Šta je novo?

Zastita potrosaca kroz zakone i praksu (FAQ u II Postu)

Naravno da postoji, moj savet ti je da na pocetku OBAVEZNO pristupis fino i kulturno, a tek ako se pravi lud/bezobrazan, pripretis inspekcijom. Evo jednog od tumacenja prema kome se ZZP odnosi i na pruzaoce usluga.

Nije ti u interesu da ti vraca novac, vec samo i iskljucivo usluga za koju si ga i platio. To i njemu svakako vise odgovara.
 
Poslednja izmena:
Hvala za informaciju barem da znam na koje clanove da se pozovem. Nadam se da cu uspeti nekako da ga nateram da mi sredi ovo sto je zabrljao..
Mada su majstori ovde u Nisu ko na divljem zapadu. Odmah potezu kilo kljuc..:p
 
Moj slučaj. 5.8. naručujem slavinu za kadu. Proizvod stiže 7.8. U toku dana primećujem da je defektan i neupotrebljiv i šaljem im mejl sa opisom situacije. Sutradan me zove čovek, izvinjava se i kaže da će 12. u ponedeljak poslati nov proizvod koji će stići u utorak a da ja spremim stari kako bih sa kurirom izvršio zamenu. Međutim u utorak ništa nije stiglo. Čekao sam još par dana i ništa. Zvao ih, izvinjavaju se, taj koji je trebalo to da odradi je kao na odmoru. Zvao sam ih opet prekjuče, taj koji se javio kaže proveriće pa će me zvati sutradan što je bilo juče. Naravno nije zvao. Šta sad? Prošlo je više od 20 dana zavlačenja. Inspekcija? Koja, ova u Nišu ili kako, pošto je onlajn prodaja?
 
Zavlačenje kako bi prošao rok u toku koga možeš da vratiš nešto kupljeno online i da ne objašnjavaš nikom ništa - što si trebao da uradiš već 12.08. kad su te prvi put zavukli.
Imaš li neki trag za reklamaciju ili je sve bilo telefonski?
Ako imaš trag boli te uvo, možeš da ih tužiš ako hoćeš.
Ako je sve bilo telefonski onda u principu njih boli uvo, jer to se nije ni desilo.
 
Pa znaš kako, odgovarala mi je zamena za ispravan proizvod. Bar sam tako mislio tada nadajući se da će sve da se reši u razumnom roku od nekoliko dana. Ne vidim svrhu zavlačenja samo da mi ne bi vratili pare kad mi to nije ni bila namera. Jedini trag je taj moj prvi mejl gde ih obaveštavam o problemu. Posle toga sve telefonski. Stvarno su jadni.
 
Pazi, ako je u pitanju zavlačenje svrha jeste da ti ne bi vratili pare, pošto bi prodata česma koja je neispravna možda išla na teret zaposlenih u firmi - veruj mi, nagledao sam se toga koliko ti duša želi....gazda firme ne priznaje trošak i sve što može svaljuje na zaposlene, pa se oni onda trude da trošak bude što manji.
Dobro je što postoji trag u vidu maila, kada su tako jadni nemoj ni ti da budeš fin...sad ih opleti sa pretnjom da je istekao period do kad su morali da ti odgovore na reklamaciju i da ćeš da preduzmeš mere da sebe zaštitiš.
A napiši im da mogu i da ti vrate pare, ti njima česmu i svi srećni.
 
Thanks. Mada ja nikako ne mogu da budem srećan kako god da se razreši jer sam skoro mesec dana i bez para i bez ispravne slavine i bez dobre količine živaca.
 
Zavlačenje kako bi prošao rok u toku koga možeš da vratiš nešto kupljeno online i da ne objašnjavaš nikom ništa - što si trebao da uradiš već 12.08. kad su te prvi put zavukli.
Imaš li neki trag za reklamaciju ili je sve bilo telefonski?
Ako imaš trag boli te uvo, možeš da ih tužiš ako hoćeš.
Ako je sve bilo telefonski onda u principu njih boli uvo, jer to se nije ni desilo.

Ovo nikako, ako vrati robu na takav način i oni primete taj defekt ima njega da tuže zbog pričinjene štete. Tako da je jedino ispravno reklamacija.
 
Ne mogu da ga tuže ako je fabrička greška, mogli bi da odbiju povrat novca pod izgovorom da je kupac načinio fizičko oštećenje ali ako je greška koja nije nastala kao nekakvo fizičko oštećenje ne bi mogli ništa.
 
Mene su zvali sad, kažu usisivač je bio uprljan, i treba da se zamene mikrofilter i još neki filter, plus čišćenje, suma sumarum 2226 dinara.

Razmišljam se da im platim, pa da ako ni onda ne bude radio, odem lepo i otresem im usisivač o glavu.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
Da citiram sam sebe, prošlo je oko 10 dana kako sam dao zeleno svetlo da obave servis usisivač o mom trošku, niko se ne javlja nakon toga.. Još malo pa će biti mesec dana kako sam predao na reklamaciju usisivač.

Sent from my LG-K430 using Tapatalk
 
Riknuo mi gorenje aparat za kasice za malog, star jedva 3 meseca. Kakva je procedura sada je l ga teram prodavcu ili? I je l bese u prvih 6 meseci imam pravo na povrat novca / zamenu novim / opravku ili???
Hvala svima na pomoci.

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Ako nije neki skup aparat i veliki kvar ja bi to odneo u radnju.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Neki evro manje od 100,ali zaboravih da porucen online iz tehnomanije :(

Sent from my MI MAX 3 using Tapatalk
 
Danas sam predao Lacoste patike na reklamaciju, pocele da se odlepljuju posle 2 ipo meseca. Rekose da ce mi javiti kroz 8 dana da li je reklamacija odobrena.
 
Ako nisi trazio pare prihvatice, ako jesi recice da si ih pokvasio...Mogu da se kladim :)
 
Imao sam ponudjeno sta zelim, stiklirao sam ili zamenu ili novac. I ja ocekujem taj razlog ukoliko odbiju, samo sto znam da su patike nosene iskljucivo po suvom, jer su platnene i uzeo sam ih bas za leto.

Ukoliko to bude razlog odbijanja reklamacije, videcu onda sta mi je ciniti.
 
kupio sam dslr canon u gig****(online poručio)....ispucao 300 slika za 7dana. jednostavno vise sam ocekivao za ~50kRSD....da li će mi vratiti novac bez problema?koji razlog da navedem? aparat je bez traga koriscenja.naravno imam ambalazu. hvala
 
Zakon o zaštiti potrošača
član 28

Potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu, odnosno izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga i dodatnih troškova, osim troškova iz čl. 34. i 35. ovog zakona (u daljem tekstu: odustanak od ugovora).
 
Možeš da vratiš bez navođenja razloga ali znaj i da oni mogu i imaju pravo da ti umanje sumu srazmerno korišćenju tog proizvoda jer ga oni više ne mogu prodati kao nekorišćenog.

Mnogi nisu spremni na to.

Edit: tražiće ti da vratiš kompletnu ambalažu.
 
Poslednja izmena:
Nigde u zakonu se ne pominje umanjenje cifre, niti obaveza vraćanja ambalaže (iako, ovo za ambalažu bi po meni trebalo da bude princip pristojnosti).
 
Potrošač je isključivo odgovoran za umanjenu vrednost robe koja nastane kao posledica rukovanja robom na način koji nije adekvatan, odnosno prevazilazi ono što je neophodno da bi se ustanovili priroda, karakteristike i funkcionalnost robe.
Obaveze potrošača u slučaju odustanka od ugovora, Član 35

Ako vratiš bez kutije, ili u poderanoj kutiji naravno da umanjuje vednost robe. Ja prvi ne kupujem ništa gde vidim bilo kakve tragove korišćenja ako kupujem novo u radnji.
 
"Rukovanje robom na način koji nije adekvatan". Ambalaža nije roba, a otpakivanje iz amlabaže je uglavnom neophodno da bi se roba koristila. Ambalaža se u citiranom delu i ne spominje.
 
Pa zdrava logika je da roba bez ambalaže manje vredi.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ambalaža može da bude i zamenjena, a svojstva robe se time ne umanjuju.
 
Ali se umanjuje vrednost. U principu balans mora da postoji, spram potrošača su i Emiji i Tehnomanije sa svojim ponašanjem.
 
Ali se umanjuje vrednost. U principu balans mora da postoji, spram potrošača su i Emiji i Tehnomanije sa svojim ponašanjem.

NE baš tačno...ako prodaješ kao polovnu robu nekom trećem licu onda cena možda može da bude manja, ako reklamiraš robu ista može da se vrati bez ikakvih posledica bez ambalaže...i naravno penala...sa drugim delom posta se slažem kakvi smo mi takvi su i prodavci jer su u stvari prodavci mi nisu pali sa Marsa već su iz Srbije...
 
Pišem o vraćanju robe kupljenje na daljinu, ne o reklamacijama. Dve različite stvari, pokrivene istim zakonom. U principu u uređenim zemljama detalje tumačenja zakona definišu društva za zaštitu potrošača tako da budu fer i prema prodavcima, i prema kupcima, koliko je moguće, naravno.
 
Ali se umanjuje vrednost. U principu balans mora da postoji, spram potrošača su i Emiji i Tehnomanije sa svojim ponašanjem.
Ne umanjuje vrednost robe, o tome se i radi. Zakonska definicija ambalaže jeste da je proizvod koji štiti robu od oštećenja https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_ambalazi_i_ambalaznom_otpadu.html

ambalaža jeste proizvod napravljen od materijala različitih svojstava, koji služi za smeštaj, čuvanje, rukovanje, isporuku, predstavljanje robe i zaštitu njene sadržine, a uključuje i predmete koji se koriste kao pomoćna sredstva za pakovanje, umotavanje, vezivanje, nepropusno zatvaranje, pripremu za otpremu i označavanje robe.

Hoću da kažem da lično smatram da je (moralno) ispravno vraćati robu u ambalaži, ali po ovome što piše u ZZP legalno je ispravno vratiti samo proizvod, a nije legalno od prodavca da traži nadoknadu jer nema ambalaže/oštećena je.
Roba koja je bila u ambalaži nema nužno bilo kakvu umanjenost svojih svojstava zato što je vraćena bez ambalaže i to pokriva ZZP. U Članu 35 ZZP nema ni pomena ambalaže, isključivo robe i rukovanje robom.
 
Nazad
Vrh Dno