Šta je novo?

Anbernic konzole

Retro video igre nemaju veze sa piraterijom, one su velikom većinom tzv. abandonware.

"....An abandonware is a game that is no longer sold by its company, in physical stores or online...."

Jedine stvari koje su pod lupom su uglavnom Nintendo i Sega franšize poput Super Mario, Sonic i sl. te neki MS-Dos naslovi za PC koji se mogu naći na tipa GOG-u gde su pojedini izdavači rešili da profitiraju na retro gaming trendu. Čisto da razjasnimo stvari.
Trebalo bi da naprave zakon realno, barem u zemljama gde su registrovane firme koje proizvode video igre da cim prestane prodaja ili pruzanje usluge vezano za igru (live service) da je open soursuju pod bilo kakvom licencom. Idealno GPL, jer onda fork mora isto da bude open source.
 
Abadonware je samo uobičajen termin za te stare igre, ali ne proizvodi nikakvu pravnu težinu, niti neko može sad da ih legalno prodaje kao svoje, jer one i dalje imaju vlasnike i autore i itekako podležu kopirajtu, bez obzira što više nisu komercijalno dostupne.
Dobar primer su čuvene igre za Spectrum firme Ultimate (Atic Atac, Jet Pac, Sabre Wulf, Knight Lore itd), koje su sada u vlasništvu Microsofta, nakon što su kupili Rare (nekad Ultimate).
Oni ne prodaju ove igre za Spectrum, ali ne bih bio u koži onome ko bi pokušao da se kači s njima.
Neki sajtovi su gadno nagrabusili kad je firma Elite Systems tužila za držanje njihovih igara bez dozvole, jer su oni eto posle tolikih godina, odlućili da prodaju ove igre ponovo, prave rimejke itd.
Slično je i sa igrama firme Odin, Codemasters i još neke, a to je samo ono što znam za Spectrum, ima takvih primera koliko hoćeš.
Kao što Corvus reče, sa tim se ne treba igrati, niti bespotrebno rizikovati, bez obzira što te stare igre odavno cirkulišu po netu i lako su dostupne.

Ali da se vratim na temu, gledam sad ovaj review za konzolu XU10 i poređenje sa R36S.
Autor kaže da ipak bira R36S, jer je imao neke probleme sa spikerom kod Xu10, ali ova konzolica je definitivno jača sprava, ovo čudo pušta i Saturn igre, koje spadaju među najtvrđe koske za emulaciju.
Oduševio me Panzer Dragoon II, koji ide sasvim glatko, a to uopšte nije lak zadatak.
Takođe deluje da PSP i Dreamcast igre rade bolje, a cena nije mnogo veća od R36S, oko 40 eur.
Još da se pojavi neka koja pušta GameCube/Wii igre ili čak za Ps2, po nekoj umernoj ceni, to bi bila fešta. :)

 
Taj XU10 se prodavao pre neki dan za 30 $ na Aliju...ja sam ipak uzeo R36S
 
Trebalo bi da naprave zakon realno, barem u zemljama gde su registrovane firme koje proizvode video igre da cim prestane prodaja ili pruzanje usluge vezano za igru (live service) da je open soursuju pod bilo kakvom licencom. Idealno GPL, jer onda fork mora isto da bude open source.

Svaka igra je nečije intelektualno vlasništvo na koje polaže apsolutna prava, tu nema filozofije....a to da li će da te ganja taj neko zbog nečega od pre 30+ godina što davno nije u prodaji, nema podršku itd. je etičko pitanje pre svega
 
Taj XU10 se prodavao pre neki dan za 30 $ na Aliju...ja sam ipak uzeo R36S

Kako stvari stoje, deluje da si ispravno postupio, nego su moje omiljene konzole ove iz druge polovine 90-ih, pa sam u dilemi.
Mogu samo da zamislim kakav će best buy biti, kad po nekim povoljnijim cenama, stignu konzole sa Cortex A55 ili A73.
Možda ipak valja sačekati. :)
 
Najveca mana koju sam nasao na RG35xx H je ta sto je bukvalno svaki, ali svaki put uzmem naopako tj. tako da mi pecurke dodju gore, i onda mora dodatno da je rotiram u rukama, sve ostalo nadaleko premasuje moja ocekivanja, iako jos igram sa njihovom sd karticom i bez bilo kakvo softvera sa strane
 
Abadonware je samo uobičajen termin za te stare igre, ali ne proizvodi nikakvu pravnu težinu, niti neko može sad da ih legalno prodaje kao svoje, jer one i dalje imaju vlasnike i autore i itekako podležu kopirajtu, bez obzira što više nisu komercijalno dostupne.
Dobar primer su čuvene igre za Spectrum firme Ultimate (Atic Atac, Jet Pac, Sabre Wulf, Knight Lore itd), koje su sada u vlasništvu Microsofta, nakon što su kupili Rare (nekad Ultimate).
Oni ne prodaju ove igre za Spectrum, ali ne bih bio u koži onome ko bi pokušao da se kači s njima.
Neki sajtovi su gadno nagrabusili kad je firma Elite Systems tužila za držanje njihovih igara bez dozvole, jer su oni eto posle tolikih godina, odlućili da prodaju ove igre ponovo, prave rimejke itd.
Slično je i sa igrama firme Odin, Codemasters i još neke, a to je samo ono što znam za Spectrum, ima takvih primera koliko hoćeš.
Kao što Corvus reče, sa tim se ne treba igrati, niti bespotrebno rizikovati, bez obzira što te stare igre odavno cirkulišu po netu i lako su dostupne.

Niko ne priča o prodaji i profitu već o slobodnom korišćenju nečega radi zabave i edukacije a i prezervacija igara je sama po sebi veoma bitna sa istorijskog aspekta. Nijedan sajt koji drži retro igre i romove ih ne prodaje već nudi ljudima sve free. Kao što malopre napisah sve je stvar neke etike kao i toga da li si pohlepan ili nisi.

Sa druge strane postoji i ta scenska priča o tome da li je ispravno naplatiti i koliko neki fizički proizvod koji sadrži te iste retro igre, tu mislim na repro kertridže, kasete, diskete. Ako se sve posmatra iz tog ugla da si naplatio isključivo svoj trud i materijal vezano za npr. izradu nekog repro kertridža kako bi ti taj neko mogao da iskusi igranje nekog abandonware naslova onda lično ne vidim kako to može biti neki problem.
Na kraju dana ne prodaješ samu igru već naplaćuješ to što si omogućio nekome da u fizičkoj formi dodje do nečega. Da postaviš online igru ne košta ništa ali da izradiš neki repro te košta i te kako.
 
Kopirajt zakoni na zapadu su jako rigidni i restriktivni, vlasničko pravo je neprikosnoveno i ne haje za ničije plemenite namere, tako da uopše nije bitno šta bi mi voleli da bude ili mislimo da je ispravno.
Čak i držanje neke retro igre na sajtovim dostupno za download bez dozvole autora, može da rezultira tužbom i teškom kaznom na sudu.
Neki sajtovi prosto čekaju i skidaju problematične igre, tek na zahtev autora, neki to urade preventivno (kao Emuparadise pre nekoliko godina kad im je prećeno tužbom pa su sklonili sve), a neki prosto ne haju ili nisu hostovani na zapadu.
Da ne pričam napamet, opet ću dati primer Spectrum SC foruma, gde su vlasnici morali da sklone download linkove čak i za Manic Miner i Jet Set Willy, jer je Elite Systems javio da ih od skoro ima pod kopirajtom, iako originalna firma koja ih je izdavala više i ne postoji, a ni autor igre se nije bunio.
Pre nekoliko godina, vlasnik Odin-a je pretio tužbom Wos-u, i ljudi su skinuli sve njihove igre iz download sekcije.
Isto važi i za te primere sa kertridžima, jer se intelektualna svojina tamo tretira isto, kao i fizički medij na kome je snimljen.
Uvek će naravno biti neke sive zone, ali ako gledamo sa te legalne strane, stvari stoje tako.
Može da se traži i dozvola autora, ti ljudi su uglavnom jako fini i većina nema ništa protiv da njihove igre budu hostovane na nekom sajtu, ali redovno stavljaju disclaimer tipa - da ne bude u komercijalne svrhe.
Ja sam recimo imao zadovoljstvo da razmenim nekoliko poruka sa autorkom čuvene igre Hobbit za Spectrum, gospođom Veronikom Megler, povodom našeg rimejka igre u 128k verziji, koju je radila grupa nas sa Wos-a i ona je ljubazno odobrila i podržala naš rad, opet samo uz uslov da igra ne bude komercijalna, već isključivo besplatna za sve fanove, kao što je od početka i bila ideja.
Da ne kvarim više ovu lepu temu, izvinjavam se zbog dužine i off-a.
 
Našao sam stare igre na nekom sajtu, ima za mnoge platforme. Uglavnom ono što sam igrao kao osnivač i srednjoskolac.
Kupio džojstik i sad ih obrćem. Naravno, uključujem nekad cheers.
 
Čak i držanje neke retro igre na sajtovim dostupno za download bez dozvole autora, može da rezultira tužbom i teškom kaznom na sudu.

Teška kazna pa i ne baš ako je prethodno naglašeno da se nešto koristi u edukativne i informativne svrhe te da nisi vlasnik autorskih prava. Na youtube-u ti recimo neće skidati video ako staviš disclaimer i ogradiš se u startu, tako pristupaju svemu ovi sa Internet Archive.

Druga je stvar ako se javi neko ko poseduje prava i zahteva da skineš download neke igre, na to ima apsolutno pravo i to niko ne spori ali opet to rade izdavači obično kada imaju u planu neka reizdanja, remake i sl. ,niko te ne cima tek tako sem ako nije neki baš težak namćor i džiber.
 
Izbacili i neku novu verziji sada R35 Plus vidim da mi samo iskace na Aliju :) nisam nasao koja je razlika pa mozda vi sto hocete da pazarite R36s da sacekate par dana mozda je ova nova bolja a vidim da ima ispo 30eur da se uzme.
 
Pogledajte prilog 438713
Stiglo mi na email, pa eto ako nekome znaci, ili hoce da poruci dve konzole sa minixpc ili da se uortace dva clana foruma pa poruce sebi po konzolu....
Hvala, kolega.

Šta se smatra nekom solidnom ili najnižom cifrom za koju se RG35XX H može nabaviti, konfiguracija sa 128GB karticom koja je uključena?

Nije žurba za kupovinu, da li čekati priliku da dođe na 60ak dolara ili se može desiti i niže?
 
Već sada se može kupiti za 60$....ta njihova kartica je lošeg kvaliteta, nemoj da gledaš cene po kapacitetu, zato što oni podignu cenu zbog toga što ti prodaju konzolu sa 128 gb a to ti nije posebno bitno...svakako moraš da kupiš neku "krštenu" micro sd karticu...

Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $51.30 67%OFF | ANBERNIC RG35XX H Handheld Game Console 3.5''IPS Screen HDMI Output Linux System RG35XXH Retro Video Simulator Console Kids Gift
 
Hvala, kolega.

Šta se smatra nekom solidnom ili najnižom cifrom za koju se RG35XX H može nabaviti, konfiguracija sa 128GB karticom koja je uključena?
Ako si citao topic od pocetka shvatices da je preporuka da se konzola kupi sa najmanjom karticom i da se potom kupi neka brendirana kartica napuni sistemom i igricama i ubaci umesto te fabricke. Fabricke kartice koje dolaze uz konzolu nisu pouzdane po pitanju trajanja. Ako sam dobro shvatio na minixpc cena je 59e (uz vaucer od 10e za prvu kupovinu) i ona ce vaziti do kraja meseca, jer se ta cena vodi pod uskrsnji popust (bar mi tako stiglo na email)
Nije žurba za kupovinu, da li čekati priliku da dođe na 60ak dolara ili se može desiti i niže?
Ja sam planirao da cekam, ali veruj nije vredno cekanja, poruci i uzivaj
 
Evo i XU10 opet 31$ na Superdealsu...
Just found this amazing item on AliExpress. Check it out!
US $30.99 74%OFF | Coopreme XU10 Handheld Game Console 3.5" IPS Screen 3000mAh Battery Linux System Portable Video Game Console
Hvala, kolega.

Šta se smatra nekom solidnom ili najnižom cifrom za koju se RG35XX H može nabaviti, konfiguracija sa 128GB karticom koja je uključena?

Nije žurba za kupovinu, da li čekati priliku da dođe na 60ak dolara ili se može desiti i niže?
Onaj link koji sam ti poslao...sada je cena još opala
 
Hvala, kolega.

Šta se smatra nekom solidnom ili najnižom cifrom za koju se RG35XX H može nabaviti, konfiguracija sa 128GB karticom koja je uključena?

Nije žurba za kupovinu, da li čekati priliku da dođe na 60ak dolara ili se može desiti i niže?
Ima popust na Aliju do 20-og, mene je izasao 61$ 35XX H od 64GB, 128GB Lexar kartica i usb 3 citac sa AEDN69 kuponom.

RG35XX isporuka Dz 51-52$

Koliko sam razumeo, te njihove kartice bash bash bash crkavaju, pa treba neka legitimna. Lexar, Samsung, Kingston, Sandisk i to.
 
Dakle ljudi, ovo je prava stvar, jedina mana je cena od 150$, ali pušta sve živo glatko uključujući i PS2 igre.
Opaka mašina. :)

 
Na ovoj temi nisam video da je neko okačio link ka ovoj tabeli
docs.google.com/spreadsheets/d/1irg60f9qsZOkhp0cwOU7Cy4rJQeyusEUzTNQzhoTYTU/edit?pli=1#gid=0
Čini mi se da je veoma detaljnja i ažurna
 
Uz
Kako stvari stoje, deluje da si ispravno postupio, nego su moje omiljene konzole ove iz druge polovine 90-ih, pa sam u dilemi.
Mogu samo da zamislim kakav će best buy biti, kad po nekim povoljnijim cenama, stignu konzole sa Cortex A55 ili A73.
Možda ipak valja sačekati. :)
Naručio sam i XU10 😀
 
Uz

Naručio sam i XU10 😀

Javi molim te utiske kad stignu, ništa nije bolje nego uporedni test iz prve ruke.

Inače, prema onome što sam do sada video, ni A55 neće biti dovoljan za najzahtevnije igre za PSP, DC ili PS2.
Tu će morati da se ide na konzole sa A76+A55, a to je još uvek na visokoj grani.
 
Inače, prema onome što sam do sada video, ni A55 neće biti dovoljan za najzahtevnije igre za PSP, DC ili PS2.
Tu će morati da se ide na konzole sa A76+A55, a to je još uvek na visokoj grani.

Za zahtevnije korisnike, tu je uvek Steam Deck ili Asus Rog Ally.
 
Ja jesam zahtevan korisnik, ali ovoliko zahtevan nisam. ;)
400-500$ komad, a God of War na ps2 i dalje gubi po neki frejm.
Može da potera i neke ps3 igre, ali one najzahtevnije su uglavnom neigrive.
Sada mi nekako ona RG556 sa Alija i ne deluje više toliko skupo...
 
Javi molim te utiske kad stignu, ništa nije bolje nego uporedni test iz prve ruke.

Inače, prema onome što sam do sada video, ni A55 neće biti dovoljan za najzahtevnije igre za PSP, DC ili PS2.
Tu će morati da se ide na konzole sa A76+A55, a to je još uvek na visokoj grani.
Javiću sigurno, računam da će mi one konzole stići u slično vreme
 
Retro video igre nemaju veze sa piraterijom, one su velikom većinom tzv. abandonware.

"....An abandonware is a game that is no longer sold by its company, in physical stores or online...."

Jedine stvari koje su pod lupom su uglavnom Nintendo i Sega franšize poput Super Mario, Sonic i sl. te neki MS-Dos naslovi za PC koji se mogu naći na tipa GOG-u gde su pojedini izdavači rešili da profitiraju na retro gaming trendu. Čisto da razjasnimo stvari.
Pa da, ali nikad ne znaš kad će neki IP da završi na nekoj rasprodaji i povampiri se na nekom online game store...
Naravno ništa Nintendovo nije abandonware... nema agresivnije korporacije kada je copyright u pitanju.
 
Pitanje za vlasnike H konzolice, a i za ostale. Na koji nacin iskljucujete konzolu, na power taster ili na shut down? Zakleo bih se da je dve noci iskljucim na power taster, a ujutro kad se probudim, svetli diodica i baterija praznija nego sto je bila, jel se desavalo nekom nesto slicno?
 
Pritisak na power taster šalje konzolu u sleep. Shut down komanda je gasi.
 
Kad se iskljuci konzola, iskljuci se i sat, pa kad ukljucis, a ono neko levo vreme. Nije mi jasno kako su dozvolili ovakav propust.
Je l' neko zalepio ono zastitno staklo? Ja hteo, ali vidim da je malo krace. Ne ide skroz od ivice, do ivice, a ne bih da ga nakrivo zalepim.
 
Je l' neko zalepio ono zastitno staklo? Ja hteo, ali vidim da je malo krace. Ne ide skroz od ivice, do ivice, a ne bih da ga nakrivo zalepim.
O kojoj konzoli je reč? Ja sam lepio na RG35xx i RG35xx Plus. Mora da bude malo kraće, jer su ivice ekrana zaobljene i staklo ih ne prekriva najbolje. Moraš što preciznije da iscentriraš staklo, inače se neće sa svih strana ravnomerno zalepiti.
 
O kojoj konzoli je reč? Ja sam lepio na RG35xx i RG35xx Plus. Mora da bude malo kraće, jer su ivice ekrana zaobljene i staklo ih ne prekriva najbolje. Moraš što preciznije da iscentriraš staklo, inače se neće sa svih strana ravnomerno zalepiti.
Sorry, zaboravih napomenuti. RG35XX H je u pitanju. Jasno mi je da staklo mora biti malo krace zbog ivica, ali ovo mi je malo vise krace.
 
Nazad
Vrh Dno