Šta je novo?

IT poslovi i emigracija

Ali u Irskoj instant out ako izgubis posao a nemas trajnu boravisnu. Amerika 60 dana na H1B, instant na vecini drugih dozvola. Uk slicno.

Indijac ovde, dobar lik, imao slicnu situaciju ali sam uspeo da ga ubacim u firmu koja je odmah pristala da mu odradi radnu dozvolu, imali smo srece da su trazili dosta ljudi za nov ugovor. Sad je predao za drzavljanstvo, tu je 6 godina i boli ga uvo.

Vec sam pisao pre: nekoliko ljudi je doslo kod mene, sve smo zavrsili i snasli se vremenom lepo.
Imas ljude koji pricaju kako znaju ovo ili ono i onda corak kad treba da rade, pali kuci ili menjaj posao za koji si sposoban (manja lova).

Sto se tice Nemacke i AFD, oni su uglavnom fokusirani na ilegalce koji sisaju socijalu, plus su nasilni.
 
Poslednja izmena:
Живот у мањим местима нуди пуно предности, али ће многима бити пасиван и досадан. Ја једног секунда нисам зажалио што сам овде, жени фале неки садржаји, али зна да селидба у већи град долази и са пакетом мана. Тако да смо ту где смо.
 
Davnih dana kada sam počinjao sa profesionalnom karijerom došao sam do nekog zaključka da nema preteranih benefita preseliti se u Beč, Grac ili Salcburg ukoliko se dobro situiram u Beogradu, mada možda su se vremena promenila
Mislim da ako se dobro situiras u Beogradu onda je svejedno da li se selio u Beč/Graz/Nemačku/Norvešku. Mislio sam da ti je cilj napuštanje "loše šale" od drzave. Generalno plate u IT sektoru u Srbiji su dosta dobre, tako da gdje god, od u temi navedenih zemalja da odeš, povećanje troškova će mnogo više da bude od povećanja primanja.
 
@mitar1982

Dosada je u glavi. Svako ko zeli da se aktivira, naci ce sebi zabavu. Ovde gde sam ja je manji i najstariji grad u Irskoj, priroda je prelepa, more, reka i jezeo na 10min, meni kao pecarosu vise ne treba, centar grada na 5min laganog hoda od stana i najveci park u gradu na 10m. Zena se svakako zabavlja(smara) slusajuci price razvedenih prijateljica uz limunadu.
Dublin je centar za sve ali totalno ludilo za zivot (nije sigurno zbog ilegalaca). Iz tog razloga sam odbio posao u Microsoftu, bas prosle nedelje, gde je drugar dogurao do dosta visoke pozicije i nudi mi da predjem u bilo kom momentu ako se predomislim.
 
Dobro sada možemo da disktujemo o tome zašto je Merkelova pustila toliko migranata i omogućila im da uče besplatno jezik. Ideja je bila pustićemo ih, platiti školu i naučiti da rade, ali mentalitet je onda nešto drugo, što Nemci nisu znali da procene. Ja dolazim sa juga srbije i odlično znam kako izgleda siromaštvo.

Da tačno je da na istoku mnogo njih priča ruski, prosto, zato što su to morali da uče u školi i engelski im je baš ali baš nepoznanica. To se menja zadnjih godina. Mene je u početku baš iznenadilo da čak ni mladi ljudi nisu mogli osnovne stvari na engleskom da se sporazumeju.
To što kažeš da nemci ne odbijaju da rade nego da ne prijavljuju, ja se i ne slažem sa tim. Postaje gotovo retkost da nađeš restoran ili frizera koji je nemački, to sve drže stranci. Zbog socijalnih davanja su "krankenkasen" zdravstvenmo osiguranje pod velikim pritiskom i malo po malo povećavaju tvoj udeo u tome. Ne postoji nigde ništa idealno, bitno je da čovek odredi šta su njemu prioriteti, da prevaga šta su plusevi šta su minusevi i da odluči.

Meni je šok bio da ništa, ali ništa ne radi nedeljom, ali se čovek navikne pa mi je sad čudno sto kod nas sve radi nedeljom, zavisi iz kog ugla čovek posmatra stvari. Takođe tokom dana ne možeš da vidiš da su bašte pune, to se dešava tek popodne, pridveče. .

Uglavnom da ne skrećemo mnogo sa teme pošto smo već otišli daleko. Iz mog ličnog iskustva vredi probati da se ode, pogotovo dok je mlad ili dok su deca još mala taj prelazak će biti lakši. Da je lako nije lako naravno, neko ne uspe da se navikne i snađe ali ja do sada nisam zažalio za svojom odlukom ni jednom.
 
Mislim da ako se dobro situiras u Beogradu onda je svejedno da li se selio u Beč/Graz/Nemačku/Norvešku. Mislio sam da ti je cilj napuštanje "loše šale" od drzave. Generalno plate u IT sektoru u Srbiji su dosta dobre, tako da gdje god, od u temi navedenih zemalja da odeš, povećanje troškova će mnogo više da bude od povećanja primanja.
I jeste i nije - stvari zbog kojih bih napustio državu nemaju veze sa primanjima. Takođe, ne bih po svaku cenu napuštao zemlju zbog ideala, balans mora postojati. Povećanje troškova će biti, naravno, primanja možda neće biti povećana koliko i troškovi, ali se dobije sijaset drugih benefita (neki opipivljivi, neki ne). Min-maxovanje je neminovno u ovoj priči.
 
Razumem razloge napuštanja zemlje, kao i u mom slučaju. Nije mi posao bio primaran, radio sam svašta dok nisam došao tu gde sam sad ali kad vidim koliko je klinac srećniji ovde, nije mi žao. Ovde bar ne slušam rasprave o "harpu" i ravnoj Zemlji.
 
Свачију причу узимајте са два грама соли.
Kao i za svaki review, pozitivne treba ignorisati (i samo gledati da je prosek pozitivan), a sve negativne pogledati i videti da li su tebi bitne.

Indijac ovde, dobar lik, imao slicnu situaciju ali sam uspeo da ga ubacim u firmu koja je odmah pristala da mu odradi radnu dozvolu, imali smo srece da su trazili dosta ljudi za nov ugovor. Sad je predao za drzavljanstvo, tu je 6 godina i boli ga uvo.
Kako nema trajnu vex godinama ako je tamo 6g? IT je dobija nakon 2g.
 
Dve bitne stvari u Nemackoj:
  • klima uredjaji "ne postoje" i ako nije vasa kuca (ne stan!) sansa da je uvedete sami je nula sada. A leta su uzasna u gradovima (gde je manje zelenila, visoke zgrade itd). Tipa kod mene ovog maja i proslog juna nije padalo ispod 25C NOCU. Jednu noc nije problem... tridesetak??? Necete biti ni za sta. Zato dosta nji ide na odmor tih dana sada. Jul i avgust su manji problem (sunce traje krace pa vrvt zato)
  • kakvi "ilegalci'? U Nemackoj su svi upisani i izbeglice nisu ilegalci. Sta vise ima vise Balkanaca ilegalno verovatno (pogledajte deportacije). Nemacka vlada je sama kriva i kao ovo namerno radi - izbeglice dobijaju neku sumu i smestaj (slicno Burgergeldu za Nemce), ali ne dobijaju normalne radne dozvole ako ne mogu nesto skilled da rade, i onda ih izrabljuju za sitniji novac. Znam dosta Ukrajinaca koji bi radili bilo sta da ne budu dokoni, ali ne daju im 🤷🏼‍♂️ Znaci em ih placaju em im ne daju da rade.
Nemci su mnogo vise dokoni (vecinom jer vide da se ne isplati raditi...) nego izbeglice.

@blackmore1911 Austrija i Nemacka nemaju veze. U Austriji su ljudi kulturni i nisu dokoni i dan danas. Dovoljno je da vidis kako razgovaraju Balkanci tamo naspram Nemacke i shvatis koliko je sati. Mnoooogo manje IT poslova (i po glavi stanovnika), mnogo manje placeno ali zivot je lepsi. Ja bi hteo, hteo sam i hocu ako dobijem nemacki pasos, da se selim u Bec. Ali posao tamo se naci nece (za mene) 😉

@MegaSkot Irska je druga prica. Stvarno je nekako uzitak i u sred prijatnog leta i lagane zime pune kise setati.... nigde drugde nisam mogao da uzivam u mirnijim mestima.
 
Poslednja izmena:
@alfaunits Beč je jedan od najlepših gradova u kojima sam imao prilike da budem, a proputovao sam solidno po Evropi. Ne znam kakav je standard niti tržište rada, ali s' obzirom da sam istraživao sve to kada mi je jedino u životu bilo bitno koliko para mogu da zaradim, verovatno bi trebalo da ponovo istražim tu temu.
 
Licno sam otisao zbog stalnih radova, buke komsija (******* koji u 6-7h ujutru pocnu da buse nosivne zidove da od stana prave ordinaciju - ne zezam se, to se desilo), buke radova, zagadjen vazduh...
Prva godina sve izgledalo lepo.. Trenutno iste budalastine dozviljavam u Stutgartu, drugari u Minhenu i Frankfurtu pa cak i Ulmu (koji je bas manji grad od Nisa..).
Tako da... nista dobio nisam sem spoznaje da postoji sljam gori od AfDa i najgorih bitangi.

Kad malo imas vremena i primetis okolo, vidis da Nemacka privuce prebijene i umorne od zivota ljude. Ako nisi takav, postaces.. svaki stres teze podnosis. Lepo je dok funkcionise... ali i u malim mestima ljudi nisu vise bez dosta stresa.
 
+1 za Bec, ali Austrija je zeznuta iz vise razloga za nas... ne daju dvojna drzavljanstva, a ko hoce da se odrekne naseg moze da podnese zahtev tek posle 10 godina, plus birokratski deo dok sve odrade verovatno 11+.
Meni je Nemacka padala na pamet kao usputna stanica, da naucim jezik i onda idem za Austriju, ali preveliko je to cimanje. Madjarski sam otpisao zbog moguceg oduzimanja papira usled nepoznavanja jezika u bilo kom trenutku od momenta dobijanja pa narednih 20 godina. Pocinjem da razmisljam da pronadjem neku firmu koja bi me outsorcovala iz Budimpeste da radim, pa da tamo za godinu dana zivota naucim jezik i uzmem papire. Jer kad si tu svaki dan, lakse je mnogo. Nemam pojma, ovo je sve razmisljanje sta ako...u smislu bas bude gadno naci posao iz Beograda, iako trenutno moze lepo da se zivi (ako se iskljuce politicke teme i postoji nada da ce i vlast biti smenjiva ponovo).
 
Možda off topic ali sad me kolega Delicious podseti: jel znate nekoga ko je uspeo da nađe posao "preko" iz Srbije? Remote pozicije uglavnom važe na firme koje posluju na teritoriji Srbije, ali šta je stranim, inostranim firmama? Pretpostavljam da je tu zastupljen isključivo B2B koncept, ali sve i da je tako, deluje jako teško naći takvu ponudu.
 
I jeste i nije - stvari zbog kojih bih napustio državu nemaju veze sa primanjima. Takođe, ne bih po svaku cenu napuštao zemlju zbog ideala, balans mora postojati. Povećanje troškova će biti, naravno, primanja možda neće biti povećana koliko i troškovi, ali se dobije sijaset drugih benefita (neki opipivljivi, neki ne). Min-maxovanje je neminovno u ovoj priči.
Mozda sam te pogrešno razumeo, ali deluje mi da se tu malo mešaju finansijski i nefinansijski razlozi. Ako odlazak nije primarno finansijska odluka, onda mi nije najjasnije zašto bi "dobro situiran u Beogradu" bio argument protiv Austrije, a ne i protiv Nemačke ili Norveške.

Meni deluje da, kada si već dobro situiran u Srbiji, onda odluka uglavnom zavisi od toga koliko vrednuješ te druge stvari - institucije, kvalitet zivota, zdravstvo i slično - a tu Austrija ne deluje ništa manje relevantno od ostalih pomenutih opcija.

Anegdotalno, upoznao sam bar desetak Nemaca koji su se preselili u Austriju i smatraju je boljim mestom za zivot od Nemačke. Naravno, to nije neki dokaz, ali mi je zato malo čudno da si Austriju automatski otpisao kao manje privlačnu opciju.

U Austriji (bar je prošle godine bilo tako) je moguće da se pronadje firma (IT) koja bi radila vizu, ali Nemački B2 je obavezan.
 
Možda off topic ali sad me kolega Delicious podseti: jel znate nekoga ko je uspeo da nađe posao "preko" iz Srbije? Remote pozicije uglavnom važe na firme koje posluju na teritoriji Srbije, ali šta je stranim, inostranim firmama? Pretpostavljam da je tu zastupljen isključivo B2B koncept, ali sve i da je tako, deluje jako teško naći takvu ponudu.
Kum je tako radio, ali je na dosta visokoj poziciji bio. Dali su mu opciju da bira kakav će ugovor da bude, da li doo ili klasično zaposlenje. Odabrao je klasično zaposlenje, preko proxy kompanije (remote.com). Još par drugara imamo da su im firme strane, mešovito je rešeno zapošljavanje, par ih ima PR, par su DOO, a najviše kao redovno zaposleni.
 
@cedor96 Jesu pomešani razlozi jer su crno-bele situacije u životu jako retke. Argument protiv Austrije a ne protiv Nemačke i Norveške je formiran na osnovu ličnog viđenja te zemlje - na prvu loptu Austrija ne deluje kao da je na istom nivou što se kupovne moći tiče, kada se poredi sa Nemačkom i Norveškom, naravno, možda grešim. Ako u Srbiji mogu određene stvari da priuštim pa želim da idem iz zemlje zbog stvari koje novcem ne mogu da rešim, neću otići odavde ako te iste stvari kasnije ne mogu da priuštim u zemlji u koju se selim. U Srbiji je recimo jedino jako teško doći do nekretnine (sad će neko reći "samo", i biće u pravu, jer rešiti egzistenciju sebi je jako teško, pogotovu ako nemaš sa kime da deliš troškove), ali sa platom u IT sektoru sve ostalo je relativno lako dostižno.

To je jedna strana medalje, a druga je dosta lakše za objasniti - živeti u držati gde se pravila i zakoni znaju i poštuju i gde nisi na milost i nemilost određenom malom procentu ljudi je veliki razlog zašto sam inicijalno i pomislio o emigraciji. Taj aspekt me sve više i više iritira kako plata postepeno raste, što ne znači da bih se te iste plate tj primanja tek tako odrekao u korist neke utopije koja verujem da zapravo nigde na svetu ni ne postoji.

@daxyco hvala na informacijama, nisam ni znao za proxy kompanije, znam da mnogi otvaraju svoje firme i tako realizuju prihode.
 
Meni je Nemacka padala na pamet kao usputna stanica, da naucim jezik i onda idem za Austriju, ali preveliko je to cimanje.
Mozda te nisam razumeo ali mislim da Nemacka nije cimanje ako vec planiras se seliti posle u Austriju. Smatram da nije za zivot, ali da premosti je ipak dobra.
 
@alfaunits Beč je jedan od najlepših gradova u kojima sam imao prilike da budem, a proputovao sam solidno po Evropi. Ne znam kakav je standard niti tržište rada, ali s' obzirom da sam istraživao sve to kada mi je jedino u životu bilo bitno koliko para mogu da zaradim, verovatno bi trebalo da ponovo istražim tu temu.
Nisam od ljudi što im je Beograd vrh jerbo noćni život i generalno ne volim prljavštinu i neurednost, ali Beč je toliko sterilan i smarački grad da nemam reči. Ima zelenila i lepih parkova, tu je Dunav ali grad ko grad, kao da se ništa u njemu ne dešava, kao da sam u filmu I Am Legend. Ima tu nekih događaja i okupljanja ali sve je totalni smor.

Edit: Iako kao mladji nisam bio takvog mišljenja, mislim da je Beograd zlatna sredina između zaista divljih megalomanskih gradova sa istoka ili Afrike, recimo kao što je Kairo... i totalnog smora što je Evropa.
 
[To je jedna strana medalje, a druga je dosta lakše za objasniti - živeti u držati gde se pravila i zakoni znaju i poštuju i gde nisi na milost i nemilost određenom malom procentu ljudi je veliki razlog zašto sam inicijalno i pomislio o emigraciji.
Ma... u Nemackoj se ne postuju zakoni odavno samo je SVE na papiru pa na kraju ti dodje na naplatu.
Ali radne dozvole treba odmah da se resavaju a ima mnogo slucajeva da godinu+ cekaju u Stutgartu i Minhenu... ne mogu da rade, ode ponuda za posao.
Dodje nova garnitura - ode opcija pasosa nakon 3g (koja je jedini razlog sto su mnogi dosli i ostali 2024. ukljucujuci mene). Nema vise onoga da znas na cemu si na duze 🙁
Optiku vlasnik zgrade zaustavlja vec 3 godine... kao kod nas ono VDSL skuplji od optike na Telekomu!

A da ne pominjem koliko su ljudi uplaseni da ih gluvi prisluakuju a slepi gledaju (ovo nije metafora, vec nedeljno desavanje kome prisustvujem cesto)
 
Da se uključim i ja u razgovor. Kakva je situacija sa poslovima mimo IT sektora? Konkretno mislim na Austriju. Žena ima Eu papire i u poslednje vreme, počeli smo da razmišljamo o odlasku.
Ako neko ima iskustva ili zna nešto više o spajanju porodice unutar te države neka podeli. Još jedno pitanje koje je malo uopšteno, kakav je život u Austriji? Ne mislim na Beč, nego na neka manja mesta/gradove.
 
@cedor96 U Srbiji je recimo jedino jako teško doći do nekretnine (sad će neko reći "samo", i biće u pravu, jer rešiti egzistenciju sebi je jako teško, pogotovu ako nemaš sa kime da deliš troškove), ali sa platom u IT sektoru sve ostalo je relativno lako dostižno.

To je jedna strana medalje, a druga je dosta lakše za objasniti - živeti u držati gde se pravila i zakoni znaju i poštuju i gde nisi na milost i nemilost određenom malom procentu ljudi je veliki razlog zašto sam inicijalno i pomislio o emigraciji. Taj aspekt me sve više i više iritira kako plata postepeno raste, što ne znači da bih se te iste plate tj primanja tek tako odrekao u korist neke utopije koja verujem da zapravo nigde na svetu ni ne postoji.

Nisu ti ni vani vlasti manje korumpirane, meni se čini da samo to ne primećujem toliko, jer nisam upoznat sa lokalnim zbivanjima, u Srbiji me korupcija zvekne u čelo svaki put kad upalim televizor, jer znam šta se radi. Ali i ovde preko deset godina uporno iznova redizajniraju Ulicu Kraljice Olge, nisam blesav toliko da ne prepoznajem nameštene tendere i nepotrebni urbanizam.

A isto se i svuda nabijaju cene nekretnina, jer starci su pouzdano biračko telo, moraju da se vabe na glasanje podizanjem cena njihovih kuća i stanova. Sad, što zbog toga mladi pate i kao rezultat nema dece, nije bitno, uvešće oni gomilu imigranata sa tamnijim tenom, njima ne smeta siromaštvo, oni mogu da jedu pacove. A onda vidi, neće imigranti skupljeni s koca i konopca da rade, ko bi rekao da su ljudi iz propalih zemalja mahom i sami propalitet?

Tako da ja odlično kapiram stvari o kojima ti pričaš i koliko mogu da nerviraju čoveka, ali od vlasti koje rade protiv interesa sopstvenog stanovništva danas više ne možeš da pobegneš. I vlasti onih država koje su nekad bile za primer, danas aktivno rade na povećanju nejednakosti, siromašenju svog stanovništva i njegovom pretvaranju u uplašenu masu koja nema izbora sem da sluša.
 
Generalno situacija rada na crno, bez racuna, ispod tezge je eksplodirala nakon korone.
Kum u Austriji je zatvorio firmu za unutrašnje radove zbog nelojalne konkurencije. Prvo je radio sa našim ljudima (ex-Yu), posle je uključivao i Turke (jeftiniji) ali eksplozija ilegalnih migranata ih je gotovo sve u toj branši pogasila, slično onome što se nama danas dešava.
Nema pretertano veze sa IT-iem ali ako uzmemo u obzir da smo mi nekada angažovani kao outsource u poslovima vezano za IT i zbog toga što ličimo na one koji nas angažuju, danas to apsolutno nije sliučaj.
Danas se traži ili premium ili najjeftiniji mogući radnik.
 
Tako da ja odlično kapiram stvari o kojima ti pričaš i koliko mogu da nerviraju čoveka, ali od vlasti koje rade protiv interesa sopstvenog stanovništva danas više ne možeš da pobegneš. I vlasti onih država koje su nekad bile za primer, danas aktivno rade na povećanju nejednakosti, siromašenju svog stanovništva i njegovom pretvaranju u uplašenu masu koja nema izbora sem da sluša.
Nisi mogao bolje ovo da sročiš, bravo! Drago mi je takođe i da se razumemo, samo nekako sam stekao utisak da iako se sve to dešava i po belom svetu, nije baš toliko providno kao ovde kod nas (ovo je vređanje inteligencije a ne prodavanje magle). Izgleda da to nam je, što nam je - samo da se izabere folija u koju su sve to umotali.
 
Nisi mogao bolje ovo da sročiš, bravo! Drago mi je takođe i da se razumemo, samo nekako sam stekao utisak da iako se sve to dešava i po belom svetu, nije baš toliko providno kao ovde kod nas (ovo je vređanje inteligencije a ne prodavanje magle). Izgleda da to nam je, što nam je - samo da se izabere folija u koju su sve to umotali.
Baš tako, nije providno kako kod nas. Tu je glavna razlika. I čini mi se da ako se neko u DE optuži za korupciju i dokaže, taj je nadrljao. Ili možda ja živim u zabludi.
 
Danas se traži ili premium ili najjeftiniji mogući radnik.
Upravo to mi brat priča za Nemačku. Ne trebaju mu radnici koji ne znaju da čitaju planove i rade samostalno a takvih je 99%.
Radi uglavnom skupe objekte (od gipsa pa na dalje i ne boli glava), ne postiže sve koliko ima posla.
Najviše naplati kad treba da ispravlja tuđe greške, šalji mi fotke, ono je komedija.
 
Ja sam ziveo u Svajcarskoj, ona je super za single mlade kojima nije bitno sta ovi oko njih misle o njima, Svajcarci su surovi ko trazi da ga postuju lokalci. Sa decom i skolom, i kako ih tretiraju, pitajte Svajcarce.Jedan od najboljih drugova mi zivi u Cirihu 20 godina, slusam i ne verujem. Ali za gomilanje kapitala je odlicna.

Sestra mi zivi u Becu vec 15 godina i radi kao arhitekta, Austrijanci su isto izuzetno desno orijentisani prema dosljacima i otvoreni u pokazivanju toga daleko vise nego pojedini Nemci.

Nemacka je po tome (bar zapadni deo) daleko bolja. Mi smo 10 godina ovde, i nama je super, a deci tek, tako da zavisi ko iz kog ugla pise.

U svakom slucaju sam bolje tretiran u DE nego u Srb, moj licni utisak.
 
Da se uključim i ja u razgovor. Kakva je situacija sa poslovima mimo IT sektora? Konkretno mislim na Austriju. Žena ima Eu papire i u poslednje vreme, počeli smo da razmišljamo o odlasku.
Ako neko ima iskustva ili zna nešto više o spajanju porodice unutar te države neka podeli. Još jedno pitanje koje je malo uopšteno, kakav je život u Austriji? Ne mislim na Beč, nego na neka manja mesta/gradove.
Ima milion razloga zasto se ljudi sele vamo ili tamo, za Austriju ti ne mogu pomoci, ali ono sto htedoh reci, danas nikada ne bih izabrao Evropu. Ni za sledecih 10 godina.

Ako je opcija za razmatranje, a opet zavisi od seta vestina i adaptacije, Istocna Azija je bogovsko mesto. Ljudi u Evropi nisu svesni koliko je sve ovuda precenjeno i pretplaceno. Ne govorim od luksuzu nego osnovne ljudske potrebe tipa struja, gorivo, hrana, raznovrsnost izbora i ucenja, druge kulture, drugaciji i zdraviji nacin razmisljanja. Visestruko nize a realno eksponencijalno kvalitetnije. Ne mislim na zemlje treceg sveta ni hippy avanture, nego Japan, Hong Kong, Koreja, Kina, Tajvan, Singapur, Tajland cak i Vijetnam ciji je GDP veci od Austrijskog tj tu negde. A zivi se carski i van ovih jurnjava od inflacije i prezivljavanja. I daleko bezbednije.

Ja se zeznuh sto sam se ikada vratio, pa jos zabo' Nemacku.
U Aziji mahom ti je nebitno koji pasos imas, niti te iko gleda sa visine, opcija bezbroj.
Eto ideja, nije fantazija, ima bezbroj headhunting agencija koje traze kvalitetan kadar, to im je posao, ne trazis ti licno i ne radis nikada kao lokalac, to su mitovi. Radis gde se najbolje uklapas, u mom slucaju je to bio neki fintech pre 20 godina i vise i ostadoh tamo u regionu skoro deceniju. I ne znam sta mi bi. A da, zena zapela da bude blize rodbini.
 
Poslednja izmena:
Ne isplati ti se. Da bi se meni isplatilo da se iz Atine, koja je po cenama tu negde paritet sa Beogradom, selim za Nemačku, morali bi da mi daju skoro duplo više neto nego ovde. Sve dosad što sam se prijavio su mi se Germani u startu zahvalili bez poziva na razgovor, tako da verujem da neke velike šanse da uhvatim nešto za šta bi se vredelo seliti za mene nema. Gledaću još malo Belgiju i Švicu. AI recimo predlaže Poljsku, Estoniju i Rumuniju kao velike IT habove sa solidnim platama, a jeftinim životom.
Ne bi ja iz Atine i lepog vremena u sumornu Nemačku ni za kakve pare 😎
 
Nazad
Vrh Dno