Šta je novo?

Servis/Zakonski rok

malimilan

Slavan
Učlanjen(a)
25.09.2008
Poruke
67
Poena
309
Odneo sam monitor u servis 22.12.2008! Dakle do danas je proslo 27 dana. U garanciji je jos uvek. I pre 6 meseci se desio neki kvar, i tada sam se posteno nacekao, sto jos doprinosi povecanju mog besa. Interesuje me koliki je zakonski rok u kome treba da obave servis, i kad on istekne kakve su mi opcije. U pitanju je Samsung 930bf, nema ga vise u prodaji. Znam da ga je zamenio 931 koji se jedino razlikuje u odzivu (2ms umesto 4ms) i secam se da sam citao neki test ciji je zakljucak bio: "ne znamo zasto su izbacili 931, isti je djavo." A i cena mu je bila skoro ista. Da li mogu da trazim taj nov, ili neki drugi u tom cenovnom rangu, sto bi bila mozda i bolja opcija, jer moze da se uzme recimo neki 2253bw. Sad malo nagadjam...zato pitam ako neko zna sta mi je ciniti, i da li je neko imao slicna iskustva.
Hvala unapred
 
Odneo sam monitor u servis 22.12.2008! Dakle do danas je proslo 27 dana. U garanciji je jos uvek. I pre 6 meseci se desio neki kvar, i tada sam se posteno nacekao, sto jos doprinosi povecanju mog besa. Interesuje me koliki je zakonski rok u kome treba da obave servis, i kad on istekne kakve su mi opcije. U pitanju je Samsung 930bf, nema ga vise u prodaji. Znam da ga je zamenio 931 koji se jedino razlikuje u odzivu (2ms umesto 4ms) i secam se da sam citao neki test ciji je zakljucak bio: "ne znamo zasto su izbacili 931, isti je djavo." A i cena mu je bila skoro ista. Da li mogu da trazim taj nov, ili neki drugi u tom cenovnom rangu, sto bi bila mozda i bolja opcija, jer moze da se uzme recimo neki 2253bw. Sad malo nagadjam...zato pitam ako neko zna sta mi je ciniti, i da li je neko imao slicna iskustva.
Hvala unapred

Nesto vise o pravima kupca procitaj u http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=119544

Sto se zamene tice, prva opcija je popravka, a zatim zamena, mada eventualno dolazi u obzir i vracanje novca (onoliko koliko je bila poslednja maloprodajna cena tvog monitora kada ga je bilo na stanju). Ova opcija, posle poslednjeg skoka kursa, mislim da nije najbolje razresenje situacije.
 
^Navedeno samo u slučaju da ne postoji garantni list.

Pročitaj garantni list, ako ne stoji (što je malo verovatno) za koji rok moraju da poprave, onda prema zakonu imaju 14 dana. U suprotnom imaju rok koji piše u garantnom listu.
 
Poslednja izmena:
Rok je 45 dana, tako bar stoji na većini garantnih listova. U koji si servis odneo? Da li si se raspitivao šta je sa monitorom? Ako se tako dugo čeka, ili se čeka deo za popravku, ili nije došao još na red od gomile kvalitetnih monitora na našem tržištu koje je zadesila ista sudbina kao tvoj :S:
 
Odneo sam monitor u servis 22.12.2008! Dakle do danas je proslo 27 dana. U garanciji je jos uvek. I pre 6 meseci se desio neki kvar, i tada sam se posteno nacekao, sto jos doprinosi povecanju mog besa. Interesuje me koliki je zakonski rok u kome treba da obave servis, i kad on istekne kakve su mi opcije. U pitanju je Samsung 930bf, nema ga vise u prodaji. Znam da ga je zamenio 931 koji se jedino razlikuje u odzivu (2ms umesto 4ms) i secam se da sam citao neki test ciji je zakljucak bio: "ne znamo zasto su izbacili 931, isti je djavo." A i cena mu je bila skoro ista. Da li mogu da trazim taj nov, ili neki drugi u tom cenovnom rangu, sto bi bila mozda i bolja opcija, jer moze da se uzme recimo neki 2253bw. Sad malo nagadjam...zato pitam ako neko zna sta mi je ciniti, i da li je neko imao slicna iskustva.
Hvala unapred

Zasto ne nazoves servis da vidis koji je status tvoga monitora?
 
ja se secam pre nekih 2 godine, oko 50ak dana sam cekao da se utvrdi kvar moje 6600GT grafike ... i to u Desk-u
 
hvala za link. Listao sam preko telefona..koliko sam shvatio, rok je 8+15 dana. Zvao sam nekoliko puta servis da vidim sta se desava..odgovor je da nije jos gotov. Monitor sam odneo u radnju gde sam kupio..pa su oni poslali u samsung servis. Nisam dobio garantni list..imam racun i jos brdo nekih nevaznih papira..ERC Uputsvo za rukovanje i td.. Naravno da je popravka 1. opcija ali vise sam se iznervirao..ne mogu da cekam..imam od te firme garantni list za konfiguraciju koju sam uzeo nekoliko meseci posle monitora i tu stoji 45 dana.. E sad, ni to nije u redu da pisu..ako je zakonski rok 23 dana. Nije meni cilj da nekog tuzim, ili da profitiram, uzmem novi monitor..kazu nova godina, praznici, stariji je model pa se cekaju delovi..ali realno, sta to mene zanima. Daju garanciju 3 godine, imaju rok 23dana po zakonu.. Pa nisam ja u hibernaciji za vreme praznika. Sutra cu da odem do te firme da uzmem neki monitor na koriscenje, dok ne poprave moj. pa videcu sta ce biti s ovim. Covek me ubedjuje da je 45dana rok..imam prijatelja koji radi u opstini pa cu mu reci da se raspita tamo..posto koliko sam video tu je i inspekcija.. napisacu za koji dan kakav je ishod
 
rok je 45 dana, spusti loptu.

Jeste, spusti loptu, jer kada zbog uvoza sve jeftinijih i losijih monitora servisi postanu pretrpaniji nego danas verovatno ce se doneti odluka da izvrsenje reklamacije moze trajati i 60, 90 ili koliko god je potrebno dana.
Tada bolje da svi zakopamo lopte i kupimo drugi monitor/plocu/hdd itd. :d

@all
Ljudi, sta je sa vama, neophodno je da se javno insistira na postovanju sasvim jasno napisanog zakona o uslovima i trajanju reklamacionog postupka a ne da "podmecemo klinove u tockove".
 
Mozemo mi da zahtevamo sta hocemo, ali oni se ograde na 45 dana i to je to (sve ti pise u garanciji). Ako prodje 45 dana onda je prodavac duzan da ti da novi monitor (uredjaj), ili da se napravi povrat novca, ili zamena za nesto drugo, a onda distributer to nadoknadjuje prodavcu.
Ta politika se ne svidja ni meni, al' tako je i tacka. Jos uvek ima susretljivih prodavaca (uglavnom po manjim firmama) koji ce ti dati neki uredjaj da se posluzis dok je tvoj na servisu ali i toga je sve manje.
Moje licno iskustvo je da su Pakom i KimTec najgori sto se tice zadrzavanja uredjaja na servisu (vole da razvlace 40-44 dana pa to ti je).
 
trebalo bi da imaju 8+15 dana za servis, mislim da je 45 babska pricha
 
Isti slucaj sam ja imao sa panasonic dvd snimacem. Nisam mogao da nadjem garanciju pa sam ga odneo u BG electronic i oni su ga pregledali i za par dana mi javili da ga ne mogu da poprave posto je crkao deo koji vise ne moze da se zameni jer ga ne prave.

U medjuvremenu sam nasao garanciju i odneo u ovlasceni Ekran servis koji su me zavlacili tacno 45 dana, tek tada su mi dali potvrdu da mogu da uzmem novi uredjaj
 
Isti slucaj sam ja imao sa panasonic dvd snimacem. Nisam mogao da nadjem garanciju pa sam ga odneo u BG electronic i oni su ga pregledali i za par dana mi javili da ga ne mogu da poprave posto je crkao deo koji vise ne moze da se zameni jer ga ne prave.

U medjuvremenu sam nasao garanciju i odneo u ovlasceni Ekran servis koji su me zavlacili tacno 45 dana, tek tada su mi dali potvrdu da mogu da uzmem novi uredjaj

Što se tiče Pandže, ovi iz BG-a su odvalili glupost decenije. Svaki proizvođač se obaveže da nakon isteka garantnog roka 5-7 godina garantuje isporuku rezervnih delova. Pošto i sama šljakam u servisu, znam slučajeve gde su upravo na ovu nazovi foru ljudi dobili nove uređaje, iako su im stari bili davno van garancije, a sve zbog toga što se navodno "deo više ne pravi".
Kad smo kod toga ko koga u ovoj državi više keca, prodavci i distributeri kupca ili vice versa, uzmite samo u obzir da naš zakon kaže da ukoliko uređaj pokaže neispravnost u bilo kom trenutku garantnog roka, pa makar to bilo i poslednji dan istog, a da se taj kvar ne može otkloniti, kupac ima pravo na nov uređaj sa NOVIM PUNIM trajanjem garantnog roka. Prema tome, neka šuša koja je rešila da nekog ojadi, može tako do plus beskonačno da dobija nov uređaj, samo ako malo uključi kefalo i nađe neku ovcu za šišanje :D
E sad, pošto su u svetu i po ovom pitanju svi već pola veka ispred nas, neko je razmišljao i na tu temu, pa je smislio raznorazne doskočice, ali to su već male tajne velikih majstora muvanja.... oooovaj posla :d
 
U sustini sledeca stvar je tu nezgodna, na garanciji koju si dobio i potpisao od strane prodavca pise 45 dana, i ako si je potpisao pristao si na te uslove.
Mali prodavci obicno i hoce da ti izadju u susret ali njih koce uvoznici i ovlasceni servisi, da je do malih resili bi ti to oni za 10-tak dana, pitaj ljude da ti pozajme neki monitor dok taj ne stigne iz servisa.

Najveca prevara od svih je ona garancija "pick up an return in 72h" samo sto niko nije rekao da je u pitanju 72 radna sata ne racunajuci vreme za koje putuje taj proizvod! Kad se preracuna to ispadne nesto vise od 10 dana.
 
naš zakon kaže da ukoliko uređaj pokaže neispravnost u bilo kom trenutku garantnog roka, pa makar to bilo i poslednji dan istog, a da se taj kvar ne može otkloniti, kupac ima pravo na nov uređaj sa NOVIM PUNIM trajanjem garantnog roka.

Da li bi mogao preciznije da me uputiš gde ovo tačno piše? Ja sam nakon crkavanja rutera pre nekih godinu dana zvao Tržišnu inspekciju i oni su mi rekli da ostaje da važi stara garancija, upravo da se ne bi desio primer sa besomučnim menjanjem jedne komponente koji si naveo.
 
Zakon o Obligacionim odnosima, član 503. Naveo sam ga u temi o zaštiti potrošača. Jedino ako nije zamenjen nekim drugim zakonom u kom piše nešto drugo...
 
Poslednja izmena:
@ gojko88

Tek sad videh tvoj post, ali eto RazbojNick je odgovorio... То i ima neke logike, jer ako npr. u zamenu dobiješ drugi model, moraju da ti daju nov fiskalni račun i novu garanciju, i kako drugačije nego pun garantni rok.
 
Nazad
Vrh Dno