Šta je novo?

Apple M1/M2/M3 - MacBook Air i Pro

Tajland je odlican sa cenama, mi smo uzeli M2 Max Mac Studio za laganih 500-600e ustede.

Ja sam sebi uzeo u Bukurestu u decembru M1 Pro 13 inca, 16/256 za 800e, mint stanje i 97% battery health. Stvarno ne štuca, mislim da će jako dugo da radi kako treba (ako bas ne crkne nesto :) )

Uspeo sam da mu upalim ventilator samo prilikom konverzije videa od +-60 min iz MKV u MP4, i cak ni tu se nije zagrejao, ventilator se ugasio cim je zavrsio i to je to.

Davinci Resolve je bolesno optimizovan, ni sa par sati u cugu se nije cuo ventilator
 
Jedna zanimljiva stvar, pogotovo za AIR modele - Low-power mode, malo sam gledao oko temperatura kucista, procesora, zbog pasivnog hladjenja. Pa me zanimalo kako to radi.

Moze se ukljuciti low power mode i onda CPU trosi oko 66% manje i vise koristi efikasna jezgra. Grubo na testu osnovni M2 pri 100% CPU-a, potrosnja na grafiku je 8.5W u low mod-u vs 25W u normal (i frekvencija jezgara oko 2GHz vs 3.5GHz). To je u nekom smislu forsirani throttling, ali agresivniji. Temperature su mnogo nize, baterija duze traje (mada ne drasticno jer ekran najvise trosi).

M2 (8 core) Low power mode, single core: 1500 https://browser.geekbench.com/v6/cpu/5687889
M2 (8 core) Normal mode, single core: 2500 https://browser.geekbench.com/v6/cpu/5687649

Prilicno dobre performanse s obzirom na potrosnju. E sada sto je zanimljivo, M3 u low power mode-u je veoma blizak M1 u punoj snazi, a dosta nize temp/potrosnja.
Što kaže kolega, baterija je nepotrošiva - bukvalno takav utisak imam. Also, ja sam uzeo jeftiniji punjač i ne mogu nikako da kažem da mislim da sam pogrešio.
Štaviše, i kada ga nakačim na USB-C sa monitora (slika i punjenje), to puni i više nego zadovoljavajućom brzinom.
 
Hahah ma opusti se, videćeš da nema potrebe za tim. Baterija mu traje toliko da nema šanse da primetiš razliku. Takođe, ja iskreno ne bih uzeo ni taj veći punjač na ponudi, veći benefit mi je manja tezina punjača nego brzina punjenja.
Opusten sam :), nego me zanimali detalji, bas zanimljivo kako M CPU skalira performanse, i super radi sa 66% manje potrosnje, downclock-ovan.

Baterija me ne brine. Jedino sto bi mi smetalo je da se jako greje u krilu. Ali MBP M2, radi fanless 90% vremena isto, tako da je ok. A punjac, kakve veze ima tezina punjaca, on i ovako stoji u uticnici, rancu... Bolje jaci.

Tajland je odlican sa cenama, mi smo uzeli M2 Max Mac Studio za laganih 500-600e ustede.
Da, nize cene nego u USA, jos ima povrat poreza 7%, ali mislim da ne moze ako se online uzme, provericu. Jos malo dodati i dovoljno za applecare+, 3 godine.
 
Da li je neko imao slicno iskustvo, air m2 u pitanju, baterija mi opala jako brzo sa 99% na 96% health. Bukvalno nisam punio laptop tri-cetiri puta za to vreme. Star je nesto preko godinu i po dana, baterija do pre mesec dana bila na 99%, 40ak punjenja samo ima.
 
I BatFi i stock program pokazuju isto. Mislim ne kapiram uopste :) Nije radio update, nije nista. Na sleepu mi stoji, ne koristim ga cesto.
 
Star godinu i po dana i 96% health mi je zapravo okej.
 
Prosli MBA M1 koji sam prodao imao je 100%.
MBP iz 2013 imao je 100%
 
Da li je neko imao slicno iskustvo, air m2 u pitanju, baterija mi opala jako brzo sa 99% na 96% health. Bukvalno nisam punio laptop tri-cetiri puta za to vreme. Star je nesto preko godinu i po dana, baterija do pre mesec dana bila na 99%, 40ak punjenja samo ima.
Батерију је најбоље држати на 50%, висок и низак напон јој не одговарају.
 
