Šta je novo?

Aparati za kafu i kafa

Ne mogu da gledam Hofmana. Nepodnošljivo mi je iritantan. Smorim se svaki put čim mu čujem glas.
 
Nema potrebe...procitaj clanak :D Zanimljive preporuke i logicne, ali se kose sa "tradicijom" :p
 
Znam za ovaj naučni rad od ranije. Primetio sam ovu pojavu u praksi. Espresso stvarno ponekad bude bolji kad je kafa krupnije mlevena, bez trunke kiselosti. Pričam upravo o ekstrakcijama od po otprilike 17s. Ali to stvarno dosta zavisi od opreme i od samog zrna. Ne možeš na kućnoj mašini od 15bar-a da praviš ovako nešto. Oni su ovo testirali na mašini od 30.000eur koji ima profilisanje pritiska. Svi testovi urađeni na 6bar-a.
 
Pa dobro, montiranje OPV ventila nije toliko problematicno.
 
Nije, al’ onda treba i portafilter sa manometrom za podešavanje OPV-a. Jel ima neko na pozajmicu?
 
Pojavilo se u Maxi prodavnicama. Cijena prava sitnica :) ko voli gorku kafu Cuba je baš gorka.

aa7c1dc1a2ad3466ba2cd250aa3ac066.jpg

df19b5dcec468e736447452451f982ca.jpg
 
Da, kuba je gorka, bas zato sam pre ovde pitao vezano za Kubu gde ima da se uzme (na kraju uzeh kod njih, u gradskoj przionici nisu imali, a przionicar iz gradske przionice mi rece da Kuba ide najbolje sa secerom, da je onda prava stvar, no vec neko vreme je nemaju na stanju) jer obicno pijem Brazil (mada sad polako idem ka i prihvatam i citrusne kafe).

Inace trenutno pijem Burundi iz Zrna, nzm, meni je ono odlicna kafa, bas ima neki smek koji mi godi i specificna mi je. 300din 100gr ako nekog zanima
 
[mention]HomeEspresso [/mention] Probaj Columbia La Puente u Koppacoffe. Izuzetno prijatna kafa. Ja sam oduševljen. Sa mlekom je kao vrhunska mlečna čokolada. Može da se kupuje i na merenje. Ja uzimam po 100g.
 
Poslednja izmena:
@HomeEspresso Par meseci sam uzimao baš nju a sada sam malo prešo na Etiopiju ali sledeća je vrlo moguće ponovo Burundi :)
Inače Kubu sam jednom kupio u Java coffee i meni se nije svidela uopšte. Drugari je piju u kafeteriji ali kao kapućino..

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Taj Burundi iz Zrna je meni bio užasno komplikovan za pripremu. Kad je napraviš kako treba bude vrhunska kafa, ali kad malo pogrešiš dobiješ neki užas koji ne može da se pije. Ne oprašta greške.
 
Taj Burundi iz Zrna je meni bio užasno komplikovan za pripremu. Kad je napraviš kako treba bude vrhunska kafa, ali kad malo pogrešiš dobiješ neki užas koji ne može da se pije. Ne oprašta greške.

Pa sad, s obzirom da samo kuci pravim Burundi i da nisam probao kod njih, moguce je da pijem i taj uzas, no meni on odgovara :D Pena je cudna, nema je puno i relativno brzo se raspadne, a i masna je nekako, pojave se i gromuljice/fleke, da ne duzim. Meni je bitno da mi se svidja ukus. I nije mi za kapucino/latte, bas nece lepo da se slaze sa mlekom, nisam uspevao da napravim ni blizu latte kao sa drugim kafama, iako sam vise puta probavao (msm ovo je vise za to kako se slaze za latte i to, to ne znaci da nije ok ukus sa mlekom naravno).

Videh danas da "imaju" i Nepal, pa pitah bezveze kakva je to kafa no kazu da je vec nemaju dugo (stoji ona kesa verovatno onako), a i nisu znali da mi kazu nista za ukus. Jel neko probao? Msm generalno, Nepal/Vijetnam meni ne zvuce kao "kvalitetnije" kafe, da imaju bogat ukus i slicno. Al to je sve relativno to kontam.

Za Koppa coffee znam, davno sam uzimao Kolumbiju (ne znam tacno koju) no tad sam bio u fazonu ne svidjaju mi se citrusne pa sam malo ishejtovao iako bi mi sada prijao ukus, a Brazil sam uzimao kod njih al mi nije nesto legao (nije kao onaj u Kofeinu, mada i u Kofeinu poslednjih par puta mi se nije bas svideo, izgubio je taj neki smek, msm da preprze iskreno svaki put). Inace Brazil u Coffeedream-u mi je bio bas bezveze, bez ukusa, tela, icega, sta znam, opravdao je nizu cenu nego kod drugih.
 
Poslednja izmena:
Uzeo danas u kafeteriji Mlin za prvu pomoć neki 50/50 blend. 2500 kilo. Znači, bukvalno prepakovani Vendesso. Veliko s

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Kuba u Kafeteriji nije nimalo gorka. Nisam je spremao u kućnoj varijanti.
 
Ja sam je probao vise puta u Kafeteriji, a pravio i kuci sa njihovim zrnom, i svaki put i jeste bila gorka. Manje bitno al takva su moja iskustva.
 
Jedno pitanje za ponavaoce kafe: koje kafe imaju kiselu zicu: Afrika, Juzna Amerika, Indonezija?
Pitam da znam ako se upustim u eksperiment, da zaobidjem one sa "kiselom zicom"
 
[mention]HomeEspresso [/mention] Koppacoffe je ranije pravio samo light roast. Sticajem okolnosti, upoznao sam vlasnika pa smo malo porazgovarali o tome. Uglavnom prže srednje za espresso. Mislim da su izašli iz tzv 3rd wave-a koji nameće light roast i krenuli da se orijentišu ka željama kupaca.

