Šta je novo?

Orion Telekom

Oni mts na optici isporuce dogovorene brzine , a ne zbirno po kompjuterima . Orion ovo sto radi - kako prodaje je prevara i dovodjenje u zabludu potrošača , možeš ih tužiti , potrajaće , ali ćeš prevarante dobiti . Samo je potrebno da imaš jake živce i sva ta maltretiranja istrpiš dok ne stigne presuda .
Ne mora da ih tuzi, pozove i kaze da zeli raskid ugovora ili vracanje na staru brzinu tj. jedinu realnu koju nude. I da prestanu sa laznim reklamiranjem. Sta je tesko pored brzine naglasiti da se NE ODNOSI na jedan PC, vec zbirno na vise.
 
Kanali mi nisu presudni, jer TV i ne gledam. Imamo EON aplikaciju i imamo inostrane pakete koji me kostaju nista do vrlo malo.
Opet, ne kazem ja da je Orion los, nego da nacin na koji reklamiraju jeste prevara, bez obzira sta vi mislili i govorili zbog cene. Internet im je stabilan uglavnom, nema previse prekida, ali nije da ih nije bilo vise puta prosle godine. Sto se interneta tice makar optike mogu da ih preporucim, sto se reklamiranja tice ne jer sve dok lepo ne objasne sta se podrazumeva pod "besnim paketima" kako neki to ovde zovu, a sta se dobija i kako se dobija, do tada jeste prevara.

Slazem se, ali taj paket onda i treba da se reklamira kao takav. U mom slucaju oprema nije problem, imam sve sto je neophodno. Cak smo hteli da kupimo i ruter, ali su rekli da mora njihov bez objasnjenja zasto ne moze nas.

galamite a svi cete produziti ugovor kad istekne i taj koji ste potpisali, ja u zivotu ne bi sa prevarantima imao posla lepo kod konkurencije i uzivancija.
Ne mora da ih tuzi, pozove i kaze da zeli raskid ugovora ili vracanje na staru brzinu tj. jedinu realnu koju nude. I da prestanu sa laznim reklamiranjem. Sta je tesko pored brzine naglasiti da se NE ODNOSI na jedan PC, vec zbirno na vise.
Majstore pa jel lazno ili ne naglsavanje, sta rade reklame nego da zvuce lepo, kao sto rece ako u ugovoru ne pise da je po kompu raskinite i lepo u mts na tri puta sporije za te pare pa uzivancija.
 
galamite a svi cete produziti ugovor kad istekne i taj koji ste potpisali, ja u zivotu ne bi sa prevarantima imao posla lepo kod konkurencije i uzivancija.

Majstore pa jel lazno ili ne naglsavanje, sta rade reklame nego da zvuce lepo, kao sto rece ako u ugovoru ne pise da je po kompu raskinite i lepo u mts na tri puta sporije za te pare pa uzivancija.
Gospodine vidoviti i sveznajuci, moj ugovor je bio potpisan tako sto su ga poslali preko kurira koji sigurno nece da sedi i ceka da mi listamo 4 strane i procitamo sve. Da ti papir da potpises i ide dalje, ako zatrazis da ti ostavi da procitas pa da dodje sutra ili drugi dan po to, kaze ne moze tako. Vecina tako upadne u novi ugovor i onda ih mrzi da se cimaju sa njima. Ugovor je btw raskinut, aktuelan je jos uvek onaj stari dok ne istekne 2 godine pa cemo videti. Odbijena je i nova ponuda koju su nudili, jos nizi racun. To mozda u tvojim snovima svi koji "galame" se polomise za ugovor sa njima, u realnosti nije tako. Sa njima novi ugovor moze samo ako ponude "nesto sto se ne odbija" ne zato sto im je net los, nego iz principa. Da platis racun i opomene salju redovno na email, sms-om, a obavestenje o promeni cene ne salju, nego okace u nekoj levoj krivini sajta, jedva primetno, da i ne primetis na vreme, lazno reklamiranje i pola sata cekanja za podrsku kad ti treba. Da bi dobili fer odnos i dobre ponude ne treba spustati gace tako olako samo zbog nize cene.
 
Gospodine vidoviti i sveznajuci, moj ugovor je bio potpisan tako sto su ga poslali preko kurira koji sigurno nece da sedi i ceka da mi listamo 4 strane i procitamo sve. Da ti papir da potpises i ide dalje, ako zatrazis da ti ostavi da procitas pa da dodje sutra ili drugi dan po to, kaze ne moze tako. Vecina tako upadne u novi ugovor i onda ih mrzi da se cimaju sa njima. Ugovor je btw raskinut, aktuelan je jos uvek onaj stari dok ne istekne 2 godine pa cemo videti. Odbijena je i nova ponuda koju su nudili, jos nizi racun. To mozda u tvojim snovima svi koji "galame" se polomise za ugovor sa njima, u realnosti nije tako. Sa njima novi ugovor moze samo ako ponude "nesto sto se ne odbija" ne zato sto im je net los, nego iz principa. Da platis racun i opomene salju redovno na email, sms-om, a obavestenje o promeni cene ne salju, nego okace u nekoj levoj krivini sajta, jedva primetno, da i ne primetis na vreme, lazno reklamiranje i pola sata cekanja za podrsku kad ti treba. Da bi dobili fer odnos i dobre ponude ne treba spustati gace tako olako samo zbog nize cene.
Znaci za dve godine ćeš opet razmisljati ali ces na kraju da skidas gace jer daju nesto sto se ne odbija, zanimljivo za lazove i prevarante davati im bilo kakve sanse
 
Znaci za dve godine ćeš opet razmisljati ali ces na kraju da skidas gace jer daju nesto sto se ne odbija, zanimljivo za lazove i prevarante davati im bilo kakve sanse
Ti izgleda sedis na usima sto bi se reklo, ili na ocima da budem preciznija. Nemam ja 2 godine ugovor sa njima, ostalo je mnogo manje. I bas zato sto ne skidam gace kao ti i slicni, sve sto su nudili je bilo odbijeno. Da mi je mentalitet poput tvog prihvalita bih svaki ponudu. Ovako ce morati nesto mnogo bolje da ponude, a ti i dalje sedi na usima posto nemas druge slamke za koje ces da se hvatas od kako ti je propalo ono da cemo svi da molimo za ugovor sa njima. Oni su ti koji zovu i nude jer je ocigledno njima stalo do korisnika toliko da su mi rekli da moj ugovor sa njima istice za nesto malo manje od 2 godine, sto inace nije istina jer su poslali neki ugovor koji im nije potpisan i dat pa samim tim nije ni aktuealn i validan. Kod njih izgleda vazi i bez potpisa?
 
Manji prekid bio oko 12 i nesto nbg Bezanija, prvo je pukao DNS pa onda ceo link, sve ukupno ne duze od 5min
 
mislim da je covek mislio da je samo na svoj ruter iskoristio jedan port od njihovog rutera te da preko njega ide dalje ka svojoj mrezi ili wifi, sto i ja radim, da je glavni problem sa svojim ruterom sto ti oni moraju imati automatsko podesavanje, kao sto kod njivogog imaju kada ga hard resetujes confige odmah pokupi nove a to ne moze sa bilo kojim ruterom koji podrzava optiku vec ga moraju imati na spisku, plus da ga ubace preko mac adrese u svoju bazu kao dozvoljeni uredjaj, ali nek kaze covek ako su mu dali samo svoj uredjaj i koji model
Krenuo sam da koristim njihov beli Eltex i sve je radilo OK (uključujući VPN, port forwarding...) prvih pola godine ili malo više. Onda su mi dva puta resetovali podešavanja i to drugi puta dok sam bio na putu, pa je bilo muka osposobiti sve udaljeno, da bi žena i deca mogla da koriste net. Ovde sam pročitao da Eltex može da se prebaci u bridge mode i tražio sam da to urade. Rekli mi da fiksni (koji sam uzeo jer je paket sa njim bio jeftiniji) neće da radi u bridge modu, što sam prihvatio. Neko je na forumu pisao da to ipak može, ako je nekome bitno. Prebacili su Eltex u bridge i sve je radilo savršeno nekoliko godina. Nikakvo uslovljavanje sa njihove strane, mogu da stavim šta hoću, menjao sam ruter u međuvrenu, povezivao laptop direktno bez mog rutera, radi.
Onda je krenulo zezanje, pucanje konekcije na par sati što se rešavalo resetom. Nakon par dana došao njihov tehničar, konstatovao da je ispravljač Eltexa kaput i stavio mi samo jednoportni media konverter.
Koristim paket 1Gbps/200Mbps i ništa mi ne bi značio veći download, a čak i veći upload mi nije kritičan i uzeću ga samo ako bude za manje para. Ne znam kako realizuju veće pakete u kombinaciji sa bridge modom, ali pošaljite mail i pitajte. Ako zovete, vrlo je moguće da dobijete nekog ko ne zna pa će da lupi da ne može, samo da bi vas otkačio. Ako pošaljete mail, pitajte da provere sa naprednom podrškom da li je moguće za veće pakete.
 
zemun, retenzija, gpon light.
s vremena na vreme puca veza. nekada par meseci prođe bez problema, a onda krene. nekada pukne samo par puta dnevno, nekada 4-5 puta na sat. nekad prekid traje 5-6 minuta, a nekada samo na sekund - dovoljno da me otkači sa VPNa preko kojeg radim.

napajanje na pojačalu menjali 4-5 puta, ruter menjali dva puta, jednom su promenili UTP kabl koji ide od antene do rutera. dva puta su menjali svič na anteni...
kažu da se niko drugi od korisnika [mislim da ih na anteni sem mene ima još tri korisnika] sem mene nema taj problem. doduše, mislim da ostali sa antene i nisu neki neki korisnici, i da uopšte ne primete da imaju prekid.

da li je neko imao slično iskustvo ili sam ja baksuz?
 
Zasto bi imao biznis paket? Pa nije on firma
 
Zasto bi imao biznis paket? Pa nije on firma
zato sto u biznis paketima nema prekida, pogledaj ponudu mts FiberBiz na primer. Zatim, to sto je napisao nista ne govori o stanju jer ne znamo da li radi preko wifi ili na lan, Ako je na wifi, onda mogu i signali iz okoline da mu prave smetnje, a ni signal sa rutera nije uvek iste jacine pa dolazi do ispadanja iz mreze. Sem toga i taj nacin prenosa preko antene ima svojih mana. Tako da davati odgovore na tako nepotpuno pitanje je bezveze. Da sam u takvoj situaciji, uzeo bih biznis paket i zavrsena prica.
 
FiberBiz kod mts-a je klasična GPON konekcija, ni po čemu posebnom se ne razlikuje od usluge za fizička lica.

Tek FiberPro znači nešto više, u smislu 3h mesečno SLA i sličnih stvari.

Ipak, FiberBiz radi sasvim pristojno (i sam koristim tu uslugu) - najveći paket.

Ali, ovo je tema o Orion Telekkmu.
 
Za FiberPro da, za FiberBiz je GPON. Imam FiberBiz (Biz Box) sa 1000/400Mbps + Iris.

Onaj Huawei 6T je ONT, tu mi je SIP klijent za fiksni + odvojeni VLAN za Iris + Bridge do BRAS (PPPoE) servera i naravno imam podatke za statičku IP adresu (ide uz paket).

Nakon toga imam kineski x86 ruter sa OpenWRT-om posle. Fino gura QoS na gigabitnom linku.
 
Pisao sam ja o problemima sa gpon light preko antene, potrazi, rešenje je da uzmeš svoj ruter, pod uslovom da je link dobar a s obzirom da si u Retenziji, ap ti je blizu ne bi trebalo da bude problema. Pogledaj u logu šta kažu koji je razlog.

Ne postoji “pojačalo” pa nisu mogli da menjaju napajanje, bukvalno neverovatno šta pričaju samo da bi imali šta da kažu i da bude kao da nešto rade.
Jedino napajanje je poe injector koji napaja switch i posle antenu ali on ne može da pravi te probleme.

Većina korisnika te mikro prekide ni ne primeti.

Sto se tiče Biz usluga jedino one sa zakupljenim celim vlaknom imaju garantovan protok, ostale se ne razlikuju od privatnih paketa. Gore pomenuti fiber pro ima 2h mesečno GoldSLA sto dodje garantovan 99,7% uptime i ide preko jednog vlakna, nema potrebe za 2… dakle, jedan port, jedno vlakno po Biz korisniku.
 
Ali, ovo je tema o Orion Telekkmu.
Napisao sam "na primer"!
To sam prvo izguglao i lepo se vidi sta nude, pise zaboravite na prekide i u slucaju nekog problema dolaze istog dana, takodje da su te linije stalno nadgledane. To je profesionalni odnos prema biznis korisnicima ako je zaista tako, a verujem da slicno rade i drugi provajderi koji nude biz net. Ako orion bas u toj zgradi nema fiber, verovatnije je da ga ima mts, jer je to prakticno deo Novog Beograda koji je dobro uvezan. Iz navedenog se vidi da se odnos prema biz korisnicima razlikuje i da sami provajderi racunaju da kod obicnih korisnika moze dolaziti i do problema u vidu prekida ili lose opreme ili zbog agregacije i sl.
 
Pisao sam ja o problemima sa gpon light preko antene, potrazi, rešenje je da uzmeš svoj ruter, pod uslovom da je link dobar a s obzirom da si u Retenziji, ap ti je blizu ne bi trebalo da bude problema. Pogledaj u logu šta kažu koji je razlog.

Ne postoji “pojačalo” pa nisu mogli da menjaju napajanje, bukvalno neverovatno šta pričaju samo da bi imali šta da kažu i da bude kao da nešto rade.
Jedino napajanje je poe injector koji napaja switch i posle antenu ali on ne može da pravi te probleme.

Većina korisnika te mikro prekide ni ne primeti.

Sto se tiče Biz usluga jedino one sa zakupljenim celim vlaknom imaju garantovan protok, ostale se ne razlikuju od privatnih paketa. Gore pomenuti fiber pro ima 2h mesečno GoldSLA sto dodje garantovan 99,7% uptime i ide preko jednog vlakna, nema potrebe za 2… dakle, jedan port, jedno vlakno po Biz korisniku.
ruter je tp-link
maltene isti kao moj privatni
do sada sa tp-linkom imam relativno dobra iskustva

do sada su mi provajderi sa koaksijalnim kablom ulazili u predsoblje, kroz bužir od telefonske parice. orion je sa krova ušao u dnevnu sobu i njihov tp-link pokriva wi-fi u toj polovini stana, a moj tp-link iz predsoblja pokriva wi-fi u drugoj polovini stana. kritični uređaji [tri desktop računara, tv i playstation] su na rutere vezani UTP kablom. moj ruter iz predsoblja je na orion ruter vezan utp kablom.

AP je na soliteru koji se nalazi na kraju bul. mihajla pupina

"pojačalo" je mala bela sprava u koju ulazi UTP kabl što dolazi iz antene i onda ta "mala bela sprava" ulazi u ruter
ima svoje napajanje

razni su razlozi.... najčešće potvrde da u svom logu vide prekide
poslednji put kada su bili "na terenu", sa svoje strane nisu videli prekide, ali su videli da mi je tog dana, tokom perioda od dva sata, tri puta promenjen IP broj.
rekoše da će kolege koje se bave softverskom stranom da provere o čemu se radi
tog dana više nije bilo prekida
sledećih 4-5 dana je bilo po dva prekida dnevno
onda je krenulo da se povećava

u poređenju sa SBB i MTS podrškom - orion je ODLIČAN. na telefon se javljaju u roku od 4-5 minuta i na teren najčešće izlaze istog dana. poslednje iskustvo sa SBBom je bilo 200 minuta čekanja da se jave na telefon i 7 dana čekanja da izađu na teren, tokom kojih nismo imali signal. poslednja mts [supernova] varijanta je bila 72 minuta čekanja da jave na telefon i 9 dana bez signala.
od kad je SBB kupio IKOM i njihovu tehničku podršku zamenio svojom, ne možemo da se opasuljimo. imali smo tri meseca mira, kada smo SBB zamenili radijus vektorom, dok ih nije kupio mts i napravio supernovu.
 
Pisao sam ja o problemima sa gpon light preko antene, potrazi, rešenje je da uzmeš svoj ruter, pod uslovom da je link dobar a s obzirom da si u Retenziji, ap ti je blizu ne bi trebalo da bude problema. Pogledaj u logu šta kažu koji je razlog.

Ne postoji “pojačalo” pa nisu mogli da menjaju napajanje, bukvalno neverovatno šta pričaju samo da bi imali šta da kažu i da bude kao da nešto rade.
Jedino napajanje je poe injector koji napaja switch i posle antenu ali on ne može da pravi te probleme.

Većina korisnika te mikro prekide ni ne primeti.

Sto se tiče Biz usluga jedino one sa zakupljenim celim vlaknom imaju garantovan protok, ostale se ne razlikuju od privatnih paketa. Gore pomenuti fiber pro ima 2h mesečno GoldSLA sto dodje garantovan 99,7% uptime i ide preko jednog vlakna, nema potrebe za 2… dakle, jedan port, jedno vlakno po Biz korisniku.
sad nađoh poruku za tp-link archer i pucanje veze u fiksnim intervalima
videću negde da se uzajmim za neki drugi ruter na par dana
 
Potpisao sam danas novi ugovor i dobio sam Huawei HN8145X6 ruter, zamenili mi stari HN8245Q.

Da li neko zna kako da pristupim admin nalogu? Prelistao sam temu i na nekoj strani videh da je admin/ceo PON serijski, dok je za user HWTC, pa ostatak serijskog broja, medjutim ne uspevam ni sa jednom kombinacijom. Jedino moze root/admin, ali tu su ogranicena podesavanja.

Inace, koja je razlika izmedju ovog rutera i EG8145X6 modela? Imao sam njega pre nekih godinu dana nesto kratko, vidim da sam sada dobio HN8145X6, mislio sam da i dalje imaju isti model.
 
Kod mene je model HG8245Q2, ne znam da li je to stariji ili noviji model?
 
Kod mene je model HG8245Q2, ne znam da li je to stariji ili noviji model?
Stariji model, nema Wifi 6. Njega su nabavili cini mi se nakon Eltexa.

Inace, razlika izmedju trenutno dostupnog wifi 6 modela i starijeg wifi 6 rutera je sto je ovaj noviji xgpon, stariji je gpon.
 
Provalio sam koji je pristup admin nalogu.
telecomadmin/admintelecom

Hvala kolegi iznad sa odgovorom ,,znam ja’’, sada znamo svi.
 
Komentar nije upućen tebi.
Eto, znači taj model koristi default login podatke za Huawei uređaje?
 
U tom slucaju se izvinjavam, delovalo je kao da je meni upuceno, pitao sam ‘da li neko zna…?’ i ti se javio sa ‘znam ja’ :D

Da, nisu izgleda jos nista cackali kod ovog modela, da li zato sto je od skoro u ponudi ili nesto drugo, pitanje je.

Wifi je inace odlican, 850/750 mbps izvlaci na 14 pro max, a ono sto mi je jos vaznije, dosta je stabilniji, nema prekida kao sto sam imao na Archeru C6 od nekih 10 sek (prikacen na wifi ali nema protoka). I generalno ima jaci signal. Tako da preporuka da ako vam je vec ugovor pri kraju, a zelite da obnovite isti, uzmete neke od paketa gde nude pomenuti ruter.
 
Ja bih ubio da mi daju neki mali media converter. Da li postoji mogućnost da kupim svoj Media converter, po mogućnosti 2.5gbps ili čak 10? Da izbacim njihov ruter skroz?
 
Nazad
Vrh Dno