Šta je novo?

PayPal (FAQ u prvom postu)

Imam pitanje vezano za plaćanje PayPalom u Fornite igrici. Često sam klincima kupovao vibaxe u Fortniteu. I koliko mi se čini, ne sećam se da sam dao igrici da upamti moje kredencijale od Paypala. Medjutim, juče odradih kupovinu i na moje veliko iznenađenje, kompjuter mi nije tražio user i pass, a kupovina je prošla. Znači da je upamtio moje podatke. Postoji li mogućnost da se PayPal podesi tako da prilikom plaćanja ja moram da odobrim isto, putem mobilne app? Nešto kao npr jednokratna lozinka u bankarskim mobilnim app?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Fortnite ti je zapamtio podatke, promaklo ti je verovatno, negde na ekranu je bio mali checkbox sa ‘remenber my data’ ili slicno...ovo postoji u vecini igrica sa mikrotransakcijama, treba paziti pa skinuti svaki put tu dozvolu...i naravno sto kolega kaze, 2 step confirmation je pametna stvar


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Za plaćanje na sajtu može da se uključi 2 step verifikacija - dobija se SMS sa pinom a mislim da može i na email. Mobilna app, barem ona za iOS, traži autentifikaciju otiskom ili face id.
nisam te baš razumeo, na kom sajtu treba da podesim 2 step verifikaciju? može li nekako da se napravi da kada na nekom sajtu unesem kredencijale za PayPal da moram u npr. par narednih minuta da dam odobrenje iz mobilne PayPal app? ovako na primer funkcioniše raiffeisen app

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Fortnite ti je zapamtio podatke, promaklo ti je verovatno, negde na ekranu je bio mali checkbox sa ‘remenber my data’ ili slicno...ovo postoji u vecini igrica sa mikrotransakcijama, treba paziti pa skinuti svaki put tu dozvolu...i naravno sto kolega kaze, 2 step confirmation je pametna stvar


Sent from my iPhone using Tapatalk
a može li da se u Fortniteu izbrišu podaci koje je upamtio?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Nisam našao nigde u temi, da li postoji mogućnost slanja novca iz Srbije nekom u Nemačkoj kao family and friends? Ja nemam tu opciju. Konkretno, sestra mi živi u Nemačkoj, našao sam nešto na privatnim oglasima (eBay Kleinzeigen), hoću da joj pošaljem novac da mi to kupi ali nemam tu opciju. Samo Paying for an item or service?
 
Ne moze iz Srbije kao FF.

Posalji joj na IBAN preko PaySend - besplatno uz promo kod 28f27c

Novac bude na racunu nakon par dana.
 
a može li da se u Fortniteu izbrišu podaci koje je upamtio?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Potrazi sledeci put kada budes placao, pregledaj u user parametrima...ne secam se gde je to,klinci su odavno prestali da igraju fortnite, ali se secam da je bila neka kvacica tipa ‘remeber my payment data’ ili nesto slicno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
nisam te baš razumeo, na kom sajtu treba da podesim 2 step verifikaciju? može li nekako da se napravi da kada na nekom sajtu unesem kredencijale za PayPal da moram u npr. par narednih minuta da dam odobrenje iz mobilne PayPal app? ovako na primer funkcioniše raiffeisen app
Mislio sam na plaćanje na bilo kom sajtu koje ide preko PayPala. 2 step verifikacija se podešava na tvom profilu na PayPalu. I radi tako da ti kod plaćanja PayPal pošalje SMS sa pinom.
 
Potrazi sledeci put kada budes placao, pregledaj u user parametrima...ne secam se gde je to,klinci su odavno prestali da igraju fortnite, ali se secam da je bila neka kvacica tipa ‘remeber my payment data’ ili nesto slicno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
hvala, probaću da potražim

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Mislio sam na plaćanje na bilo kom sajtu koje ide preko PayPala. 2 step verifikacija se podešava na tvom profilu na PayPalu. I radi tako da ti kod plaćanja PayPal pošalje SMS sa pinom.
odlično, to mi treba, tražih to u podešavanjima mobilne PayPal aplikacije ali nisam našao....možda moram da to uradim na kompu

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Da li je iko od vas koristio Xoom? To je kao neki paypalov servis preko koga vam neko posalje novac a vi ne dobijate na paypal akaunt nego ga podizete u banci, postanskoj stedionici, nekim bankomatima itd. Ako je neko koristio ili zna nesto vise oko njega neka mi se javi.
 
Koliko obično treba vremena da povuče pare na karticu banke intese?

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk
 
2-3 dana.

Sent from my SHT-W09 using Tapatalk
 
Jel to i dalje ne postoji ni trik da se povuku pare na internet Visa prepaid karticu (Komerc. banka) vezanu za PP nalog, a ni na tekući, devizni u okviru tekućeg...?
 
ne smem na paypal nalog moj da linkujem tudji devizni racun? ili? i pitanje broj dva: prebacivanje na tudji paypal, srpski ovde, (i moj je srpski) je isto problematicno? ili ne? tnx!
 
Ima u temi o frinlanserima.
Sve uplate koje dolaze sa servisa poput PayPal, Skrill, Google ... se automatski alarmiraju ka NBS koja to opet automatski prosleđuje PU.
Po nekom drugom zakonu o samooporezivanju, onaj ko primi novac sa pomenutih servisa ili / i na devizni račun - u obavezi je da se samoinicijativno samooporezuje.

Nisam upućen, a zašto bi iko prebacivao sredstva na banku ako ne mora?
Tj recimo balans na Paypalu može da se troši najnormalnije, ako je povezan Gpay androida sa PPal nalogom automatski kreira virtualnu kreditnu karticu a onda beskontakno NFC Gpay-om može najnormalnije plaćanje na svakom terminalu za kartice. PPal uplate isto direktno kome treba sa stanja.... Zato i pitam, čemu uopšte povlačiti na lokalne račune banaka?
 
Sve pod uslovom da svariš činjenicu da će kod plaćanja sa PP balansa da ti se računa kriminalan conversion rate.
Ne može da se promeni da ne ide preko konverzije u dinare, bar ja nisam mogao, pa sam odustao od plaćanja sa PP balansa.
 
Ja sam probao da povežem sa Gpay ali nisam uspeo jer Gpay ne podržava Srbiju.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
@RingeRaja Ne kontam ovo zadnje?!....ako imam tipa 180e na paypal i hoću nešto da platim u eurima, a paypal se vodi na srbiju npr, hoćeš da kažeš da će i u tom slučaju da radi konverziju eur > din i onda opet din > eur? To je onda ogre od banaka što rade? I ovako dovoljno što nema friends i family opcija pa ti na 100e cepnu tipa nešto ispod 10% još i ovo ako je onda stvarno [emoji849][emoji17]

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
Kod nas može da se stavi da PayPal vrši konverziju u stranu valutu ili da to radi izdavaoc kartice (banka).
To je slučaj kada se plaća u dolarima ili funtama.
Kada konverziju vrši PayPal onda je i do 5% veća nego kada je vrši izdavaoc kartice.

Sent from my SM-N9700 using Tapatalk
 
Ma ja neću da mi iko išta vrši i uzima pare na tome; znači imam eure na pp, plaćam nešto u eurima čemu konverzija bilo kakve vrste?!

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nisam upućen, a zašto bi iko prebacivao sredstva na banku ako ne mora?
Tj recimo balans na Paypalu može da se troši najnormalnije, ako je povezan Gpay androida sa PPal nalogom automatski kreira virtualnu kreditnu karticu a onda beskontakno NFC Gpay-om može najnormalnije plaćanje na svakom terminalu za kartice. PPal uplate isto direktno kome treba sa stanja.... Zato i pitam, čemu uopšte povlačiti na lokalne račune banaka?

Pa kao prvo, ako si rezident Srbije ne možeš imati gPay bez muljačina. Bar ja ne znam da može.

Dalje, i gPay i PayPal u neko dogledno vreme mogu doći pod izmene propisa, i da budu uslovljeni od strane regulatornih tela (u svim državama, ne samo kod nas), te da svaka država može i retroaktivno tražiti uvid u promet za svoje rezidente.

Mislim, razumete da je trend da će promet po svakom sredstvu korišćenju novca koje neko smisli, morati biti vidljiv poreskom sistemu bilo koje države, za rezidente te države.
Imanje i prometovanje novcem bez uvida od strane poreznika nikada i nigde nije bio legalno. Ako si mogao da imaš nevidljiv novac, morao si sam da ga prijavljuješ. Nije to samo kod nas. PayPal, Payoneer rade legalno, ali pomalo "van okvira", po offshore idejama, ali poreski sistemi će tražiti načine da uđu u trag novcu svojih poreskih obveznika. Nije do PP, Payoneera i sličnih da Srbiji samoinicijativno prijavljuju ko iz Srbije ima pare. Oni na to nisu obavezni tamo gde su. Ali jeste njihovo da Srbiji odgovore na upit o stanju na računima stanovnika Srbije. Na Srbiji je da se organizuje oko postavljanja tih upita, i prikupljanja i obrade tih podataka.

Srbija tu malo zaostaje, ali kreće se sve to "napred". :trust: :p

I još jedna ponovljena napomena, čak i kada uspete da legalno zarađeni novac legalnim putevima provlačite ispod radara, da ga poresko ne vidi, vi ste već samim tim u poreskom prekršaju. Zaradu koja se ne prikazuje poreskom automatski, obavezni ste da prijavite sami, inače kršite zakon. Nije to samo kod nas, to je u svim zemljama koje se iole smatraju uređenim, u EU, Kini, Japanu, USA, Australiji, Kanadi...

