Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Одлично ти је ово Душане.
Давно сам растурио неког Телефункена да урадим исто али никада нисам довршио започето...

Hvala. Mada, još uvek nije skroz završen, trebao bi ovih dana da nabavim hdd. Za sad koristim Ubuntu sa USB 3.0 fleške i poprilično zna da se umrtvi... :S:
Poprilično je ofrlje urađeno sve, lim od matične ima malo lufta, i postolje za matičnu nije baš najbolje isečen, ali sam zadovoljan s obzirom da sam prvi put radio nešto brusilicom.
Povezan je na TV i na još jedan monitor. Prvobitna ideja mi je bila da napravim neku konfiguraciju tek da imam za kući i na kraju ispade ovo.
Evo i par slika ako nekoga zanima.
cemkkcC.jpg

@maxa
Koliko će ukupno da koštaju arduino i display? I jel imaš ideju kako bih mogao da povežem ovaj potenciometar da mogu da kontrolišem jačinu zvuka?
 
Arduino original kosta kod nas oko 3000, dok se preko kineza moze naci za oko 8 -10$. Displej koji ja zelim (crna pozadina sa.belim slovima) 16x2 karaktera kosta 2000 din ( neznam zasto), dok se takvi displeji sa drugim bojama mogu naci kod nas za upola manju cenu, pa cak i trostruko manje, kod kineza su jos jeftiniji. Arduino ti i nije potreban ako imas paralelni port ili header na ploci, ja to nemam pa mi je potrebna neka mikrokontrolerska ploca (arduino) koja ce upravljati displejem. Na kp ima lik koji prodaje displeje sa usb kablom, ali mi se boja ne svidja.
Za potenciometar mozes iskoristiti obicnog misa ( ps2 ili usb), a kako evo uputstva:
http://m.instructables.com/id/Desktop-Scroll-Wheel-and-Volume-Control/
Ima jos primera, proguglaj za to...
 
Arduino original kosta kod nas oko 3000, dok se preko kineza moze naci za oko 8 -10$. Displej koji ja zelim (crna pozadina sa.belim slovima) 16x2 karaktera kosta 2000 din ( neznam zasto), dok se takvi displeji sa drugim bojama mogu naci kod nas za upola manju cenu, pa cak i trostruko manje, kod kineza su jos jeftiniji. Arduino ti i nije potreban ako imas paralelni port ili header na ploci, ja to nemam pa mi je potrebna neka mikrokontrolerska ploca (arduino) koja ce upravljati displejem. Na kp ima lik koji prodaje displeje sa usb kablom, ali mi se boja ne svidja.
Za potenciometar mozes iskoristiti scroll obicnog misa ( ps2 ili usb), a kako evo uputstva:
http://m.instructables.com/id/Desktop-Scroll-Wheel-and-Volume-Control/
Ima jos primera, proguglaj za to...

Kasnije samo pronadji neki softwer koji ce simulirati scroll misa kao pojacivac zvuka ( nemam te linkove sad, ali ima ih i za linux i za win).
 
Potenciometar je vec na kucistu i njega hocu da iskoristim. Ovo za skrol misa sam video, ali onda bi mi skrol na pravom misu postao beskoristan.
Moja neka ideja je da se potenciometar poveze sa nekim AD konvertorom i to na interni usb header, ali sumnjam da bih znao to da napravim sam, pogotovo sa softverske strane...
 
Onda mozes iskoristiti kontrolersku plocicu neke miltimedijalne tastature koja na sebi ma potenciometar za zvuk i prikljucuje se na usb.
 
Hajd' da se i ja javim ovde, pošto mi je potrebna pomoć. :) Već godinu i jače koristim Lenovo Q180, ali bih želeo da pređem na neku pasivnu varijantu. Procesor mi je u suštini nebitan, grafiička bi trebalo da bude Intel HD (gledam samo 720p i 1080p, ništa 3D), koristim Ubuntu minimal 14.04 sa XBMCom, rtorrentom+web interfejsom za njega i SMB, sistem pokrećem sa USBa (zauzima ~3GB, pa sam izbacio HDD), zauzeće rama je maximum 400MB.

Želeo bih da napravim neku ultra tihu varijantu sa USB3.0, ako je moguće i pasivnu. Dakle, unutra ne bi bilo nikakvog HDDa (na HTPC kačim eksterni rack sa HDDom za storage), boot je sa USB flasha, HDMI ide na TV i jedini UI na HTPCu je XBMC, automatski se bootuje u njega, a rtorrent kontrolišem preko web interfejsa. 2GB rama bi mi bilo sasvim dovoljno (još ako ploča podržava SO-DIMM, ne moram ni da kupujem ram jer imam 2 štapa po 2GB).

Samo da napomenem da bih hteo Intel CPU/grafičku, jer Ubuntu/XBMC bolje radi sa Intelom.

Hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Stavi ASROCK Q1900B-ITX ili Asus J1900I-C ili neku sličnu u LCpower 1350MI. Sve je pasivno, ploča ima 3.0, ima SODIMM (ali samo jedan). Celeron J1900 je novi QC Atom, ima intel HD grafiku, imaš HDMI izlaz.
 
Verovatno da bi i J1800 radio posao ako dekoding radi preko GPU, ali ako naletiš na nešto zašta treba CPU da se muči, mislim da je bolje varijanta J1900. To naravno iz teorije nisam imao prilike da vidim kako radi J1800.

Za J1900, CPU sličan je mojoj (sada bivšoj AM1 platformi) samo lošiji GPU.
 
Jel probao neko World of Tanks na ovim novim Intelima? Ima li bilo kakve sanse da se igra u nizim rezolucijama?
 
probao sam ja na Athlon X4 5350 AM1 koji je u CPU sličan sa J1900, ali ima jaču grafiku od intela i možeš slobodno da zaboraviš na igranje - u niskoj rezoluciji, sve spušteno, FPS je bio 20-60, jako je oscilovao, ako ima više tenkova na ekranu bilo je neigrivo.
 
Steta. Bio bi solidan napredak u odnosu na E350, ali ipak nedovoljan.
 
Pazi, neke druge starije igrice sasvim lepo rade, ali WoT je jedno neoptimizovano *****.
 
E, da bi se to izbeglo, dali ste mi super uvod u aktuelno prepakivanje nešto malo jače mašine u HTPC kućište... :d

Ovde samo mali tease, pošto ima već tema o kućištu pa ću tamo detaljnije. U svakom slučaju, za sada sve ide po planu - E-ATX ploča - stala, poveća grafika - stala, idemo dalje... :D Znam da će temperature da budu problem, za sada je cilj da spakujem sve, a onda ćemo da vidimo gde još treba i koliko ventova da se ubaci.


Edit - prerano sam se poradovao, zaboravio sam na drugu dimenziju - visinu kartice, sve vreme mi u glavi bilo da li će stati po dužini, kad ono - heatpipe od Asusa je nekih 1cm viši od kućišta. Damn!

Doduše, možda stane 7970, samo da je iskopam. :d


Edit2 - znači, ne mogu da verujem, glupi 280X je previsok, a triple slot 7970 DC2T samo milimetar previsok na jednom mestu gde smeta delu nosača za diskove savijen na dole koji se lako da srediti ukoliko bude potrebe. Definitivno otpada varijanta sa 4 diska, ugušila bi se skroz. Toliko za sad, odoh da ispovezujem sve da vidimo kakve su temp bez diskova za početak. :wave:

Generalni zaključak za sad, s obzirom na očekivane temperature - kako će ovde lepo da legne neki 960GTX. :D
 

Prilozi

  • DSC_0280-0000.jpg
    DSC_0280-0000.jpg
    88.1 KB · Pregleda: 228
  • DSC_0285-0000.jpg
    DSC_0285-0000.jpg
    157.2 KB · Pregleda: 218
Poslednja izmena:
Drugari,

Da se još jednom zahvalim za pomoć i da napišem utiske.

Uzeo sam Asus J1800I-C, 5920 dinara, imao sam već SO-DIMM memoriju. Kućište je LC Power 1340Mi. Kao što sam napisao, cilj mi je bio da mi HTPC bude apsolutno nečujan.

Dakle, komponente:

Matična ploča/Procesor/Grafička: Asus J1800I-C
Sistemski drajv: Kingston USB 3.0 8GB flash
Dodatni storage: USB 3.0 rack sa 2TB Samsung Green HDDom
TV: LG 42", konekcija preko HDMI
Upravljač: Logitech Harmony 525, na HTPC zakačen infrared receiver, naručio sam sa aliexpressa receiver + upravljač, naučio Logitech komandama tog upravljača i bacio upravljač. :)
Kućište: LG 1340mi

Sistem je instaliran na Kingston USB 3.0 8GB flash. Distro je bio Ubuntu 14.04 minimal x64, instalirani su bare minimum. Dakle, OpenSSH, SMB, XBMC, drajveri za Intel grafičku i Transmission sa web interfejsom. Ceo sistem zauzima ukupno 1.6GB na flashu, a zauzeće memorije je 360MB u peaku.


Sve radi apsolutno smooth, VAAPI punom parom, nigde nije ni štucnuo. Sve ide kroz gigabitnu mrežu, mrežni drajvovi su mapirani preko smb/sshfs.

Temperatura je oko 53C, što je odlično...

Ekstremno sam zadovoljan, Lenovo Q180 stavljam večeras na oglase jer meni apsolutno nije potrebna tako jaka mašina za ono što meni treba.
 
Al bi ovo bilo lepo za pravljenje HTPC:

Asrock UTX-110
http://www.asrock.com/ipc/overview.asp?Model=UTX-110

QC Baytrail E3845 1.9GHz

Ima jedan SODIMM DDR3 slot, jedan mSATA, dva HDMI-a (običan i mini), dva GB LAN-a, 12V napajanje ...

Sve na pločici 11,2x11,6cm. Naspram nje i ITX deluje ogromno.

UTX-110(m).jpg
 
Pitanje za usera TRENJE, da li ti Asus J1800I-C tera full hd blu ray bez problema? Za razliku od tebe ja bi stavio windows i SSD.

Pozdrav
 
Kupio sam Asus J1800I-C, stavio u LC Power 1340 kuciste, 4GB rama hdd 320 2,5. Monitor oupste nije potreban. HDMI je aktivan stalno cak i u biosu. Instalirao Windows 7 ultimate, kodeke i POT player. Ukljucio DVXA i pusta mkv 1080p velicine 43 GB bez problema (napravljen od blu ray bez kompresije, samo prepakovano u mkv). Masinica je odlicna.
 
Kolika je opterecenost procesora i rama prilikom reprodukcije bluray filma?
Kako se krecu temperature unutar tog kucista, procesora, grafike?
 
Procesor sam proveravao windows tool-om ide do 35% kad mi tera dati mkv (40 Mbit je mkv). Grafiku nisam i nemam cime. Pravo da ti kazem i ne zanima me vazno je da radi. Ne znam ni kolika je temperatura ali sam stavio jedan mali kuler da izduvava vazduh od 4 cm. Ima mesta za dva ali drugi je zakljonjen strujnim prikljuckom za plocu tako da nema smisla. Veoma je masivan hladnjak na CPU.
 
Procesor sam proveravao windows tool-om ide do 35% kad mi tera dati mkv (40 Mbit je mkv). Grafiku nisam i nemam cime. Pravo da ti kazem i ne zanima me vazno je da radi. Ne znam ni kolika je temperatura ali sam stavio jedan mali kuler da izduvava vazduh od 4 cm. Ima mesta za dva ali drugi je zakljonjen strujnim prikljuckom za plocu tako da nema smisla. Veoma je masivan hladnjak na CPU.
Ok, hvala za info.
Ja imam E350 i razmilsljam da je zamenim za tu kombinaciju. Namena bi bila mali htpc ( torrent, dlna, file i backup server ).
 
Ovo je mnogo mocnije. Imao sam 350 i on mi je stucao na velikim data rate-u. Ovde sve ide glatko. Trosi samo 10W. Kad budem skupio pare zamenicu hdd za ssd i to ce onda jos manje da trosi.

Pozdrav
 
I meni se dopada koncept Bay Trail platforme. Mala potrošnja, bez ventilatora a po onome što sam pročitao na netu to je više nego dovoljno za većinu zadataka (izuzev igara) koji se stavljaju pred mašinu koja treba da bude bešumna. Jedino je pitanje da li je pametnije uzimati J1800 ili J1900.
 
Za video je bolje 1800 jer je veci takt procesora. Kod 1900 je quad core ali nizi takt. Bilo koji program za pustanje ce koristiti samo dva jezgra tako da si tu u minusu. Ima negde na netu tip je pokazivao razliku. Pazi ovo vazi za Pot player, VLC, i ostale narodske plejere. Power DVD i ArcSoft mogu valjda da koriste sva jezgra, ali ja to ne koristim pa zato sam i uzeo 1800. A i 1800 je jeftiniji. Pazi posto je UEFI bios imas HDMI stalno aktivan i u BIOS-u tako da uopste ti ne treba monitor cak ni pri instalaciji sistema.
 
Pa i ja sam prvo gledao J1800 a onda sam na NewEggu pročitao kako tip kaže kako je zadovoljan ali bi bilo bolje da je uzeo J1900, navodno radi "glatkije". Meni treba za net, mjuzu, filmove, torente i bekap preko mreže a ubacio bih i TV tjuner pa bi bilo dobro da može da snima u PAL rezoluciji (pošto nema hardverski enkoder mada svaki dual core koji sam koristio i na manjem taktu je ovo dobro odrađivao, možda bi ovde išla prednost za takt pre nego za broj jezgara).
 
Da li imate neku preporuku za Mini pc koji bi sluzio kao Htpc. Neki brand name. Uslov da moze da radi reprodukciju 4k na 60hz, iliti hdmi 2.0.
Nemam vremena, znanja, nit zivaca da sam sklapam konfiguraciju, pa bih voleo da to bude plug and play varijanta.
Pozdrav i hvala.
 
@zoki Imam par pitanja jer moze taj tvoj HTPC bez OS-a i HDD-a? Da li podrzava ta Asusova ploca sve formate ex HDD-a? Ono sto mi je NAJVAZNIJE je da li pusta sve sto i http://www.mede8er.eu/en/index.php?d=600x3d? I moze li se nekako koristiti neki univerzalni daljinski? Takodje me interesuje da li bi sa J1900 izgubio mogucnost da normalno gledam filmove velikih fajlova preko 40GB na PotPlayer-u? Mada imam i TMT player.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno