, praznim portafilter, i pustim malo vode, i opet sve nanovo.

Tamper je 53mm, ostane mi mrvica prostora sa strane ali rekao bih daleko ispod 1mm, tipa 0.1, 0.2, ne znam kako bih izmerio tačno. Običan metalni, drvena ručka, ništa specijalno. Na oko potpuno ravan.
 
Nagari tamper, i da bude lepo ravno kad podigneš.

Mi za gold blend najbolje prolazimo sa do 14g, gasimo aparat pred 30g, i onda ne žurimo da sklonimo šoljicu, do 34-5, jer je 1:2 previše intenzivno ovako spremljeno.
 
Nazad
Vrh Dno