Šta je novo?

C64 Tornado DOS

Misko78

Slavan
Učlanjen(a)
03.05.2004
Poruke
1,766
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5 12600K + Corsair 115i Elite Capellix
Matična ploča
MSI PRO Z690-P DDR4
RAM
Kingston Fury Renegade RGB 3200 4x16GB
GPU
Gigabyte Aorus Master 3080
Storage
Kingston KC3000 + WDC-WD120EFBX
Zvuk
Onboard
PSU
Corsair HX750
Kućište
Cooler Master Mastercase MC500
Monitor
IIyama G-Master GB2770QSU
Miš & tastatura
Razer Basilisk Ultimate + Corsair K70 RGB MK2 LP
Laptop
Asus TUF FX505DU-BQ016
Mobilni telefon
Iphone 15
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Da li neko mozda ima semu za Tornado DOS bilo za prepravku samog C64 bilo za kertridz?
 
Da li neko mozda ima semu za Tornado DOS...

Pravi Tornado DOS si mogao da uradis samo na starom C64. Koliko se secam, stari tip je nekoliko cipova (zaboravio sam im imena) imao odvojene. Jedan od njih si menjao isprogramiranim epromom. To je radio jedan moj komsija sa Dorcola (on je radio i module). E sad, naravno, posto su saradjivali on i moj cale (cale mu je prodavao prazne eprome) ja htedoh da dogradi Tornado DOS i u moju 64orku, jer sam mislio da je bila stari tip - bila je u tom starom case-u, tzv. debeljko. Ali avaj... bez obzira sto je bila u starom kucistu, "maticna ploca" :D je bila nova i tih nekoliko cipova je bilo sjedinjeno u jedan - nigde eproma koji bi se zamenio :wall: Znaci, bila su ta dva modela, i treci, u potpuno novom kucistu. Sta cu, kud' cu, isprogramirao mi je jedan modul sa nekoliko programa - Turbo250, Turbo2002, stelovanje glave, neki ubrzivac flopija i jos ponesto... zbudzeno u 32kB :)

Inace, nasao sam ti dva clanka o ubrzivacima iz SK-a. Ovaj drugi, EPYX, secam se... PNP Electronic iz Splita... jednom sam im bas bio u radnji, kad sam se vracao sa mora.

Tornado DOS 1
Tornado DOS 2

EPYX 1
EPYX 2

Posle sam nabavio i PNP-ov najjaci model modula... zaboravih kako se zvao, al imao je freeze taster, da zamrznem igru, snimim je, odstampam screenshot... ma ludilo :banana:

:bottle:

Pozdrav!
MrBigJump.gif


edit: P.S. Wau!!! Final Cartridge se zvao, sad sam se podsetio, gledajuci jedan lep sajt :) Evo, ovakvi su bili moduli tog mog komsije... i tako su se lelujali (sad ga "gledam"). Evo sajta, obidji ga.

2. edit: P.P.S. Srecom, edit jos radi :D Evo, nasao sam svoj Final Cartridge :banana:
 

Prilozi

  • FC_img1.JPG
    FC_img1.JPG
    39.5 KB · Pregleda: 169
  • FC_img2.JPG
    FC_img2.JPG
    23 KB · Pregleda: 231
Poslednja izmena:
Pravi Tornado DOS si mogao da uradis samo na starom C64.

Ja sam imao novo kuciste ali sigurno staru plocu dobro se secam. Ovaj koji sada imam je novi tip ali isto mi se cini da je stara ploca.



Jedan od njih si menjao isprogramiranim epromom.To je radio jedan moj komsija sa Dorcola (on je radio i module).

Meni je to radio neki Duja sa Novog Beograda kolko se secam na taj nacin sto je stavio cip na cip i odradio mi je prekidac sa kojim sam birao da li cu obican ili Tornado DOS mod. Nazalost moj C64 sam menjao sa caletovim drugarom '92 za 2MB SIMM memorije (covek je radio u IMTELU pa je to dobio kao neku kompenzaciju) a on ga je spalio 2 dana posto ga je uzeo od mene sa zeljom da ocisti prasinu :wall:

Inace, nasao sam ti dva clanka o ubrzivacima iz SK-a. Ovaj drugi, EPYX, secam se... PNP Electronic iz Splita... jednom sam im bas bio u radnji, kad sam se vracao sa mora.

Heh, imam taj broj, sve to ja znam imam i ROM ali nemam prokletu semu kako nelmiti taj cip

2. edit: P.P.S. Srecom, edit jos radi :D Evo, nasao sam svoj Final Cartridge :banana:

Cekaj sa Tornado DOS_om ili ? Da li bi ga pozajmio da ga iskopiram? I hvala za link na onaj slovenacki sajt :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao novo kuciste ali sigurno staru plocu dobro se secam. Ovaj koji sada imam je novi tip ali isto mi se cini da je stara ploca.

Da, mislim da je to tvoje stara ploca. Ne secam se tacno kako je izgledala stara ploca (jer sam imao/imam novu, a staru sam uzivo video mozda samo par puta) ali ta tvoja se dosta razlikuje od moje, a moja znam da je nova. Evo, upravo sam je uslikao.



A ybg, kao i svuda i uvek, nova verzija je bila pojeftinjena varijanta stare. Onih par pravih starih (verovatno najstarije verzije) sto sam video, imali su oklop protiv radio smetnji od pravog lima. Ova moja je imala/ima od metaliziranog kartona (mozes videti ovo, pri dnu fotke). I takodje, razlika je ocigledna u ploci i "sadrzaju". Glavno je bilo da nisam mogao da imam Tornado DOS. A velika prednost Tornado DOS-a je bila sto je ta veca brzina sa diskom bila uvek - i kad se startuje igrica. Sve ostale varijante ubrzivaca su vracale na normalnu brzinu kad bi se starovala igrica (ili neki program... GEOS npr).

Znaci, eto... bilo je vise od tri varijante - stari u starom kucistu, novi u starom kucistu (moj), stari u novom kucistu (tvoj) i novi u novom kucistu. Hahaha :D ma da, i tada je izgleda moglo da se menja kuciste kao i sada.

Meni je to radio neki Duja sa Novog Beograda kolko se secam na taj nacin sto je stavio cip na cip i odradio mi je prekidac sa kojim sam birao da li cu obican ili Tornado DOS mod.

Da, da... tog lika se ne secam (a znam, bilo ih je dosta u to vreme). Ali secam se Dragana Jaglice sa Nbgd. Imao je on, osim kompleta igrica, i hardvera - razdelnika, reset tastera, pa je prodavao i PNP-ove module.

... a on ga je spalio 2 dana posto ga je uzeo od mene sa zeljom da ocisti prasinu

Greota :(

Heh, imam taj broj, sve to ja znam imam i ROM ali nemam prokletu semu kako nelmiti taj cip

To ne znam i ne znam da li jos iko zna. Da sam kojim slucajem imao stari model, imao bih i Tornado DOS, pa bih ti rekao, preslikao, isfotkao...

Cekaj sa Tornado DOS_om ili ?

Jok jok... ovo je bio samo "memory expansion", tj. modul. Nista on nije mogao da menja u ROM-u sto je mogao Tornado DOS :( Eto, bio mi je "uteha" :bottle: u nedostatku pravog ubrzivaca.

Hehe, a na sajtu sam video i neka poznata imena :) YU.C.S. DuTo - Yu Cracking Service i Dusko Toskovic (tako se prezivao, valjda). Hahahaha... secam se, pojavim mu se na vratima sa kutijom disketa i sa vrata se desavalo da mi kaze "nije nam jos stiglo nista od novih igara" :D Eh kakvi su to dani bili... ko zna, mozda je DuTo sa nama i ovde, na Bench-u ;)

Pozdrav!
MrBigJump.gif


P.S. Sad me cale podsetio (gledajuci u ovaj Final Cartdrigde) sa one module mog komsije... PNP je prodavao i svoje modele od "64"kB. Ali to je bila samo reklama. Sasa (taj moj komsija) mi je objasnio da Komodor jednostavno ne moze da primi modul od 64kB u tom obliku kao modul. A posle sam i sam video. Ortak, koji je imao najveci PNP-ov modul... eprom na njemu je bio 27256 (ili 27c256) sto znaci - 256/8=32kB. Sasa je stavljao eprome od 27512/27c512 a da bi moglo da radi na Komodoru, postavljao je i preklopnik da biram - prvih ili drugih 32kB. Hehe, dupli modul :)
 
Ja imam staru plocu od C64 mislim da joj je samo stradao osigurach. Kome treba mogu mu je dati.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno