Šta je novo?

Internacionalna berza, akcije i banke u Srbiji

  • Začetnik teme Začetnik teme imbaqq
  • Datum pokretanja Datum pokretanja
Pitanje.
Da li postoji potpuno legalna mogućnost kupovine S&P 500 za državljane i rezidente Srbije?
Da, preko nasih i stranih brokera.

Potpuno je legalno kupovati bilo koje akcije na stranim berzama. Samo što bih ja gledao fondove na nekim evropskim berzama za ulaganja iz Srbije, jer američka berza ima velike poreze. Postoje ogledalo fondovi u evropi, pogledaj recimo i500.de na yahoo finance ili just etf, da se malo informišeš.
Ne bas.. ako nije promenjeno skoro, ograniceni smo na evropske i americke berze legalno. Tipa nemamo pravo sa africkih berzi valjda..
 
Ok u vezi poreza, ali ne zelim da prebacujem novac sa racuna sa Kipra u nase banke, nisu mi sigurne. Racun u bank of cyprus mi je navedena adresa koja je u Srbiji. Imam i HR dokumente putovnicu i osobnu, koji se isto vode na adresu u Srbiji, da li to poboljsava situaciju?
Ako si drzavljanin Hrvatske (ili bilo koje EFTA zemlje) mozes bez problema otvoriti t212 i iz EU uplacivati.
Adresa mora biti neka za koju imas racun (ne mora se poklapati sa pasosem).

Bitno je da je racun SA koga uplacujes na tvoje ime.

Manje bitno:
Sa poreske strane - ako uzmes accumulating fund, porez se placa tek kada prodas jedinice (kroz 10 godina), sto mozda znaci i da se ne placa (nisam gledao kako jr trenutno u zakonu).
Dok ako je distributing fund (ili BTC, same akcije..) porez se placa pri svakoj zaradi (dividende, prodaja, coupon..)
Hvata te zakon drzave u kojoj si pri prodaji. Sto znaci ako se za 10g preselis u Nemacku, na prodaju jedinica placas (veci) nemacki porez (i eventualno zdravstveno osiguranje!).

Ili se preselis na Kipar tada, budes rezident i ne placas porez? 🙂
 
Poslednja izmena:
Da, preko nasih i stranih brokera.


Ne bas.. ako nije promenjeno skoro, ograniceni smo na evropske i americke berze legalno. Tipa nemamo pravo sa africkih berzi valjda..
Da li mogu da ih kupujem direktno ili moram preko posrednika - brokera?
 
Potpuno je legalno kupovati bilo koje akcije na stranim berzama. Samo što bih ja gledao fondove na nekim evropskim berzama za ulaganja iz Srbije, jer američka berza ima velike poreze. Postoje ogledalo fondovi u evropi, pogledaj recimo i500.de na yahoo finance ili just etf, da se malo informišeš.
Ovo je malo neprecizno, pa da pojasnimo:
Bitan je domicile ETFa, a ne berza ka kojoj kupuješ. Za nas, zbog poreskih stvari, kupuj ETF sa domicilom u Evropi (najčešće Irska). Dalje, zbog razloga koje je @alfaunits pomenuo, biraj akumulirajući fond.
Kada već odabereš ETF, slobodno kupi na berzi kojoj želiš. Zapravo, isti ETF (isti ISIN) će imati različiti ticker za različite valute, pa će izbor berze na kojoj kupuješ ići prema valuti koju biraš. Za ETFove sa Irskim domicilom, ako kupujes u EUR, sva je prilika da će broker nalog izvršiti na Xetra, eventualno na Milanskoj berzi.
@RingeRaja sasvim je legalno, i prilično lako. Na tebi je da biraš stranog (IBKR, T212), ili domaćeg brokera (TW212, Erste, NLB...)
 
Ako si drzavljanin Hrvatske (ili bilo koje EFTA zemlje) mozes bez problema otvoriti t212 i iz EU uplacivati.
Adresa mora biti neka za koju imas racun (ne mora se poklapati sa pasosem).

Bitno je da je racun SA koga uplacujes na tvoje ime.

Manje bitno:
Sa poreske strane - ako uzmes accumulating fund, porez se placa tek kada prodas jedinice (kroz 10 godina), sto mozda znaci i da se ne placa (nisam gledao kako jr trenutno u zakonu).
Dok ako je distributing fund (ili BTC, same akcije..) porez se placa pri svakoj zaradi (dividende, prodaja, coupon..)
Hvata te zakon drzave u kojoj si pri prodaji. Sto znaci ako se za 10g preselis u Nemacku, na prodaju jedinica placas (veci) nemacki porez (i eventualno zdravstveno osiguranje!).

Ili se preselis na Kipar tada, budes rezident i ne placas porez? 🙂
Hvala na pojašnjenju. Kod nas se ne plaća porez na dobit ako prođe 10godina bez povlačenjea sredstava na račun ( ako je akumulacioni) ako se isplaćuju dividende onda treba platiti porez.U hrvatskoj je to 2 godine ako se ne povlače uložene pare. Na kipru je bez poreza dok dobit ne prelazi 100k eur.
 
Da li mogu da ih kupujem direktno ili moram preko posrednika - brokera?
Uvek mora neki "posrednik". Banka ako nudi ona je broker u pravom smislu te reci.
To nema veze sa Srbijom - nigde se ne moze kupiti direktnije.
 
BTW, da podsetim samo ljude da je Kipar jedina zemlja za koju znam da je uvela jednokratno "porez na novac" pre nekih 10 godina (i uzela 10% svog novca u kiparskim bankama bez obzira na rezidentnost, namenu i duzinu uloga).
🙂
 
Napomena za one koji koriste IBKR: Za mnoge stvari iako ima dobar spread ima losije cene.
Plus automatska konverzija je skupa! Tipa ako imate samo EUR a hocete akcije u USD da kupite, doda mnogo preko cene da sami rucno kupite dolare.
Vidim da neke akcije americkih firmi na EU berzi (iste akcije samo u EUR, tipa MSFT vs MSF) su i po 0.3% skuplje nego van IBKR. Komicno da Trade Republic ima bolje cene 🤷🏼‍♂️

Tako da.. proveravajte!
 
Koji je trošak kupovine akcija na Trade Republic?

Konverzija iz USD u EUR je odlična. Nisam znao da je obrnuto loše.
 
I moje isustvo je drugaćije. Meni je EUR bazna valuta. Samo jednom sam kupio HoV u USD, upravo automatskom konverzijom. Proveravao kasnije kurs, srednji je.
 
Koji je trošak kupovine akcija na Trade Republic?
1e po transakciji. Ako ne dodaju na spreadu (nesto je jeftinije nego na IBKR, nesto skuplje). MSFT (MFT tj) je jeftiniji na Trade Republic recimo 🤷🏼‍♂️

I moje isustvo je drugaćije. Meni je EUR bazna valuta. Samo jednom sam kupio HoV u USD, upravo automatskom konverzijom. Proveravao kasnije kurs, srednji je.
Jesi gledao i pre i posle? Meni trenutno dodaje dobru bas proviziju na automatsku naspram manuelne. Mozda je krajnji kurs ustvari dobar ali na Preview je bas los?

Srednji ne dobijam ni na manuelnoj, ali je najbolji koji bi dobio igde.
 
Pošto je to siva zona (forex), odlučio sam da ne radim konverziju manuelno, da ne naljutim teta Cicu NBS. Nisam gledao pre, samo sam pustio nalog za kupovinu.
Znam da ljudi na r/finansije pišu da manuelno rade konverziju (nisam siguran u kom smeru), i da nemaju primedni na kurs.

Trade Republic ima fiksno 1e po transakciji, bez obzira na iznos?
 
Pošto je to siva zona (forex), odlučio sam da ne radim konverziju manuelno, da ne naljutim teta Cicu NBS. Nisam gledao pre, samo sam pustio nalog za kupovinu.
Znam da ljudi na r/finansije pišu da manuelno rade konverziju (nisam siguran u kom smeru), i da nemaju primedni na kurs.
Manuelno je dobar kurs. Automatska konverzija pri kupovini akcija u USD je sa primetnom provizijom (barem na Preview ekranu, nisam hteo nikad da probam jer bi me kostalo oko 100e za ono sto hocu da kupim, 0.3-0.5%)
Trade Republic ima fiksno 1e po transakciji, bez obzira na iznos?
Da. I moze fractional stocks / bonds.
 
Ne znam da li išta ikome znači, ima dobar deo crypto novčanika sada i opciju CFDs i xstocks sa sve većim izborima za tokenizovane akcije.
Sasvim novi svet mogućnosti ulaganja.
 
CFD nikako ne bih nazvao ulaganjem, ali 'ajde...
Na stranu moje ocene. Korišćenje takvog načina trgovine je siva zona ne možeš da prijaviš porez. Može biti ozbiljan problem.
 
Nije tačno. Porez na kapitalnu dobit si dužan da prijaviš i platiš čim HoV prodaš uz profit, nevažno je da li si taj novac povukao ili kupio nešto drugo.

Takvim načinom trgovine - kakvu dokumentaciju dobijaš kojom prijavljuješ porez? Kako uplaćuješ novac na novčanik, a da ostavljaš trag (u svrhu poreza), i da nisu nenormalne provizije za transfere?
Pokušavam da vidim prednosti u odnosu na klasične brokere, ali mi ne ide.
 
Porez na kapitalnu dobit si dužan da prijaviš i platiš čim HoV prodaš uz profit, nevažno je da li si taj novac povukao ili kupio nešto drugo.
Mislim da pričamo o istoj stvari. Ako nemaš profita ne možeš ni da kupiš ništa drugo 😂 , ako imaš "povukao si ih" bilo u keš bilo u reinvest.
Sredstva na crypto wallet dodaješ kako želiš, transferom, drugom karticom, P2P itd. Provizije variraju ili ih ni nemaš, zavisi od nivoa članstva i prethodne sume investiranja. Za porez jako jednostavno, ne otvore ti nalog pre nego što te ne verifikuju gde si sa boravkom odnosno čiji poreski obveznik. Onda oni to automatski odbijaju i šalju jednom godišnje poresku prijavu, tebi, ti pošalješ gde i ako treba jer već si platio porez ali imaš dokaz. Tako isto masa banaka po EU funkcioniše one koje nude trgovinu standardnim deonicama. Prednost je, što se ne cimaš ručno sam, a ako je "siva zona" nije do tebe, ti si potpisao i pristao na njihov vid poslovanja sa poreskim organima bilo kojim. U Aziji je totalno drugačije ali to nema svrhe ovde da pominjem.
 
Nije tačno. Porez na kapitalnu dobit si dužan da prijaviš i platiš čim HoV prodaš uz profit, nevažno je da li si taj novac povukao ili kupio nešto drugo.

Takvim načinom trgovine - kakvu dokumentaciju dobijaš kojom prijavljuješ porez? Kako uplaćuješ novac na novčanik, a da ostavljaš trag (u svrhu poreza), i da nisu nenormalne provizije za transfere?
Pokušavam da vidim prednosti u odnosu na klasične brokere, ali mi ne ide.
U ovoj zemlji funkcionišeš najbolje kada ne razmišljaš previše unapred. Ovde ljudi ne plaćaju komunalne račune, pa im pola oproste, a svi ostali ispadnemo uvek magarci. Evo ja ću sve da platim, kao što plaćam šta mi sleduje, ali neću ja da razbijam glavu, neka mi oni objasne ako ih već preplaćujem za sve usluge koje mi ova država pruža.

Ništa nije drugačije ni kad ideš preko unutarzemaljskog brokera, samo su provizije mnogo veće.
 
@cortomaltese i šta je onda prednost u odnosu na klasične brokere?
Nadam se da ne savetuješ ljudima da uplate P2P crypto na wallet, onda prodaju (porez ide na CELU sumu), kupe klasične akcije, prodaju, povuku novac u zemlju, i probaju da prijave porez na kapitalnu dobit. To je klasično pranje para

@nidza ok, ali strogo gledajući, ovo nije samooporezivanje, već plaćaš po rešenju. Može i ovaj tvoj stav, ali može biti skup i opasan.
 
Ništa se ne brinem, napraviće se neki model kao za frilansere, i pokrićemo šta dugujemo, ako ne propadnemo na berzi. 😀
 
Mislim da pričamo o istoj stvari. Ako nemaš profita ne možeš ni da kupiš ništa drugo 😂 , ako imaš "povukao si ih" bilo u keš bilo u reinvest.
Sredstva na crypto wallet dodaješ kako želiš, transferom, drugom karticom, P2P itd. Provizije variraju ili ih ni nemaš, zavisi od nivoa članstva i prethodne sume investiranja. Za porez jako jednostavno, ne otvore ti nalog pre nego što te ne verifikuju gde si sa boravkom odnosno čiji poreski obveznik. Onda oni to automatski odbijaju i šalju jednom godišnje poresku prijavu, tebi, ti pošalješ gde i ako treba jer već si platio porez ali imaš dokaz. Tako isto masa banaka po EU funkcioniše one koje nude trgovinu standardnim deonicama. Prednost je, što se ne cimaš ručno sam, a ako je "siva zona" nije do tebe, ti si potpisao i pristao na njihov vid poslovanja sa poreskim organima bilo kojim. U Aziji je totalno drugačije ali to nema svrhe ovde da pominjem.
Hmm, ne idi nikako na foru "vec si platio porez". Mnoge banke u EU ne diraju tvoj porez! Nemacke banke tek od prosle godine automatski odbijaju, ali ne sve investicije.

U ovoj zemlji funkcionišeš najbolje kada ne razmišljaš previše unapred. Ovde ljudi ne plaćaju komunalne račune, pa im pola oproste, a svi ostali ispadnemo uvek magarci. Evo ja ću sve da platim, kao što plaćam šta mi sleduje, ali neću ja da razbijam glavu, neka mi oni objasne ako ih već preplaćujem za sve usluge koje mi ova država pruža.
Nisam video da su skoro to uradili za ista? Sta vise video sam da su poceli da salju poreska resenja tacno na tik ispod 5 godina (zastarelost valjda?) sa svom mogucon zateznom kamatom.

(Malo 'politike'): to ranije odbijanje / oprastanje dugova kao da je radjeno znajuci da ce prodati / "privatizovati" firme, kupci zahtevaju jasne racune.
 
Nisam video da su skoro to uradili za ista? Sta vise video sam da su poceli da salju poreska resenja tacno na tik ispod 5 godina (zastarelost valjda?) sa svom mogucon zateznom kamatom.
Koliko sam pratio, ovo su za sada radili samo ljudima koji su primali novac na devizne račune u Srbiji, a nisu prijavili FL prihod. Proglase kao "ostali prihodi", i naravno, zaračunaju zateznu kamatu.
Ove godine su poranili, ljudi već u maju prijavljivali da su dobili porez za 2021.
 
Koliko sam pratio, ovo su za sada radili samo ljudima koji su primali novac na devizne račune u Srbiji, a nisu prijavili FL prihod. Proglase kao "ostali prihodi", i naravno, zaračunaju zateznu kamatu.
Ove godine su poranili, ljudi već u maju prijavljivali da su dobili porez za 2021.
Da, to. I onda dokazi da je placen porez, ako jeste...
 
Nazad
Vrh Dno