Šta je novo?

Crucial m4/Micron C400 (Marvell 88SS9174-BLD2, synchronous MLC NAND)

Vader

Čuven
Učlanjen(a)
05.06.2001
Poruke
2,738
Poena
705
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5700X, Arctic Freezer 34 eSpord Duo
Matična ploča
Gigabyte Aorus Elite V2
RAM
Corsair Vengeance LPX DDR4 32 GB
GPU
AMD 6700 XT PowerColor Red Devil
Storage
980 Pro 2 TB + 970 Evo 1 TB + WD Red 4 GB
PSU
Adata Core Reactor 850W
Kućište
NZXT H7 Flow Black
Pošto ovde ima više nas koji smo zaintereasovani za C400 otvaram temu da ne pišemo po drugim temama o njemu.

C400v 64GB, 415 MB/s 95 MB/s
C400 128 GB, 415 MB/s 175 MB/s
C400 256 GB, 415 MB/s 260 MB/s
C400 512 GB, 415 MB/s 260 MB/s

Po ovome model sa 512GB će imati iste specifikacije kao model sa 256GB.


Izgleda da se pojavio u prodaji

http://www.superbiiz.com/query.php?categry=0&s=c400

Možete pogledati trenutne cijene kod njih za C300 i vidjeti da je C400 skuplji za $5 do $10 po istom kapacitetu. Tu trenutno nema modela od 256GB ali imaju 64GB, 128GB (koji mene zanima) i 512GB. Na svom blogu su i rekli: Crucial’s M4 SSD will hit the shelves in mid-March. Nadam se da će se i testovi uskoro pojaviti.

Koliko vidim sa specifikacija za C400 piše

Random 4k Read: 40,000 IOPS
Random 4k Write: 50,000 IOPS

dok C300 valjda ima

Random 4k Read: 60,000 IOPS
Random 4k Write: 45,000 IOPS

Neka me neko ispravi ako griješim, te podatke sam pokupio.

Onaj "value" model C400v se odnosi samo na model sa 64GB, ja sam stekao utisak da se će svaki kapacitet imati "value" izdanje ali su neki izgleda pogrešno prenijeli taj podatak kada je C400 predstavljen u januaru. Evo njihov SSD Part Catalog.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kao sto sam i rekao da ce bii skuplji a ne jeftiniji. Verovatno ni razlika u performansama nece biti velika. Nema ga jos u Kanadi.
 
Ja nisam očekivao da će biti jeftiniji od trenutne cijene za C300 jer su ipak noviji i nešto brži, ali nisam očekivao ni da će biti skoro iste cijene kao što je sada C300. Ne znam koliko je C300 koštao kad se pojavio ali je C400 sigurno jeftiniji od toga, vjerovatno su na to i mislili kad su rekli da će prelazak na 25nm smanjiti cijenu, znači ne da će C400 biti jeftiniji od C300 sada (što ne bi bilo loše :)) već da će biti jeftiniji nego što je bio C300 kad se pojavio, a i to je nešto.
 
C300 je bio jezivo skup kada se pojavio... ali *jezivo*.

Ne znam tacnu cifru, verovatno ce to alfa najbolje znati... ali je bila stvarno surova cena, secam se da sam u neverici gledao i performanse i (narocito!) cenu, pritom se krstivsi i levom i desnom rukom :d


P.S. Zar ne bese sad vec i zvanicni naziv za C400 ustvari M4?
Pogresan naziv teme :p
 
Ako je pogrešan naziv neka moderatori promijene, ali sačekajmo sa tim još malo da vidimo kako će se zvati, na linku koji sam stavio su pod imenom C400 :)
 
Micron C400, tj. Crucial m4 valjda. Tako kaze njihov PR - isti disk, samo je jedan za OEM a drugi za retail trziste.
C300 od 256GB je bio >700e kad je izasao i relativno brzo spao na nesto tipa 650e ali se tu drzao dugo. 128GB-ci je cena pala na slicne sa SF diskovima relativno brzo.

Nisu ovo lose cene, ipak moraju nekako da se otarase C300 zaliha, a ipak je ovo <2$/GB. Mislim da ce vec sredinom aprila 512GB verzija biti 800$. Ako nadjem ovde 512GB za <1000$ uzecu sigurno za laptop odmah, ali sumnjam, u Koreji nisu cene tako dobre :(
 
Te cijene nisu loše, pogotovo te u dolarima, ali će po Evropi opet biti onaj bezobrazluk $ = € pa će model od 128 GB biti oko 250 € umjesto oko 175 € koliko iznosi $245 :mad:

Ja sam se namjerio na model od 128 GB iako sam u februaru mislio uzeti neki od 64 GB što je oko 120 € ali sam zaključio da je bolje uzeti 128 GB pa sam vidio da je to ispod 200 € (C300, Vertex 2...) a evo sada će se to podići na 250 € (C400 ili Vertex 3) :S:
 
ako je sudeti po cenama novih intel diskova cene ce biti pravo lupanje po usima 600+ dolara za novi intel ssd od 256GB, a zivotni vek mu je znacajno kraci od prethodne generacije zbog kompromisa brzina-broj upisa.
 
Da, puno je to za 256 GB ali meni to ne smeta što nikako ne mogu da smislim kako bih mogao pametno da iskoristim 256 GB na SSD-u pa mi toliki SSD ni ne treba :). Svako ima svoje potrebe ali ne znam za šta bih mogao iskoristiti 256 GB, SSD mi treba za OS, programe (za to je dovoljno 64 GB) i jedino što bi uz to moglo ići su igre a i to tek one novije i zahtjevnije, jer ja igram i starije koje sam propustio a tu sasvim dobro radi i HDD :), i onda zbog tih nekih igara bih uzeo model od 128 GB. Ostalo su mi muzika, filmovi, instalacije programa, dokumenti, fotografije i slično, dakle ništa čemu treba neka silna brzina pa to sve fino radi i na HDD :)

Ono što je bitno je ubrzati OS, programe i učitavanje zahtjevnijih i većih igara. Mislim da je za to 128 GB sasvim dovoljno, bar meni :)
 
Ono što je bitno je ubrzati OS, programe i učitavanje zahtjevnijih i većih igara. Mislim da je za to 128 GB sasvim dovoljno, bar meni

ma meni je i previse.

sta covek da radi sa toliko prostora na hardu ? :p
 
ako je sudeti po cenama novih intel diskova cene ce biti pravo lupanje po usima 600+ dolara za novi intel ssd od 256GB, a zivotni vek mu je znacajno kraci od prethodne generacije zbog kompromisa brzina-broj upisa.

Kakvog crnog kompromisa? :) 20GB dnevno, 5 godina ti je manje? To je vise od sadasnje generacije X25-M. I gde se svi koji nikad nisu probali SSD bune oko trajnosti, kad nigde do sada niko nije uspeo da mu SSD dodje do kraja izdrzljivosti, posto druge komponente crknu pre toga ^^

Sto se cena tice, cene u US su uvek bez poreza, a i kada se placa porez je mizeran, tipa 5-7%. U Evropi su i skuplji za porucivanje, em ogradjivanje od kursne razlike em porezi po 20% u proseku. Mada ako se pogleda C300 recimo u US i Evropi, cene su skoro iste iako u Evropi ima porez.
Ali polako, kad stignu, i slegnu cene.. videcemo.
 
Evo kako će izgledati, na njima piše Micron RealSSD C400


ffa8bbbacdd6ac8fa71917c031ccf11c.jpg
 
Kakvog crnog kompromisa? :) 20GB dnevno, 5 godina ti je manje? To je vise od sadasnje generacije X25-M. I gde se svi koji nikad nisu probali SSD bune oko trajnosti, kad nigde do sada niko nije uspeo da mu SSD dodje do kraja izdrzljivosti, posto druge komponente crknu pre toga ^^

Sto se cena tice, cene u US su uvek bez poreza, a i kada se placa porez je mizeran, tipa 5-7%. U Evropi su i skuplji za porucivanje, em ogradjivanje od kursne razlike em porezi po 20% u proseku. Mada ako se pogleda C300 recimo u US i Evropi, cene su skoro iste iako u Evropi ima porez.
Ali polako, kad stignu, i slegnu cene.. videcemo.

evo ovakvog :

Regardless of drive capacity, the 510 Series promises to churn through 20,000 random 4KB reads and 8,000 random 4KB writes. Surprisingly, those specs are less impressive than the 35,000 random reads and 8,600 random writes offered by the latest X25-M. Crucial's RealSSD C300 claims random 4KB read and write performance of 60,000 and 45,000 IOps, respectively, so it's clear that Intel's optimizations for sequential throughput have cost the 510 Series in other areas.

koliko je to smanjeni broj random 4kB citanja u odnosu na prethodnu generaciju u % ? cek da vidimo.. 20000 prema 35000 = ? % manje , a sto se tice r. 4kB upisa situacija je 8000/8600=? %.

a ako uporedimo sa prethodnom generacijom crucial-a, ove cifre postaju smesne narocito ako se uzme u obzir cena novih ssd diskova.

bar meni :laugh:
 
Ali kakve to veze ima sa izdrzljivoscu?? To je random brzina (koju vecina nas i ne moze da primeti pa da se trudi iz petnih zila ;)), sta vise to treba pozitivno da utice na izdrzljivost, tj. radni vek a ne negativno.
 
ma opusteno ;)
 
Evo prvih rezultata za C400 sa Micron bloga (AS SSD, ATTO, CrystalDiskMark)

http://www.micronblogs.com/2011/03/c400-ssd-benchmark-results—yeah-it’s-fast/

Jel' se meni čini ili je ovo sporije od C300 u 4K?

Jedan komentar sa jednog foruma na ove rezultate:

It is interesting that the AS-SSD QD=1 4KB random read for the Intel 510, the Vertex 3, and now the C400, are all about 20 MB/s. The C300 could get around 30 MB/s, so the C400 is slower here. Since the 25nm flash uses 8KB page sizes, it would be interesting to see the 25nm SSDs benched with an 8KB random read. But the Intel 510 cannot be excused on this basis, since it uses 34nm flash.

The C400 does reasonably well on the 4K-64 random reads and writes, certainly better than the Intel 510 and the Corsair P3. Of course, 4K-64 will probably be irrelevant to the majority of desktop users.

Overall, the C400 looks like the leader of the Marvell controller SSDs for 4K-64 performance, but that is really a niche stat to be the leader in. The Intel 510 is slightly faster than the C400 in sequential performance, which is more relevant to most desktop power users.
 
Ne cini ti se :)
 
I još je to njihov test, čovjek bi očekivao da će da ga "naguraju" nekako :), ali bar su iskreni ako ništa drugo :)

Stvarno bezveze da im nova generacija ima u nekim stvarima slabiji rezultat od prethodne, i to 30%, i to na 4K koji je najvažniji. Valjda bi u svemu trebali da budu brži, bar malo. Takav je slučaj sa Vertex 3 koji je puno bolji od Vertex 2, bar ono malo što sam vidio, nisam detaljno gledao testove. Mislim da ni Intelovi neće biti toliko brži od svoje prethodne generacije koliko je to slučaj kod Vertexa. Mada ovaj komentar koji sam prenio kaže da i Vertex 3 ima 20 MB/s random read, znači svi imaju isti, i svi slabiji od C300.

Ovi 4K-64 i 4KQD32 testovi nisu toliko važni kao obični 4K?

Vidjećemo kad se pravo pojave testovi koji će uporediti Vertex 2 i 3, C300, C400, Intel 510.

Pošto bih rado kupio nešto od toga u aprilu biraću vjerovatno između C300, C400 i Vertex 3, pri čemu ću dosta uzeti u obzir cijene tj. odnos cijena-performanse, a tu se možda C300 čak najbolje pokaže :), tim prije što imam SATA 2 ploču pa ni ne mogu imati ove velike sekvencijalne brzine. Još kad bih ubo C300 sa 0002 firmware bilo bi odlično.
 
Evo jedan C400 64 GB sa komentarom

1103200146a6eceb37e117e055.jpg


Its seq speed is faster than c300 and improved a lot with its write access time, but 4k random speed is not as fast as c300 I guess it is because c400 uses 25nm NAND with 8k as a page unit.
I have got a c300 256g already and I cant notice any difference between c300 and c400 in terms of speed.
IMO, choose a cheaper (dollor per gb) one would be a wise choice.
 
Nemoj tako, dobre su sekvencijalne brzine... :p

Koje ne možeš ni da izvučeš na Marvell SATA3 kontroleru (P67 platforma me ne zanima). :d

Nego, prelazak na 25nm i želja za što većim profitom rezultirala je ovim što (ni)smo dobili. Cene će i dalje biti više od 2€ po GB, performanse manje više iste, samo je zarada proizvođača veća. Epilog ovoga je da kome treba, nek kupuje C300 dok se isti još prodaje (trenutna cena mu je negde oko 1.5€ po GB).
 
Da su ranije izašli testovi mogao sam ganjati prijatelja da mi kupi C300 pošto on sad u petak dolazi iz Beča :S:

Zna li neko od vas (uzdam se u CAR-a :)) da li problemi sa 0006 na C300 zavise od ploče i SATA kontrolera na njoj? Na primjer na Crucial forumu je neko otvorio temu pod nazivom "Solution: C300 Disk Freeze-ups in Windows 7 solved for me" i rekao šta je uradio da je ukidanjem LPM-a dobio i dosta bolje benchmark rezultate, a to su kasnije i drugi potvrdili. Ali me zanima ovo što je rekao da ova kočenja (koja koliko sam vidio predstavljaju glavni problem na 0006) zavise od ploče:

I have forgot to say, that this issue with the freeze-ups only happened when i connected the C300 to the SATA 6G-Port on Intel P67. When i connect it to 3G-Ports or use the Marvel 6G or use the ICH10R on my second X58 i dont have problems with this kind of freeze-up and i dont need the fix to disable LPM. So i think the C300 have problems with LPM running on the 6G-Mode on the new 6G Intel-Ports. Perhaps it depends also on the rest of the system, that this freeze-ups comes.


Ja imam upravo SATA 3G i Intel P45 / ICH10R pa zna li neko da li problemi sa 0006 zavise od toga, i kako to radi na ovoj mojoj kombinaciji? Da li je 0006 problematičan svima ili samo nekima? Da li postoje još neki problemi osim ovog zastajkivanja u trajanju od 1-2 sekunde?
 
Test navodno izlazi sutra


69119173.jpg



m4crystal.jpg
 
Ja na ovo lozenje na SSD tj. ove benchmark programe gledam isto kao i na RAM memoriju. CL6, 7, 8, 9 ...sve ocigledne razlike u benchmark-u, a u praksi sve jedno te isto ..
 
Koje ne možeš ni da izvučeš na Marvell SATA3 kontroleru (P67 platforma me ne zanima). :d
Mene pak ne zanima Marvell/NEC kontroler... ne od kako mi u glavi ostase one ocajne brzine za bukvalno sve tabele osim sekvencijalnih transfera :d

Drago mi je sto je na P67 nativna podrska za SATA 6Gbps, odnosno da je sam kontroler za tri klase iznad Marvell/NEC resenja... e sad, to sto ni mene ne zanima P67 platforma je nesto drugo, ali bar znam da ce na buducem X68/Z68 ta SATA-III podrska da bude na nivou :p
Nego, prelazak na 25nm i želja za što većim profitom rezultirala je ovim što (ni)smo dobili. Cene će i dalje biti više od 2€ po GB, performanse manje više iste, samo je zarada proizvođača veća. Epilog ovoga je da kome treba, nek kupuje C300 dok se isti još prodaje (trenutna cena mu je negde oko 1.5€ po GB).
Dobar zakljucak ;)


2 Vader:
Uh... zaista ne znam druze. Dzabe si se uzdao u mene :p
Ne znam u cemu je tacno problem, iscitao sam svojevremeno nekih 30-ak prvih stranica onog masivnog thread-a o 0006 firmveru (imao je preko 100 strana u tom momentu), procitao dosta opisa i iskustava korisnika, video i neke benchmark rezultate... resio da ne cackam mecku, da ne flesujem - i onda se smorio od tolikog broja postova, batalio pricu i ugasio tab u Operi sa tom temom :)

Ono sto sam primetio za to vreme - 0006 nije problematican svima (rekoh vec, u onoj temi o C300, da je bilo ljudi koji su bez ikakvih problema uflesovali 0006 firmware i da im radi savrseno), a sto samih simptoma tice, oni su pre svega to famozno "seckanje" i "zastajkivanje" od po sekund-dva, kao i manji skorovi u benchmark programima nego sa 0002.
Bilo kako bilo - ne valja ni jedno ni drugo :)

Ali zaista ne znam da li problem bio samo u 6Gbps kontroleru, te P67 plocama ili sta vec... mada iskreno mislim da nije. Ne verujem da su svi redom, u tom trenutku, bili na SATA-III kontroleru. Bio taj kontroler u okviru Intel-ovog ICH-a... ili pak odvojen, u nekoj Marvell/NEC izvedbi.
 
Poslednja izmena:
Performans je komsi-komsa (sto se videlo i na prvim testovima).
Ali po najavljenim cenama izgleda da ce C400 a ne Intel G3 korigovati cene malo.
 
Zanimljivo je da je u PCMark Vantage testu C400 na svim testovima prilično brži od Intel 510 iako imaju isti Marvel kontroler.

Na forumima se mogu pročitati zanimljivi komentari na ove rezultate, drugačiji od teorije da se radi o nabijanju sekvencijalnih brzina na uštrb 4K samo zbog marketinga u kojem se kao i uvijek prvenstveno ističu sekvencijalne brzine.

Kažu da je 4K malo precijenjen i da je sada sasvim dovoljno brz da bi se tu mogle primjetiti neke razlike u realnom radu. Kažu da proizvođači znaju nešto što mi ne znamo i da se okreću u drugom smjeru. Kao argumente ističu više stvari kao i to da je Anand na testu za Vertex 3 napisao: The good news is that for most desktop workloads you don’t really benefit from being able to execute more than 20K IOPS, at least in today’s usage models.

Najbolje je da sami pogledate temu o tome na Anandu Micron C400 Benchmarks!!!! Lik pod imenom "adamantinepiggy" radi u Micronu.

Šta je od svega ovoga tačno se može utvrditi na samo jedan način a to su testovi u realnim aplikacijama, i to je ono što mene zanima. Ne znam kakav je ovaj PCMark Vantage Suite ali on navodno testira razne realne situacije (ne znam koliko to dobro radi) ali na njemu C400 daje čak 40% bolji rezultat od C300. Biće vrlo zanimljivo vidjeti još testova, posebno u realnim aplikacijama.

Evo ja sam sada skinuo taj PCMark Vantage Suite i odvrtio ga kod sebe (nisam znao da to traje skoro sat vremena :)) i moj HDD rezultat je 4225 :S: (C300 daje 42500 a C400 60951, ali kod njih je to Sata 3 a kod mene Sata 2).
 
Ako je neko planirao da skorije kupi C400, izgleda da ce morati malo da saceka.

"Many of you have requested an update on availability of our new Crucial m4 SSD. Demand has exceeded our expectations, and we are ramping up production and building inventory so we can support a full launch with all of our global channel partners on April 26th, 2011."

info je sa njihovog foruma

http://www.forum.crucial.com/t5/Sol...-aka-C400-ETA/m-p/40488/highlight/true#M12799
 
Nazad
Vrh Dno