Šta je novo?

Garmin vs iGo + još ponešto o navigacijama...

NShappy

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
24.05.2004
Poruke
5,288
Poena
655
Moja oprema  
Mobilni telefon
Huawei P30
Tema iz naslova se po malo provlači kroz skoro svaku temu o navigacijama. A iskustva bi trebalo skupiti na jednom mestu.

Da objasnim na početku za neinformisane. Na belom svetu postoji nekoliko proizvođača navigacije i mnogo proizvođača samih uređaja. Mnogo tipa, koliko i proizvođača MP3-4 plejera. Ono što je bitno su mape koje se vrte u tim uređajima. Proizvođača mapa nema mnogo 4-5 a nama su bitni SAMO Garmin i NavGo (koji proizvodi mape iGo). Zašto samo oni a ne veoma kvalitetan Tom Tom npr? Pa zato što jedino ta dva proizvođača mapama pokrivaju i ovaj smešni kutak planete zvani Srbija sa exYU okolinom. Greota je što se tu još neko ne uključi. Recimo, sve fabričke navigacije po automobilima su ne znamo kog porekla i nema mapa Srbije (ni ex Yu okoline).

Ako kupite navigaciju u radnji kod nas a uređaj nije Garmin, u njoj će biti navgo mape. Ako kupite Garmina, u njemu su, gle čuda, Garmin mape. Mape za navgo radi naša firma, Kontrast plus a za Garmina mape radi opet naš Infoteam. U Srbiji ima dosta grešaka na obe platforme. Ni jednima ni drugima nije lako jer u Srbiji ni zvanična državna kartografija nije sređena kako bi trebalo tako da se oba tima snalaze kako znaju i umeju. Na njihovu žalost, provaljen je način piratizovanja mapa i za jednu i za drugu platformu pa politika cena mapa nije više nešto čime mogu da se bore za kupce.

Što se tiče uređaja, rekosmo, u Srbiji imamo Garmin i ne Garmin. Na ovim ne Garmin, softver vuče iste korene te ja sam rad vrlo sličan. iGo se vrti na nekoj od Win platformi tako da se uređaji u stvari razlikuju u kvalitetu izrade, manje i više bitnim opcijama tipa brzine procesora, veličine ekrana, ima BT nema BT, načinu montaže bla. bla. bla. Onu osnovnu f-ju tipa dovedi me tu i tu, rade gotovo identično. Kod garmina je slična priča. Mape iste, navodi nas isto.

Dakle, cilj teme je da korisnici iznesu iskustva poređenja ove dve platforma i da se time ne pune druge teme.

Ovo poređenje će naravno biti slično poređenju AMD vs Intel i sličnim flame warning temama. Ko je koristio Garmina, kune se u njega. Ko je koristio iGO, kune se u njega. Ko je koristio oba'... ...ne znam koliko ima takvih. Ali, zato su tu urednici. :) A pošto je navigacija još uvek mnogima nešto novo, smatram ovakvu temu potrebnom.

Za početak, evo jedan post sa ovog foruma: http://cbc.rs/forum/viewtopic.php?f=126&t=36482 sa kojim se uglavnom slažem:
IGO:
+jednostavniji softver od garminovog, brze radi,pregledniji, mnogo lepsa mapa i prikaz,mogucnost zadavanja vise medjutacaka u ruti dok kod vecine garmina moze samo jedna medjutacka
+dobra mapa Srbije, bolji je od Garmina u selima oko Bga, npr. selo gde ja odlazim u goste je detaljno odradjeno u Igo mapi sa svim ulicama dok u garminovoj nema apsolutno nista ucrtano, samo glavni put i naziv sela...
+bolja je Igo mapa npr. Grcke od one za garmina
+uglavnom se dobijaju sa uredjajem mape za ogroman broj drzava, npr. cela istocna Evropa ili cak cela Evropa, takodje mape su neuporedivo jeftinije od garminovih ako se dokupljuju naknadno

Garmin:
+ mape BIH i Makedonije su neuporedivo bolje od igo-vih, koje su vrlo lose
+ rekao bih da su kucni brojevi u Bgu bolje uradjeni
+ mape CG i HR su bolje
+ ima detaljne topo mape Kopaonika i jos nekih planina po Srbiji od cega igo nema nista i nece ni imati
+ map source program
- dobija se samo scg route i mape za dokupljivanje su extra skupe i pojedinacno se kupuju

A sledeća prednost Garmina je meni veoma važna (moj post, ali lenj sam da opet kucam):
Kod priče Garmin vs iGo, ja nešto prednost dajem Garminu jer se sve može pripremiti na računaru kroz MapSource softver. Map Source nije baš slika i prilika super otimizovanmog softvera, ali je meni bar ipak bio zgodan kada sam rutu morao da pripremim unapred (a ne da me vodi kuda on 'oće). Ono, trebao sam da nađem pumpe koje imaju gas, koje su recimo van autoputa, a verujte, muka je naći u meniju bilo kog navigacionog uređaja jednu određenu pumpu 1500km od kuće, pa naći neka radnje, pa naći vidikovce uz put, pa naći dvorac u Sloveniji, pa jezero u Austriji... pa optimizovati put što se tiče putarina... bla. bla. bla.... lakše mi je bilo sesti za računar, pa uz internet, Google Earth i Via Mishelin odabrati rutu koja meni odgovara pa to samo spustiti u navigaciju. Kod iGo, to ne mere, sve mora kroz meni uređaja.
Iako Garmini imaju pomalo arhaičan korisnički interfejs na samim uređajima, gore citirana prednost je meni veoma važna. Prošao sam par Evropskih zemalja sa Garminom, i uglavnom sam rutu na miru pripremio kod kuće. I ona se neznatno rzlikovala od one koju bi uređaj sam izabrao da sam mu samo rekao krajnju lokaciju. Ali to neznatno bi bila muka naći da sam morao da radim "peške". Naravno, ovo ima smisla raditi samo kada idete na dalji put.
 
sve je jako lepo sročeno, hvala za ovaj post i nadam se da će i drugi korisnici dati svoje komentare. većih iskustava sa garminom nemam, ali me je zaintrigirala ova priča sa Garmin mapama za Kopaonik, pa ću se potruditi da je nađem...

kad budem došao do nekih većih saznanja (pošto se sa onim iznesenim za iGo u potpunosti slažem), napisaću u ovom topicu, koji bi mogao da ide kao "lepljivi".
 
Pa da, Garmin ima mogućnost ubacivanja topografskih mapa. Znači ono, sa izohipsama, visinskim profilom terena i pešačko planinarskim stazama. Noviji modeli planinarsko ručnih navigacija Garmina imaju mogućnost da ove topografske mape prikazuju sve sa terenom u 3D perspektivi.

U SCG je topografski odrađena Fruška Gora, Tara i valjda tamo oko Đerdapa. Nemam sada ovde da vidim. Ideja je da se svi nacionalni parkovi Srbije odrade na taj način. Dalje, pored svima poznate AdriaRoute, postoji i AdrijaTopo gde je cela ta regija urađena topografski. Triglavski nacionalni park npr. je veoma lepo odrađen. Imate pešačke staze, planinarske domove, bivke za zanoćavanje, mesta za kampovanje i POI lokacije do kojih možete doći samo peške. A vidite i visinski profil terena po kojem tabanate.

Naravno, ovo nema smisla koristiti na autonavigacijama koje srču baterije ko Lada benzin. Postoje outdor uređaji koji sa setom Alkalnih ili NiMh baterija mogu da rade i po 48h bez gašenja. A rade i u kolima.

Ovo iGo nema ni u najavi.
 
Poslednja izmena:
Necu da flajmujem temu ali moram opet o Garmin-u :S:

Vidim da je Garmin izbacio novi softver kao i nove SCG i ADRIA mape i resih da probam - Garmin mobile XT v5 + Adria 2.2 i SCG 1.9

Novi Sad, odaberem iz bulevara cara lazara ulicu Radoja Domanovica 58 ( da budem tacan ) i krenem ... Doveo me je do Partizanske ulice OK s obzirom da znam brzi put nego sto je predlozio ( ovo je stavka koja vazi mahom za sve gps softvere - upitno rutiranje ) i ulaskom u partizansku ulicu dobijem obavestenje da treba da skrenem LEVO na prvom semaforu :trust: ... wtf kazem u sebi posto sam se informisao preko PLAN PLUS-a gde se nalazi ulica i kazem NECU da skrenem LEVO tj u neku " grncarsku " nego produzim pravo i skrenem DESNO u Radoja Domanovica i tada softver vrsi rekalkulaciju gde mi kaze da treba da se vratim, predjem ulicu i da mi se adresa nalazi na mestu koje sam i mislio da jeste a ne koje je on prvobitno odredio.

U ovom slucaju greska nije prouzrokovala nikakvu stetu ali bi nezgodno bilo da sam zaglavio u Beogradu gde se relativno slabo snalazim :S:

Zato sam uzeo PDA da bih mogao da imam istovremeno i Garmin i iGO i da bih u zavisnosti gde su se bolje pokazali i koristio, probacu garmin po Bosni pa ako su mape bolje samo u Bosni cu ga i koristiti .. do tada ... IGO RULEZZ sto se mene tice
 
Poslednja izmena:
Jer sam ja dobro upucen da iGO nema podrsku za symbian?
 
Ne, iGO nema za symbian, na zalost.

Inace moj glas za iGO, nekako mi je na njemu sve lepse i logicnije. Takodje postoji i verzija za PC.
 
Za mene licno, iGo je bez ikakve dileme najbolji softver...pogotovo od verzije 2008

Narocito kada se usminka sa dodatnim skinovima, funkcionalnosti i mogucnosti za koplje iznad Garmina pa cak i Tom Toma (pri cemu ne govorim o (ne)funkcionalnosti potonjeg u nasem okruzenju)
 
Za mene licno, iGo je bez ikakve dileme najbolji softver...pogotovo od verzije 2008

Narocito kada se usminka sa dodatnim skinovima, funkcionalnosti i mogucnosti za koplje iznad Garmina pa cak i Tom Toma (pri cemu ne govorim o (ne)funkcionalnosti potonjeg u nasem okruzenju)

:banana:
 
Evo, ja ću da počnem sa flejmom... :)

Ušminkavanje skinovima je vrlo bitna opcija svakog ozbiljnog softvera. :)
 
Ok Garmin +za PC zezancije tipa određivanje rute....To ne znači da iGO neće odgovoriti ili bar pokušati da odgovori sličnim rešenjem...
Ali jedno je sigurno...u današnje vreme ljudi traže jednostavnost u korišćenju tehnologije a tu iGO razbija!!!
Dok ja nađem prebacim,downloudujem,uplodujem,probam da li radi,pa neka greška pa tri stotine stvari...Ovako mapa u uređaj adresa i vozi!!! :)
Ako običnim ljudima treba GPS da bi pešačili prirodom onda nemam reči...Pa ne idemo podžunglama i Alpima...

Ja imam jeftiniju verziju uređaja sa iGO platformom i ne bih uzeo Garmina samo zbog komplikovanih funkcija...(da ne uvredim nikoga ...to je moje mišljenje)...bez flame-ova :)
 
Aj 3 pitanja :) Nisam video Garmina, a IGO koristim.

1. Poshto mi mape BiH i Makedonije jednostavno ne trebaju (BiH mi ne treba nikad, Makedonija da bi doshao do Grchke), a trebace mi u buducnosti Evropske (EU) mape, da li to znachi da je IGO bolji softver za mene ?

2. Da li je moguce na navigacijama sa WinCE 5 da se instalira Garmin ?

3. Da li postoji naznaka da ce IGO podrzavati i slova u broju ulice (1b, 4a), poshto je to jedina opcija koja mi fali.
 
1. bolji softver :)

2. moguce je...

3. na to ne bih znao odgovor
 
1. I iGo i Garmin imaju jako dobro pokrivenu zapadnu Evropu. Ko to ima bolje urađeno je slično priči Intel vs AMD, nVidia vs ATI i slična bla. bla. bla. prepucavanja.

2. Može

3. Nemamo pojma...
 
Mogu li i ja da se ubacim? :)
Koji biste mi softver i koje mape predložili da instaliram na Moov 200? Devojčin otac je kupio dotični uređaj i pitao me je da vidim ima li boljih mapa od onih što su stigle uz uređaj - pa ja sad ne bih ovako napamet da gatam...:S:
 
To sam i mislio, hvala :wave:
E sad, kad budem "skidao" to - je l' to ide zajedno sa mapom Srbije, ili nju tražim posebno (ako ovo II, onda u kom formatu)? :) I da bih instalirao sve to na Moov-a, treba li prvo da "otključam" uređaj MioPocket-om? Ako neko ima volje da me "detaljnije" uputi, može i na PM... Hvala!
 
Mapa Srbije je tu, ako nije lako se ubaci, sad samo ovde ne mozemo da prichamo o tome :)
 
И шта ми нинџе онда да радимо? :d Znam i ja za Gugleta, al' toliko nejasnih i oprečnih informacija...
 
Jel moze garmin da se instalira na xperiu wm 6.1.?
 
Naravno, može.
Na WM 6.1 lepo radi Garmin Mobile XT for WindowsMobile V5.00.20w.
Mene malo mrzi da se sam bakćem sa mapama, MapSource-om, i tim stvarima...
Uzmem sažvakano ono što je napravio pipi9100, za onaj deo Evrope koji mi treba.

Na WM 6.1 možeš istovremeno instalirati i iGo8, i TomTom, i Garmin.
Mape - prema ukusu i potrebama
 
Poslednja izmena:
Zdravo,
Posto koristim iGO8 i mnogo ga volem, nebi da ostane nesto nedoreceno ... a odnosi se na gornje postove
1. za 3d teren je receno da iGO ga nema i nece nikad imati, toga ima i u Srbijici, neznam sta sve ima ali ko se provoza do Leskovca videce na nekoliko mesta ukljucujuci brdo iza Kaludjerice, da nepominjem Austriju i Madjarsku ili to o cemu pricate je nesto drugo,
2. ruta moze da su odredi u Google earth i da se uveze kao kml file, to nisam probao posto mi nije trebalo ali tako pise po forumima koji se bave poi update-ima

Slova u brojevima kuca nema, bar nema moje kuce.

Uskoro cemo imati jos jednog igraca sa kartama za nasu srbijicu, navteq, sobzirom na brzinu kako rade bice to za par godina, prema vecnosti univerzuma, to ce brzo proci ...

poz
 
Naravno, može.
Na WM 6.1 lepo radi Garmin Mobile XT for WindowsMobile V5.00.20w.
Mene malo mrzi da se sam bakćem sa mapama, MapSource-om, i tim stvarima...
Uzmem sažvakano ono što je napravio pipi9100, za onaj deo Evrope koji mi treba.

Na WM 6.1 možeš istovremeno instalirati i iGo8, i TomTom, i Garmin.
Mape - prema ukusu i potrebama

Zna li neko: koliko memorijskog prostora treba za svaki od navedenih sa mapama Srbije, Makedonije i Grcke? Ima li neko iskustva?
 
Za IGO 2008 je dovoljno nesto manje od 2GB za celu Evropu, ukljuchujuci POI i reljefne mape za sve drzave.
 
i za Garmin je tu oko 2 Gb, koji mb manje :)

Znaci sa 4 GB karticom mislim da bi mogao da spakujes 2 navigacije sa komplet europom, eventualno ako ne stane, pobrisi ( languages, poi koji ti ne trebaju i slicno )
 
1. I iGo i Garmin imaju jako dobro pokrivenu zapadnu Evropu.

imao sam prilike da proslog leta predjem 6500km po evropi.koristio sam prestigio 430 sa starim softverom i legalnim mapama evrope 07.2007 i uporedo garmin na mobilnom telefonu sa mapama nt2008.
vise sam bio zadovoljan iGO mapama.preciznije su odradjene bar po mom iskustvu i predjenoj kilometrazi kada je evropa(A;I;FR;Belgija;NL;DK;D;A;HU;tim redosledom sam putovao) u pitanju....daklem moje iskustvo je evropa iGO a mape srbije po zelji.

ps:jedan detalj garmin nt2008 je recimo u holandiji biciklisticke staze u Amsterdamu tretirao kao zasebne :lupko: ulice!!
 
Poslednja izmena:
evo imam nekoliko pitanja posle malo ucestalijeg koristenja igo-a 8 na x1 (xperiji)...

1. kako da namestim rutu bez da mi igo automatski to odredi?
2. povremeno mi zaglavljuje igo 8, radio je normalno pa je poceo da zaglavljuje, sve cesce i cesce do momenta kada ga upalim i cim ukljuci rutu zaglavi?
3. da li postoje virusi za win6.1. i kako se mogu dobiti (ako postoje, da li samo povezivanjem sa kompom ili i preko gsm-a) - pitanje je vezano za 2. ?
4. sta mi znaci fajl nasa 3d za igo 8? (oko 300 MB mislim)

hvala unapred na odgovorima?
 
1. Svrha GPS navigacije je automatsko rutiranje. Vrlo često, i mene to nervira. Za iGo8, ja to radim ovako: Ako želim da iz A u B stignem kroz tačke 1, 2, 3 i 4 (tim redom, onda prvo zadam B kao odredište, a onda dodajem redom 4, pa 3 pa 2 pa 1 kao međutačke. Nekad je potrebno puno međutačaka da ga nateraš da te vodi kuda želiš. Ako promeniš redosežled tačaka, softver se neće buniti - jer insistiraš da ideš tim redom.

2. Verujem da baguje Win, malo mu je RAM-a. Pokušaj da uradiš soft-reset pre pokretanja navigacije, da oslobodiš RAM.

3. Koliko ja znam - ne postoje. Ako ipak sumnjaš da je oštećeno nešto od sistemskih stvari, uradi hard reset. Bekap obavezan.

4. 3d fajl prikazuje reljef u 3d modu. Prilično jede RAM u radu, ja isključujem i to i buildings, gotovo redovno. Možda neko zna koliko je uopšte Srbija pokrivena u tom 3D fajlu, ja mislim da nije previše.
 
Nazad
Vrh Dno