Šta je novo?

LPIC SERTIFIKATI

Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruke
39
Poena
154
Zanimaju me misljenja, iskustva o pomenutim sertifikatima. Neka skorasnja iskustva (posle 2009 god.), korisceni materijali, nacin polaganja, o samom ispitu, da li LPIc ili nesto drugo i td.?:type:
 
@Ace Rimmer

A reci mi jesi radio nesto kao testking pitanja za vezbu? Da sktatim, citao sam i ja dosta i posedujem neko znanje, al ne bi da reskiram sa odgovorima ako vec nesto postoji.
 
Ima ... Actual Tests sigurno, i testking valjda. Može se relativno lako naći na Googletu, samo traži po kôdu ispita ;).
 
Jesi zavrsio polaganja LPIC-a? Koliko sam video jos onomad si planirao LPIC 1 - 2 - sad i 3?
 
Do kraja godine bi trebao biti 2 ;). 18.11 imam 117-201.
Prometric do 31.12. daje voucher od 40% za prvi naredni ispit ako se LPIC-1 prijavi za Novell CLA, tako da to treba iskoristiti.
 
:) Hvala na obavestenju, to moram videti. Sad cu polako da cepam pa cu vidim dokle cu doguram. :)
 
Jel postoji neki obavezan kurs za ovaj sertifikat ili moze da se polaze samo test? Posto mi je receno da mogu da polazem samo test nakon jednog predmeta na faxu pa me zanima da li to i inace moze, kako bih video da polazem mozda negde drugo.

A ono sto mi je bitnije da znam je - isplate li se LPIC 101/102? :)
 
Jel postoji neki obavezan kurs za ovaj sertifikat ili moze da se polaze samo test? Posto mi je receno da mogu da polazem samo test nakon jednog predmeta na faxu pa me zanima da li to i inace moze, kako bih video da polazem mozda negde drugo.

A ono sto mi je bitnije da znam je - isplate li se LPIC 101/102? :)

Ja imam lpic-2 i to sam polagao cisto onako bzvz, kao "znacku" vise. Da li se isplati - pa ja na sertifikate gledam kao nesto sto ce ti pomoci da poslodavac odvoji tvoj CV sa strane i uzme te u obzir za razgovor za posao. Na kraju krajeva sertifikat nije ogledalo tvog znanja - nego iskustvo :)
 
Dakle 300$, ako mi doda 20$ na paycheck, dobar sam 260$ za 2 godine! :D Sold!
 
Jel postoji neki obavezan kurs za ovaj sertifikat ili moze da se polaze samo test? Posto mi je receno da mogu da polazem samo test nakon jednog predmeta na faxu pa me zanima da li to i inace moze, kako bih video da polazem mozda negde drugo.

A ono sto mi je bitnije da znam je - isplate li se LPIC 101/102? :)

Ne moras da prolazis kurs, mozes sve spremiti u svojoj reziji i platiti samo izlazak na ispit
I preporucujem da placanje obavis preko VUE ili Prometric sistema jer je tako najjeftinije, a primetio sam da pojedine skole deru sa placanjem ispita (recimo CET naplacuje polaganje LPI ispita 180e sto je naspram 80-ak dolara koliko regularno placas preko pomenutih sistema najobicnija pljacka i lopovluk)

Srecno :wave:

Zanimaju me misljenja, iskustva o pomenutim sertifikatima. Neka skorasnja iskustva (posle 2009 god.), korisceni materijali, nacin polaganja, o samom ispitu, da li LPIc ili nesto drugo i td.?:type:

Od literature imas, bar ovo sto sam ja video

LPIC-1 Linux Professional Institute Certification Study Guide

LPI Linux Cetification In A Nutshell


A imas i video tutoriale od VTC-a i CBT Nuggets-a za LPIC 1 i 2

Samo uposli Google i lako ces naci sve ovo, imas i simulacije ispita samog, skripte ljudi koji su vec polagali ispite i sl ;)

Ovde imas nekoliko dobrih manuala za LPIC 1 i 2, jeste da su iz 2005 godine ali ima dosta korisnih stvari (u sxw formatu su, otvara ih Open Office i potpuno su slobodni za preuzimanje)
 
Poslednja izmena:
O'Reilly-jev LPI Linux Certification in a Nutshell ti je po meni odličan udžbenik za LPIC-1, ništa bolje ti ne treba.
 
Kombinovacu onda cbtove tutorijale i ovu knjigu. Hvala na pomoci :)
 
Navedeni CBT nuggetsi su dosta stari ako se ne varam, makar su to bazične stvari. Kolega s posla je nedavno bio na LPIC-1 prvom ispitu i kaže da je zadnji O'Reilly dobar.
Doduše, u međuvremenu su dodavali neke stvari pa treba i materijala s neta (LVM, GRUB2, systemd/upstart, IPV6, ext4 ).

Ja sam išao pred nekoliko godina i tada sam koristio Sybex (jer je bio najažurniji) i O'Rilley 2nd ed.
 
Poslednja izmena:
Pocecu sa CBT nuggetsima i O' Reilovom knjigom (trece izdanje), pa cu posle da trazim dalje. Dok ja ovo prodjem, verovatno ce izaci neka kompletna knjiga koja sadrzi i ove nove stvari. :)
 
Poslednja izmena:
Bump.

^GOJKO^ ili bilo ko drugi, neki update na temu? Svukao sam CBT nuggets klipove, da li postoji mozda nesto azurnije? Knjige, Sybex vs O'Reilly? Zadrzao bih se na jednoj... :)

Tnx.
 
Bump.

^GOJKO^ ili bilo ko drugi, neki update na temu? Svukao sam CBT nuggets klipove, da li postoji mozda nesto azurnije? Knjige, Sybex vs O'Reilly? Zadrzao bih se na jednoj... :)

Tnx.

Ako pričaš o LPIC-1, nije bilo izmena na njemu. O'Reilly ti je sasvim dovoljan da spremiš ispite, ali možeš da pogledaš i druge izvore, višak informacija ne škodi.
 
Kakva je situacija danas?
Znam da ima nekoliko tema, ali ova mi je "najsvežija".

Mene sertifikat kao sertifikat i ne interesuje preterano, nego znanje, a hteo bih da se spremam kao za sertifikat, pa možda izađem i da ga polažem.
Dakle nisu mi zanimljivi testkingovi. Možda baš na kraju pre eventualnog polaganja.

I dalje su CBT i O'Rilley glavni izvori spremanja?

Postoji li danas neka druga sertifikacija?

U principu, imam nekog znanja, praktičnog, čačkam na par nekih servera, od kojih je jedan live, a ostali su dev. Usput uz "how to" sam naucio dosta "komplikovanijih" stvari, a fali mi osnova :)
 
Sto se linux sertifikata tice najvise se cene RedHato-ovi: RHCE & RHCA. Medjutim tu imas problem sto makar kad sam ja poslednji put gledao za te sertifikate nema da se polaze u Srbiji (ovo uzmi sa rezervom, zadnji put sam proveravao proslog marta). I da dodam da je knjiga za RHCE koju sam ja citao (Michael Jang-RHCSA RHCE Guide) je odlicna ako hoces da krenes od osnova ka ozbiljnijim stvarima.
LPIC-1 koliko se secam lepo pokriva sve osnove, i kako ides ka sledecem nivou pokrivaju se sve komplikovanije stvari.
Iskreno koliko bi ti LPIC vredeo to ne bi mogao da ti kazem, jer skoro sve firme za posao linux admina/devops-a imaju test gde proveravaju nivo tvog znanja.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru.
Bar jednom mesečno sam u Beču, tako da bih se snašao za polaganje. Mada mi nije nešto ni bitno, kao što pomenuh
Problem je što ne znam šta je najbolje s obzirom na moje trenutno znanje.
Prevashodno bi spremanje za sertifikat trebalo da ima za svrhu da mi pomogne da sistematski učim.
Recimo, u ovom momentu "administriram" par LAMP servera, na amaterskom nivou, ali nekako funkcioniše.
Svaki neki problem rešavam uz guglanje i pitanje po forumima.
Recimo šta mi je bilo smešno, podesio LVM okruženje bez problema, našao način da live povećavam particiju bez restarta. I onda zakucao kad sam trebao da prebacim var sa jednog na drugi disk :). A to je osnova...
I tako 1000 nekih stvari.
Recimo ispisao neki skriptu za increment backup uz pomoć hard linkova, a ne znam bez guglanja da nađem kako da arhiviram recimo u tar.bz2. Man skoro da bi ne koristim, a sigurno je osnova prvo to...

Nadam se da pojasnih trenutno moje razmišljanje.


Sent from my SM-N920C using Tapatalk
 
Mnogo zavisi od okruzenja : dedicated fizicke masine, ili mozda instance na AWS-u ili Azuru, da li hostujes samo obican wordpress sajt, ili mozda neku LAPM aplikaciju.
Po mom iskustvu od toga zavisi sta ce ti od tih osnovnih stvari zatrebati da korsitis. Ne mozes sve da drzis u glavi, svaku komandu sa svakom opcijom, ali ako mozes za 5 min guglanja da se podsetis to je ok.
Evo upravo na primer tar.bz2 - radim kao linuxadmin/devops vec 5 godina i koristio sam bz2 mozda 2 puta, i da mi zatreba i ja bi morao da proguglam kako bese tacno idu komande :)
Prodji kroz osnove ali ne opterecuj se time da sve naucis. Ako hoces malo ozbiljnije da se bavis linux administracijom uci o cluster-ima (baze i floating IP) i High-availability (load-balanceri i reverse proxy) na linuxu.
Posle ako hoces da predjes u DevOPs vode mozes da nastavis ka Infrastructure as a Code (AWS je najpopularniji ili Docker za kontejnere), neki od Configuration Managemnta (Chef, Puppet, Ansible) plus neki od CI & CD tool-ova (npr. Jenkins).
 
Poslednja izmena:
U pitanju su dve dedicated mašine kod Hetzner-a.
Takođe i jedna u clodu poput AWS ili Azure, samo što je DimensionData u pitanju. Sa AWS i Azure nemam još iskustva.
Hostujemo Magento, wordpress i neke custom PHP aplikacije. Naravno to dok je u dev fazi je "kod mene", posle ide kod neke ozbiljnije hosting kompanije.

Što se tiče komandi, ne učim ih napamet, ali što ih učestalije koristim (mislim i na osnovne) jednostavno pamtim ih.
Kod malo većih stvari pišem korake (krastavac matorim pa moram da pisem :) ) i linkove gde sam pratio uputstva tako da mi je posle lakse da se podsetim.

S obzirom da sam terminal prvi put video pre godinu dana, zadovoljan sam svojim napredkom, i Win administracija mi je totalno postala nezanimljiva :).
Uglavnom za sada mi se sviđa baš LAMP administracija, ali verovatno što sa tim imam praktičnog iskustva. U početku sam koristio neki LAMP, doduše koristim ga i sada na dva servera, ali treći sam digao i podesio bez toga.

Dakle ono što mi je sledeće cilj jeste

- Varnish ili redis cache, zbog Magento-a
- Pravljenje neke svoje CDN mreže, gde bih preko ovog cloud-a lako instalirao na različitim kontinentima serverčiće za caching statičkih fajlova.
- Load balancing

Ali kako neko vreme protiče sve sam zainteresovaniji za security, pošto vidim da je to priličan problem u web svetu.

Svakako i tuning mysql-a, administriranje postfix+dovecot-a, apache hardening... sve to me jako interesuje trenutno jer imam i praktično gde da radim.

I da... baratanje i pisanje skripti, to mi nekako najslađe kad napišem i radi :). Ali nisam programer uopšte i kad treba da napravim nešto malo komplikovanije, prilično mi teško...

Eto ukratko, moje neko trenutno znanje. Dakle LAMP administracija za sada, što ne znači da bih na tome voleo da stanem.

Učio sam tako što sam nailazio na probleme koje sam guglao i rešavao, a terminal sam tad prvi put u životu video. Tako sam naučio kompleksnije stvari, a osnovno preskočio... I sad nailazim na probleme :)
Zato mi je bila ideja da pojurim neki sertifikat, što bi mi dalo neko samopouzdanje da sam "osnove" prošao. A nakon toga bi se trudio i da se usmerim ka nečemu.

Reč DevOPs zvuči vrh, ne znam šta je, ali zvuči kao neki specijalni tim :D
 
Poslednja izmena:
Cisto da znas meni su bookmarks puni linkova ka serverfault i stackoverflow temama :) A stvari za koje mislim da ce mi trebati u buducnosti posaljem sebi na mail.
Sa AWS ili Azurom pratkicno iskustvo mozes da steknes samo ako upadnes u firmu koja radi sa tim, dok teorijsko moze da se nadje po netu - pretrazi po youtoub-u ima gomila video tutorijala za AWS.
Sa Varnishom sam radio i on jeste predvidjen da radi kao caching server za staticke stranice ili elemente stranica. Sa glavni problem sa njim ti je sto se sav cache cuva u RAM-u a ako se nekim slucajem restartuje server ili sam Varnish sav cache je nestao. (Ako nisu dodali persistant cache u nekoj od novijih verzija)
Za taj CDN ako hoces sam da ga pravis preporucio bi ti da se upoznas se Nginx-om. On moze da bude sve sto ti treba : webserver/reverse-proxy/local-balancer/caching server :) Cak ima i opcija da radi sa Geolocation da rutira saobracaj na osnovu IP adrese klijenta sa kog je stigao zahtev. Pogotovo sto svi u zadnje vreme prelaze sa Apache-a na Nginx, tj vecina firmi u kojim sam ja radio. Ne kazem da batalis Apache poptuno ali definitivno se upoznaj Nginx-om.
Tuning mysql/postgres naravno nije lose znati, mada to je ponovo specificno od okruzenja do okruzenja.
Postfix/Dovecot isto nije lose znati mada ponovo zavisi gde i sta radis. Recimo ja zadnje dve godine mail server (osim sto sam samo instalirao postfix da mogu da saljem mailova iz scripte) nisam dirao.
Scripting ti je neophodan i to prosto ces prosto morati da savladas, pogotovo ako hoces sebi da olaksas zivot :) Ni ja nisam programer pa danas pisem bash scripte od ~100 linija bez razmisljanja.

Meni deluje da tebi nije neophodan sertifikat nego samo prodji kroz neki kurs osnova Linux administracije da popunis rupe u znanju (npr. https://www.youtube.com/channel/UCvA_wgsX6eFAOXI8Rbg_WiQ/playlists)

DevOps ti je strasno popularna rec u zadnje vreme u IT industriji, to ti je kombinacija development i operations dela. Recimo ja kao DevOps inzenjer u mojoj firmi ne moram da znam da napisem REST api u Nodejs-u koji ce odradi neku odredjenu funkciju ali treba da znam sta je REST api i kako funcionise nasa aplikacija da bi zakljucio da li je kad neki problem iskrsne u kodu kod developera ili negde kod mene u deployment-u.
 
hvala na linku, vec sam dobar deo ovih dana dok odmaram pogledao :)

Dakle neću da jurim za sada sertifikate :)
 
Ja bih ti recimo preporučio LPIC-1 baš zato što lepo pokriva osnove, naučiš dosta o školjci i kako stvari rade. Naravno, možeš to sve da naučiš i bez spremanja ispita, ali kad treba da platiš ispit generalno više se potrudiš i manje odugovlačiš.

LPIC-2 je već servisi i slično, zavisi šta će ti od toga trebati, meni najveći deo toga nije trebao, a u Linux-u sam dugo godina.
 
Ja sam prošle godine bio istom mestu kao i ti, vagao sam koji sertifikat(e) da položim i na kraju sam se odlučio za RHCSA. LPIC 1, koji je ekvivalentan RHCSA, zahteva polaganje 2 ispita i on trenutno košta 188x2 dolara. RHCSA je 400 dolara. 380 dolara za polaganje ispita sa višestrukim odgovorima ili 400 dolara za praktičan ispit koji već više od jedne decenije važi za defakto standard u Linux sertifikaciji? Nije bio težak izbor. :) Pri tome su i pitanja odlično osmišljena da pokriju baš ono čime se jedan administrator jako često služi.

Ne razlikuju se distribucije baš toliko, iako sada radim gotovo isključivo sa Debianom na poslu, sve što sam naučio za ispit, osim yum-a i firewalld, direktno može da se primeni i na Debianu.

Linux Fondacija takođe ima neke praktične ispite, LFCS je osnovni. Prošao sam njihova dva besplatna kursa (Introduction to Linux i Introduction to Cloud Infrastructure Technologies) na edx.com i moram da priznam da nisam bio preterano odušeljen kvalitetom, ni tehničkim ni produkcionim. Da li će Linuks Fondacija uspeti da se progura kao distribuciono agnostički sertifikat ostaje da se vidi.

U principu bez obzira za koji sertifikat se odlučiš, pa čak i da ne položiš nijedan, siguran sam da ćeš ubrzo uspeti da pronađeš posao, kod nas je izgleda nestašica kadrova koji ovim bave.
 
Nazad
Vrh Dno