Батерију је најбоље држати на 50%, висок и низак напон јој не одговарају.
Upravo.


Apple ce verovatno u narednih god dve da izbaci limiter na 80% kao sto je na ajfonu, ali do tad, topla preporuka za besplatan alat:

 
Ima vec taj "Optimized Battery Charging" koji drzi bateriju na 80%. Ali vise mi znaci tih 20%, nego sto cu imati malo duzi zivotni vek baterije.

Inace zasto se opterecivati baterijom, kao i iPhone korisnici sto svaki dan gledaju da li je pao procenat. Ako padne ispod 80% za do 3godine, jos bolje, dobijes novu bateriju.

Meni je na MBP M2 13", za godinu i po dana na 90%, blizu 200 punjenja. M1 je bio negde na 83% posle 2 i po godine, ako se dobro secam.
 
Poslednja izmena:
Ima vec taj "Optimized Battery Charging" koji drzi bateriju na 80%. Ali vise mi znaci tih 20%, nego sto cu imati malo duzi zivotni vek baterije.

Inace zasto se opterecivati baterijom, kao i iPhone korisnici sto svaki dan gledaju da li je pao procenat. Ako padne ispod 80% za do 3godine, jos bolje, dobijes novu bateriju.

Meni je na MBP M2 13", za godinu i po dana na 90%, blizu 200 punjenja. M1 je bio negde na 83% posle 2 i po godine, ako se dobro secam.
Ma da, slazem se potpuno, ali da optimized krene da pohvata pattern koriscenja trebaju nedelje da prodju (bukvalno, po njihovoj dokumentaciji), sto mi je smaranje kad vec postoji logika na cipu koja moze da ogranici.

Meni je M1 Air proveo vise od 80% zivotnog veka prikacen za monitor, koristio se jednom u 3 meseca kao laptop i to u prelazu iz jedne sobe u drugu ili kad se nosio negde.
 
Pre nedelju dana iskljucio sam MBP M1 ,baterija 100% i koristio drugi laptop.Danas posle 7 dana ukljucim ,baterija 1%?Jos nesto interesantno BH je bio 97%,sad je 99%.Kako ovo da se desi?
 
Dešava im se još od macOS Mojave, ako se dobro sećam :)

Pokreni Terminal aplikaciju i kopiraj komandu

  • sudo pmset -b hibernatemode 25
  • sudo pmset -b standby 1
  • sudo pmset -b standbydelaylow 60
  • sudo pmset -b standbydelayhigh 60
Kad je na punjaču je

  • sudo pmset -c hibernatemode 3
  • sudo pmset -c standby 1
  • sudo pmset -c standbydelaylow 10800
  • sudo pmset -c standbydelayhigh 86400

Restartuj Mac i jedino će sporije da izlazi iz sleep moda, ali ni to nije ništa upadljivo.
 
Bio je apdejt pre dve nedelje.Siguran sam da sam iskljucio pre spustanja poklopca.Praticu.
 
Nije bas da sam opterecen baterijom, ali evo je sada na bh95% :) hahahah
Od onog dana napunjen laptop jednom i koriscen jednom, potrosio 20% batt od tog punjenja. Ne kapiram nista.
 
Pozdrav svima,
listam sad ovu temu, gledam youtube klipove i ne mogu se odlucim.Hteo bih da uzmem M3 Air 8 ili 16gb na KP je 1230e ovaj od 8gb i 1500 od 16gb sa 256gb ssd, imam eksterni ssd tako da mi ne treba vise.Imam kucni racunar ako bas nekad pozelim da prvi put u zivotu renderujem 4k video i igram igre na kucnom racunaru.
Laptop mi iskljucivo treba da je mali, lako prenosiv, dobra baterija i da kad putujem mogu gledam filmove, slusam muziku, word, excel zbog posla,power point, chrome 5-6 tabova uvek ukljucenih.
Zezam se malo sa ucenjem html,css,js eto to bi bilo kao nesto najzahtevnije sto bih koristio...I to ne nesto napredno posto se kao igram ucim.
Nesto racunam da ako uzmem 8gb i ustedim tih 270e na ramu za buducnost posto generalno u buducnosti tj za npr 3 god cu uzeti sigurno drugi laptop.

