Šta je novo?

Benchmark biciklistička sekcija

Malo da osvezim temu,pokusam ustvari,nedavno sam uzeo suunto ambit 2 saphire,i zanima me da li ima neki drugar koji koristi ili je koristio taj sat,konkretno mi treba pomoc,ako moze da pomogne kako da instaliram app "brzinometar" koji ima u ponudi,probao sam al ocito nesto nije dobro.
 
Kad vec pricamo o padovima, i ja danas imao peh, zesci pad.
Leva strana tela mi je bas ugruvana, lakat, rame, butina i ogrebotine na istoj i podkolenici.
Kaciga mi je spasila glavu, imao sam srece sto sam i ovako prosao.
Sta se desilo

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka
 
Jedno pitanje za vas koji se razumete. Kakva je ova viljuška u stvari vrsta amortizera? Vidim da nije kao na ovim novijim modelima (levo ventil za vazduh, desno gore i dole štelovanje brzine potanjanja i vraćanja).
Nije da bih radio neki upgrade nego čisto me zanima. Ne mogu ni ova slova u nazivu da dešifrujem.20190721_114107.jpg20190721_114047.jpg
 
Ima oprugu u sebi. I ja imam neke suntor (iz zezanja ih tako zovem) sa desne strane se podešava mekoća plava kapica, sa leve piše preload (kao kod tebe) sta god to bilo. Sta znam ja sam zadovoljan za ono što meni treba. Da vozim nešto ozbiljno morao bi drugi

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
To su amortizeri koji se stavljaju na niskobudzetne biciklove. Nemaju neka podesavanja, ali za neku rekreaciju ce zavrsiti posao. Mada bolje kruta vila nego los amortizer.

Ako se ne varam to je Cannondale.
 
Sta se desilo

Poslato sa HUAWEI VNS-L31 uz pomoć Tapatoka

Sumski put, nizbrdica, traktori napravili velike kanale, izgleda da mi je prednji tocaka upao u kanal i skrenuo u levo, toliko da je udario u zid kanala i ja preko bajsa na levu stranu.
Sreca kaciga me je spasila da ne povredim glavu, takodje i rukavice da ne oderem dlanove.
Pad koncetracije i malo veca brzina i eto problema. :)
 
Poslednja izmena:
To su amortizeri koji se stavljaju na niskobudzetne biciklove. Nemaju neka podesavanja, ali za neku rekreaciju ce zavrsiti posao. Mada bolje kruta vila nego los amortizer.

Ako se ne varam to je Cannondale.
Jeste. Nemam pojma ni koji je to model.
Valja li čemu? Mada, onako kako ga ja koristim, ok mi je.
1093fd870551dffd5103b112199bc8ea.jpg
 
Poslednja izmena:
Meni Suntour XCM sa oprugom traje oko 10k km, od cega je oko 10% teren - neretko po blatu i prasini, ukljucujuci jedan FG maraton po pljusku koji mi je sahranio kocnice, vila ostala citava. Nije neka klasa, ali daleko je to od loseg kome odgovara ovakav vid amortizacije (sa oprugom). Jedino sto je bitno da bi trajala je redovan servis, koji nije komplikovan i ne zahteva specijalizovan alat.
 
Realno gledano sve ispod fox ili rockshox od 800-900 eura amortizera je shit, ako cete voziti downhill ili praviti flip whip sa skakaonice

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
A ako necemo, pa moj ceo bajk tolko ne vredi. Znaci i on je shit na kvadrat, sto treba da znaci da se ja necu navozati na njemu jel
 
Nije bitno sta vozis nego koliko vozis, koliko si presao sa njim.

Znam ljude koji imaju biciklove po 1000 eur, a predjenih 10km mesecno

I obican kapriolo ce zadovoljiti potrebe voznje bicikla, cak i do mora odvesti.

Bitna je volja, uzivanje...

Ako si takmicar ili profesionalac vozicea skuplju opremu, za koju neces dati pare ti nego spoznori.

Nema svrhe kupovati sram xx1 da bi isao po gradu da se vozas
 
A ako necemo, pa moj ceo bajk tolko ne vredi. Znaci i on je shit na kvadrat, sto treba da znaci da se ja necu navozati na njemu jel

Ma ne naprotiv, sve ima svoje. Verujem da covek kao i 99% nas vozi bajs iskljucivo po gradu. Dal bi bilo bolje da ima neke amortizere od 200 eura bi. Samo je pitanje koliko je isplativo.
 
Video sam link za ovu akciju u Planet bike-u i rešio sam da kupim bicikl, pa već treći dan crawl-ujem po sajtovima pokušavajući da svarim nenormalnu količinu kriptičnih informacija o komponentama, pa bi mi značilo neko pomoćno mišljenje.

Namena bicikla je vožnja nekih 4-5 sati nedeljno po asfaltu 90% i letnjem putu 10% (kad je lepo vreme).

U principu sam sveo početni izbor na Scott Aspect 770 i Aspect 950 (na izbor uticala i dostupnost u veličini L).

Prva stvar koja me je mučila je 27 vs 29 i na kraju kapiram da je u mom slučaju 29 bolji izbor zbog pravolinijske vožnje po ravnom, ali ću preživeti i sa 27.

Međutim najveća dilema je oko opreme (u principu sam se upoznao sa klasama ovih jeftinih amortizera i shimano menjača) jer znam koji je "bolji", ali nemam predstavu koliko. Koliko to "bolje" utiče na osećaj prilikom vožnje, a koliko na trajnost i izdržljivost opreme?

Ključno pitanje je da li u ovom mom slučaju korišćenja ima smisla dati 10.000 dinara više za 950? Šta dobijam tačno time?

Treće, koliko je komplikovano održavanje ovih kompleksnijih komponenti, tipa hidrauličke kočnice? I da li stvarno mogu da se dese ovakvi problemi - I have used both mechanical and hydraulic brakes, both are equal in effectiveness, but... In heat above 28C brake fluid tends to expand and lock brakes during summer days, while mechanical have no issue.....

PS

Inače, gledao sam trekere, koji bi u teoriji bili najbolji odgovor za ovakav tip vožnje, ali Scott-ovi ne ispunjavaju weight limit + mi nije jasno zašto su toliko skuplji od MTB, npr SUB CROSS 40 je skuplji od 950, iako nema bolju opremu, i generalno mi nije jasno šta to ovaj treker čini udobnijim za vožnju po gradu od 950 ili 770?
 
Položaj treka je udobniji za vožnju, lakši je, prilagođen gradskoj vožnji više od MTB-a. Zašto su skuplji već ne znam, ali jesu gotovo uvek.
Što ne pogledaš i Polar, imaš Tsunami koji je u svemu bolji od 950, čak i trek Forester Pro.
 
  • Like
Reagovanja: Ryo
Video sam link za ovu akciju u Planet bike-u i rešio sam da kupim bicikl, pa već treći dan crawl-ujem po sajtovima pokušavajući da svarim nenormalnu količinu kriptičnih informacija o komponentama, pa bi mi značilo neko pomoćno mišljenje.

Namena bicikla je vožnja nekih 4-5 sati nedeljno po asfaltu 90% i letnjem putu 10% (kad je lepo vreme).

U principu sam sveo početni izbor na Scott Aspect 770 i Aspect 950 (na izbor uticala i dostupnost u veličini L).

Prva stvar koja me je mučila je 27 vs 29 i na kraju kapiram da je u mom slučaju 29 bolji izbor zbog pravolinijske vožnje po ravnom, ali ću preživeti i sa 27.

Međutim najveća dilema je oko opreme (u principu sam se upoznao sa klasama ovih jeftinih amortizera i shimano menjača) jer znam koji je "bolji", ali nemam predstavu koliko. Koliko to "bolje" utiče na osećaj prilikom vožnje, a koliko na trajnost i izdržljivost opreme?

Ključno pitanje je da li u ovom mom slučaju korišćenja ima smisla dati 10.000 dinara više za 950? Šta dobijam tačno time?

Treće, koliko je komplikovano održavanje ovih kompleksnijih komponenti, tipa hidrauličke kočnice? I da li stvarno mogu da se dese ovakvi problemi - I have used both mechanical and hydraulic brakes, both are equal in effectiveness, but... In heat above 28C brake fluid tends to expand and lock brakes during summer days, while mechanical have no issue.....

PS

Inače, gledao sam trekere, koji bi u teoriji bili najbolji odgovor za ovakav tip vožnje, ali Scott-ovi ne ispunjavaju weight limit + mi nije jasno zašto su toliko skuplji od MTB, npr SUB CROSS 40 je skuplji od 950, iako nema bolju opremu, i generalno mi nije jasno šta to ovaj treker čini udobnijim za vožnju po gradu od 950 ili 770?

Po meni je bolje naci polovan, a bolji za te pare.

Na cikloberzi da biras
 
Vezano za amortizer, problem kod Suntoura nije toliko u nacinu rada, amortizuje i on ali :
- tezina, u odnosu na renomirane amortizere tezi je od pola kg pa na gore..
- plasticni delovi unutra, vrlo lako dobije luft jer mu stapove u donjem delu amortizera drze plasticni rukavci koji se lako istrose pa nastaje luft
- damper im je zatvoren i ne moze da se otvara i servisira vec se menja ceo
- ne koristi ulje za podmazivanje stapova unutar tela amortizera vec mast.

Generalno za gore opisivane voznje (asfalt, kroz i oko grada + poneki makadam) razlika u radu u odnosu na neki skuplji tesko i da ce da se primeti.

Sto se tice kupovine u PB, kada se pogledaju brojke popusti su primamljivi ali kada vidis da se za te pare dobija samo dno klase delova onda ostaje pitanje da li se to ipak isplati.
 
  • Like
Reagovanja: Ryo
Treće, koliko je komplikovano održavanje ovih kompleksnijih komponenti, tipa hidrauličke kočnice? I da li stvarno mogu da se dese ovakvi problemi - I have used both mechanical and hydraulic brakes, both are equal in effectiveness, but... In heat above 28C brake fluid tends to expand and lock brakes during summer days, while mechanical have no issue.....

Ja za ovakav problem prvi put cujem. Verujem da moze da se desi ako koristi neki no name brake fluid tj ko zna sta taj uopste ima sipano.
Imam hidrauliku na zadnjih par bajseva i nikad nisam primetio niti minimalnu razliku u duzini hoda rucke kocnice na 20 ili 40 stepeni celzijusa.
 
  • Like
Reagovanja: Ryo
Ryo
- Što se opreme tice, nekako ide: Turnay, Altus, Acera, Alivio, Deore, Deore SLX, Deore XT i ostalo je tebi nevazno. Licno ne bih isao ispod Alivio opreme. Odnosno kombinacija Alivio + Acera/Altus. Zadnji mjenjac recimo Alivio, prednji moze Acera, Rućice mjenjaca Acera/Altus. Kočnice Shimano M396 Acera ili nesto bolja, ili u slicnom rangu Tektro Draco ali ne bih nista slabije od to dvoje. Pogon Acera ili Alivio ali nikako Suntour ili nesto jos jeftinije. I to bi otprilike zadovoljilo potrebe vecine osoba koje voze 90% kao "drumaš" i 10% off road. Ak ose moze naci kombinacija Alivio + Deore, bilo bi cool ali eto, ta neka sredina oko Alivio dijelova za prosjecne korisnike.

Sto se amortizera tice, Suntour je jako prost amortizer i poprilicno tezak kako kolega kaze. Zadovoljit ce on 99% osoba koje ponekad idu na off road staze bez nekih skokova i kroz godinu-dvije ce postati krut jer se "potroši" ona jeftina mast sa kojom je namazano + udje vremenom voda od kiše pa se i hrdja hvata.

Ja sam prije dvije godine, uz preporuku kolega ovdje na forumu, nasuo ulja u XCM model a dole na šarafe stavio dihtung od platna. Takav, pun ulja, radio je kao san.

Ne slazem sa izjavom da je kruta vila bolja od Suntoura. Mozda da se vozimo "autobanom" pa u tom slucaju i ne treba amortizer. Ja gledam da vozim svaki dan koliko god mogu. Nekada ulovim 45min-1h i onda samo napravim krug do 20km po gradu. Ali kroz koje sve rupe prodjem, koliko se samo puta popnem ili sidjem na visoki trotoar, da bi jednostavno sa svojih 91kg syebao točkove da nemam prednje amortizacije. Elem, ako se moze rockshox uklopiti ucijenu, gledaj to.

Sto se cijena tice, nije tu samo oprema u pitanju. Imas CUBE modela koji imaju Acera - Thurnay opremu i kostaju vise nego neka konkurencija sa pokojim Deore dijelom. U pitanju je dizajn, starost modela, koja je nabavna cijena itd. Ili recimo ima Thurney - Acera opremu overall ali ima rockshox vilu dok konkurencija, kao Capriolo, stavi Alivio - Deore opremu sa jeftinom Suntour XCT vilom itd. Neko stavlja losiju mehaniku ali bolje gume dok neko bolju mehaniku i jeftine Rubena gume. Sve zavisi.

Sretno sa kupovinom ;)
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: Ryo
^ U potpunosti se slazem sa gore navedenim :) Dodacu samo da ukoliko nisam ja bio taj koji je dao za preporuku zamenu masti uljem u amortizeru onda je moj drug jer kod nas nisam nailazio da se neko igra sa time a odlicna je stvar :) I sa mascu ce on da radi ok ali sa uljem je mnogo responzivniji. Inace sto se tice cinjenice da zapekne, ako se tipa dva puta godisnje ocisti, zameni mast (ili jos bolje ulje), zamene plasticni rukavci ako ima lufta, trajace beskonacno :D S vremena na vreme bi trebalo promeniti i dust sealove, toga barem ima u PB ili je barem bilo dok sam imao takav amortizer. Muka je sada kad hocu da servisiram FOX, cik kupi ovde delove za servis, ulje i ostalo. Jedino Ris koji prilicno dere sa cenama..

EDIT : Sto se tice hidraulicnih kocnica ono sa temperaturom i sirenjem ulja bla bla je glupost, barem kada su u pitanju iole krstene kocnice. Mislim da i najjeftinije Shimano zavrsavaju posao mada bih i ja svakako isao od Acera klase pa navise.
 
Poslednja izmena:
Šta mislite o fat bajkovima? Uzeo bih nešto za vožnju po gradu, a imam 191cm i ~105kg, pa se plašim ovoga što Glenn pominje - kombinacija kilaže i domaćih trotoara, puteva i rupa nije baš najsrećnija. Svakako već imam KTM Strada koji je i dalje u odličnom stanju, za duže vožnje, tako da mi taj debeli ne bi bio jedini bicikl.
 
Hm, ja viđam ljude na biciklima sa jako širokim točkovima po gradu, ali nisam nikad obratio pažnju na to da li je reč baš o biciklima namenjenim isključivo za off-road poput peska.
 
Fat je za baš offroad, bolje neki klasičan MTB. Ja sam malo lakši od tebe, slične visine (192/98) i nemam nikakvih problema sa tim. Mislim da je to što viđaš običan MTB za malo širim gumama, 2.0 do 2.2, Fat su 4.
 
A to su klasične felne, samo sa većim gumama ili su baš točkovi širi? Gde ima takvih bicikala, koje da gledam?
 
Poslednja izmena:
Obicna felna i sira guma, evo kako je recimo kod mene a pre toga sam imao 1.8:

0-02-05-4aee017f977dbc49c9a6d0715050c3203605d5e653d6e16fa7700397ddd8f826_4e266c53.jpg

Moja felna spada u uske i ovo bi bio neki maximum sirine gume (2.2) koji mogu da stavim na nju... za nesto jos sire (2.4) idu ipak malo sire ali i dalje "standardne" felne.
 
Fatboy je za ekstremne uslove. Uzmi standardni MTB i vecu gumu. Ovo je 2.4 guma na 26":

1053484d1456796937-wheel-advice-am-26-inch-wheels-running-2-4-inch-tyres-2015-09-16_20.36.37%5B1%5D.jpg
 
Nazad
Vrh Dno