Moraš da im naglasiš da hoćeš srednje prženo. Znaju već kakvu kafu uzimam pa ako zatražim nešto što su ispržili svetlo, to mi obavezno napomenu.
 
Pazarih juce ovaj moka pot u Tempu,na nekoj akciji,u pakovanju idu jos dve kese kafe...iskreno nisam nista ocekivao,ali sam prijatno iznenadjen kakva lepa kafa izlazi iz ovog malog cuda :)bas smo i ja i supruga komentarisali da je kafa iz ovog moka pota bolja nego u mnogim kaficima sto smo pili...bas sam prijatno iznenadjen. Posle dosta odgledanih klipova po netu,izabrao sam sledeci nacin pripreme: u pot sipam vrelu vodu prethodno zagrejanu u ketleru,pot stavljam na ringlu sporeta koja je vec u fulu zagrejana,tako da ekstrakcija kafe krece bukvlano za pola minuta,ako ne i ranije. Sve u svemu,ja prezadovoljan! E da,akcija u Tempu jos uvek traje,cena ovog kompleta (Moka pot+ 2 pakovanja kafe) nepunih 1800din....Pogledajte prilog 289858

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk

Kupih i ja ovo u tempu. Posto nikad nisam koristio ovo cudo, znas li mozda jel doza kafe koja se stavlja u onaj filter za jednu ili dve osobe?
Ako je za jednu, kako se prave onda dve kafe? Da li kad se zavrsi jedna, radim sve ispocetka ili samo dospem vodu i opet iskuvam sa prethodnom kafom u filteru?
 
Ako je isti kao sa fotografije onda je valjda dupli, tj. za 2 šoljice.

Podeli na 2 šoljice za standardnu dozu ili sipaj u jednu za dupli.

Posle svake upotrebe baci kafu iz sita i dobro isperi ili operi aparat, kao i drugo suđe ručnim pranjem.

Nemoj praviti više kafa dosipanjem vode sa istom dozom kafe. Probaj ti ali nećeš dobiti ne dobru, nego ni kafu uopšte, neku splačinu hoćeš ;). Svako kuvanje = nova doza kafe u situ.

Ranije sam postavio YT link sa uputstvom za pripremu kafe u moka potu, potraži ga i pogledaj...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Ja mislim da je to za jednu dozu :) bar ja tu kolicinu roknem iz jednog cuga :)

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
I ja isto... ja napunim sito do vrha i to popijem sam, ali nekad mi se i posle toga trazi jos kafe... izgleda da imam veci kapacitet za kofein :)
U svakom slucaju, hvala na objasnjenju. :wave:
 
Poslednja izmena:
Kakva je kafa, iz tog cuda, mislim, na koju kafu najvise podseca?
Tursku ne pijem, pa ako je slicna njoj, da ne bacam pare.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Nije slična turskoj, najviše liči na espreso a jača je od filter i sličnih kafa. Najviše zavisi od toga koju kafu kupiš, pa na taj aspekt obrati dosta pažnje.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
A jel valja ta Lavazza, sto ide uz pot?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Meni ta Lavazza ekstra,kao sto rekose,podseca jako na espresso,po meni cak i bolja od mnogih kafa (espresso) koje sam pio po kaficima kojekakvim...mada ima i ovde fora,od nacina pripreme zavisi i kakvu ces kafu dobiti na kraju...e sad,da li je ikako ovde moguce dobiti kafu makar i sa malo pene? Za onaj Brika pot sam gledao da daje penu (kakvu takvu) ali za moka pot ne videh da je neko uspeo izvuci kafu sa penom na kraju...

Sent from my OnePlus 8 using Tapatalk
 
Треба да буде већи притисак да би добио пену. И ја сам ово купио у темпу. Интересантно је. Добија се исти укус кафе као и у Долче густо са пуњивим капсулама. Много лакше и брже скува кафу, тако да Долче густо само краси радни сто од кухиње.

Што се тиче пене, мени је више пену правио са кафом, како се оно зове Ticho sicilia, него што је ова Лаваца кафа. Ево овако пробај, сипај топлу воду у апарат и стави на јако загрејану површину. Кад почне да јако кипи онда склони. Једном сам оставио мало дуже, било је више пене, али је била кисела. Имаш онда укус да је кафа загорела. Ја мало и тапнем кафу, нежно. И наравно, свако кување, опрати апарат и ставити свежу кафу.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Kupio i ja ovaj pot.
Poslednji zelene boje (ostao jos jedan samo, ali roze boje).
Mnogo je manji, nego sto sam ocekivao.
Imam jedno pitanje?
Da li je bolje, da se sipa prokljucala voda, ili hladna, pa da cekam, da pot odradi sta treba?

Edit:
Pojavile su se, u istoj trgovini, Starbucks Dolce gusto kapsule.
Ima dosta ukusa, ali je cena jaka, oko 600 din., WAIT12 komada u pakovanju.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Sipaš vodu sobne temperature. Što bi rekli, iz česme. Te filozofije sa toplom vodom itd. samo nepotrebno komplikuju spravljanje kafe. Ko zna i malo termodinamike zna da je to nonsens. Pogotovo što je sprava od aluminijuma, odličnog provodnika toplote.
Jedino je bitno vreme protoka vode kroz kafu, a ono je isto i sa ledenom i sa ključalom vodom.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: dtl
Ok, probacu tako, pa cemo videti
Hvala.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno