Šta je novo?

Ko je slusao SAL zvucnike?

Napravis barem kutiju koja ce da bude po tvom ukusu , mozes kasnije da menjas drivere i skretnice. Ja sam napravio sta sam hteo ,ako mislis na mene umart ?
 
Poslednja izmena:
pa druze budi onda car i lepo popisi sta i kako bi ti,tj ispod cega ne bi isao,ali da moze kod nas da se dobavi i/ili sklepa.

Pa kod nas sve moze da se nabavi, sada bar nije problem kupovati preko interneta. Samo je pitanje koliko ce sta da kosta i koliko je ko spreman da plati. Za 500-600 evra napravices ono sto fabrika prodaje za 3 puta vise para. Takvi zvucnici i onako nisu predmet ove price kao i ono ispod cega ne bih ja isao. O takvima ima dosta price na hi-fi forumima.
Javice se valjda neko ko je skorije pravio nesto kvalitetno ali ispod 150-200 evra ne mozes da napravis nesto a da vredi. Ne isplati se jer za manje para mozes da kupis vec gotovo a dobro, naravno polovno. Posebno jer su cene polovnih zvucnika dosta pale u odnosu na neke ranije godine, posebno u nizem segmentu.
Ja odavno nisam nista pravio i nemam nameru tako da nisam pratio sta trenutno moze u nasim radnjama da se kupi.

Napravis barem kutiju koja ce da bude po tvom ukusu , mozes kasnije da menjas drivere i skretnice. Ja sam napravio sta sam hteo ,ako mislis na mene umart ?
Ma ne ide to tako. Da si citao te forume na kojima nisi dobio odgovore video bi da ne mozes ili mozes vrlo retko da istu kutiju iskoristis za razlicite drajvere, da razmak izmedju drajvera utice na reznu frekvenciju i jos gomila stvari. Pricamo ako hoces da napravis nesto kako treba. Ako neces mozes u bilo kakav sanduk da stavis bilo kakve drajvere i skretnicu i to ce da svira. Kako, nije bitno.
 
Kada slusas mp3 ili internet radio koji je mahom u 32, 64 ili 128 kbps dodje ti isto hi fi kutija i tamo neki sal ne ?
 
opet ista prica,ovaj forum pati od toga da je preko neta sve lako dobavljivo.prosto prihvatite da ima nas koji smo ograniceni iz raznoraznih razloga na dobavljanje odave,dakle novo u sopovima ili na oglasima.moje konkretno potanje je za HiFi sta je to bolje za te pare novo/polovno a gotovo ili sta moze da se napravi za razumne pare (tih famoznih 200e) a da nije bacanje para?nemam pojma kako prostije da pitam.
 
Kada slusas mp3 ili internet radio koji je mahom u 32, 64 ili 128 kbps dodje ti isto hi fi kutija i tamo neki sal ne ?
Moze i mp3 da zvuci odlicno, nije to bas toliko lose koliko neki predstavljaju. I naravno da ce se cuti razlika izmedju hi-fi i Sal-a. Samo ne zaboravite korektno pojacalo, ne mogu zvucnici sami da sviraju :).


Sto se tice dobavljivosti delova kod nas, na zalost nikada nisam nesto pravio a da nisam morao da kupujem iz inostranstva, na ovaj ili onaj nacin. Prosto kod nas ne mozes da kupis sve sto ti treba a da je kvalitetno. Tako da zbog toga a i zato sto nisam pratio u zadnje vreme nikako ne mogu da kazem gde kod nas da kupis kvalitetne drajvere npr.

Ovo je tema o "malim" hi-fi zvucnicima koji su namenjeni mnogo ozbiljnijim spravama od onih koje se najcesce kace na pc. Pa pogledajte kako izgleda ozbiljno napravljen zvucnik, skretnica i sve ostalo. A ima i onih koji se uklapaju u 200 evra:
http://www.diyaudio.rs/topic/4001-male-hifi-kutije/

Od studijskih monitora do 200 evra tu su novi u radnji Behringer Thruth B2030P za oko 170 evra. Pojave se i polovni kao sada npr. ali covek smatra da je "korektno" da ih ceni 140, to je manje od novih :wall:. Tu je ako se nadje i Alesis Studio One MK2. Na oba naravno treba promeniti fabricku skretnicu sa kvalitetnijim delovima da bi prosvirali kako treba. Cini mi se da je o oba bilo reci u temi koju sam postavio.

Od "obicnih" hi-fi zvucnika po oglasima ima svega i svacega, tu mora ozbiljno da se pogleda... Najcesce je ono od 150-200 evra preskupo i kostalo je pre 10-15 godina 300 kao novo.

E da, sto se tice nabavke sa neta iz inostranstva. Ne moras licno sam da kupujes sa sajtova. Neke nase firme koje se bave elektronikom uz proviziju kupuju sve sta ti treba. Ne izadje uvek jeftino ali ko kaze da je ovo jeftin hobi :).
 
E, tu sam te čekao :) Behringer Truth B2030P je kanta neopevana! Dok ovo kuckam, gledam u svoja dva - ili bolje, gledaju oni mene i pitaju: "Kad ćeš više da nas zalivadiš nekome?" :d

SAL je za*ebancija i tu treba i da ostane. Ovo što sam sklepao za matorce za cc 50e radi moooožda par mm lošije od Behringer-a, mada je i to diskutabilno.

Samo da ne uplivamo u temu hi-fi vs. monitori, objektivno vs. subjektivno, zvuk dolazi iz pojačala vs. iz kablova vs., itd. :) Nedavno sam bio na Sonus Faber prezentaciji, a oko mene gomila tmurnih hifista :D
 
Poslednja izmena:
Ja bio s drugarom na hi-fi izložbi u hotelu Holiday In ovog vikenda. Davno se nisam tim stvarima bavio, a od izložbe sam poneo ova dva utiska - prvo, podsetio sam se da ljudi koji su zabrazdili u hi-fi uglavnom više slušaju uređaje nego muziku i drugo, neverovatno kako loše mogu da zvuče sistemi čija je cena petocifrena u evrićima.

Što se konkretno SAL-a tiče, po meni nisu dobri ni za auto, a ne za hi-fi.

Daleko bolje zvuče polovne Sony kutije sa Seas drajverima koje su rađene krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih, nego SAL u bilo kojoj varijanti. Sony naravno takođe izaziva jezu kod ljubitelja hi-fi uređaja, ali mogu se pronaći vrlo pristojne kutije. Takođe može da se nađe i po neki KEF, Tannoy... za do 200€ i da bude više nego dobra kupovina.
 
Pa i Technics izaziva jezu ljubitelja hi-fi-ja :). Ali su i oni pravili uredjaje koji su bili vrhunski samo sto se kod nas nalazio sljam, slicno kao i kod Sony-ja. Samo sto je Sony mogao da se nadje da valja kao sto rece kolega a Technics vrlo tesko.

Nisam bio na sajmu vec 5-6 godina, izasao sam iz te price. Ali ma koliko cudno to nekome izgledalo, na sajmu slusas uredjaje a ne muziku, muziku mozes uvek ali neke uredjaje sa sajma vise neces imati gde da cujes.

Behringer nisam slusao na zalost, to sam i napisao ali mi pukao Chrome pa sam zaboravio da pomenem kada sam pisao drugi put :). Ali zato ljudi kojima verujem kazu da svira odlicno kada se zamene delovi u skretnici. Cak su i korisceni u vrlo ozbiljnim studijima kao rezervna varijanta bez ikakvih problema. A iz licnog iskustva znam kako zvucnici prosviraju kada im ubacis kvalitetne delove u skretnicu tako da fabricki zvuk tu vise nema nekog znacaja.
Na koje pojacalo su prikljuceni ti B2030P?
 
To je interesantna ideja. Ako ti nije problem, pošalji neki link ka izmenama u hardware-u zvučnika da bi svirali bolje. Kad bi ih prodavao, mislim da ni 100e ne bi dobio, iako su kao iz prodavnice. Trenutno rade na nekom slabijem Pioneer-u. SAL u Elac-a su na Toshiba pojačalu kod matoraca, da se sad ne ponavljam. Već duže vreme razmišljamo draga i ja uzmemo nešto ozbiljnije, a za što manje para. Hi-fi ne dolazi u obzir, monitori da. Interesovao sam se za nekog PMC-ja, ali mi se ne kupuju polovnjače. Novo je preskupo. 200e je jako mali budžet za bilo šta valjano.. Sa tom cifrom se vraćamo na e-buvljak, a.k.a kp.. :(
 
Poslednja izmena:
Ja bih tu tipovao na Pioneer da je problem a ne Behringer. A sto se tice cena, u pravu si, ne zato sto valjaju ili ne nego narod nema para.

Sto se tice budzenja zvucnika to su sablonske stvari. Dampiras kutiju iznutra sa bitumenskim plocama (Kondor, Azmavib i sl.) da ubijes vibracije. Menjas sve bipolarne kondenzatore sa polipropilenima (par evra pa na vise komad), polikarbonatima (ima Philips 1uF za smesne pare u nekoj od nasih web prodavnica) ili sta vec nadjes a da je za audio, umesto zavojnica na jezgru idu vazdusne, bolje (i najcesce deblje) ozicenje.

Ne mogu trenutno da nadjem kako izgleda skretnica za Behringer, ovo je Alesis ali nema neke bitne razlike:
https://www.hifi-selbstbau.de/index...-mkii&catid=142:fertiglautsprecher&Itemid=169
A ovde je nesto malo izmenjena skretnica:
http://minirig.org.au/2010/01/26/mi...sis-monitor-one-mk-i-studio-monitor-speakers/

Ovo o cemu pricamo na nekim obicnim zvucnicima. Dampirana kutija, stari i novi kondenator, razlika izmedju fabrickog i novog ozicenja...
 

Prilozi

  • IMG_8488-.jpg
    IMG_8488-.jpg
    224.9 KB · Pregleda: 155
  • IMG_8470--.jpg
    IMG_8470--.jpg
    65.8 KB · Pregleda: 206
  • IMG_8496-.jpg
    IMG_8496-.jpg
    196.6 KB · Pregleda: 163
  • IMG_8493-.jpg
    IMG_8493-.jpg
    234 KB · Pregleda: 150
Poslednja izmena:
Videću šta mogu da uradim. Skroz interesantna priča. Moram da se bacim malo na Net da vidim šta su ljudi tačno radili i kakve su rezultate dobili, mada su i tvoji linkovi vrlo korisni!

Pa koju onda poruku šaljemo kolegama na Forumu? Da kupe zvučnike za 100 jura, pa da ih friziraju da zvuče kao oni za 300? :D
 
Na zalost nije bas tako :). Svirace sigurno bolje, to se bez problema cuje ali nije bas toliki skok :). Ali svaki zvucnik (bez obzira na kvalitet i cenu) sa losim delovima u skretnici i losim ozicenjem osetno prosvira kada se to ispravi.
Posebno se stedi kod jeftinijih zvucnika gde je svaki jeftiniji deo pretocen u zaradu proizvodjaca. Ako ce vam biti lakse prilican broj zvucnika koji kostaju preko 1000 pa i 1500 evra npr. imaju vrlo slicnu skretnicu kao npr. onaj Alesis, u prevodu nikakvu. Na linku koji sam vec dao ka jednom nasem forumu mozete da vidite kako izgledaju posteno napravljene skretnice.

Inace isto ovo sam radio drugu na onim cuvenim drvenim Genius 5.1 zvucnicima. Sve osim lepljenja bitumena jer su kutije male, mrzelo me :). Sljam od zvucnika, na obicnoj zvucnoj, razlika se cula bez ikakvih problema. Sto je najbolje, dodju kod njega pa ga pitaju kako isti ti zvucnici kod njih losije sviraju :).
Promenio je i zvucnicke kablove jer ona paucina koja ide fabricki ne sluzi nicemu.

Evo jednog malo neuobicajenog moda za Behringer:
http://www.hometheatershack.com/for...s-behringer-2030p-mod-list.html#ixzz3H375ViOx
 
Poslednja izmena:
Prošao me entuzijazam odavno. Ne isplati se nikome ko želi dobar zvuk.

Radio sam sa SAL-ovim drajverima pre nekih desetak godina, i razočarao sam se. Nisam mogao da premerim i uskladim sve što mi treba. Njihovi parametri jednostavno odstupaju od deklarisanih.
Ne volim i ne umem da radim na sluh.
Skretnice sam sam projektovao prema standardnim projektima za SBI kutije, i koštale su više od svih drajvera i kutija zajedno (čist bakar od 1,1mm motan na vazduhu, ruski kondenzatori, damping od prirodne tabačke vune, ukrućivanja, razne kombinacije vešanja, debeli zidovi itd ...

Evo ih sada kod prijatelja u kafani sviraju već nekoliko godina, bez problema, ali to nije HiFi. Moji drugari zovu to "armonikaški zvuk". Jeste da imaju po nekih 150W sinusa, da trpe sve i svašta, da se čuje glasno i da pomeraju crepove na objektu, ali ....

Za upola sredstava kolko sam uložio u SAL projekat pronašao sam par transmisionih Mordaunt Short MS-904 sa Al midl bas drajverima, srebrnim visokotoncima i preporodio se. Staro je, malo matiralo i posivelo ali sviraju.

Vreme na sređivanje SAL-pva : razna prepravljanje, umeravanja, jurenje ljudi sa osciloskopima, i za studijskim ikrofonima i instrumentima, kompresorima, farbarima (jedno 6-7 meseci) i da ne računam kao čist gubitak.

Iskreno, kad-tad čućeš negde pravi zvuk i razočaraćeš se.
 
Nazad
Vrh Dno