Šta je novo?

S.T.A.L.K.E.R. 2

Zanimljivo je da igraci koji su, u ono doba igrali Stalkera, govore da jedva cekaju da izadje i da je grafika nebitna. Dok ostali kritikuju kako izgleda.

Ono sto danasnjem gamingu treba je najmanje bolja grafika. Gameplay je u padu zadnjih deset godina. Totalno je nebitno kako igre izgledaju. AI benchmark je GTA5 2013. Gameplay benchmark je 2007ma. Situacija je toliko jadna da su The Callisto Protocol ili Redfall sasvim solidne igre za danasnje standarde.

Nama danas fali dobrih igara a ne 2077 Plastic City. BioShock Infinite oduva sve sto je izaslo zadnjih par godina. Who cares kako vise igre izgledaju.
 
Zanimljivo je da igraci koji su, u ono doba igrali Stalkera, govore da jedva cekaju da izadje i da je grafika nebitna. Dok ostali kritikuju kako izgleda.

Ono sto danasnjem gamingu treba je najmanje bolja grafika. Gameplay je u padu zadnjih deset godina. Totalno je nebitno kako igre izgledaju. AI benchmark je GTA5 2013. Gameplay benchmark je 2007ma. Situacija je toliko jadna da su The Callisto Protocol ili Redfall sasvim solidne igre za danasnje standarde.

Nama danas fali dobrih igara a ne 2077 Plastic City. BioShock Infinite oduva sve sto je izaslo zadnjih par godina. Who cares kako vise igre izgledaju.
Cek malo, prvo BS Infinite nikog nije oduvao, vec je produvala promaja kroz njega sto se gameplaya tice, osim one traversal mehanike sa kukom gameplay je prilicno pojednostaljen u odnosu na keca i SS2. Tu je vizuelno, audio iskustvo vrhunsko a i narativno.

Sto se grafike u Stalkeru tice, po meni je grafika u kecu bila vrhunska, jeste da su animacije malo bile "siromasnije" ali ostatak vizuelne prezentacije je ubo "ono" sto ni jedna igra nije ni priblizno. Generalno sve do sada sto sam vidio u Stalker 2 mi ne djeluje da oni znaju kakvu igru treba da naprave, prvo jako se trude da sve bude moderno, pocev od kolor seme, dizajna i odabira oruzja i njihova prezentacija, gameplaya koji vise naginje COD naslovima (mislim na combat najvise), pa zavrsi sa sve UI elementima i crosshairom koji kao da je izasao iz neke moderne hig tech pucacine (sa sve zasiljenim ivicama, kao u Deus Ex HR). Od prvog prikazivanja mi se nije svidjelo u kom pravcu to ide, a tek sada kada ih je zadesila ova nesreca od rata sam izgubio bilo kakvu nadu da od toga moze ispasti dostojan nastavak. Ne znam, mozda grijesim.
Za 60e sve je bitno, pa i kako igra izgleda. Za do 10e nije toliko bitno
Tako je.
 
Poslednja izmena:
Budimo realni, Infinite je bio smeće u poređenju sa 1 i 2. Meni sve više deluje da ova igra neće nikad ni izaći, svakako magiju prvih stalker igara neće nadmašiti.
Najveća greška - unreal engine.
Zašto kupiti ovo kad postoje anomaly i gamma modovi za original.
 
Nemam više vremena 4. put odigrati sva tri Stalkera,možda neki speed run al nije to to

Audio glasovi su odvratni,grafika nije nešto,napucavanje ko u svim ostalim fpsoima

Čini mi se linearna igra,nema slobode kretenja i istraživanja

Moje mišljenje je igra nije vredna 39,99€

Minus bugovi 19.99....tolko bi dao za nju
 
Meni je grafika ok, osim vegetacije, modela drveca konkretno. Znam da koriste Speedtree, koji ja naravno odlican alat, ali i malo nezgodan za pravljenje optimiziranih modela. Napraviti high poly model je jednostavno, ali to ne odgovara video igrama.
Tu moraju malo poraditi, mada moguce je da su to samo privremeni modeli. Ali na prijasnjim fotkama to izgleda puno bolje, mada tu su prikazane druge lokacije.
Ovi sto su igrali kazu da je igra teska, AI je izazovan, sto je odlicno.
Ali vec sam uocio gluposti, kao ta borba sa mutiranim psom gdje ga odjednom nogom sutne u anomaliju :oops: kao da je kokos u pitanju! To je izgleda pravljeno za zapadnjake, jer je eto cool! Mozda je Todd Howard negdje u blizini, pa im daje te debilne ideje.

Btw, nije ovdje engine problem, vec je problem zadrzati izgled i atmosfericnost recimo prvog dijela, a koristeci sve te danasnje efekte. To je izazov, a dobar primjer se recimo volumetricni oblaci koji su danas must have, ali sa njima ne mozes postici izgled kakav mozes sa texturom.
I sa svim tim efektima malo po malo ce igra dobiti drugaciji feeling.
 
Pa naravno, pi*da je uvijek tu negdje! Siri zarazu!
 
Meni je grafika ok, osim vegetacije, modela drveca konkretno. Znam da koriste Speedtree, koji ja naravno odlican alat, ali i malo nezgodan za pravljenje optimiziranih modela. Napraviti high poly model je jednostavno, ali to ne odgovara video igrama.
Tu moraju malo poraditi, mada moguce je da su to samo privremeni modeli. Ali na prijasnjim fotkama to izgleda puno bolje, mada tu su prikazane druge lokacije.
Ovi sto su igrali kazu da je igra teska, AI je izazovan, sto je odlicno.
Ali vec sam uocio gluposti, kao ta borba sa mutiranim psom gdje ga odjednom nogom sutne u anomaliju :oops: kao da je kokos u pitanju! To je izgleda pravljeno za zapadnjake, jer je eto cool! Mozda je Todd Howard negdje u blizini, pa im daje te debilne ideje.

Btw, nije ovdje engine problem, vec je problem zadrzati izgled i atmosfericnost recimo prvog dijela, a koristeci sve te danasnje efekte. To je izazov, a dobar primjer se recimo volumetricni oblaci koji su danas must have, ali sa njima ne mozes postici izgled kakav mozes sa texturom.
I sa svim tim efektima malo po malo ce igra dobiti drugaciji feeling.
Tako su oni to zamislili,kao i mnogi drugi...veći igrači,al prc milojka,jedno je hteti drugo je znati

Ovije novi developeri,njima je samo dolar pred očima,ksve ostalo je sporedna stvar

Samo ime Stalker će prodavati igru,al posle,eee posle će biti ko sa Cyberpunk
 
AI je dobar, ostalo treba doraditi.

 
Meni je grafika ok, osim vegetacije, modela drveca konkretno. Znam da koriste Speedtree, koji ja naravno odlican alat, ali i malo nezgodan za pravljenje optimiziranih modela. Napraviti high poly model je jednostavno, ali to ne odgovara video igrama.
Tu moraju malo poraditi, mada moguce je da su to samo privremeni modeli. Ali na prijasnjim fotkama to izgleda puno bolje, mada tu su prikazane druge lokacije.
Ovi sto su igrali kazu da je igra teska, AI je izazovan, sto je odlicno.
Ali vec sam uocio gluposti, kao ta borba sa mutiranim psom gdje ga odjednom nogom sutne u anomaliju :oops: kao da je kokos u pitanju! To je izgleda pravljeno za zapadnjake, jer je eto cool! Mozda je Todd Howard negdje u blizini, pa im daje te debilne ideje.

Btw, nije ovdje engine problem, vec je problem zadrzati izgled i atmosfericnost recimo prvog dijela, a koristeci sve te danasnje efekte. To je izazov, a dobar primjer se recimo volumetricni oblaci koji su danas must have, ali sa njima ne mozes postici izgled kakav mozes sa texturom.
I sa svim tim efektima malo po malo ce igra dobiti drugaciji feeling.

