Šta je novo?

Orion Telekom

Tesko da si neutralan,a kada neko ne zna da resi problem i po nekoliko nedelja pa cak i meseci,sta ocekujes,da cekam da ostarim da ga rese?
Da ih nisam zvao onda bi mislili da je problem resen tako da tvoja logika ne pije vodu.
Kao sto sam vec rekao,nije do maksimum brzine,jer je u pocetku bilo preko 900 i kusur i to mesecima a upload je bio konstantan,a sad nije, kao ni DL.

Pre nego sto sam prvi put dosao u Orion,citao sam samo najgore o njima,pa sam ipak dosao i zazalio,a to je bio period kada je poceo MNP u fixnoj.
Sto se optike tice,tad sam cuo da je optika ok,i zato sam ponovo presao.

Ja sam im omogucio da udju u zgradu,jer im ranije nije bilo dozvoljeno,e onda sam ja uzeo stvar u svoje ruke i razgovarao sa predsednikom zgrade,i naravno da su posle mogli da udju i postave opremu.

Ali akviziter je bio jako bezobrazan jer sta smo usmeno dogovorili to je posle porekao pod pritiskom sefa,a u pitanju je tolika mizerija da i danas se cudim da su toliki sle**i ispali,a plus sam i ja isao sa njim da skupljamo potpise,a sto nije moj posao,a posle mi se vratilo kao bumerang u glavu,to mi je za nauk.
Dok sve radi kako treba dobro je,ali kada iskrsne problem,to su teske muke sa podrskom,a ima nas dosta sa takvim iskustvom.

I meni molim te nemoj da vise "cinis nikakvu uslugu",pogotovi vezanu za Orion.;)

Toliko od mene i odjavljujem se iz rasprave sa tobom.
 
Trebao si to isto da kazes (da ti ne cinim usluge) pre nego sto sam ti dao broj telefona kome da se obratis ;)
Nema raspravke samnom, ti imas problem sa uslugom, ja to nemam.
Raspravka ide u nistavilo zato sto ti ne prihvatas da je problem iskljucivo i samo iskljucivo do tebe.
 
I kada je problem sa DSN serverom onda je do mene isto.:laugh:

Bravo za tebe!

Nadam se da imas bas sve dobre pogodnosti kada ih tako zdusno branis.
A taj telefon sto si mi dao,nikakve koristi od njega nisam imao,dzabe se hvalis da si pomogao kad nisi.


:wave:
 
I kada je problem sa DSN serverom onda je do mene isto.:laugh:

Bravo za tebe!

Nadam se da imas bas sve dobre pogodnosti kada ih tako zdusno branis.
A taj telefon sto si mi dao,nikakve koristi od njega nisam imao,dzabe se hvalis da si pomogao kad nisi.


:wave:

Imam dobre pogodnosti. 20% popusta kao sto i svi ostali imaju, i pogodnost da zovem direktno coveka kad mi nesto treba.
Ti ovo drugo si isto imao, ali si se svadjao, pa vise nemas. A koliko vidim nemas ni obicnu podrsku.
Posto je tvoje znanje 0, DNS server zamenis sa google-ovim, ili cloudflare-ovim, i resis problem. Kada je od bilo kog provajdera dns bio dobar -nikad!
Ni kod telekoma, sbb-a, a ocekujes kod oriona?

Pozdrav, i nemoj samnom upadati u raspravke, imam debelo uvid sta se desavalo kod tebe, a namerno sam se pravio lud i slao ljude da ti rese, iako su hteli posle prvog puta da te otkace.
 
Imam dobre pogodnosti. 20% popusta kao sto i svi ostali imaju, i pogodnost da zovem direktno coveka kad mi nesto treba.
Ti ovo drugo si isto imao, ali si se svadjao, pa vise nemas. A koliko vidim nemas ni obicnu podrsku.
Posto je tvoje znanje 0, DNS server zamenis sa google-ovim, ili cloudflare-ovim, i resis problem. Kada je od bilo kog provajdera dns bio dobar -nikad!
Ni kod telekoma, sbb-a, a ocekujes kod oriona?

Pozdrav, i nemoj samnom upadati u raspravke, imam debelo uvid sta se desavalo kod tebe, a namerno sam se pravio lud i slao ljude da ti rese, iako su hteli posle prvog puta da te otkace.

Nemas ti decko pojma,a to sto imas uvid to cu sa njima da vidim kako to oni prenose sta sa kojim korisnikom imaju,i to tamo gde treba.
 
Kakva je ponuda Oriona u Smederevu?
Ne mogu da nadjem konkretne informacije.
 
“Optička mreža je trenutno dostupna u sledećim gradovima:
Beograd, Novi Sad, Niš, Lazarevac, Lajkovac, Draževac, Konatice, Kraljevo i Novi Pazar.
Za ostala mesta, pogledajte našu ponudu za standardni Internet.”

Znaci ADSL i wifi
 
Jel to bilo neko povecanje uploada na Orionu?
 
