Šta je novo?

Samsungov Galaxy Tab 10.1 i 8.9

Pa bas na honeycomb I neces videti neke mogucnosti androida, jer se tek pojavio. Zanima me kako izgledaju apps koje nisu optimizovane za honeycomb. Tipa odes na market I skines neku app. Kako izgleda na ekranu? Pretpostavljam da je onako malecka?

Jedina takva aplikacija koju sam za sada isprobao je SwiFTP (FTP server) i prikazuje se baš kao što kažeš. Kao da si umetnuo manji ekran telefona na veliki ekran tableta :) Izgleda ružno, ali aplikacija radi kao sat, pa me drugo ništa ni ne zanima u ovom slučaju, uključim server, završim posao, isključim i to je to.

Uređaj je primetno lakši od iPad-a prve generacije, ali je kvalitet izrade svakako na strani iPad-a. Kada uzmem prvo iPad, pa Galaxy Tab imam utisak da je GT igračka u odnosu na iPad :)
 
Ja cu ti ipak odgovoriti ovde, posto ima veze i sa androidom :)

VLC je povucen sa appstore-a jer je pod GPL licencom koja se kosi sa pravilima appstore-a. Izmedju ostalog GPL garantuje slobodu instalacije i distribucije programa sto se kosi sa politikom applea. Taj problem ne postoji na androidu, ali sam potpuno siguran da na android marketu (pa i na apple appstore-u) postoji gomila aplikacija koje narusavaju GPL - ljudi uzmi open-sors kod, modifikuju ga i zatim prodaju aplikaciju. Napr. meni jedna od najsumnjivijih kategorija i jesu video plejeri - mnogo je truda potrebno da se napravi aplikacija koja podrzava sve te silne kodeke, od kojih su neki pod GPL-om a neki nisu (u ovo ne mogu da budem siguran obzirom da se odavno ne bavim programiranjem i ne znam koliko sam u pravu).

Ko zna, mozda se jednog dana krene u lov na appove koje na bilo koji nacin narusavaju GPL (kao sto je ne tako davno bio slucaj sa mnogim proizvodjacima mreznih uredjaja) sto ce znaciti nestanak stotina, mozda i hiljada, aplikacija sa marketa i appstore-a.

Da li su uzeli tudje ime ili sta vec, to je manje bitno, bitno je da im program bio truba u odnosu na AVPlayerHD
 
Jedino sto VLC nema a AVPlayer ima je transfer preko ftp-a. Da li vredi dati 3 dolara za opciju koja se prakticno nikad ne koristi? Po meni ne. Transfer preko wirelessa je u proseku 10x sporiji nego preko USB-a.

A sto se tice video reprodukcije jesi li ti probao recimo da pustis na svom ipadu 1080p film? Evo probaj, pa nam reci koliko si frejmova izvukao. Probaj i sa azul-om, i sa ovplayerom, ma probaj sa cim god zelis. Pa posle smogni snage da nalazis mane video reprodukciji na android tegra tabletima :) Yooyoo je pomenuo ali izgleda da je proslo nezapazeno - tegra ima u sebi hardveersku akceleraciju za DIVX/XVID -> baterija se na tegri mnogo manje trosi nego na ipad-ovima prilikom pustanja divx filmova (sto je vecina filmova koja se gleda na tako malom ekranu).
 
Poslednja izmena:
Ljudi ja vam zavidim :) Posto sam uzeo na dva dana iP2 (pre njega sam imao i Xoom na probu, cisto da sredim utiske), ja nisam nasao vala skoro ni jednu primenu tableta danas, a vala ni jednu koja moze opravdati novac koji bih dao za tablet (znaci govorim o sadasnjosti).... Zbog toga vise bas i ne pratim tablete (prosla me zelja za tabletom veoooma brzo :( cim sam ih isprobao detaljno)
 
Koga u sustini briga za 1080p na iPadu? Ionako nema HDMI izlaz, a sto bi neko tolike filmcine stavljao na tako malo prostora? Lakse je skinuti sa danasnjim brzinama interneta obican divx nego se daviti sa tolikim fajlom.
 
Naravno da nema apsolutno nikakvog smisla gledati 1080p fajlove na tabletu :)

Poenta je da se priest uhvatio za manu video reprodukcije doticnog formata na tegri, a nekako je zaboravio da je na njegovom ipadu situacija jos gora :)

@bata87
ne znam, ja sam cackao transformers i skapirao sam da 95% stvari mogu da uradim sa takvom stvarcicom. Jedino mi je ostalo da isprobam/vidim da li je na USB moguce nakaciti USB donglove koji bi mi koristili na poslu (ethernet & usb-2-serial), pa ako i to radi to bi mi bila izuzetna masina za terene i putovanja i barem 80% svakodnevnih poslova (prakticno bilo sta sto nije izrada zaista ozbiljnih dokumenata u wordu/visio i sl.). Ako to ne radi, moracu da zasucem rukave i sam iskompajliram android kernel sa odgovarajucim modulima (drajverima).
 
Poslednja izmena:
iPad je malo vece cimanje, ali kad se naviknes, zar je bitno? Obe platforme rade zadovoljavajuce dobro. Android doduse to danas radi malo bolje, jer vecina filmova dolazi u sirokim formatima, a iPad je 4:3.
 
Da se naviknes na itunes? :) Kako? :D
 
I ja kapiram da ce transformer mnogima zavrsiti posao (za to je svakako zasluzan sam koncept transformer-a = mada za te pare mogu da se uzmu dva odlicna netbook-a ili polovan Air ili neki od ultra prenosnih laptop-ova)... Moje iskustvo je bas bas negativno, nisu za kucu, mnogo mi je udobnije zavaliti se u fotelju ispred velikog monitora i uzivati u surf-u ili filmovima. Kada trebam nesto da radim - a potrebna mi je prenosivost - moram da nosim laptop. Za nosenje i zavrsavanje svakodnevnih zadataka u hodu - smart telefon zavrsava 100% takvih zadataka poprilicno komotno (kraci surf, pregled mail-ova) - pa ne mogu da vucem tablet sa sobom, narocito leti (jedino ove od 7", ali je i to bas veliko - ako znamo da ljudima smetaju i ovi telefoni od 4,3"). Jedino sam uspeo da mu nadjem svrhu u vozu :)
 
Uh, salac, sto se mene tice, potpuno si u pravu kada je iTunes u pitanju :) Posebno sto sam Linux korisnik, iPod Classic mi vise koristi kao prenosni HDD nego kao MP3, sta da se radi. A ni na Windowsu ne mogu da smislim iTunes. Zato sigurno ne bih uzeo iPad2 pre nego sto bi se pojavio Jailbreak za njega :)
 
@salac
VLC je daleko losiji plejer od AVPlayer i ne znam sta tebi nje tu jasno, ako te zanima potrazicu ovde na forumu link na youtube gde ih covek poredio, nema toliko veliku podrsku za sve formate i dosta njih stucaju, koce...
To je bilo u ono vreme kada je bio VLC dostupan a sada je AVPlayer jos bolji.
Sto se baterije tice, ja sa svima sa kojima sam pricao nisu primetili da AVPlayer trosi nesto preterano bateriju ali za par dana cu ti dati moje rezultate (iPad i tako ima bolju atonomiju od konkurencije), do tada procitaj jos jednom ono sto je napisao DaPimp:
http://forum.benchmark.rs/showthrea...b-10.1-i-8.9&p=2572299&viewfull=1#post2572299
 
Poslednja izmena:
@bata87
Iako nismo na temi o transformeru reci cu zbog cega meni moze da posluzi bolje od bilo kog netbuka/ultra prenosnog laptopa na terenu - ova masina sa dockom ima 16 sati autonomije i mogucnost da crtas po ekranu stajlusom ili prstom. Ja na poslu cesto trckaram po zgradama, crtam skice i blok seme i pravim beleske; ne treba to da bude lepo, ali treba da bude tacno i informativno (posle na miru u kancelariji od toga napravim ljudsku dokumentaciju). Cak i voice/hand recognition appovi ponekad mogu da budu veoma, veoma korisni.
 
Hm, nisam imao prilike da probam stajlus za capacitive ekrane, mada im sumnjam u kvalitet (na kraju, HTC je pravio specijalni, baterijski pogonjeni da bi radio kako treba), ali sam Android nema podrsku za njega. Koliko aplikacija ga uopste podrzava? Koliko ima koristi od njega? Znam da ima u Kini, gde i skupi tableti imaju resistive ekrane bas zbog toga (sa brojem slova slicnim broju stanovnika, ima smisla), stajlus je popularan, ali imaju prilagodjen softver za to. Koliko ima uopste Android aplikaciaj koje bi mogle da koriste ovu mogucnost?
 
@Johnnny
Koriscenje stajlusa na , da tako kazem, nivou OS-a ne postoji. Postoje samo razlicite aplikacije gde stajlus pomaze (napr. handwriting app-ovi). Ni takve aplikacije ne mogu da zamene svesku&olovku ali su dovoljno dobre da se odradi ono sto sam naveo (par skica, par redova teksta i sl.). A uz to je i prilicno prakticno - kombo netbuk/laptop je visestruko glomazniji od tableta.

@priest77
Jeste, tegra2 nema NEON set instrukcija jer su likovi iz Nvidije mislili da ce nekim cudo svi da krenu da koriste njihove VPU-ove za takve aritmeticke operacije (sto se, jelte, nije desilo). Zato 'stucaju' 720/1080p filmovi ukoliko se ne prekodiraju u istu bitsku brzinu ali u druge kontejnere koje podrzavaju stock-ed hardware accelerated video plejeri. Tvoj model ipad-a ne pusta cak ni to jer ima preslab hardver za softversko dekodiranje, dok ipad 2 moze da se nosi sa 720p ali ne i sa 1080p. A ipad 2 to radi po cenu trosenja baterije - posto AVPlayer ne koristi hardversku akceleraciju video cipa vec pomenute NEON instrukcije, to znaci i brze trosenje baterije. Odatle i deo price koji je yooyo pomenuo a ti ne mozes da shvatis - na ipad-u 2 su hardverski, kroz stock player, podrzana samo dva formata za pustanje video fajlova. Kod tegre je to ipak malo veci broj, pa su ubaceni i MP4 i divx i takve fajlove stock player na samsungu pusta bez problema i veoma vodeci racuna o trajanju baterije. Ali avaj - ovaj plejer ne podrzava sabtajtlove, tako da, obrni-okreni, za gro filmova mora da se koristi neki 3rd party plejer koji, za sada, ne koriste hardversku akceleraciju; krivica lenjih programera, nvidije, google-a ili nekog cetvrtog? E to vec ne znam.

Poenta: ukoliko neko uzima tablet da mu primarno sluzi kao video plejer u sprezi sa HDMI-jem i bacanjem slike na ogromni ekran TV-a, a pri tome planira da to budu 720/1080p video fajlovi u svoj raskosnosti detalja, nece se usreciti ni sa jednim tabletom danas; za to je, ipak, potrebno jos vise sirove procesorske snage ili pak hardverski ubrzane video plejer aplikacije. Ove potonje (hardware accelerated video plejeri) imaju vece sanse da se pojave na androidu nego na apple-u obzirom da vec postoje dokumentovani API-ji, dok u skladu sa starom dobrom tradicijom apple ne daje ni dokumentaciju ni API.

Eto, nadam se da smo ovo konacno razjasnili.

edit: samo da napomenem i ovo - interesantno je da stari samsung od 7 inca nema ovaj problem, kao ni SGS, jer koriste PowerVR cip, a SGS2 koji koristi Exynos tek nema taj problem i pusta full (main profile) 1080p u 30 fps. Dakle, ako vam je do HD videa moracete da sacekate nove serije tableta sa tegrom 3, Exynos-om ili necim trecim. Ili da kupite SGS2 :)
 
Poslednja izmena:
@salac

Znam da na nivou Androida ne postoji podrska za stylus, pitao sam za aplikacije, da li postoji koliko toliko kvalitetna ponuda aplikacija sa podrskom za stylus. Inace, SGS2 ima jedan cudan momenat - neki imaju Exynos, neki Tegra2, pa ti gledaj u pasulj koji ces da dobijes :)
 
@salac
Osim yooyo niko drugi se nije zalio na bateriju, mozda trosi teoretski malo vise bateriju ali to je sasvim nebitno i neprimetno.
 
Poslednja izmena:
Ja stvarno ne kapiram zasto se salac ubi da ti objasni neke stvari kada si ti u stvar duduk za IT. Verovatno zato i koristis Apple proizvode.
 
Jeste ja sam duduk jer je VLC bolji plejer samo za @salac i sada pokusava da predstavlja neki ogroman problem sa baterijom. :)


Poslusaj ljude i nemoj i ti da postanes duduk i da kupis iPad, jer si ti i tako vec naviknut sa improvizacijama, nepouzdanocu i nekvalitetnim aplikacijama i uredjajima, pa tako mislim da ces biti i sa tim tabletom veoma zadovoljan. :)
Sa honeycomb neces imati aplikacije ali bar ces imati kupusijadu na homescreenu i neintuitivnost ;)
 
Poslednja izmena:
@salac

Znam da na nivou Androida ne postoji podrska za stylus, pitao sam za aplikacije, da li postoji koliko toliko kvalitetna ponuda aplikacija sa podrskom za stylus. Inace, SGS2 ima jedan cudan momenat - neki imaju Exynos, neki Tegra2, pa ti gledaj u pasulj koji ces da dobijes :)

Postoje kvalitetne aplikacije. Do duse meni i ne treba bog zna sta - par boja, mogucnost zoom-a, gumica i to je to. Cak sam i na ipadu probao gomilu app-ova a najvise mi je lezao najjednostavniji od svih (penultimate) kod koga me je jedino nerviralo to sto nema zoom.

@priest77
Znas, prvo sam krenuo da ponovo pisem ozbiljan odgovor, gde bih opet probao da taksativno i iz licnog iskustva opisem desavanja sa baterijom i VLC (koji ima svoje libove, mogucnost da se dodaju pluginovi za sve i svasta itd.) ali sta vredi, cini mi se da ti to ionako neces opet razumeti.
 
Jeste ja sam duduk jer je VLC bolji plejer samo za @salac i sada pokusava da predstavlja neki ogroman problem sa baterijom. :)



Poslusaj ljude i nemoj i ti da postanes duduk i da kupis iPad, jer si ti i tako vec naviknut sa improvizacijama, nepouzdanocu i nekvalitetnim aplikacijama i uredjajima, pa tako mislim da ces biti i sa tim tabletom veoma zadovoljan. :)
Sa honeycomb neces imati aplikacije ali bar ces imati kupusijadu na homescreenu i neintuitivnost ;)

hahahahahahahahhaha :D

i kako covek da te uzima za ozbiljno ???!!! :D


@gile23


hahhaa xD
 
Ma ignorisite ga.. nek on zivi u svom svetu snova... Jednog dana ce se probuditi, a Android ce biti svuda.
 
Mene plaše pravi androidi kada budu svuda, kao Data iz Star trek-a :d . Android OS me ne plaši, čak naprotiv, oberučke ga dočekujem, zato što znam šta ima da ponudi u budućnosti. Očekivati od ljudi kao što je priest da to shvate je tražiti previše. On sanja da će Apple vladati svetom sa Stevom na čelu kao vrhovnim diktatorom, gde svi viču "Hail Steva" , ali bogami taj film nećemo gledati. Najači opstaju, a kada Google završi sa Apple-om neće biti toliko jaki.

Čovek se uhvatio za broj aplikacija na Honeycomb-u i to mu je trenutno glavna stvar za diskusiju. Šta će biti kada ta situacija bude mnogo bolja - izmisliće nešto drugo gde je Apple po njemu bolji, naravno.
 
Gizmor kao i uvek extreman :D

Lm... evo i potvrde da Android vrtoglavo raste, dok ostali imaju blagu stagnaciju, bar sto se tice smartphone trzista.

hgfjhg.jpg
 
Jedino sto VLC nema a AVPlayer ima je transfer preko ftp-a. Da li vredi dati 3 dolara za opciju koja se prakticno nikad ne koristi? Po meni ne. Transfer preko wirelessa je u proseku 10x sporiji nego preko USB-a.

VLC je, u svojoj verziji za iPad, djubre neopevano u softvera. 30% klipova uopste nije mogao da pusti, crashovao je svakih malo.. Ne znam kako uopste mozes da poredis AVPlayer i VLC kao neko ko je koristio oba?

Yooyoo je pomenuo ali izgleda da je proslo nezapazeno - tegra ima u sebi hardveersku akceleraciju za DIVX/XVID -> baterija se na tegri mnogo manje trosi nego na ipad-ovima prilikom pustanja divx filmova

Upravo sam izvrteo 1h nekog divx-a u cinexplayer-u i baterija se za tih 1h potrosila izmedju 9 i 10% . E sad bi voleo da ti odradis isti taj test u iPod aplikaciji pa da vidimo koliko je velika ta razlika u potrosnji baterije. Iz licnog iskustva mislim da nije vise od 1% na sat.
 
RIM potone nacisto. Mada dobri su i sa tih 25% kakvi su im telefoni. Ne mogu da verujem da u USA ima toliko poslovnih smartfon korisnika.
 
Nazad
Vrh Dno