To si fino zaključio, premda kada su volumetrički oblaci u pitanju ja nemam sa tim neki poseban problem. Recimo u RDR2 izgledaju zaista efektno, izuzev animacije koja je po meni trebala biti malo suptilnije rešena. Dovoljno je to ponoviti i ovde što mislim da nije neki problem i stvar je rešena. U principu to je jedan od praktično sporednih elemenata koji nije uopšte toliko bitan, jer dok igraš igru i šetaš se okolo namanje što ćeš raditi je da gledaš u oblake. :cool:

Ono što je davalo po meni poseban šmek naročito prvoj igri je bila ta sumorna oblačna atmosfera, koju nisu ovde uspeli da ponove. Kolorit u ovom nastavku barem meni izgleda nekako prenaglašeno zbog čega igra i atmosfera više podsećaju na Metro, a osim toga izgubili su sa takvim postavkama i od foto realizma što bi u ovakvoj jednoj igri smatram to svakako bio veliki plus. Mađutim na stranu sve to, u ovom momentu možemo da konstatujemo i to da je grafika generalno zadovoljavajuća, a da su daleko bitnija rešenja koje se tiču realizacije samog gejmpleja što je nešto što do sada nismo mogli da vidimo. Bojim se da tu ne bude većih propusta. Ai na prvu loptu zvuči kao da je OK rešen, ali naravno, ništa dok to ne vidimo i isprobamo. ;)
 
Problem sa volumtericnim oblacima su performanse. Zato u svim igrama izgledaju kao gusca magla, a tu nema dovoljno detalja. Recimo postici nesto slicno kao na ovoj slici je nemoguce, uz prihvatljive performanse.
I kvalitetna textura oblaka i te kako mijenja izgled i atmosferu igre. Ova volumetricna rjesenja se s tim ne mogu mjeriti.

 
Slažem se sa ovom tvojom konstatacijom, međutim generalno gledano uvek će HDRi sličica u pozadini izgledati detaljnije to je evidentno. Sa likovnog aspekta to može da izgleda vrlo efektno u postavkama naročito ako je to neka ideja, premda zapravo većina tih tekstura nema veze sa realizmom pošto su obično boje uvek prezasićene, a konkretno na ovom primeru koji si okačio deluje mi da je i oštrina tih detalja tu napucana. U realnosti golim okom ono što možeš videti u najboljem slučaju je pola od toga. S te strane gledano volumetrički oblaci imaju svoje mesto jer završavaju posao. Sad što se tiče perfomansi to je već druga priča. Zahtevni su to stoji, ponajviše zato što su te teksture ogromne i da stvar bude još gora ne strimuju se, premda treba videti kakva je situacija sada unutar Unreal Engina pod verzijom 5.3 koja je koliko vidim upravo izašla.

Sa teksturama je opet moguće napraviti neku polu dinamičku situaciju koja će svakako izgledati detaljnije u odnosu na volumetričke oblake, ali koja opet sa druge strane ima svoja ograničenja. Division 2 je recimo imao upravo tako skockan taj deo, gde su oblaci bili obrađeni u Photoshopu. Znači PNG sličice sa alfom u pozadini, animirane i poređane u nekoliko nivoa kako bi dobili preklapanja. Ova metoda iako vrlo ekonomična u pogledu perfomansi, opet izgleda previše generički odnosno slabije od volumetričih oblaka i pored veće oštrine na nivou detalja, ponajviše zbog neusklađenog osvetljenja kao i nedostatka zasenčenja prilikom kontakta sa sunčevim svetlom. Takođe pošto su tu u igri samo 2D sličice izgled oblaka je uvek isti, jedino im se menja veličina.

Screenshot-(317).jpg

Ali kažem opet, zaista mislim da su oblaci sporedna stvar. Dovoljno je da u masi imaš dobro rešen volumetrički oblak poput primera koji si okačio i dobio si približno identičnu atmosferu. Jeste biće malo manje detaljan taj oblak ali to zbilja neće biti toliko bitno pošto je pažnja obično usmerena na neke druge stvari. Ovo se rekao bih naročito odnosi na igre poput Divison 2ke koje su smeštene u gradsko okruženje, tako da nema previše situacija gde puca pogled previše na daljinu. Što se tiče izgleda samih oblaka o tome smo već bili diskutovali ranije u okviru teme Unreal Engine 5, kada sam bio napravio osvrt na Ultra Dynamic Sky plugin koji izgleda prilično dobro u default postavkama i koji je zapravo prilično dobro i optimizovan, ali koji opet dosta izgubi od forme čim se malo poigraš sa klizačima i izađeš iz te osnovne postavke što mu je po meni veliki minus, pored činjenice da ima i milion klizača za podešavanje što je pa tek nebuloza, pošto takve stvari na ovako nezhvalnu situaciju obično učine da stvari budu još nezgodnije za rad. ;)
 

Prilozi

  • Screenshot-(317).jpg
    Screenshot-(317).jpg
    171.9 KB · Pregleda: 22
Poslednja izmena:
Starac koja igra je u pitanju? :p

Na prvu sam mislio da je DayZ,posle skapiram da je RL
 
Poslednja izmena:
To si fino zaključio, premda kada su volumetrički oblaci u pitanju ja nemam sa tim neki poseban problem. Recimo u RDR2 izgledaju zaista efektno, izuzev animacije koja je po meni trebala biti malo suptilnije rešena. Dovoljno je to ponoviti i ovde što mislim da nije neki problem i stvar je rešena. U principu to je jedan od praktično sporednih elemenata koji nije uopšte toliko bitan, jer dok igraš igru i šetaš se okolo namanje što ćeš raditi je da gledaš u oblake. :cool:

Animacija je morala biti takva zbog brze promene dana i noci. Mislim da je smena na svakih sat vremena ili slicno, sto znaci 24x u odnosu sa kretanje pravog vremena.
U RDR2 su volumetricni oblaci takodje funkcionalni posto postoji mogucnost pilotiranja balonom preko oblaka. Glupo bi bilo tada naleteti na ravnu teksturu, ili nikad ne dostici je.

Red Dead Redemption 2_2023.09.07-10.16_1.jpg

Da ne spominjem koliko dobro izgleda nagla promena vremena i oluja.
 
He, hee... Da budem iskren tek sam pre neki da uzeo da igram RDR2 i nisam još dugorao dotle tako da to nisam ni video. :p

Ali da, to je već druga priča kada u igri imaš i letenje. Međutim u igrama gde to nije slučaj to naravno može biti rešeno na više različitih načina. Što se tiče volumetričkih oblaka, hteo bih da još samo pojasnim par stvari, pošto sam dosta petljao sa time proteklih meseci odnosno eksperimentisao sa ovim osnovnim šejderom koji dolazi sa UE5com, a sve to kako bih dobio nekakve oblake u formi blizu onoga što sam zamislio. Hoću da kažem da je rezultat koji imam u ovom momentu premašio praktično neka moja prvobitna očekivanja i da ti oblaci čak i po pitanju detalja izgledaju sasvim pristojno što se i može videti sa sličica koje sam okačio dole. Moj utisak je da je to već sada na više nego prihvatljivom nivou i da u kombinaciji sa teretnom, okolnim objektima i postprocess efektima zaista nema nešto mnogo porebe za ekstra detaljima. Mnogo je bitnija od detalja sama forma, odnosno kako u masi sami oblaci izgledaju. Ono što ipak nedostaje još uvek su različiti tipovi šejdera kako bi smo lako i brzo mogli da proizvedemo i različite tipove oblaka i onda ih dalje kombinovali. Kumulonimbusi su recimo poseban izazov rekao bih.

Alpha_-_Unreal_Editor_210722_060923.jpg Alpha_-_Unreal_Editor_210734_060923.jpg Alpha_-_Unreal_Editor_210848_060923.jpg HighresScreenshot00001.jpg

Međutim, koliko vidim to je sada još dodatno unapređeno u verziji 5.3 koja je upravo izašla, što znači da bi i tu mogli da očekujemo vizuelna unapređenja u nastavku...
 

Za sada zvuci dobro, videcemo.
 
Да ли ће ово икада изаћи?
 
Znači,stiže sledeće leto
 
Зар није изашла још пре 15 година? 😀
 
Nazad
Vrh Dno