Ja ne vidim promenu
 
Ovi genijalci su izmestili raspored kanala na televiziji, majka koja je starija zena i koja je navikla na odredjeni raspored sada ne moze da se navikne da su kanali razbacani i nervira se.
Zvanjem call centra nista nisam postigao, kazu da je promenjeno svima i da ce tako da ostane sto sam i pretpostavio.

Da li postoji neki nacin da imam normalan raspored kanala od 1 do 999? Treba mi da ne idu 6 pa 101 nego da idu redom 123456789.

Da li postoji neka sansa da prekinem ugovor sa njima zbog ovoga?

Jel moze nekako da se rootuje onaj stb pa da promenim na njemu?
 
Mozda kada se neko "pametan" tamo seti kod njih,da kad bude sledece azuriranje da ubace i omiljenu listu pa da sami dodajemo kanale i redjamo istu kako nama odgovara.
 
Jel oni uopšte rade neki QoS da saobraćaj za TV uslugu ima prioritet u odnosu na ostatak upotrebe "linka"? I jel "puštaju"/rezervišu (preko tih 100 / 200 / 300 / 1000 Mbps ) onoliko protoka koliko "vuče" tih 1,2 ili 3 STB ?
 
Jel oni uopšte rade neki QoS da saobraćaj za TV uslugu ima prioritet u odnosu na ostatak upotrebe "linka"? I jel "puštaju"/rezervišu (preko tih 100 / 200 / 300 / 1000 Mbps ) onoliko protoka koliko "vuče" tih 1,2 ili 3 STB ?

Za 1 gbps nista od navedenog.
Po stb-u vuce 8 mbps na par sekundi.
 
Pa za 1 Gbps par desetina Mbps gore dole, što gricne STB nije ni bitno :d :d
Ali QoS / Traffic shaping je već druga priča...
 
Kao sto sam napisao ranije, ne. Ako imas 10 Mbps protoka, TV ti pojede 3-4Mbps. I imas 6 Mbps za Internet.
 
Pa za 1 Gbps par desetina Mbps gore dole, što gricne STB nije ni bitno :d :d
Ali QoS / Traffic shaping je već druga priča...

Pa zato sam i napisao samo za 1 gbps nista od navedenog :D
Za manje brzine, zaista ne znam :)

Mada sumnjam i da je na manjim brzinama stavljen QoS, ili dodeljen neki ekstra saobracaj za iptv/telefoniju.
 
QoS svakako treba koja god brzina bila u pitanju. Jer je neozbiljno i naivno očekivati od korisnika (koji su većinom neupućeni u tehnički aspekt stvari) da nikad neće da download-om zauzmu sav protok i da time urnišu funkcionisanje STB.
I neupućeni torrentuju :d Čak i kad toga nisu svesni (= kad koriste raznorazne Kodi addons-e koji koriste BitTorrent protokol).
 
Ja imam 200/20 paket (realno 350/20) i SBB D3i. Njihov je ONT u bridge modu, na mom nisam podešavao QoS, tj. nije uključen.

Nikad nisam primetio da mi je bilo šta seckalo od kanala čak ni HBO ili SK HD koliko god da sam downloadovao. pre neki dan sam imao 6 aktivnih torrenta, skidao seriju epizodu po epizodu, ja igao WoT, klinci gledali YT na tabletu a žena film na HBO. WoT radi normalno, TV takođe. Nema laga ni seckanja. U principu mogu sa par klikova da namestim QoS ali za sada apsolutno nisam video potrebu za tim.
 
Poslednja izmena:
QoS svakako treba koja god brzina bila u pitanju. Jer je neozbiljno i naivno očekivati od korisnika (koji su većinom neupućeni u tehnički aspekt stvari) da nikad neće da download-om zauzmu sav protok i da time urnišu funkcionisanje STB.
I neupućeni torrentuju :d Čak i kad toga nisu svesni (= kad koriste raznorazne Kodi addons-e koji koriste BitTorrent protokol).

Ja bio naivan i mrzovoljan, nisam podesavao QoS. Nikad mi nije zaseckalo.
Ma cak ni vlan nisam podesio.
Da slazem se da treba podesiti, ali opet, aj sad optereti link na 1 gbps da ti bas sve zakuca.

Prosto, nije mi se desilo.

@MilanKragujevic istina, da imas male brzine, QoS je od velike pomoci. To telekom ima praksu da radi.
Tipa ti kupis 50 mbps, oni ti daju link 70 mbps. 50 za tebe 20 za iptv.

Cak i jedno vreme korisnici zloupotrebljavali taj dodatni saobracaj, mada iz telekoma ocas posla ih izvalili i lupili blokadu.

Kod oriona nista. Imam pravu admin sifru za eltex, samo obicni parametri za pppoe konekciju i tu oko telefonije, i sve ostalo ti je na izvolte :)
 
Poslednja izmena:
@mighty78: Ma i ja koristim D3i (u kombinaciji sa VDSL 50/8, pre toga 50/2 a pre toga sa ADSL 20/1). Ali na oba kompa sam instalirao NetLimiter i lupio fixne limite za download i upload (brat može da povuče max 20 Mbps down i 2 up :d :d , ja 40 & 7 :-devil-: ostatak je za D3i risiver i mobilne da uvek bar nešto ostane) da ne razmišljam kad uzmem da skinem nešto glomazno.

Na DSL čim najašiš na preko 80% upload-a kreće da trokira sve živo bez obzira koliko je download-a slobodno. Bez limitiranja nema šanse da bi mogao da gledaš D3i i neki Acestream istovremeno.

D3i koristi adaptive HLS sa beše 2 ili 3 bitrate track-a za HD kanale... pa ima na šta da spusti kad opteretiš link. A ovaj Orionov "IPTV" je ovde već neko pisao da nije adaptive.
 
Poslednja izmena:
Nisam rekao da ne bih veštački mogao da dovedem do toga da stream štuca i sl. Ali u realnom radu nisam imao problema, link mi uglavnom zvrnda neiskorišćen, šta bih downloadovao 24/7 sa preko 30MB/s? Pritom jako teško naći servere koji prebacaju 30MB/s (steam recimo kada skidan neku igricu je jedan od njih), jedino kad pustim više paralelnih DL da možda priđem brzini linka.
 
Poenta priče je da se svaki link može "potrošiti" i da ne živiš sam već sad drugim ljudima i da ne koristi net samo 1 uređaj u datom momentu.
 
Poenta priče je da se svaki link može "potrošiti" i da ne živiš sam već sad drugim ljudima i da ne koristi net samo 1 uređaj u datom momentu.

Ako su u pitanju drugi ljudi koji koriste samo za surf, nesto za stream itd, tesko da ces zaokupirati kapacitete 1 gpbs linka.
Pa cak i da torrentujes, kao sto @mighty78 rece, meni se jednom desilo da je okupirao 50 MB/s, ali to nije ni polovina linka.
I dalje ti polovina ostaje u rezervi. I to jeste u pravu, nema sanse da 24/7 koristis kapacitete linka, i to sto opteretis link, to je jako kratko.
 
Ti si zapeo za tih 1 Gbps kao da svaki Orion korisnik ima tu brzinu. Kako god i na "jako kratko" je neprihvatljivo da im secka TV usluga. To je još jedan momenat koji demonstrira (ne)ozbiljnost Orion-a kao firme.
 
Na DSL čim najašiš na preko 80% upload-a kreće da trokira sve živo bez obzira koliko je download-a slobodno. Bez limitiranja nema šanse da bi mogao da gledaš D3i i neki Acestream istovremeno.
Ovo se događa zbog buffera u CPE uređajima (ruterima), koji postoje iz meni nepoznatog razloga.

Standardno se dešava sledeće:

Brzina linka između mog računara i rutera je npr 100Mbps. Brzina od rutera ka ISP-u je 8Mbps. Buffer koji u ovom slučaju ima CPE uređaj je 100kB (kilobajta) tj 800kbit (kilobita). To kao rezultat ima da paketi prilikom uploada čekaju da prođe već ranije poslatih 100kB, pa tek onda oni dolaze na red (FIFO buffer). To kao rezultat ima da se prilikom uploada generalno kašnjenje na mreži poveća za 100ms, pa sve postane "usporeno". Ovo nije najgori primer koji sam video (4G modemi često imaju i po 3MB (megabajta) buffer, što može da prouzrokuje kašnjenje od 15 sekundi čak (kad je upload spor zbog lošeg signala)), pa samim tim internet postane potpuno neupotrebljiv.

Ovaj fenomen je nazvan BufferBloat. Možete proguglati o njemu.

Kao rešenje, nameće se bilo kakav active queue management. Odnosno ubacivanje rutera ka vašoj lokalnoj mreži koji nikada neće poslati više podataka CPE-u nego što on može da prosledi i koji neće imati buffer, već će jednostavno sve pakete koji su višak odbaciti. Najbolji primer je AQM algoritam CODEL, odnosno njegova varijanta FQ_CODEL. Kada uključite ovakvu stvar ispred CPE-a, kao rezultat dobijate:

Odnosno, kašnjenje na mreži se pri downloadu u prvom trenutku (kada stignu prvi podaci kroz TCP sesiju) poveća za 10-20ms (jer bi AQM trebalo da radi kod provajdera da se ovo ne bi desilo), ali se po prirodi TCP protokola u roku od sekundu ili dve, i taj +20ms svede na +1 do +3ms. Prilikom uploada, znajući da je AQM na "pravoj" strani, kašnjenje se poveća samo za vreme koje je potrebno jednom paketu da ode (1.5ms pri upload brzini od 8Mbps), i nikako više od toga.

Praktično nema šanse da upload omete čak ni online gaming, kao ni VoIP saobraćaj. A download, samo u trenutcima kada se ostvaruju nove TCP konekcije i to za do oko 20ms, u periodu ne dužem od 1 do 2s. Praktično niko ne može samo na osnovu merenja kašnjenja na mreži da zaključi da tu uopšte još nešto prolazi.

Možete kliknuti na slike (rezultate DSL reports) kako bi videli detalje, a konkretno deo "Grades" i bufferbloat grafik.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno