Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Mala digresija...

Posto su zrna kod nas najblaze receno papreno skupa, evo ultra sveze iz Firence, i sto se tice espressa nema greske -> 1kg je bio 18.80 eur
Moj zakljucak je posto uglavnom trosim zrna od preko jer dosta cesto putujem. Da bi bilo najbolje da se par ljudi sa foruma organizuje i da dovlacimo neka zrna za sebe :)

PXL_20230823_121605589~2.jpg
 
Šta si dobio za 2200 din, kakva kafa? Robusta + Arabika? Nisu ni kod nas blendovi naročito skuplji.

U proseku je čista sveža arabika oko 3000 din po kg, kao liga iznad komercijalnog blenda, ispred nosa, pečena dva tri dana ranije. Ja bih podržao naše manje proizvođače dokle god se trude i bore, pre nego dovlačio od preko komercijalu.
 
@nidza dobio sam kafu kombinacije robuse/arabike, pakovana 5tog 2023ce (u pitanju je blend arabika+robusta).
Nije problem skupoce nego cena/kvalitet, dakle ja sam nedavno pisao i o arabiki iz Francuskih prodanica, a i nedavno pre toga, Kimbo 1kg 15eur, A Julius Meinl u Becu arabika zrno je 20eur za 1kg.

Moze link ili info koja arabika kako i gde za 3000 rsd ?

Arabike kod nas su papreno skupe a ne opravdavaju kavlitet, slicno je po mom misljenju i sa blendovima (jer da li su zrna lose skladistena ili sta je problem ne znam, ali mnogo manje arome na zalost). Pricam za gradsku przionicu / java / kafeterija.

Nije problem da podrzim domace proizvodjace jer ne kuburim sa finansijama, ali je problem ako placam nesto sto totalno ne opravdano kosta koliko kosta.
 
Jedini uslov je 6kg mesečno. Ovo je za Hausbrandt. Dobija Baba i dedu kafu. Odlična.

Ako je lokal mali, kako piše, nabavio bih Mazzer i kupio u Lorenu novi nož. Polovnih dobrih aparata, do 500-600e, uzme od Stevana. I sve je njegovo. Nikom ne duguje ništa.

Ovo za male lokale. Za velike rentiranje
Pa imam u planu da uzmem svoj i da nisam zavistan da uzimam neciju kafu vec da vidim da furam avoj blend. Miakim, verovatno je jeftinija opcija da se uzima od nekog pa dobije na koriscenje i kafemat. 6kg ne bi trebalo da je mnogo na mesecnom nivou. To su u proseku 500-550 kafa, dvadesetak dnevno. Jos istrazujem opcije. Za brending imam neato u planu isto i za uredjenje lokala. Sto se tice zimskog perioda, mislim da sigurno preskacem ovu prvu :) a do sledece (ako se ostvari ideja i prezivim) videcemo.
 
Arabike kod nas su papreno skupe a ne opravdavaju kavlitet, slicno je po mom misljenju i sa blendovima (jer da li su zrna lose skladistena ili sta je problem ne znam, ali mnogo manje arome na zalost). Pricam za gradsku przionicu / java / kafeterija.
Iz mog iskustva, tri nabrojane pržionice nikako nisu primeri specialty pokreta kod nas. Oni su jaki samo sa cenama, a kvalitet i znanje/trud koji ulažu su im na prilično niskom nivou. Razbacuju se opremom vrednom desetinama hiljada, ali to ništa ne vredi kada im je kvalitet kafe loš. Gradska pržionica je možda donekle izuzetak, ali samo ako znaš šta tačno želiš i kako to da ti isprže.

Probaj npr. Malu radionicu kafe (zrna mogu da se uzmu u Dripu na Dorćolu), Fuku (Zemun), Indijanu (zrna mogu da se kupe u Artistu u Kondinoj). Njima cene jesu velike, ali kvalitet njihove kafe je na potpuno drugom nivou u odnosu na bilo kakve komercijalne kafe/blendove (bez obzira odakle dolaze i kada su pakovane).
 
Moze link ili info koja arabika kako i gde za 3000 rsd ?

Arabike kod nas su papreno skupe a ne opravdavaju kavlitet, slicno je po mom misljenju i sa blendovima (jer da li su zrna lose skladistena ili sta je problem ne znam, ali mnogo manje arome na zalost). Pricam za gradsku przionicu / java / kafeterija.
Ide PP, pa se dogovori sa čovekom.
 
Pozdrav, skoro sam ušao u ovaj svet, znam da su single origin daleko bolja varijanta od komercijalnih brendova ali me zanima koja je po vama najbolja komercijalna kafa u zrnu koja se može naći kod nas. Koristio bih je dok ne udjem dublje u svet kafe 😁
 
@Cesko3 moras da gledas datum pakovanja recimo da je sto noviji kada budes kupovao. Ipak je stvar ukusa ali ako mozes da nadjes po marketima onda (bar sto se mene tice):

Julius Meinl Premium Collection Espresso Arabica
Hausbrandt Espresso Gold
 
da li moze pomoc,uzeo polocan viva style, ali voda ne krece na kasiku ,potrosilo se pa nisam imao za novi😁
 
Pozdrav, skoro sam ušao u ovaj svet, znam da su single origin daleko bolja varijanta od komercijalnih brendova ali me zanima koja je po vama najbolja komercijalna kafa u zrnu koja se može naći kod nas. Koristio bih je dok ne udjem dublje u svet kafe 😁
Najbolja kafa je samo ona koja se tebi sviđa. A kako to drugačije da utvrdiš nego da probaš. Ne može ti niko drugi pomoći.
Iz mog iskustva, tri nabrojane pržionice nikako nisu primeri specialty pokreta kod nas. Oni su jaki samo sa cenama, a kvalitet i znanje/trud koji ulažu su im na prilično niskom nivou. Razbacuju se opremom vrednom desetinama hiljada, ali to ništa ne vredi kada im je kvalitet kafe loš. Gradska pržionica je možda donekle izuzetak, ali samo ako znaš šta tačno želiš i kako to da ti isprže.

Probaj npr. Malu radionicu kafe (zrna mogu da se uzmu u Dripu na Dorćolu), Fuku (Zemun), Indijanu (zrna mogu da se kupe u Artistu u Kondinoj). Njima cene jesu velike, ali kvalitet njihove kafe je na potpuno drugom nivou u odnosu na bilo kakve komercijalne kafe/blendove (bez obzira odakle dolaze i kada su pakovane).
Ne striktno ovim redosledom ali: Hotel Beograd (Sarajevska), Koppa, Pržionica u Dobračinoj i Fuka. To su ljudi koji znaju šta rade. Kvalitet kafe može ponekad da varira i to treba prihvatiti jer zavisi od dosta faktora (ovo je jedan od razloga zašto kod nas ne treba ulagati u skupe mašine i opremu). Ima dosta malih manufaktura koji prodaju 250g za 1000din, a ne vredi ničemu. 1700din za 250g Etiopije je nažalost očekivano.
 
Poslednja izmena:
Stigao mi novi puck screen sa alija,covece,koja razlika u odnosu sa/bez....
 
Društvo, nisam posećivao ovaj thread do sada, a ljubitelj sam turske kafe. Ali moram sada da kupim neki nespresso aparat. Pa mi treba savet, gde o koji. Može i link u temi, verujem da već postoji negde objašnjeno.
 
Koliko sam ja ukapirao ta budalaština od aparata je unutra uvek ista, jedino kapsule prave razliku.
 
Sto na pp? Valjda je poenta da i drugi vide ako valja. Ja sam probao par razlicitih. Najvise koristim onaj iz shades of coffee, englezi.
Oni sto su kao mrezica su mi neprakticni jer mogu da udaraju u grupu posto pravim sa 18 grama. Imam jedan, isto s aliE, al se iskrivio bas zbog to ga sto ga sraf doceka. Platio sam za kasiku od 18 grama. Sipacu 18 grama :D
A od kineza mi je ovaj najbolji, posto je tanak kao britanski a radi posao:



1692878297455.png
 
Može link na PP hvala.
Nikakav problem :)
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out! RSD211.91 54%OFF | 51/54/58mm Reusable Coffee Filter Screen Heat Resistant Mesh Portafilter Barista Coffee Making Puck Screen for Espresso Machine

Pre ovoga sam imao neki koji je bio gusci dosta,pa se zapusio posle pola godine i krenuo da zeza,ovaj ima veci protok.
Uzeo sam 1.7mm / 150 mikrona
 
Društvo, nisam posećivao ovaj thread do sada, a ljubitelj sam turske kafe. Ali moram sada da kupim neki nespresso aparat. Pa mi treba savet, gde o koji. Može i link u temi, verujem da već postoji negde objašnjeno.
Nespresso ili Dolce Gusto ti je skupa varijanta kafe osim ako neces koristiti Lidl kapsule za Nespresso( xxl i na akciji ) ili punjive za oba aparata, mozda je bolje na rucku ili polovan automatik? Mozda ti izgleda teze, skuplje ali nije veruj mi isplati se vrlo brzo!
 
Jel narucivao neko espresso od COFFEE INDUSTRY MLADENOVAC? Ako jeste utisci :)
 
Arabike kod nas su papreno skupe a ne opravdavaju kavlitet,...
U nekim od navedenih sam pio 100% arabiku. Da me ne bi razapinjali, dao bih ocenu 4, 4-.
A od tih, višehiljaditih stoprocentnih, pio sam bolje BLENDove s buvljaka.

PS: ja o ukusima raspravljam


Sto na pp? Valjda je poenta da i drugi vide ako valja. Ja sam probao par razlicitih...
Nije dobar. Sad su od filter merežice počeli da prave puk skrinove. Druga funkcija puka je da ravnomerno rasporedi pritisak, na home/amater. aparatima a taj to ne može.

Noviji pukovi su odlični
 
Poslednja izmena:
U nekim od navedenih sam pio 100% arabiku. Da me ne bi razapinjali, dao bih ocenu 4, 4-.
A od tih, višehiljaditih stoprocentnih, pio sam bolje BLENDove s buvljaka.

PS: ja o ukusima raspravljam



Nije dobar. Sad su od filter merežice počeli da prave puk skrinove. Druga funkcija puka je da ravnomerno rasporedi pritisak, na home/amater. aparatima a taj to ne može.

Noviji pukovi su odlični
Zasto mislis da nije dobar?
Edit:
Videh i taj sto si okacio,porucicu i njega pa cu probati,deluje zanimljivo
 
Tanki ne rade posao na Vivi. Mora dobro da razbije mlaz. Meni radi mrežasti dobro od 1.7, čekam da stigne 2mm.

Mada mi ovaj deluje drugačiji nego oni pre, kao da je ovaj tanki i sendviču između 2 mrežice. Kako god funkcioniše dobro. Bez njega mi je bio pakao da spremim dobro kafu kad su mi izgubili stari skrin. Sad ću da imam 3 komada.
 
Tanki ne radi nigde. Kakva je svrha kad preko njega ide masnoća na tuš? To je mrežica za filter aparate itd. NIje namenjena za puk.
Ovi stari, odrađiju posao. Novi trebalo bi da valjaju. Ako ništa bar su deblji.
 
@m1tsu
Ako žena pije čistu kafu i odluka je na kapsulama, moja preporuka bi bila Nespresso.
Pre nekog vremena sam pisao o tome na https://forum.benchmark.rs/threads/aparati-za-kafu-i-kafa.268694/post-6889118 pa pogledaj, možda ti pomogne u odluci.
Ukratko, bolja opcija za čiste kafe jer ima ogroman izbor kapsula i koje su osetno jeftinije od DG kapsula.

Za malo više para ali i više rada dobija se bolja kafa (ali tek nakon što se nauči ispravno spremanje) sa Gaggia Viva Style za manuelno spremanje kafe za koji bi ti bio potreban i neki mlin ili kafa mlevena drugde na tačnu granulaciju za tvoj aparat.
 
@m1tsu
Ako žena pije čistu kafu i odluka je na kapsulama, moja preporuka bi bila Nespresso.
Pre nekog vremena sam pisao o tome na https://forum.benchmark.rs/threads/aparati-za-kafu-i-kafa.268694/post-6889118 pa pogledaj, možda ti pomogne u odluci.
Ukratko, bolja opcija za čiste kafe jer ima ogroman izbor kapsula i koje su osetno jeftinije od DG kapsula.

Za malo više para ali i više rada dobija se bolja kafa (ali tek nakon što se nauči ispravno spremanje) sa Gaggia Viva Style za manuelno spremanje kafe za koji bi ti bio potreban i neki mlin ili kafa mlevena drugde na tačnu granulaciju za tvoj aparat.
Hvala na brzom odgovoru! Zaboravio sam da napomenem da voli kapucino i slicne varijacije s tim da ujutru uglavnom pije tursku kuci jer nema druge opcije. Da li sa ovom informacijom ostaje da se pogleda nespresso ili i druge opcije dolaze u izibor?
 
Hvala na brzom odgovoru! Zaboravio sam da napomenem da voli kapucino i slicne varijacije s tim da ujutru uglavnom pije tursku kuci jer nema druge opcije. Da li sa ovom informacijom ostaje da se pogleda nespresso ili i druge opcije dolaze u izibor?
Moka pot možda?
Letos sam slučajno probao jer je bila u smeštaju. Mislio sam uvek da je cimanje, ali sam bio prijatno iznenađen.
Nije previše teška za korišćenje, a ukus je solidan. Ograničenje je kupovina mlevene kafe ukoliko nemaš mlin.
 
Nazad
Vrh Dno