Zarađivati i trošiti novac koji poreznici ne mogu da vide, legalno je koliko i vožnja u pijanom stanju ulicama gde smo sigurni da nema policije.
 
Paypal jeste pod kontrolom u eu, pogotovo Nemackoj. Ne direktno PP vec tokovi ka i od PP.
Najavljene su jos strozije kontrole, gde sam prekinuo sve sem svojih troskova preko PP tipa placao Spotify drugima, kupovao stvari drugima sto se ne moze preko srpskog PP itd jer me mogu dodatno teretiti zbog toga.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
^Apsolutno nije poenta Paypal, svaka transakcija može da se isprati pogotovo danas, elektronski. Poenta je što banke ostaju bez provizija, manjeg prometa, zato izmišljaju sve žive i nežive namete i uvek su zaštićene u EU koja i sama jeste bankarski projekat i mogu da rade uvek šta god požele jer nemaju kontrolu, a pogotovo u EU. Sad najbolje da ukinemo internet da bi sve išlo lihvarima kroz ruke kako bi oni to želeli po starom....
 
@deysun:
Ti verovatno bodeš pravo u poentu (pogledaj poslednju rečenucu u ovom mom postu) ali ko te pita?!? ;)

Ali jeste njihovo da Srbiji odgovore na upit o stanju na računima stanovnika Srbije. Na Srbiji je da se organizuje oko postavljanja tih upita, i prikupljanja i obrade tih podataka.

Post je odličan, hoću samo da dodam jednu malu sitnicu kako bi "običan smrtnik" mogao bolje da shvati:
Ne mora PayPal državi Srbiji ništa da objašnjava! Totalno može da ignoriše bilo koje organe republike Srbije.
ALI - itekako mora da odgovori nadređenoj instituciji na upit a ta nadređena institucija sada ima sklopljen sporazum sa vrhovnom institucijom u RS što se finansija tiče (NBS) i tako RS dolazi do podataka svojih rezidenata i odatle info za "lov na teroriste i ljude koju peru pare" a.k.a. frilensere.

Nadam se da sada shvatate koliko je rizično koristiti mogućnosti koje su danas "siva zona" misleći da ste na neki način zaštićeni a sutra već mogu biti kažnjive jer utaja poreza u praksi nikada ne zastareva po principu "kadija te tuži - kadija ti sudi".
 
@RingeRaja Ne kontam ovo zadnje?!....ako imam tipa 180e na paypal i hoću nešto da platim u eurima, a paypal se vodi na srbiju npr, hoćeš da kažeš da će i u tom slučaju da radi konverziju eur > din i onda opet din > eur? To je onda ogre od banaka što rade? I ovako dovoljno što nema friends i family opcija pa ti na 100e cepnu tipa nešto ispod 10% još i ovo ako je onda stvarno [emoji849][emoji17]

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk

Imao sam na balansu evre (od prodaje cd plejera), par desetina, pa rekoh da prvo njih potrošim.
Kad sam hteo da platim robu sa PP balansa nisam imao opciju da platim u originalnoj valuti, već mi je jedina opcija bila da platim u RSD sa nekim sumanutim kursom.
Odustao sam i prebacio na devizni, uz plaćanje globe za transfer.
 
Hvala za info. Još samo da pitam jel moguće pp balans poslati na intesa internet karticu (istu onu koja mi je već godinama vezana za paypal)?

U svakom sl čim budem u mogućnosti da pređem na nemački paypal, nema me više ovde.

Sent from my SM-G9810 using Tapatalk
 
U svakom sl čim budem u mogućnosti da pređem na nemački paypal, nema me više ovde.

Ne mora biti nemački paypal, dovoljno je otvoriti račun u bilo kojoj banci u €vrozoni da bi se PP koristio bez konverzija sa dinarima.
Neke banke traže prijavljeno trajno neke privremeno boravište a neke ne traže ni to. Ali sve traže poreski broj zemlje u kojoj obavljaju poslovnu delatnost. Poreski broj se izuzetno lako dobija čak je i obaveza za sve strance koji se duže zadržavaju, a za one koji se kraće zadržavaju ili se ne zadržavaju uopšte, izdaje se isključivo po zahtevu. Preporučujem recimo Sloveniju, na ulazu u bilo koje sedište Finansijkse Uprave čeka formular na par jezika, zahtev za izdavanje poreskog broja. Bitno je uvek navesti razlog, otvaranje računa u banci je uvak validan.

Dalje, da bi PPal radio, moraju se poklapati adrese, one koju ima banka i one koju ima PPal, pod billing address.
I u principu to je to. Dalje uvezujete PPal na NFC terminale, eBay, berze, markete, šta god, gde god vam treba vaša kinta.
 
Nazad
Vrh Dno