Šta je novo?

Dell XPS L502x USER THREAD

Moj ranac je baš takav kakav si i ti našao... XPS nema slot za SIM karticu, to imaju biznis laptopovi sa cenama od 1100e pa naviše. Možda tek poneki biznis model koji je tu 800-1000e ima modem koji pominješ. Da te ne zbuni, kod nekih piše da imaju modem, ali to je onaj stari telefonski modem koji više niko ni ne koristi.
 
Moj jeste ranac, ali se nosi isto kao i ovaj što si prikazao, jedan široki kaiš koji ide koso preko grudi.
 
E, stalno zaboravljam, pitacu te jos ovo i vise necu da te smaram :). Citao sam one tvoje postove, neposredno posle kupovine lap topa, imao si problema sa neujednacenim rado kulera, jesi li u medjuvremenu nasao neko resenje? Ja trenutno imam neku praistorijsku desktop masinu, koja nije ni malo tiha, tako da mi buka nece predstavljati problem, jedino moze da me iritirato stalno paljenje i gasenje kulera.
 
Nisam, poslednji BIOS je A06, noviji koji bi popravio ponašanje kulera nije ni izlazio koliko znam. Može se fiksirati broj obrtaja kulera pomoću najnovije verzije SpeeFan-a i to je čini mi se sve što može da se uradi. Takođe da se svim grafički nezahtevnih aplikacijama dodeli Intel GPU, kako bi se 520M što manje aktivirao i podizao temperaturu.
 
Nisam, poslednji BIOS je A06, noviji koji bi popravio ponašanje kulera nije ni izlazio koliko znam. Može se fiksirati broj obrtaja kulera pomoću najnovije verzije SpeeFan-a i to je čini mi se sve što može da se uradi. Takođe da se svim grafički nezahtevnih aplikacijama dodeli Intel GPU, kako bi se 520M što manje aktivirao i podizao temperaturu.

Znaci SSD bi mozda pomogao sto se temperatura tice, ali...
Dobro, neka to bude najveca mana, i necu biti nezadovoljan.
 
Ma nije mana...ja to vise i ne cujem...a i postoje nacini da se minimalizuje...
 
Ma nije mana...ja to vise i ne cujem...a i postoje nacini da se minimalizuje...

Ma dobro, kazem ako je to jedina zamerka, onda super!!! Dugo sam vagao, za ove pare nema bolje, znaci da ga malo izmucim kada ga dobijem, cisto da se razradi kuler...
 
I ja sam dugo razmisljao, posle nedelju dana koriscenja znam da sam napravio dobru odluku. Srecno.

Kada se na kraju opredelis, baci par komentara.
 
Poslednja izmena:
I ja sam dugo razmisljao, posle nedelju dana koriscenja znam da sam napravio dobru odluku. Srecno.

Kada se na kraju opredelis, baci par komentara.

Hocu, svi koji su ga uzeli, zadovoljni su, a i ja nisam neko ko mnogo cepidlaci i trazi dlaku u jajetu. Kada ga malo istestiram javljam utiske, narucujem ga pocetkom sledece nedelje.
 
samo da spomenem da na xps l702 nema tog problema sa ventilatorom, bar ga ja nemam

sve u svemu odlican laptop (moja zamerka je slabija tastatura)
 
Kako bre slabija tastatura? :) Ja od kad sam presao na ovaj lap kucam jedno 30% brze, a i udobnost pri kucanju mi je na visem nivou.
 
On ima 17.3" model koji ima drugačiju tastaturu sa numeričkim delom. Verovatno je zbog veće površine i numeričkog dela sklonija ugibanju. Na l502x je tastatura veoma kompaktna i ne ugiba se, bar ne primetno.
 
tastatura se ne ugiba :) ima dosta prostora za ruke i slicno, vec je osecaj na ovim tipovima tastature ocajan , tasteri su katastrofa, sam materijal i kucanje je poprilicno bzvz... tastatura ne odaje utisak da ce potrajati, ako mogu tako da kazem.... da se razumemo koristio sam samo par laptopova u rangu od oko 1k evra i ovo je najveca mana laptopu za sada :) - sto ce reci i nije neka, vise je do subjektivnog osecaja
 
tastatura se ne ugiba :) ima dosta prostora za ruke i slicno, vec je osecaj na ovim tipovima tastature ocajan , tasteri su katastrofa, sam materijal i kucanje je poprilicno bzvz... tastatura ne odaje utisak da ce potrajati, ako mogu tako da kazem.... da se razumemo koristio sam samo par laptopova u rangu od oko 1k evra i ovo je najveca mana laptopu za sada :) - sto ce reci i nije neka, vise je do subjektivnog osecaja

Cudno, meni je tastatura na L502X jedna od jacih strana. Ta moja konstatacija je bazirana na isprobavanju skoro svake tastature laptopova u rangu do 1000eur. Jedine tastature koje sam video da su za nijansu bolje su na Business modelima Lenova (a ti modeli imaju integrisane grafike, tako da mi nisu usli u izbor).
 
Ajde da zapocnem jedan drugi topik vezan za L502x, a to bi bio overclocking GPU.

PLAYBoY znam da si klokovo GT525M i da vec neko vreme koristis lap u tom rezimu. Par pitanja:

1. Koji si software koristio, i da li bi preporucio NVIDIA nTUNE za OC?
2. Da li si kroz bench primetio zavidnu razliku u FPSu?
3. Da li ima na kraju neke male razlike u temperaturama?

Izvini ako te smaram tebra, ali ti si jedini koji znam da je o ovom pisao :type:
 
Klokovao sam preko MSI afterburenera, radi stabilno na klokovima 750/1050(600/900) zagrevanje je par stepeni vise tipa 4C u loadu u idle je isto. bench programe ne vrtim ali s obzirom da je to poprilican oc 25% toliki je dobitak i u FPS-u.

Moj savet ti je da ovo koristis samo kada ti FPS na granici igrivog, znaci setovao si video opcije u igri kako ti hoces i FPS ti je npr 25, klocni malo grafu i osetices, ako ti je fps 60 nemas poterbe za tim.

Da napomenem da opciju za povecanje napona nemas ovo je sve bez dizanja napona, sto je dodaotni +.

Ako imas neka pitanja tu sam.

P.S. I meni je mozda i najbolja stvar kod ovog laptopa tastatura - naravno pored zvucnika koji izuvaju i patika
 
Poslednja izmena:
Hvala tebra! Nego, jel ima neka opcija u MSI afterbureneru da imas profile koriscenja. Tipa, treba mi vise snage izaberem neki custom profil, zavrsim igru, odmah vratim nazad. Koliko je lak za koriscenje? Plasim se da nesto ne zeznem zestoko... :smash:
 
Mnogo je lak, imas 5 profila da snimis, ima pracenje svih bitnih parametara, a to mozes i u igri da ukljucis, tipa kao sto fraps izbaci fps, tako ovde mozes da stavis da ti stoje razni parametri. Cudno mi da neko ko prati ovakve forume nije upoznat sa takvim softwareom.

Evo ti sta sam mislio:
aomx220111015233118748.jpg


to ti stoji u gornjem levom uglu, ja ukljucim da mi prati FPS, zauzece GPU, frekvencije za GPU/Mem i temperaturu, imas tu jos nekih stvari ali meni je to dosta.
 
Ne znam sta da ti kazem, nisam overklokovao nista od 2005 i mog starog 7600gt u desktopu...

Hvala na odgovoru.
 
U afterburneru limit za GPU na ovoj GT525m 780MHz i klizac ne moze dalje, meni nije stabilna na toj frekvenciji, na 750Mhz sam stavio i radi odlicno a to je brze od GT550. Memorija mozda varira od primerka do primerka moja je stavilna na nekih 1030-1050MHz a default za sve GT5xx sa DDR3 memorijom je 900MHz.
Neki su ovde na forumu(konkretno u tvojoj temi gde si se dvoumio koji lap, asus srbija je napisao) su kostatovali ako klokujes GT525 i dobijes performanse GT550-GT555 zasto onda ne bi klokovao i te jace kartice? To moze samo napisati neko ko to nije probao i nema iskustva sa klokovanjem grafika i kako proizvodjaci prave razlike u klasama grafika...

taj cip GF108 odnosno GT5xx serije kartica jednostavno ne moze vise da se klokuje od 780MHz jer nema mogucnost menjanja napona za GPU, e sad menjati BIOS grafici ili raditi neke slicne stvari nema nekog smisla, ako je to uopste moguce, a i retko koja kartica moze da se klokuje preko 25-30% bez nekih extremminh mera.

GT540/550/555(verzija sa 96SP) su identicne kartice sa razlicim klokovima za GPU i to je to.
 
Poslednja izmena:
I oni su potvrdili da je odlican laptop bez neke izrazene mane. Ova verzija za 70 000din je definitivni best buy u tom cenovnom rangu, ko je uzeo nesto drugo zajeb'o se.
 
I oni su potvrdili da je odlican laptop bez neke izrazene mane. Ova verzija za 70 000din je definitivni best buy u tom cenovnom rangu, ko je uzeo nesto drugo zajeb'o se.

Definitivno si u pravu. Bas su pohvalili kvalitet izrade, steta sto nisu testirali ovaj najeftiniji model, bas me je interesovalo sta bi rekli za njega, kakvu bi mu ocenu dali.
 
Nema razlike nikakve u izradi. Skuplji ima ekran vece rezolucije,brzi procesor,2gb rama vise, HDD malo veceg kapaciteta i to je ta razlika u ceni, kvalitet izrade je isti za sve modele. E sad jedina bitna stavka kod tog skupljeg modela je bolji ekran i to je to, procesor - dovoljan je i i5 za laptop i ne treba jaci, ddr3 ram je jako jeftin i lako to moze da se nadogradi, HDD je na jeftinijem 500GB a na skupljem 750GB u principu ako ti nije je dovoljno 500GB nece ni 750GB.
 
Poslednja izmena:
Nema razlike nikakve u izradi. Skuplji ima ekran vece rezolucije,brzi procesor,2gb rama vise, HDD malo veceg kapaciteta i to je ta razlika u ceni, kvalitet izrade je isti za sve modele. E sad jedina bitna stavka kod tog skupljeg modela je bolji ekran i to je to, procesor - dovoljan je i i5 za laptop i ne treba jaci, ddr3 ram je jako jeftin i lako to moze da se nadogradi, HDD je na jeftinijem 500GB a na skupljem 750GB u principu ako ti nije je dovoljno 500GB nece ni 750GB.

Jedino sto bih izmenio u specifikacijama ovog lap topa je ekran, da su stavili 1600x900, ovo bi bio apsolutni best buy za ove pare, za ovu dijagonalu ekrana ful hd je previse, video sam kako to izgleda uzivo, ne svidja mi se, cini mi se da previse zamara oci, pogotovu kada citas neki tekst, ili surfujes netom. Kapacitet hard diska mi je nebitan, vazno je da je na 7200rpm.
 
Tekst i surf nisu toliki problem na FHD rezoluciji jer se uvek može podesiti željena veličina zoom-om, 1600x900 je rezolucija koja se ređe sreće na consumer 15.6" laptopovima, uglavnom ide u biznis modele.
 
Posle 4 meseca koriscenja pomenutog laptopa sa HD ready rezolucijom utisak mi je da mi "veca gustina" pixela stvarno nije potrebna na ovoj dijagonali, da mogu da biram SSD od +200GB ili ekran vece rezolucije uzeo bi ovo prvo.
 
1600x900 je OK na 15.6", ima sam prilike da koristim tuđ laptop, ipak je osetno upotrebljivija radna površina nego 1366x768, koja je stvarno rezolucija koju će još malo imati mobilni telefoni od 4-5", ali se slažem sa mišljenjem da je FHD previše. :)

Ja bih HD+ rez, alu/magnezijum kućište, i5, 8GB RAMa, GT540 grafika i da to košta nekih 800e, naravno SSD bih sam dodao. :) Ali krastavac, nema. :d
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno