Šta je novo?

3dfx Voodoo5 5500 64MB AGP

Ne, nego cu da vozim voodoo 2 na 486 procesoru.:D
Zasto rezultati nisu merodavni?

"teras" me po ovoj vrucini ;)
makina iz potpisa (mrzelo me da vadim jednu v2 nego samo sli )
Win98SE/Quake2 3.21

640x480
q2_640.JPG


800x600
q2_800.JPG


1024x768
q2_1024.JPG


kazem ti da je decko iz sk nesto zabrljao kad je to testirao...
 
Pa i ti grafici kada bi se sabrali poeni V2 bi bio u prednosti u single izvedbi ili u najgorem slucaju ravni...negde je jaci V negde TNT ali tu i tamo isti...stim da je V2 PCI a TNT AGP karta i s tim da je TNT mladji nekih 6 meseci, samo toliko :party: V2 je tukao Riva128 i RagePro koji su mu direktno suprotstavljeni. Zapravo TNT se morla uporedjivati sa Vooodoo SLI jer je to mera za taj period a V2 SLI (jer je to bio zaokviren proizvod za tu klasu, a ne sa Banshee koji je single Voodoo) V2 SLI je bila jaka koliko i TNT2. Da rezimiramo: NIJE POSTOJALA NIJEDNA KARTICA NA TRZISTU 2D/3D AKCELERATORA KOJE JE U TOM SEGMENTU I U TO DOBA IZBACIVANJA CHIPA BILA JACA OD 3DFX PANDANA. Znaci omasio si prilican broj meseci, najmanje 6 i zapravo je V3 izasao samo nekoliko meseci nakon TNT a svi znamo da je on tukao i TNT2 koji je izasao opet 6+ meseci nakon V3. Nemoj da se lazemo, Voodoo je bio SUPERIORAN igrac u SVEMU od 1996-2000 (gruba granica), dakle cela 1996 i cela 2000. TACKA.


"teras" me po ovoj vrucini ;)
makina iz potpisa (mrzelo me da vadim jednu v2 nego samo sli )
Win98SE/Quake2 3.21

640x480
q2_640.JPG


800x600
q2_800.JPG


1024x768
q2_1024.JPG


kazem ti da je decko iz sk nesto zabrljao kad je to testirao...
 
Poslednja izmena:
Realno gledano, 2000 je bila prekretnica - dok je 3dfx pravio svoje VSA chipove i terao svoje sa Glide-om, Nvidija je uspela da izreklamira T&L i napravi prvi GeForce koji je potukao sve 3dfx kartice (osim mozda V5 5500 i V5 6000 koje se nisu ni prodavale).

A josh '99 je bilo jasno da 3dfx gubi bitku zato shto je TNT2 bila iste brzine ili brza od Voodoo3 u D3D, da ne prichamo da 3dfx nije podrzavao 32 bita.
 
Da, bas cudno, ovi tvoji rezultati su 2x jaci a verovatno su oni imali i jaci CPU od tebe, sigurno Celeron 300A @450MHz sto je opet 2x jaci CPU :p

Nego Bozo Pube, jel ti jos uvek koristis tu masinu iz potpisa??? Meni ona iz potpisa sluzi samo za matorce, a ostao je potpis jos od ranije...do skora sam je i ja koristio do pre par godina i sluzi odlicno. Cudo da ti ta masina iz '98 jos dobro sljaka :)


"teras" me po ovoj vrucini ;)
makina iz potpisa (mrzelo me da vadim jednu v2 nego samo sli )
Win98SE/Quake2 3.21

640x480
q2_640.JPG


800x600
q2_800.JPG


1024x768
q2_1024.JPG


kazem ti da je decko iz sk nesto zabrljao kad je to testirao...
 
Poslednja izmena:
suzdržavam se par dana da se ne raspišem ovde... ali sada ću samo da stavim kratke teze.

1. dfx je legenda, oni su počeli revoluciju, to treba da se poštuje.
2. ja sam imao v3 3000 agp i niko ne može da mi dokaže da je 32 bit koje su imale nv karte lepši od 16bit koje je imao moj v3, jer sam lično upoređivao sliku. ja mislim da je ta priča prežvakana milion puta, i nemojte da navodite tih 32bit kao razlog da su nv kartice bolje, jer su voodoo kartice imale zavidan kvalitet slike.
3. testovi opet govore jedno, sam feeling u igrama i kvalitet prikaza su skroz druge stvari, i ja mislim da do kraja 2000- te godine nisu postojale bolje karte za igranje od voodoo kartica, ja znam kako mi je radio q3 na v3 kartici, a znam i kako je kočio ljudima sa nv karticama.
4. prvo što priznajem da je dobro je gf4 ti, to je bila moja sledeća kartica posle v3
5. u propast 3dfx-a je po mom mišljenju umešan majkrosoft.
 
Znate li da mi preporucite neke Glide igre optimizovane za VSA100 (V4 i V5)? Ja sam igrao samo sa V3 i V5 kartama kod sebe, a sa V1 i V2 kod drugih....ali bih se malo podsetio jer je bilo jako davno

suzdržavam se par dana da se ne raspišem ovde... ali sada ću samo da stavim kratke teze.

1. dfx je legenda, oni su počeli revoluciju, to treba da se poštuje.
2. ja sam imao v3 3000 agp i niko ne može da mi dokaže da je 32 bit koje su imale nv karte lepši od 16bit koje je imao moj v3, jer sam lično upoređivao sliku. ja mislim da je ta priča prežvakana milion puta, i nemojte da navodite tih 32bit kao razlog da su nv kartice bolje, jer su voodoo kartice imale zavidan kvalitet slike.
3. testovi opet govore jedno, sam feeling u igrama i kvalitet prikaza su skroz druge stvari, i ja mislim da do kraja 2000- te godine nisu postojale bolje karte za igranje od voodoo kartica, ja znam kako mi je radio q3 na v3 kartici, a znam i kako je kočio ljudima sa nv karticama.
4. prvo što priznajem da je dobro je gf4 ti, to je bila moja sledeća kartica posle v3
5. u propast 3dfx-a je po mom mišljenju umešan majkrosoft.
 
Zato sto to 3dfx fanboyevima ne odgovara :)

Nah, nismo mi, odnosno ajde da govorim samo u svoje ime, nisam ja "fanboy" 3dfx-a, već ti i Garson ličite na "fanboys" Envidije, kakve je ta kompanija skupljala na kilo apsolutno izvanrednom markentiško-manipulativnom politikom u prošlosti. To sledi iz proste činjenice da vam je retorika sada gotovo ista kao retorika obožavatlja Envidije pre deset godina. A to će reći, isticanje (često sumnjive) sirove brzine, raznih površno-netačnih podataka o vuduu, nekih "overkill" efekata, i nonšalantno prelaženje preko veoma značajnih pitanja, kao što su npr. kvalitet slike, stabilnost ili drajverska podrška. Još sam i slike okačio gde se sve lepo vidi al ne vredi. Npr. ovde su se bar četiri čoveka do sada javila koji su neposredno testirali kvalitet slike i tvrde da 3dfx dibidus tuče Envidiju (ne bitno od generacije karte), a vi baš nemate nikakve argumente do onih papagajskih kojih sam se naslušao do besvesti pre deset godina. Pritom ja onako dibidus mrzim i navijanje i navijače i obožavaoce i klubove obožavaoca (i bilo šta što je u tom fazonu ;)), ali zato poštujem kvalitetan proizvod koji poštuje mene.

Što se glajda tiče, meni se čini da je u jednom dužem periodu oko 2000. godine vladala izvesna zavist prema glajdu, koja se pretapala u bes prema 3dfx-u, onih koji nisu mogli okusiti izvandredni glajd. Ali napominjem da je ovo samo moj subjektivan utisak proizašao iz analize te retorike tada. I opet napominjem da glajd nikoga nije sabotirao već je "furao svoj fazon" bez pretendovoanja da ukloni D3D ili OGL (ako je tako nešto 3dfx i imao na umu, od toga su se mogli oprostiti već početkom '98). Dakle, glajd se ili mrzeo po sistemu "kiselog grožđa" ili voleo, ali očito nikoga nije ostavio ravnodušnim :)

A što se današnjih drajver tiče kada su Envidijine karte u pitanju. Pa o tome realno ne mogu mnogo da kažem osim da i dan danas širom neta i dalje nalećem na staru priču "e vrati one drajver za ovu igru, a stave te i te za tu i tu igru" što je slična retorika ko ona od pre deset godina tako da... pre će biti da su njihovi korisnici oguglali na drajvere, nego da se ti drajveri približili 3dfx-ovim po kvalitetu ;) No ovo je još jedan subjektivan utisak.

E sad, Mig, što se tiče ove tvoje tvrdnje da 3dfx živi kroz Envidiju, mrka je to kapa ako mene pitaš. Preuzimanje 3dfx-a od strane Envidije je bilo jedno od najbrutalnijih preuzimanja neke kompanije u IT industriji ili kontraverzno kako kažu na vikipediji. To sam mogao i sam da vidim s obzirom da je posle 14. decembra, bukvalno za manje od 24h pao 3dfxgamers forum. Sledećeg dana su nestali svi zvanični linkovi prema drajverima i drugim alatima za vudu karte, a atmosfera, u zvaničnom smislu, je bilo gotovo ko da vudu karte nikada nisu ni postojale. Nezvanično naravno svuda se još pričalo o 3dfx i vuduu, a priča se očito i dan danas ;) Razume se, na tada postavljeno pitanje Envidiji da li bi možda slučajno mogla da pusti izvorni kod drajver kako bi zajednica sama mogla da nastavi dalje da se stara o vuduu, odgovor Envidije je bio jasno i glasno - "ne dolazi u obzir!". Moglo bi se reći da su se i "mrtvog" vudua još uvek plašili ;) Tako da sve ono što je i preživelo od 3dfx-a, je asimilirano u "borgovsku" formu, po nekom mom utisku.

Što se glajd igara tiče... evo jednog na brzaka sklopljenog predloga:

-U principu sve igre na Unreal endžinu. Od kojih posebno savetujem da ponovo odigraš legendarni Undying i izuzetni Deus Ex. Takođe ni ostale igre tipa Rune ili Star Trek DS9 The Fallen nisu loše. Sve te igre će ti raditi super u varijanti Glide 800x600 4xFSAA LOD Bias -2 što je moj favorit, ali ako baš ne možeš bez veće rezolucije onda idu na 1024x768 2xFSAA i LOD -2 (radi nešto brže ali izgleda nešto lošije u odnosu na prvu varijantu kada je moj ukus u pitanju).
-Myth 1 the Fallen Lords sa zakrpom. Ova trilogija ima jedan od najboljih "ad hok" stvorenih fantazijskih univerzuma po mom mišljenju.
-Pandemonium 1 i 2. Simpatična 3d platforma, s tim što u kecu nikako nisam uspevao da poteram glajd čak i u vreme vudu dvojke tako da ako tebi pođe za rukom, javi šta si uradio :)
-Conflict Free Space 1 i 2. Ova igra razbija sa pričom i atmosferom. Mislim se da je uskoro ponovo igram.
-Descent 3. Šta da kažem, tehnički izvandredna igra sa visoko kvalitetnim FMV sadržajem, ali koja me je naaaaaaačisto smorila.
-Dalje što mi pada na pamet su Need for Speed 5, Diablo 2, Rollcage, Summoner i Rayman 2.
 
Da, bas cudno, ovi tvoji rezultati su 2x jaci a verovatno su oni imali i jaci CPU od tebe, sigurno Celeron 300A @450MHz sto je opet 2x jaci CPU :p
Nego Bozo Pube, jel ti jos uvek koristis tu masinu iz potpisa??? Cudo da ti ta masina iz '98 jos dobro sljaka :)

pa gle ;) http://www.sk.rs/1999/02/sktd03.html
Za potrebe testa imali smo sledeće kartice na raspolaganju: Cardex Savage3D, Elsa Victory II (Voodoo Banshee), Elsa Erazor II (Riva TNT), Acorp A-392 (Voodoo Banshee), Acorp AT-26 (Voodoo II), dve Game Master II (Voodoo II) i Matrox G200. Kartice su testirane na Celeron 300A procesoru, overklokovanom na 450 MHz, Chaintech 6BTM ploči sa 64 MB SDRAM memorije pod Windowsom 95. Korišćena je verzija 3.20 Quakea II i najnoviji drajveri za kartice koji su se mogli naći do sredine januara.
mislim da je autor tu zabrljao nesto
zasto je koristio win95 1999godine? koje je drajvere koristio?
u svakom slucaju za v2 nisu tacni rezultati ako se primene uobicajena pravila za testiranje u q2
(pored v2 imam jos Banshee ali nijednu od navedenih agp nvidia da bih mogao da to istestiram kako treba zato i nisam testirao na P2 platformi nego na svojoj P1 i postovao samo za voodoo)

te V2sli su se zadrzale kod mene u upotrebi od 98-2004 a obzirom da nisam neki gamer koji trci za novim sarenim igricama (poslove sam radio u firmi) nisam ni imao potrebe da to nesto unapredjujem jer
P1-233mmx @ 83x3.5 na Aopen TX ploci i V2sli su totalno pokrivale moje kucne i "gamerske potrebe" u q2
jedini razlog zasto se V2sli nekoriste u punoj upotrebi i sada je
1. nedostatak pouzdanih drajvera za V2sli 2004godine za WinXP
2. svi sadashnji q2 anticheat klijenti ne podrzavaju vise 3dfxgl

kad me uhvati nostalgija ja upalim "zver" i odigram par partija na USA serverima sa +130~200 pinga ;) i podsetim se kako je izgledao multiplejer q2 na nasim serverima pre +10godina na 33~56k modemima :d

naravno ta oldschool makina (mislim da je ploca iz 96) prvenstveno sluzi da "vozi" stare diskove sa Win95/ WinNT 3.5.1 i WinNT 4 sa Photoshop/3dstudio/Softimage/3dMax starim verzijama programa jer je gomila projekata (zavrsenih/nezavrsenih) ostala pod tim verzijama dok sam imao neku 3d kucnu firmicu i lakse mi je da "gurnem" disk sa verzijom OS/Program na p1 makinu i prebacim preko mreze objekte/projekte nego da konvertujem/ucitavam u novije verzije programa
 
Voodoo kartice su imale dusu, to kako je 3dfx radio inzenjering, testiranje, marketing to je bilo revolucija u to vreme. Odlicni programeri i elektronicari, dizajneri i ideolozi, sve se slagalo i islo glatko a rekao bih da je hardver u to vreme koji su oni radili daleko bio slozeniji proces u donosu na danas sto se radi. Znaci mnogo teze vreme a bilo mnogo bolje. Trebalo je povezati tu gomilu chipova i kontrolera koji su pride imali ZERO bugs ako sus e kupovali jaki brenderi i stavljali novi driveri. Nesporono je to da je 3dfx bio pionir u igrama, ma jednom recju bili su savrseno fenomenalni. Kad se setim TNT2 i GF2 samo me spopadne cesanje kako je to bilo lose u odnosu na V3 i V5 i u performansama i u slici. Ma to je smesno i porediti.

PROFESIONALCI, ENTUZIJASTI I OVERCLOCKERI SU UVEK BIRALI 3DFX NASPRAM OSTALIH PROIZVODJACA. VERUJEM DA JE TO BILO VRLO OPRAVDANO I SA DEBELIM RAZLOGOM. DA NIJE BILO TAKO NE BI SE I DANAS RASPREDALE PRICE DA NE KAZEM VOODOO LEGENDE, IMALI TAKO VELIKU ZAJEDNICU, RADILI NOVE PROJEKTE ZA STARI HARDWARE. TO JE ZATO STO JE 3DFX BIO #1 NA SCENI.

3Dfx Interactive. 1994-2002 (1995-2001) :mad:

Neka pociva u miru, slava mu :-devil-:
 
Poslednja izmena:
Ja se secam moje stare Voodoo 4orke i 5ice stvarno su bile hit u svoje doba.Sad cu bas da probam da vidim rade li jos..
 
^ Ti mora da se salis? :)
 
o_O

Okej okej povlacim rec. Ali sta bi dobio sa vodom? :) Pa na toj kartici ionako dobro radi sve sto je u to vreme moglo da se igra tako da klokovanjem iste neces nista postici.
 
da, to je tačno, ali onako fore radi, čisto da vidimo šta sve može :)

doom 3 ide na voodoo2 sli u 30-40 fps :) sad sam čitao o tome... koji ludaci...
 
Poslednja izmena:
Hehe, kutija kad je video sliku postao je svoj avatar. :D
Voodoo voda, kako lepo zvuči?

da, to je tačno, ali onako fore radi, čisto da vidimo šta sve može :)

doom 3 ide na voodoo2 sli u 30-40 fps :) sad sam čitao o tome... koji ludaci...

Gde si čitao, daj link ako nije na papiru... :d
 
Da, i mi smrtnici (citaj: elektroinzenjeri - ETF) smo cekali da nam vi "objasnite" kako stvari stoje sa Voodoo & Glide...evo, skoro se nisam ovako dobro nasmejao :laugh:
Koji vi? Pa i ja sam taj u zagradi.:D
Mislim da ne bi trebao tako lako da potcenjujes jugoslava, i to pogotovu po pitanju APIja.;)
 
Poslednja izmena:
Ne znam nikakvog Jugoslava osim rodjenog strica, ali cisto sumnjam da zna sta je uopste API a kamo li stogod vise, ako je to Jojo, ne znaci mi nista...U kojoj si ti to zgradi? ,)


Koji vi? Pa i ja sam taj u zagradi.:D
Mislim da ne bi trebao tako lako da potcenjujes jugoslava, i to pogotovu po pitanju APIja.;)
 
Poslednja izmena:
Ne znam nikakvog Jugoslava osim rodjenog strica, ali cisto sumnjam da zna sta je uopste API a kamo li stogod vise, ako je to Jojo, ne znaci mi nista...U kojoj si ti to zgradi? ,)
Da, to je jojo.;)
Ako ti ne znaci nista, kako onda tako lako izvodis zakljucke o njemu? :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam nikakvog Jugoslava osim rodjenog strica, ali cisto sumnjam da zna sta je uopste API a kamo li stogod vise, ako je to Jojo, ne znaci mi nista...U kojoj si ti to zgradi? ,)

Ahaha :) kad su graficki API-ji i generalno 3D u pitanju mogao bi svima nama da drzi casove i opet bi znali mnogo manje od njega. Apsolutno je glupo sa tvoje strane da potcenjujes nekoga koga ne poznajes i cije postove ocito ne citas :)

A ako je on tako nesto napisao o GLIDE API-ju, ma koliko vas 3dfx fanatike to bolelo, sigurno ima bar malo istine :) Sa druge strane, kakve ima veze sto si ti inzenjer elektrotehnike? Mozes da budes i nuklearni fizicar ali to ne znaci da se razumes u ovu materiju :)

Svejedno, stvari se kod vas fanatika nikad nece promeniti. Vi cete i za 15 godina pricati kako je 3dfx bio extra/super/sjajan a u stvari nije to bilo bas sve tako :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li je to ovde pandemija, zvana Muderator ili sta, ali ste ocito polupismeni. Ja nigde nikoga nisam prozivao niti omalovazavao. Jojo me jedino podseca na onu igracku i nista vise, to sam i istakao, ne ulazeci u to ko je i sta je jer pobogu nije on ni Steve Jobs ni Vozniak a ni Branko Matic i sl. Ja sa njegovim pominjanjem nemam ama bas nikave veze, to pitaj garsona, on ga je spominjao. I dosta vise sa zamenom teza. Ostalo, sto ste samo vi "procitali" medju redovima je vas problem a ne moj. Ubuduce, klonite se pausalnosti i slobodnih tumacenja. Ja pisem i razmisljam precizno, matematicki a ne entropijski i ne pisem na Kineskom vec na Srpskom, zato molim najpre sve opcije razmotrite pa tek onda uputite neku konstruktivnu kritiku, ako je imate. Do tada bolje da ne pisete nista, jer nista pametno ljudi nece nauciti...

Ako bih ja citao tudje postove, onda pi po logici stvari neko morao i moje, npr. ja sam na PCberzi bio pod MACHINE, sa nekih 3K+ postova cistog prosfesionalnog IT-a, pa sta sa time??? Kakvu konotaciju nosi tvoja opaska o necijem liku i delu??? Pa, nikakvu...

Ja nisam nikakav fanatik, ja danas u masini imam ATI kartu, moji imaju nVidia, nije u pitanju fanatizam - kao da ja ne bi mogao da zivim da nemam na zidu Voodoo i sl. SF...mislim, bas smesno razmisljate, ali je to vasa pasija sto ne mozete da sagledate cinjenicama u oci za period 1995-2001. Nije moje da vas ucim ali ni vase da procenjujete tudje znanje, iskustvo i meritornost osim ako niste makar ravni sa njim u odredjenoj oblasti expertize...ovo se odnosi na opasku u vezi sa mnom. Zato coolirajte i bez nervoze, molim

P.S. nemam nameru da upadam i dalje polemike...pozz


Ahaha :) kad su graficki API-ji i generalno 3D u pitanju mogao bi svima nama da drzi casove i opet bi znali mnogo manje od njega. Apsolutno je glupo sa tvoje strane da potcenjujes nekoga koga ne poznajes i cije postove ocito ne citas :)

A ako je on tako nesto napisao o GLIDE API-ju, ma koliko vas 3dfx fanatike to bolelo, sigurno ima bar malo istine :) Sa druge strane, kakve ima veze sto si ti inzenjer elektrotehnike? Mozes da budes i nuklearni fizicar ali to ne znaci da se razumes u ovu materiju :)

Svejedno, stvari se kod vas fanatika nikad nece promeniti. Vi cete i za 15 godina pricati kako je 3dfx bio extra/super/sjajan a u stvari nije to bilo bas sve tako :)
 
Poslednja izmena:
3dfx je imao savrsen hardver (chip i propratnu logiku) na savrsenom softveru (driveri, Glide i igre). Samo onaj ko nije imao para ili onaj ko nije imao imalo mozga nije posedovao Voodoo. Iluzorno je govoriti bilo sta drugo, iskreno tvrdim i stojim iza ovoga, pa makar popio ban: ko god mislio da 3dfx voodoo u kombinaciji sa Glide APIjem nije bio NAJABOLJI, u vreme dok je ostale bacao pod noge uvek i u svemu tih 5 godina rulanja, je neopevana dijabola, slepac i glupak. To je moje SUBJEKTIVNO i OBJEKTIVNO/PROFESIONALNO misljenje. Nije problem ni da mu dam dijagnozu sa sifrom. Kome se ne svidja, njegov problem. U redu je iskazati drugacije misljenje ali imati meru u tome u smislu opsteprihvacenog shvatanja i ocenjivanja neceg kao dobrog, loseg, genijalnog, odlicnog...3dfx je bio revolucionaran u svakom pogledu

ljudi, igra iz 2006-te sa sorce endžinom na v5 5500, o čemu da pričamo više?
http://www.youtube.com/watch?v=rJ7GkC9JrLY&feature=related
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno