Šta je novo?

[Yettel. ex-Telenor] Postpaid paketi i promocije

Link radi sada. Citat sa sajta: "U sklopu optimizacije ponude uslovljene makroekonomskim kretanjima na tržištu, Telenor ukida određeni broj tarifnih paketa i menja ih aktuelnim tarifama koji imaju više minuta, poruka i neograničeni internet. Ovim usklađivanjem, korisnici dobijaju više saobraćaja u okviru i van Telenorove mreže, čime se smanjuje mogućnost da pre vremena iskoriste svoje pretplatom predviđene minute, poruke i megabajte..." ja dobijam 500 minuta ka Telenor mrezi, ura za mene, a ni ovih 500 mi nije trebalo, jos manje novi paket u kome nema prenosa megabajta a naravno i skuplji je (sa prenesi plus 500 ---> prenesi i surfuj 500) :mad:
 
Poslednja izmena:
Ne kapiram šta je ovo - tražim na ovim stranicama Prenesi i Surfuj 1gb paket, a jedino nailazim na neki Prenesi Plus 1gb paket. Da li je to to? I po kom osnovu imaju pravo da nam menjaju paket tokom ugovorne obaveze?

edit: nemam ja dve blage šta se ovde događa... Kada odaberem taj Prenesi Plus 1gb, on ga konvertuje u Prenesi i Surfuj 1gb.

edit2: nego gledajte kako suptilno to ide: stari prenesi325 paket je koštao oko 1000 dinara, pa su ga ukinuli i uveli prenesi400, koji košta 1400din, a sad i njega ukidaju i uvode prenesi500, koji košta preko 1600din. Nemam reči, vrhunski bezobrazluk... (odnosno, j**u nas onako, polagano... u etapama)
 
Poslednja izmena:
Ja jedino vidim da vise nema nijednog paketa za koji bi rekao da ima nekog smisla. Mislim se da predjem na "Start" paket pa kako mi bude. Bar je na 1sec a net cu kuci preko wifi sta mi treba :S:
 
interesantno je i to, da sa svakim uvodjenjem novih paketa u ponudu, cena minuta i sms-a nije menjana na starim. verovatno i jedan od razloga da se izvede ovaj manevar. sve u svemu strasno. verovatno ce i vip ispratiti ovo, pa ce tako pokopati stvarno ekstra ponudu koju su imali tokom leta, i debelo zavrnuti ljude koji su se navukli i potpisali ugovorne obveze... nadam se da gresim...
 
Ja jedino vidim da vise nema nijednog paketa za koji bi rekao da ima nekog smisla. Mislim se da predjem na "Start" paket pa kako mi bude. Bar je na 1sec a net cu kuci preko wifi sta mi treba :S:

ako i to bude iole masovnije i njega ce naci nacin da pokvare. vec ne moze da se uzme nov postpaid broj na start paketu, a ranije je moglo.
 
Šta se dešava sa još starijim paketima na Telenoru, npr. Prenesi 150? U linku ka telenorovom site-u gde objašnjavaju ooptimizaciju paketa stoji promena cene minuta, uspostave veze i sms-a. Nadam se da sve ovo i dalje važi nakon potrošenih minuta iz kvote. Takođe, sada će se pretplata uvećati za 2% pdva ili sam propustio neku logaritamsku jednačinu koju je neophodno rešiti za detaljne informacije.
Čudi me da su mlađe prenesi pakete promenili, a da ove najstarije ostave nepromenjene.
 
Da li si razmisljao o start paketu + KLIK?
U jednom momentu najviše mi je odgovarala kombinacija - Start paket + Klik + dodatak 1000 minuta u Telenor mreži, međutim uz Start paket ne može da se uzme NI JEDAN od tarifnih dodataka. Prosto neće da ti daju da uz paket koji košta 180 dinara koristiš samo internet za 295 ili minute u Telenor mreži za iste pare.



Zanimljivo mi je da će oni koji koriste stare Prenesi 150, Prenesi 325 itd. ostati na tim paketima, a da se prebacuju samo ovi sa novijim starim paketima - da tako kažem. Bar tako kaže onaj njihov "kalkulator" optimizacije.

Mislim da je razlog ovome klauzula u svakom postpaid ugovoru na 24 meseca, da u toku ugovorne obaveze Telenor ne sme bitno da menja karakteristike paketa.
E sad na primer ko je pod ugovornom obavezom za Prenesi 400 i ovom promenom za 188 dinara više, dobijate 100 minuta i 100 poruka više + 1000 u Telenor mreži. Svojstva paketa nisu u velikoj meri promenjena - odnos minuta/sms poruka i cene po minutu je sličan, čak i niži, a cena paketa je malo viša u odnosu na ukupnu cenu - 188 dinara.

Ali promena sa Prenesi 325 koji košta 1.200 dinara, na paket Prenesi 500 koji košta 1.616 dinara bi bez sumnje bila značajna promena svojstva paketa i mislim da je to glavni razlog zašto onima koji imaju ove pakete isti neće prebačen na neki od novih. Samo da na pomenem istina je da Prenesi 325 odavno nije u ponudi, ali su nekim starim korisnicima - između ostalog i meni, nudili da potpišem novi ugovor sa ovim paketom da ne bih otišao na drugu mrežu. Tako da ipak ima ljudi koji koriste ovaj paket i pod ugovorom su.
 
Poslednja izmena:
Potpuno tacno je ovo sto kaze Mr One - upravo idu na tu fintu da mogu da promene uslove ali neznatno. Doduse nigde ne pise koliko puta u toku trajanja ugovora :).
Vip i Telenor istovremeno poskupljuju sto je jos jednom potvrda da medju njima postoji komunikacija oko takvih stvari.

Ceka se drzavni operater.
 
Poslednja izmena:
Evo šta kaže ZEK:

Izmena uslova ugovora

Član 107

Operator je dužan da pretplatnika, najmanje mesec dana unapred, obavesti na pogodan način o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao i pravu pretplatnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen.

Pretplatnik ima pravo da, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima.

Agencija može propisati sadržaj obaveštenja iz ovog člana.
 
Ја им написах ово на фб страници...

Молио бих вас за одговор каква је ово свињарија коју нам уваљујете на мала врата а перфидно је зовете оптимизација?! Шта то оптимизујете, можда ваше приходе а лицемерно кажете " како ми корисници овим путем добијамо више минута у оквиру и ван теленорове мреже, чиме се смањује могућност да пре времена искористимо своје претплатом предвиђене минуте, поруке и мегабајте"?! Благо нама са вама душебрижницима, како се ви само бринете за нас претплатнике... Ако се већ стварно бринете за своје кориснике онда повећајте број минута, порука и мегабајта укључених у цену претплате али цену претплате не дирајте!!! А с друге стране, кад већ пишете то што пишете, реците ми шта ћете чинити са нама претплатницима код којих и са тренутним пакетима не постоји никаква могућност да пре времена искористимо претплатом предвиђене минуте, поруке и мегабајте, јер нам постојећи пакети, такви какви су, у потпуности одговарају??? Па наравно, примораћете нас да силом пређемо на нове, "оптимизоване" и да вам плаћамо већу претплату од оне која је била актуелна у тренутку закључења уговора! Вама вероватно није јасно шта то значи закључење уговора у доброј вери - bona fides, нити се имало бринете због неетичке злоупотребе себи датих права из уговора, али господо из теленора знајте да су добра вера и уговор закон за уговорне стране... Али изгледа да за вас постоји само закон новца и лихварисања, те би вам на оваквој пословној политици и етици позавидео и сам Шекспиров Шајлок лично, уколико уопште и знате о коме говорим...На сву срећу, мој претплатнички уговор истиче 28-ог овог месеца, тако да сам ја један од ваших претплатника који ће покренути и своју сопствену акцију оптимизације, тј у циљу оптимизовања својих трошкова мобилне телефоније свакако ћу променити мобилног оператера... И обратите мало пажњу на овај члан ЗЕК-а:

Izmena uslova ugovora

Član 107

Operator je dužan da pretplatnika, najmanje mesec dana unapred, obavesti na pogodan način o nameri jednostrane izmene uslova ugovora, kao i pravu pretplatnika na raskid ugovora pre isteka perioda na koji je zaključen.

Pretplatnik ima pravo da, po prijemu obaveštenja iz stava 1. ovog člana, raskine ugovor bez obaveze plaćanja troškova u vezi sa raskidom, ako se najavljenim jednostranim izmenama bitno menjaju uslovi pod kojima je ugovor zaključen, na način koji nije na korist pretplatnika, a naročito u pogledu specifikacije usluga (sadržaj paketa) i uslova za korišćenje usluga u vezi sa ponuđenim promotivnim pogodnostima.

Agencija može propisati sadržaj obaveštenja iz ovog člana.
 
Potpuno tacno je ovo sto kaze Mr One - upravo idu na tu fintu da mogu da promene uslove ali neznatno. Doduse nigde ne pise koliko puta u toku trajanja ugovora :).
Vip i Telenor istovremeno poskupljuju sto je jos jednom potvrda da medju njima postoji komunikacija oko takvih stvari.

Ceka se drzavni operater.
Уколико добијем повећање од 10% онога што је предвиђено конкретним уговором а то платим са још 23,6% цене одређене у тренутку потписивања тог истог уговора, онда је то све само не незнатна промена уговора ( пакет Пренеси 200 ). Оваквим теленоровим поступањем је драстично повређен првобитни однос из уговора, тј однос чинидбе и контрачинидбе... Ergo, из тога произилази да су се стекли сви услови предвиђени чланом 107. ЗЕК-а у његовом изворном смислу...
 
Da, samo što je veličina ugovornih strana nesrazmerna. Neće ih zaboleti ako raskineš ugovor sa njima. Ali šteta što ne postoji telo koje bi ih kaznilo zbog svojevoljnog menjanja ugovora.
 
Ali promena sa Prenesi 325 koji košta 1.200 dinara, na paket Prenesi 500 koji košta 1.616 dinara bi bez sumnje bila značajna promena svojstva paketa i mislim da je to glavni razlog zašto onima koji imaju ove pakete isti neće prebačen na neki od novih. Samo da na pomenem istina je da Prenesi 325 odavno nije u ponudi, ali su nekim starim korisnicima - između ostalog i meni, nudili da potpišem novi ugovor sa ovim paketom da ne bih otišao na drugu mrežu. Tako da ipak ima ljudi koji koriste ovaj paket i pod ugovorom su.

Pored toga, mislim da u "znacajne promene svojstava paketa" spada i zaokruzivanje na jedna minut kod novijih prenesi paketa. Kod starih prenesi paketa (prenesi 60, 150, 325, 700...) nema zaokruzivanja, vec se tarifiranje posle prvog minuta vrsi na sekundu! To cini znacajnu razliku u ceni, jer se bar 25% minuta iz paketa trosi na to besmisleno zaokruzivanje.
 
Уколико добијем повећање од 10% онога што је предвиђено конкретним уговором а то платим са још 23,6% цене одређене у тренутку потписивања тог истог уговора, онда је то све само не незнатна промена уговора ( пакет Пренеси 200 ). Оваквим теленоровим поступањем је драстично повређен првобитни однос из уговора, тј однос чинидбе и контрачинидбе... Ergo, из тога произилази да су се стекли сви услови предвиђени чланом 107. ЗЕК-а у његовом изворном смислу...
Dobijaš 10% više, za 21,622% više novca, a ne 23,6% - ne možeš računati dodatnih 2% PDVa u tu cenu.
Svakako 21,622% po meni već predstavlja malo ozbiljniju promenu paketa, mada ako bi tvoj eventualni raskid pre roka dospeo na sud njihovom inicijativom možda bi uspeli da provuku priču o inflaciji. Mada ne garantujem da bi im to 100% prošlo na sudu. Prilično je diskutabilno.
Ali evo kako bi to mogli da predstave:
Telenor na sudu može opušteno da tvrdi da ti dobijaš 10% više za 10% veću cenu. Kako? Cena je povećana za 21,622%, kada se od toga oduzme 10% više sadržaja dobija se 11,622%, a evo zašto je to bitno:
Telenor je Prenesi 200 paket uveo 1.1.2011. godine, a Prenesi 220 je uveo 1.7.2012. godine.
Inflacija u periodu januar 2011. - jun 2012. godine je inosila 12,1% - 7% u 2011. i 5,1% u prvoj polovini 2012.
Znači 21,66 - 12,1 inflacije = 9,56 znači cena je realno povećana za 9,56% a minuti i poruke za 10% - ovo sitno odstupanje je verovatno zbog toga što nisu znali kolika će tačno inflacija biti u junu kada su kreirali ove pakete, jer je junska inflacija objavljena tokom jula.

Nema ozboljna firma sve radi proračunato i planira nekoliko poteza unapred!

Što se paketa Prenesi 80 tiče koji "optimizovano" postaje Prenesi 100 sa poskupljenjem oko 30% i 25% više minuta poruka. Hmmm i samo povećanje od 25% minuta i poruka zajedno sa cenom od 30% već predstavlja značajnu promenu uslova i realno gledano tu bi već ladno mogao da se raskine ugovor. Ali pitanje je koliko je ljudi uopšte pod ugovorom na ovom paketu i koliko su obavešteni o ovakvoj mogućnosti raskida ugovora zbog izmena uslova i da li bi uopšte želeli da ga raskinu. U svakom slučaju verovatno im nisu toliko bitni pa se neće mnogo potresti i ako neko ko koristi ovaj paket sa punim zakonskim pravom raskine ugovor pre roka.

Za sve veće pakete nema osnova za raskid, Prenesi 325 sam već navodio kao primer.
 
Poslednja izmena:
Ствар је у томе што итекако могу да рачунам додатна 2 % ПДВ-а у ту цену и проценат који сам навео пар постова изнад. Ствар је у томе што је оно што сам ја потписао у уговору поскупело толико колико јесте, дакле реално 23,6 % према мени као крајњем кориснику, јер укупна цена коштања тог пакета ка мени као крајњем кориснику је толика колика јесте и ја га више не могу никако користити за било коју мању цену. По твојој, а вероватно и њиховој логици, које би се они држали и на суду, а коју бих као правник врло лако оспорио, онда није битна промена ни то да увећају број минута у оквиру претплате за 100% а да такође и цену повећају за 100%, нпр да пренеси 200 има 400 минута и уместо 814,20 рсд кошта 1628,40 рсд, јер је по теби задржана првобитна размера. Поента битна за суд је да ја не тражим нити ми је потребно повећање обима услуга које они самоиницијативно чине како би оправдали поскупљење својих пакета. Ствар је у бити у томе да је пакет поскупео за 23,6%, а да мени нису потребни ти додатни минути које су они самоиницијативно укључили у пакет, те да је оваква промена са њихове стране апсолутно незаконита, у супротности са добром вером која мора да постоји код уговорних страна приликом закључења уговора, као и да је у супротности са добрим трговачким обичајима тј узансама.
А сасвим друга ствар је то колико људи ће тражити раскид уговора и евентуално преко суда заштиту својих права...
И на крају, мислим да је после овога што се десило питање свих питања ко мени као кориснику може да гарантује да се овакве свињарије неће дешавати и у будућности уколико, само хипотетички гледано, потпишем нови двогодишњи уговор о продужењу претплатничког односа?????

ПС: а што се инфлације тиче, свака озбиљна фирма у цену производа са одређеним, тј оваквим, трајањем у цену ка крајњем кориснику увек укалкулише пројектовану инфлацију за будући период трајања уговора, тако да ни те тврдње везане за инфлацију не пију воду...

Све у свему, тежак безобразлук...
 
Ili masovan prelazak na MTS .... ako budu pametni pa ne diraju svoje pakete ...
 
I sta je na kraju ispalo, zvanicno se i oni koji su pod ugovorom forsirani da prihvate novi paket?
 
Не мора нужно да значи, алфајунитс... Ствар је у томе да смо сви на форуму, вероватно из револта, превидели да није дошло до промена у оквиру наших старих пакета (што би донекле и пило воду за њих, имајући у виду чл. 15 општих одредба пословања које су нам достављене уз уговоре или анексе истих), већ да су нас они по аутоматизму пребацили на нове пакете на шта ни у ком случају нису имали никакво право а без наше сагласности.. Мени ово мирише на дивљаштво и вређање интелигенције корисника а све по систему ако прође, прође... Тако да, што се тиче свих нас који смо под актуелним уговором са временском обавезом а због телефона, од њиховог лихварства нема ништа... А сви други пак лако могу да промене оператера...

А ја од 28. овог месеца одох у МТ:С...
 
Poslednja izmena:
Meni se nešto čini da ako promene nešto van saglasnosti, imaš pravo da raskidaš ugovor, bez obzira na obavezu ....
 
Ствар је у томе што итекако могу да рачунам додатна 2 % ПДВ-а у ту цену и проценат који сам навео пар постова изнад. Ствар је у томе што је оно што сам ја потписао у уговору поскупело толико колико јесте, дакле реално 23,6 % према мени као крајњем кориснику, јер укупна цена коштања тог пакета ка мени као крајњем кориснику је толика колика јесте и ја га више не могу никако користити за било коју мању цену. По твојој, а вероватно и њиховој логици, које би се они држали и на суду, а коју бих као правник врло лако оспорио, онда није битна промена ни то да увећају број минута у оквиру претплате за 100% а да такође и цену повећају за 100%, нпр да пренеси 200 има 400 минута и уместо 814,20 рсд кошта 1628,40 рсд, јер је по теби задржана првобитна размера. Поента битна за суд је да ја не тражим нити ми је потребно повећање обима услуга које они самоиницијативно чине како би оправдали поскупљење својих пакета. Ствар је у бити у томе да је пакет поскупео за 23,6%, а да мени нису потребни ти додатни минути које су они самоиницијативно укључили у пакет, те да је оваква промена са њихове стране апсолутно незаконита, у супротности са добром вером која мора да постоји код уговорних страна приликом закључења уговора, као и да је у супротности са добрим трговачким обичајима тј узансама.
А сасвим друга ствар је то колико људи ће тражити раскид уговора и евентуално преко суда заштиту својих права...
И на крају, мислим да је после овога што се десило питање свих питања ко мени као кориснику може да гарантује да се овакве свињарије неће дешавати и у будућности уколико, само хипотетички гледано, потпишем нови двогодишњи уговор о продужењу претплатничког односа?????

ПС: а што се инфлације тиче, свака озбиљна фирма у цену производа са одређеним, тј оваквим, трајањем у цену ка крајњем кориснику увек укалкулише пројектовану инфлацију за будући период трајања уговора, тако да ни те тврдње везане за инфлацију не пију воду...

Све у свему, тежак безобразлук...
Masnim slovima sam stavio da ne garantujem da bi im to prošlo nego da bi verovatno pokušali na taj način da ospore tvoj raskid. Ja da sam u situaciji da koristim Prenesi 200 i da me nasilno prebace na taj novi paket, a pod ugovorm sam prvi bih se pozvao na zakon i potrudio da raskinem ugovor jer zaista ima šansi za to - ali hoću da kažem da nisu sto-postotne.

Što se cene tiče, ukalkulišu oni inflaciju, ali ne ukalkulišu inflaciju za 10 godina, nego u ovom slučaju, očigledno za 1,5 godina pa kad je prošao taj period eto novih paketa i cena.

Što se tvojih 23,6% tiče, ne možeš tako da računaš. Njihova cena paketa je ona bez PDVa, a na nju se dodaje PDV, koji ma koliki da je predstavlja namet na njihovu cenu. Tako da je procenat njihovog povećanja 21,66%, a realnog kao što rekoh 9
Ni tvoj paket Prenesi 200 više nije 814 dinara već 828, a Telenorova cena za njega nije promenjena i iznosi 690 dinara. Šta sad da je država povećala porez na 28% kao u nekim zemljama ti bi računao da je Telenor povećao cenu za 10%? Nije. Njihova cena je i dalje 690 dinara, a porez je namet na cenu. Po zakonu porez plaća krajnji kupac, a prodavac samo ima obavezu da istakne svoju cenu+PDV tj. ovu koja piše na sajtu.

A za bezobrazluk se slažem! Poslovna politika im je takva, što sam više puta napisao na forumu, da kvalitet, briga o korisnicima, pošteno poslovanje idu dole, a cene i želja za što većim profitom gore. Zato sam i preneo svoj broj u VIP pre 2 meseca. Najviše sam se plašio toga da se ne pokajem kasnije, ali kako stvari stoje neću ni malo osim ako i ovi ne naprave neku svinjariju sa prebacivanjem na nove pakete što će se teško desti: Smart 1100 na Smart 1200 za 500 dinara višu cenu - teško da bi ikako to moglo da im prođe.
 
Poslednja izmena:
Moj zet koristi Prenesi 200, koliko sam skapirao, uvaljaće mu ovaj Prenesi 220 .... čekamo oktobarski račun.
 
Мени ово мирише на дивљаштво и вређање интелигенције корисника а све по систему ако прође, прође...
Kao što rekoh ako ima osnova za raskid ugovora ima ih samo na paketima Prenesi 80 i to 100% i na Prenesi 200 sa solidnim izgledima da prođe - mada nemoj biti siguran da im ona priča o inflaciji ne bi prošla na sudu.
E sad jedan paket košta, ispod 500 dinara, a drugi paket 828 dinara sa novim PDVom. Ako se uzme u obzir da je prosečan račun na Telenoru ako se ne varam oko 1.900 dinara, pa može se reći da idu na kartu ako prođe-prođe, ako provale mogućnost raskida nek idu i onako nisu mnogo profitabilni. Realno daj bože da i 10% ljudi raskine ugovor po ovom osnovu i to 10% onih koji koriste neki od ova dva najniža paketa. Šta misliš koliko će se potresti ovi iz Telenora?

Ono što sam i juče zaboravio da spomenem:
Ako raskineš ugovor osnovano pre roka gubiš svoj broj. Jer ne možeš ti samo da raskineš ugovornu obavezu pa da pređeš kod drugog operatera, možeš samo da raskineš ceo ugovor - a time gubiš broj! Još jedna stvar na koju Telenor očigledno računa!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno