Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Da da, kod njega sam gledao :)
Uzimao od njega već Timemore set za pour over, potom Kingrinder mlin i još neke stvarčice. Imaću to na umu narednih mesec-dva... već godinu i kusur ovde pričam o kafi, ali o svim načinima spremanja osim espresa, vreme da se to promeni :D
 
Ja skoro u potpunosti prešao na pour over, na aparatu napravim jednom u 5-6 dana i to kada se ženi pije kapućino. Treba još da naručim električni gooseneck ketler sa f-jom održavanja temperature i to je to. Tačnije i ketler rešavam za 15 dana pošto putujem u Nemačku pa ću naručiti preko Amazona.
 
Da, to tog zakljucka sam i ja dosao. Ne mogu pouzdano da ti kazem za filtere, posto nisam koristio automatike, ali ja necu kupiti. Koristim Brita filter sa njihovim bokalom i ta voda ce ici u aparat. Tako sam do sad sa malnuelnim aparatima i nije bilo nikakvih problema sa kamencem.

E da - samo jedna stvarcica za aparat - ne znam da li si video, on nema opciju da stimuje mleko. Meni to savrseno odgovara, jer mu smanji cenu, a za mleko koristim french press iz Ikee.
Ne pijem kafu sa mlekom te mi ovaj aparat savrseno odgovara za sad (takodje u kuci niko ne pije kafu sa mlekom) :D
 
Zanimljivo niko ne preporučuje Lelit mašine, meni zapala za oko Lelit Anna, za oko 600e deluje super, ima i PID. Jedini čudan izbor je portafilter 57mm ali kapiram da se može naći za to isto adekvatna oprema

Ja uvek preporucujem Lelit, u biti svaki italijanski aparat koji ima takozvani copper tube i ring boiler, u prevodu bakarne cevi i bojler, samo da nije teflon tube i thermoblock, u prevodu da nisu plasticna creva i protocni bojler), to furaju australijski Brevill/Sage i kinezi, mada je Brevill marka za kineska sranja!
 
Ima li nekog na forumu sa DF64 gen 2. Dvoumim se izmedju Eureka Mignon Specialita i DF64 gen 2. Cenovno su slicni ali ne znam koji izabrati izmedju ova dva?
 
Ima li nekog na forumu sa DF64 gen 2. Dvoumim se izmedju Eureka Mignon Specialita i DF64 gen 2. Cenovno su slicni ali ne znam koji izabrati izmedju ova dva?
To ti nisu dva mlina za poredjenje.
DF ti je single dose mlin dok je specialita na tajmer takodje noževi nisu isti 55mm vs 64mm... Sve zavisi sta vise preferiras.

Pravo poredjenje je df64 vs eureka oro single dose.
 
Nemam iskustva sa konkretnim modelima, ali imam iskustva i sa single dose i hoper mlinom. Lično bih išao na DF64 zbog mnogo šire upotrebljivosti (fabrički možeš da ga naručiš sa raznim opcijama za noževe, a svakako možeš i naknadno da ih dokupiš), naročito ako često menjaš kafe i voliš da eksperimentišeš. Rekao bih da je Eureka više namenjena za ređe menjanje kafe, a i opcije za noževe od 55 mm nisam siguran kakve su.
 
Pozdrav svima. Koristio sam Lavazza espresso point aparat, ali iskljucivo da bih "izvlacio" mleko u prahu iz njega. E sad, posto on vise ne radi, da li mozete da mi preporucite neke aparate iz kojih moze da se "izvlaci" mleko u prahu? Bukvalno mi samo zbog toga treba. Svuda sam pretrazivao, ali tesko mogu da nadjem.
 
^ 6-7 kratkih će te odvesti kardiologu zvog količine kofeina i aritmije koja može nastati prekomernim unošenjem istog a ne pritiska.
 
To je često ponovljena stvar za koju smatram da nije istinita (pod određenim uslovima). Ako pije ristreto, pa još Arabiku, može i 25 da popije dnevno bez da prekorači unos kofeina. Najviše kofeina (količinski) ima u drip varijantama (filter), a po ukusu to dođe kao čaj (deluje blago).
To je često ponovljena stvar za koju smatram da nije istinita (pod određenim uslovima). Ako pije ristreto, pa još Arabiku, može i 25 da popije dnevno bez da prekorači unos kofeina. Najviše kofeina (količinski) ima u drip varijantama (filter), a po ukusu to dođe kao čaj (deluje blago).
 
Koliko vi kafa dnevno pijete?
U stvari koliko grama? Na mojoj mašini je singlle 13g. Dupli pravim oko 18g. Mislim da popijem oko 2 dupla ili 1 dupli i 2 single u toku dana. Kapućino pravim sa duplim pa zato. Znači oko 40g kafe dnevno.
Nije arabika, nego lavazza (mislim da je robusta 60%, arabika 40%)
Možda da smanjim na jednu kafu dnevno?
 
Ja popijem 2-3 kafe dnevno, doze su mi oko 12-13g. Kombinujem zrna, uglavnom budu ciste arabike, ili neke mesavine sa malo robuste. Trenutno cepam "Family cup" blend iz gradske przionice. Tamno pecena arabika, vecina na ovom forumu bi rekla uzasna je : D
 
Ne može to tako da se broji, razlikuju se kafe. Mene odvali prejaka turska ili espreso iz restorana, a kod kuće osetim brazilski blend, dok svetlu Kolumbiju ne osetim, pijem je i predveče. Verovatno bi neko merenje kofeina i pokazalo količine istim redosledom.
 
Informacije do kojih sam ja došao i matematika kojom se ja vodim :

1. Preporučena doza kofeina 400mg dnevno za zdravu osobu.
2. Arabika ima 1.5% dok Robusta ima 2.7% kofeina.
3. Pijem 2 cappuccino doppio dnevno, basket 15gr Arabika. Maksimalna doza kofeina 450 mg kada bi ekstrakcija bila 100%. Ne znam kolika je rastvorivost kofeina i bez laboratorijske analize ne mogu znati tačnu količinu kofeina u šoljici ali sam siguran da je celodnevna kolićina ispod preporučene doze.

Sledeći gornju matematiku, 25 ristreta koje je Diviner naveo u najgorem slučaju (7gr Arabika) bi imao 2600mg kofeina koji iako se ne bi odjednom uneo, verovatno ne bi dovelo do najgoreg ali bi sigurno izazvao neki zdravstveni problem pa makar od batina od strane izabranog lekara :).
 
Koliko vi kafa dnevno pijete?
U stvari koliko grama? Na mojoj mašini je singlle 13g. Dupli pravim oko 18g. Mislim da popijem oko 2 dupla ili 1 dupli i 2 single u toku dana. Kapućino pravim sa duplim pa zato. Znači oko 40g kafe dnevno.
Nije arabika, nego lavazza (mislim da je robusta 60%, arabika 40%)
Možda da smanjim na jednu kafu dnevno?
Vidiš da nije isto, na delonghiju automatici je 1 šoljica od 7gr na min i 9gr na max, dok je za 2 šoljice 13gr na max (min nisam merio). Pio sam odjednom i 2 puta 2 šoljice na max ali je to puno tekućine, valjalo bi smanjiti taman bi još dobio na jačini 😅
Svako neka pije koliko mu prija i organizam traži. Pre ce mi se slošiti od sat ipo badmintona kao što mi se sinoc desilo da mi padne pritisak na 100 sa 60 zbog dehidratacije nego zbog kafe. Zato od sada med i malo soli u vodu i udri.

Pitanje za znalce, da li ima razlike u kvalitetu espresa iz kafe by buvljak koja boga pitaj kad je pecena i recimo male przionice kafe kod kojih su zrna provereno sveza? Svakako ću uzeti od njih za probu...
 
Vidiš da nije isto, na delonghiju automatici je 1 šoljica od 7gr na min i 9gr na max, dok je za 2 šoljice 13gr na max (min nisam merio). Pio sam odjednom i 2 puta 2 šoljice na max ali je to puno tekućine, valjalo bi smanjiti taman bi još dobio na jačini 😅
Svako neka pije koliko mu prija i organizam traži. Pre ce mi se slošiti od sat ipo badmintona kao što mi se sinoc desilo da mi padne pritisak na 100 sa 60 zbog dehidratacije nego zbog kafe. Zato od sada med i malo soli u vodu i udri.

Pitanje za znalce, da li ima razlike u kvalitetu espresa iz kafe by buvljak koja boga pitaj kad je pecena i recimo male przionice kafe kod kojih su zrna provereno sveza? Svakako ću uzeti od njih za probu...
Naravno da ima razlike. Nebo i zemlja.
Ali za automatik nije light roast. Bolje uzmi nesto srednje ili tamnije prženo.
 
Potrebna mi je pomoć za sredstva za čišćenje espresso aparata (u pitanju je GCP Evo):
Koristio bih sledeća sredstva:

-Za povratno ispiranje - Puly Caff Plus,
-Za dekalcifikaciju - Puly Cleaner

Koristim nisko mineralne flaširane vode, koliko često je potrebno vršiti dekalcifikaciju?
Trošim oko 500g zrna nedeljno, koliko često je potrebno vršiti povratno ispiranje?
 
Ima li nekog na forumu sa DF64 gen 2. Dvoumim se izmedju Eureka Mignon Specialita i DF64 gen 2. Cenovno su slicni ali ne znam koji izabrati izmedju ova dva?
Eureka Specialita
Potrebna mi je pomoć za sredstva za čišćenje espresso aparata (u pitanju je GCP Evo):
Koristio bih sledeća sredstva:

-Za povratno ispiranje - Puly Caff Plus,
-Za dekalcifikaciju - Puly Cleaner

Koristim nisko mineralne flaširane vode, koliko često je potrebno vršiti dekalcifikaciju?
Trošim oko 500g zrna nedeljno, koliko često je potrebno vršiti povratno ispiranje?
Ispiranje jednom u par dana a kamenac jednom u dva/tri meseca, ako se skuplja kamenac u providnom plasticnom sudu i vidi se da se beli onda i cesce.
 
Da li neko moze da mi preporuci neki aparat za espreso (automatski) sa mlinom u sebi, ali ako je moguce da zauzima manje prostora ili bar nekako bude uzi od ostalih (moze da ide u visinu ali mi je sirina problem) . Sto se tice modova i opcija za spremanje kafe, tu nisam nesto mnogo zahtevan tako da mi je trenutno najbitnije da bude kvalitetan koliko je to moguce i da mi stane u manju kuhinju. Recimo da bih do nekih 700 eur mogao da idem.
Za sada je jedna od preporuka kolege sa forume

melitta caffeo solo ,

Ono sto sam ja sam nasao i nabasao je Gaggia Anima Base, nije prevelika razlika u ceni te me zanima sta misle ostale kolege sa foruma o ova dva uredjaja i koji bi mi preporucili?
 
Poslednja izmena:
Ja sam konačno napravio dobru kafu kod mene. I to konzistentno poslednjih 3-4 ture, sve su iste (i dobre). Kafa je Brazil iz Koppe, oni mi samleli. Možda je "problem" što je bila ultra sveža, pržena 2 dana pre nego što sam kupio, i u početku mi nije odgovarala. Navodno tamnije pečena, ali mi reče barista koji mi je prodao da je to za njega neka srednje pečena. A već sam pri kraju kese, ostalo još za 3-4 dupla.

Problem mi je što mi je ekstrakcija i dalje prebrza. Stavljam 16g, za 30-ak sekundi dobijem oko 60ml pa mi je taman za 2 šoljice. Tampiram kao blesav, jače ne mogu. Računam da kad stigne mlin, treba još sitnije od toga da meljem? A mlin stigao danas u poštu kod posla, a ja ostao od kuće, tako da sutra uzimam.

Može li neko da mi preporuči startnu vrednost za finoću mlevenja? Timemore C3, uzeo sam i onaj mod sa 30 klikova, da ne upropastim više kafe nego što je potrebno :D
 
Probaj oko 18-tog klika pa vidi gde treba :) meni uglavnom tu negde bude
 
Stvarno? Čini mi se da sam video nešto oko 6-7 da je kao optimalno, ali ne znam ni gde sam video.
 
To je za onaj običan sa manje klika… ovde imaš 3 puta više pa je to to..
 
Problem mi je što mi je ekstrakcija i dalje prebrza. Stavljam 16g, za 30-ak sekundi dobijem oko 60ml pa mi je taman za 2 šoljice. Tampiram kao blesav, jače ne mogu. Računam da kad stigne mlin, treba još sitnije od toga da meljem? :D

Ne meri mililitre već grame koje dobijaš u šoljici.
60ml u zavisnosti od kvaliteta i svežine kafe može biti i oko 30gr jer ćeš od svežije kafe (ili dodatak robuste) dobiti više kreme koja zauzima više ml no gr :)
16gr in , 30-32gr out za 30 sekundi je dobra polazna tačka posle koje ćeš ići u sitnija štelovanja da bi našao šta ti više odgovara.
 
Grame i merim, nego mi je čudno da izgovorim (napišem) gram tečnosti. Sad shvatam da tako treba, s razlogom :)
 
Pozdrav,
Da li ima neko koje vlasnik prat Delonghi dedica 685.M imao bih par pitanja da pita u vezi aparata i prvog pokretanja istog.
Hvala
 
Odusevljen sam kafom iz Starbucks-a. Kupio juce espresso dark roast, 100% arabica rich&caramelly, od 23.11.2023. Nije kisela, subjektivno mi je bolja od Fuke a posebno bolja od one iz Gradske przionice. Cena je 1100 din za 250g
 

Prilozi

  • IMG_6272.jpg
    IMG_6272.jpg
    183.9 KB · Pregleda: 34
Nazad
Vrh Dno