Da li je M3 Air od 8gb dovoljan za ove moje potrebe ili da dodam tih 270e ?
 
Sto se peformansi tice, sa 16GB rama neces bas nista dobiti za osnovne potrebe, i to sigurno par narednih godina - cudno zvuci uzeti 8GB u ovo vreme, ali stvarno radi jako dobro. Jedva ce se i koristiti SWAP sa 8GB rama za osnovne potrebe, a zujace prazno dobar deo rama ako uzmes 16GB. Ili da ustedis, ili mozes cak apple care+ 3god, miran na ostecenja i lagano prodavanje za 2 godine, ako budes hteo neki drugi.

Jos mi nije stigao M3 Air 16/512, a koristim evo vec godinu dana MBP 13" M2 8/256 (onaj sa najsporijim SSD-om), i radi bas dobro. Cak i Docker koristim, 2 IDE-a za programiranje (Rider, VSC), Skype, Discord, Chrome 30+ tabova uvek, par manjih aplikacija uvek otvoreno. To je recimo neko srednje koriscenje, nije bas osnovno. Jako retko imam neko usporenje.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovorima, ako ima jos neko 8gb verziju znacio bi mi info iz licnog iskustva.Da uporedim sa onim sto bi ja koristio :)
 
Potcenuju 8GB rama na YT da je samo za osnovne stvari, sto nije bas tacno - sa druge strane opravdana je kritika jer je Apple preskup kada se radi upgrade. A za to sto si ti opisao, i Intel macbook iz 2015 je ok :). Bilo koji iz M serije ti je vise nego dovoljan.

M1 Air je novcano najbolje resenje, tu nema price, a mozes proci jeftino i za ram i za veci SSD.
 
Je li menjao ko bateriju u iStyle-u ili u nekom ovlašćenom servisu (za M1 Air model se zanimam), koje su otprilike cene i kakva su iskustva?
 
Mislim da je kod Apple-a još od modela od pre deset godina procedura da se menja kompletan top case, a to su: baterija, tastatura i trackpad na Mac-u i cena je bila kao pola Macbook-a. Svakako je bilo ultra skupo, ako nemaš Apple care uplaćen.
 
Sudeći po ovom sajtu, ne bi trebalo da je toliko skupo, bar ne u USA, sajt kaže 160$, e sad koliko naši naplaćuju to je pravo pitanje:

 
Hvala na odgovorima, ako ima jos neko 8gb verziju znacio bi mi info iz licnog iskustva.Da uporedim sa onim sto bi ja koristio :)
M1 Air sa slicnim usecaseom se pokazao kao skroz ok resenje, pricam o base 8/256gb modelu, a on je fazon 600-700e polovan. Dok god ne renderujes i ne compilujes konstantno nesto, nema sta da se brines, izlazi na kraj i sa po 20 tabova.

Po meni je uvek bolje probati ovaj, pa ako vidis da ne odgovara (a 90% sanse su da hoce, jer kao sto kazes, imas desktop za rendere i compileove), odes na M1 Pro koji definitivno nece imati problema sa cim god.

Za text editing i web browsing, ovo je mama dan danas.
 
Prijateljica planira da kupi insta 360 X4, a sa njim i neki mac kojim će da obrađuje snimke u Adobe Premiere.
Da li je Air sa M2 ili M3 procesorom dovoljan za ovo (ili možda mac mini sa M2 pro procesorom), ili mora da se ide na macbook pro?
16 GB RAM-a bi trebalo da je ok?
 
Uzeo sam u Gigatronu M3 Macbook Air pre 3.5 nedelje, odnosno avansno ga platio. Iz prodavnice su mi rekli da se inače čeka 10–15 radnih dana, međutim još ništa od toga nema. Zna li neko možda koliko se čeka, pošto su ga nabavljali preko njihovog dobavljača? Nije mi problem samo čekanje, nego čisto da znam neki vremenski okvir, jer se iz prodavnice ne javljaju.
 
Nazad
Vrh Dno