Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Ako zadas temp recimo 24c i klima to postigne brzo i tu temp odrzava u objektu,kakva je tu razlika u toploti,sustina je da se moze naci dobra klima za nizu cenu, pa forum je pun takvih iskustava, a sad koliko ce godina da sluze, to niko ne zna.
Da slazem se sa tobom cak sam i ja naveo da sam jako prijatno iskustvo imao sa VIVAX 12CH35AERI i ono sto sam vise puta naveo da nemamo svi iste uslove, mislim izolaciju, kvadraturu pa i podnevlje zivljenja. Recimo ova aeri jako fino radi ali uvjek dodje ono pitanje sta kad su jace i duze hladnoce... To je po meni uvjek isti i glavni problem kod grijanja. Dosta nas na forumu je izjavila da dogrije necim... Vidis tu se iskazu kvalitetne klime. Prvi ja bi uzeo klimu od 500€ i super ali kad se temp spusti od -15c pa na nize, sta onda? Dali takva klima moze da tiho radi, dali vanjska bude tiha i nesmeta nikome pa ni meni kao ni unutrasnja da mogu spavati po noci?
 
Da slazem se sa tobom cak sam i ja naveo da sam jako prijatno iskustvo imao sa VIVAX 12CH35AERI i ono sto sam vise puta naveo da nemamo svi iste uslove, mislim izolaciju, kvadraturu pa i podnevlje zivljenja. Recimo ova aeri jako fino radi ali uvjek dodje ono pitanje sta kad su jace i duze hladnoce... To je po meni uvjek isti i glavni problem kod grijanja. Dosta nas na forumu je izjavila da dogrije necim... Vidis tu se iskazu kvalitetne klime. Prvi ja bi uzeo klimu od 500€ i super ali kad se temp spusti od -15c pa na nize, sta onda? Dali takva klima moze da tiho radi, dali vanjska bude tiha i nesmeta nikome pa ni meni kao ni unutrasnja da mogu spavati po noci?
Sve je jasno, zato diskutujemo i delimo iskustva.Kad se malo trci po netu i yt nadjem neke klime za koje nisam nikada cuo, a opet se postavljaju u americi gde verujem da ima nekog standarda.Ono sto se moze zakljuciti bez mnogo pameti da je klima prost uredjaj i nije neka nauka, samo da se uskladi spec perfomansi sa objektom i da ima kupac mnogo srece kao i sa svakim uredjajem.Ulazim skoro u 5 deceniju i pamtim zime preko- 23 24c a bilo je i jacih po recima mog oca koji ima 78 god, gde je sneg do prozora,
Tu klima u kuci nema sta da trazi, i kod mene u komsiluku pa i sire familije i prijatelja.E sad ako je neko sabio od 5 do 10k eura na izolaciju kuce i greje se na klime, izvini ali to je po meni cista zafrkancija,a stan je neka druga prica. 👍
 
Zdravo narode, da li ima neko ko koristi Vivax AERI+? Vidim da ima jonizator, pa me zanima da li moze da se iskljuci..
Citao sam da jonizatori prave ozon i da su stetni po zdravlje zbog toga.
 
Zdravo svima, postoji li neka značajna razlika između Midea Forest i Extreme serije?
Vidim da je cena za inverter 18-ice jako slična za klime iz ove dve serije.
 
Imate li neku preporuku za najjeftiniju 12 invereter klimu koja poseduje WiFi? Neki najbolji odnos cene i kvaliteta, koristila bi se 90% za hlađenje jer imam centralno grejanje ali bi se koristila i u nekom prelaznom periodu kad zahladni?
Budžet je 45k, soba je 30m2, izolacija kuće odlična, klima bi radila 10-15ak dana u toku leta kad su baš ekstremno visoke temperature.
 
Zdravo narode, da li ima neko ko koristi Vivax AERI+? Vidim da ima jonizator, pa me zanima da li moze da se iskljuci..
Citao sam da jonizatori prave ozon i da su stetni po zdravlje zbog toga.
Si saznao nesto vezano za ovo? Ja je uzeo, ceka da se montira, pa da li da gasimo to ili ne? :D Kako je to stetan po zdravlje?
 
@Labello

Zdravo, nisam jos saznao da li moze da se iskljuci ili ne.

Ukratko, jonizatori oslobadjaju negativne jone u vazduh, koji se posle kace za sitne cestice u vazduhu te cini da padaju na povrsine umesto da lete po vazduhu da ih ne bi udisao. Problem je u tome sto jonizatori takodje proizvode ozon kao nuspojavu tog procesa. A ozon je bezbojan gas i lose utice na zdravlje, ponajvise za pluca, grlo, disanje itd. Pogotovo ako neko vec ima astmu ili disajne tegobe, na duze staze moze da napravi vecu stetu.



 

Hvala na sugestijama! A sta mislite o ovom modelu?

Midea AG-12NXD1.WIK 12000 BTU inverter​


Nasao sam je sa ugradnjom za 68 hiljada.
 
@Labello

Zdravo, nisam jos saznao da li moze da se iskljuci ili ne.

Ukratko, jonizatori oslobadjaju negativne jone u vazduh, koji se posle kace za sitne cestice u vazduhu te cini da padaju na povrsine umesto da lete po vazduhu da ih ne bi udisao. Problem je u tome sto jonizatori takodje proizvode ozon kao nuspojavu tog procesa. A ozon je bezbojan gas i lose utice na zdravlje, ponajvise za pluca, grlo, disanje itd. Pogotovo ako neko vec ima astmu ili disajne tegobe, na duze staze moze da napravi vecu stetu.
Kod mene na Hisense klimi je non stop upaljen jonizator i nikakav ozon se ne oseca.
 
Ozon je tu, osetio ga ili ne osetio (a teško se oseti u malim količinama), jer tako prosto funkcionišu jonizatori. Tako kaže većina istraživanja, pa je pretpostavljam da je tačno.
U ovom video ima deo o tome, a i ostatak je zanimljiv, koga interesuje tema. 🙂
 
Zdravo!

Imate li neku preporuku za klimu?. Klima bi se prvenstveno koristila za hladjenje 41 kvadrata leti, a u prelaznom periodu i nocu kad iskljuce grejanje tokom sezone, i za zagrevanje.
Nema izolacije, a stan je skoro stalno u hladu.

Na umu imam sledece modele:
  • LG S12EQ
  • Daikin FTXC35C/RXC35C
  • MITSUBISHI 12 SRK35ZSP-W/SRC35ZSP-W
  • MITSUBISHI 12 SRK35ZS-WF/SRC35ZS-W
Da li bi i LG vrsio posao ili je bolje kupiti nesto skuplje?
 
Poslednja izmena:
On izlazi uvek ili? Nebitno da li hladio ili grejao?

Videcu kad kolega montira, da se ugasi to. :D
Uvek, nezavisno od moda rada. Bolje isključiti, pa upaliti za koju godinu, kad neko opovrgne prethodne testove. 😁
 
@Labello

Zdravo, nisam jos saznao da li moze da se iskljuci ili ne.

Ukratko, jonizatori oslobadjaju negativne jone u vazduh, koji se posle kace za sitne cestice u vazduhu te cini da padaju na povrsine umesto da lete po vazduhu da ih ne bi udisao. Problem je u tome sto jonizatori takodje proizvode ozon kao nuspojavu tog procesa. A ozon je bezbojan gas i lose utice na zdravlje, ponajvise za pluca, grlo, disanje itd. Pogotovo ako neko vec ima astmu ili disajne tegobe, na duze staze moze da napravi vecu stetu.



To su tako mali uređaji za jonizaciju vazduha unutra da je to šipak od jonizacije i pročišćavanja vazduha. U suštini, jonizator što se nalazi u toj klimi nije sposoban da uradi bilo kakvo prečišćavanje i jonizovanje vazduha isključivo zbog svoje male snage i veličine. O ozonu ni da ne pričam. Osim toga, ako se iz nekog razloga bojiš jonizatora koji svakako ne radi ništa, koliko znam na tim modelima po defaultu nije uključen, već se pali posebno preko daljinskog. Ozbiljnije jonizatore vazduha imaju Mitsubishi LN i toj slične klime koje koštaju hiljade i hiljade evra.
 
Svakako, ozon koji jonizator stvara je mali i svakako da je vise pozitivno to sto isti rade, unistavaju prasinu i polen, nego ozon koji stvaraju.
Toliko je malo stetno, da postoje preciscivaci vazduha koji se zovu ozone generators, koji bukvalno sluze da stvaraju ozon u cilju preciscavanja, a pravi i jak jonizator proizvodi xx puta manje ozona od njih, bukvalno da nikako ne utice na zdravlje.
Ozonski generatori su vec upitnog uticaja na zdravlje, ali to nema nikakve veze sa drugim uredjajima koji ozon proizvode u jako malim kolicinama kao nuspojavu drugih, mnogo pozitivinijih efekata.
Cak ni oni ne sluze nicemu jer ne mogu da proizvedu dovoljno ozona da zapravo ubije bakterije u vazduhu, vec vise ubije mirise, a kada bi dosli do toga da zaista radi nesto, ta kolicina postaje opasna po zdravlje.
I vitamini su stetni ako se konzumiraju bez granica.

Ta prica jonizator/ozon mi zvuci kao kada neko ko popije obicnu koka kolu sa belim secerom i zapali cigaru, kaze kako je koka kola zero stetna po zdravlje zbog zasladjivaca...

Svaka prica zvuci isto ako je gledas povrsno, a ne zadjes u sustinu.


I da napomenem da LN Mitsubishi nema samo klasican jonizator, vec dosta ozbiljniji sistem filtracije, a i tada treba uzeti u obzir da jako mala kolicina vazduha prodje kroz taj filter.
To je marketinska fora, taj filter zaista ubija 99% toga sto oni kazu, ali ne kazu koliki procenat vazduha koji prodje kroz klimu, zapravo prodje i kroz taj filter...bez podataka o volumenu vazduha po satu koji se procisti, specifikacija filtera ne znaci nista. Kao i kada bi kupio samo filter za kucni preciscivac, okacio ga na luster i ocekivao da ce da ti preciscava vazduh.



Takodje je jako zanimljiv uredjaj koji se moze dokupiti za njihove druge klime, koji u sustini pruza tu filtraciju i rekao bih da je dosta veci, a samim tim i efikasniji.
Na ovom videu se moze videti i kako taj sistem iz LN-a zapravo radi, a i kako izgleda taj dodatni uredjaj:

 
Poslednja izmena:
Mislim da niko od nas ne zna tacno do koje mere jonizator iz klime lose utice na opste zdravlje, dobar deo proizvodjaca ni ne objavljuje informacije koliko ozona izbacuje, cast izuzecima. Tako da treba biti na oprezu, a za one koji ne znaju, ozon je sastavni deo smoga.

S'toga mislim da ne bi trebalo tako olako govoriti kako to nije nista strasno, jer neko drugi moze da se zaleti i daleko bilo navuce neku bolest posle ko zna koliko vremena.. Nek se svako informise za sebe pa nek odluci jel vredno rizikovati svoje zdravlje a i svoje dece i ukucana.


 
Upravo si okacio ono sto sam i napisao, Ozone Generators, kojima je svrha rada da proizvode ozon radi dezinfekcije.
A najmanji taj Ozone Generator proizvodi x puta vise ozona od jonizatora.
Kao i za sve, postoji granica do koje nesto nije stetno po zdravlje.
Ne moze od ozona iz jonizatora da navuce nesto sto nece dobiti od daleko vece koncentracije prasine i bakterija koje isti unisti.

Three kinds of air purifiers

* Mechanical filtration devices remove impurities from the air. They produce little or no ozone.

* Ionizers and electrostatic precipitators are electronic devices that may emit ozone as a byproduct, typically at low levels.

* Ozone generators are electronic devices that emit ozone at high levels. The California Air Resources Board says these should not be used in occupied spaces because they can emit unsafe concentrations of ozone.


Takodje je bitno napomenuti da taj ozon nije isti kao napolju i ne reaguje isto kao van kuce.
Da bi jonizatori bili uopste i malcice stetni, mora taj ozon odreagovati sa nekim drugim specificnim gasom unutar prostorije, koji tipicno nisu prisutni tu.
I to pricamo o jako velikim jonizatorima sa jako velikim protokom vazduha, ne ovim minijaturnim u klimama.
Jedno prskanje dezodoransa ti dnevno zagadi vise sobu od kolicine ozona od jonizatora u klimi za nedelju dana.
Ako ne planiras mesec dana da uneses bilo koju kolicinu svezeg vazduha unutar kuce, da, treba da izbegnes jonizator, mada mislim da i tada imas daleko vece probleme od neluftiranja od ozona koji se u medjuvremenu proizveo i ostao unutar kuce.

Hipohondara je uvek bilo i uvek ce ih biti, pogotovo od kada se internet omasovio.
 
Poslednja izmena:
Vivax AERI zaista izgleda kao da je rebrendirana Midea Extreme. Voleo bih kad bi neko imao da pokaze Vivax-ov wifi modul iznutra ili da proba da Vivax-a kontrolise sa Midea app...

Imam dve Midee 12NXD1 Extreme i zadovoljan sam. Razmatram i trecu, ali vidim da je Vivax Aeri i do 14k jeftiniji od Midee (doduse, bez cevi i bez wifi modula), pa razmisljam da li bi bio dobra kupovina. Neko rece da plastika krcka na kod Vivax-a, ali ne znam da li se odnosi na sve.
Na kraju sam kupio AERI klimu za prostoriju u kojoj se retko boravi, ali kad se boravi, bas treba klima. Mogu da potvrdim da je daljinski isti kao na Midea 12NXD1, cak sam i probao i rade medjusobno. Takodje, koriste isti serijski protokol za komunikaciju sa WiFi modulom, tako da na Vivax klimi savrseno radi ESPHome Midea komponenta i preko nje integracija sa Home Assistant. Tako da eto, ko ima znanja, moze napraviti WiFi modul sa ESP8266/ESP32 za par stotina dinara, pre svega zabave radi :)
 

Prilozi

  • 20240406_121610.jpg
    20240406_121610.jpg
    164.8 KB · Pregleda: 54
Na kraju sam kupio AERI klimu za prostoriju u kojoj se retko boravi, ali kad se boravi, bas treba klima. Mogu da potvrdim da je daljinski isti kao na Midea 12NXD1, cak sam i probao i rade medjusobno. Takodje, koriste isti serijski protokol za komunikaciju sa WiFi modulom, tako da na Vivax klimi savrseno radi ESPHome Midea komponenta i preko nje integracija sa Home Assistant. Tako da eto, ko ima znanja, moze napraviti WiFi modul sa ESP8266/ESP32 za par stotina dinara, pre svega zabave radi :)
Cekamo uporedjivanje koliko je na kraju vivax aeri (mdv aurora) "losiji" od midea extreme. Jos ima onih koji i dalje tvrde da je vivax aeri za izbegavanje
 
Pa obzirom da se obe nalaze u vikendici u koju se tek povremeno dolazi, trebace vremena da se napravi adekvatan uzorak za objektivno poredjenje...Ako je tako nesto uopste moguce jer su u potpuno drugacijim prostorijama koje nisu obicne sobe. Ali potrudicu se.
 
Ljudi, vodite racuna sa hladjenjem. Ako inverteru zadas, recimo, 23c, on ce dotle ici. Sreca pa nisam zadao nizu temp. Budim se, posle, da kazemo, popodnevnog dremeza, kijam, zima mi, otvaram prozore, a napolju 30c, osecaj kao da me je sunce ogrejalo ( zaista i jeste ) Pogotovo ko djecu ima, nije sala, zaista.
 
Ljudi, vodite racuna sa hladjenjem. Ako inverteru zadas, recimo, 23c, on ce dotle ici. Sreca pa nisam zadao nizu temp. Budim se, posle, da kazemo, popodnevnog dremeza, kijam, zima mi, otvaram prozore, a napolju 30c, osecaj kao da me je sunce ogrejalo ( zaista i jeste ) Pogotovo ko djecu ima, nije sala, zaista.
Ja na grijanju klimi drzim na 23 a na hladjenju na 25. I istina nekad mi bude posvjeze na 25 pa dignem na 26
 
Na kraju sam kupio AERI klimu za prostoriju u kojoj se retko boravi, ali kad se boravi, bas treba klima. Mogu da potvrdim da je daljinski isti kao na Midea 12NXD1, cak sam i probao i rade medjusobno. Takodje, koriste isti serijski protokol za komunikaciju sa WiFi modulom, tako da na Vivax klimi savrseno radi ESPHome Midea komponenta i preko nje integracija sa Home Assistant. Tako da eto, ko ima znanja, moze napraviti WiFi modul sa ESP8266/ESP32 za par stotina dinara, pre svega zabave radi :)
Kako si obo izveo?
 
Imate li neku preporuku za najjeftiniju 12 invereter klimu koja poseduje WiFi? Neki najbolji odnos cene i kvaliteta, koristila bi se 90% za hlađenje jer imam centralno grejanje ali bi se koristila i u nekom prelaznom periodu kad zahladni?
Budžet je 45k, soba je 30m2, izolacija kuće odlična, klima bi radila 10-15ak dana u toku leta kad su baš ekstremno visoke temperature.
Niko ništa?
 
Gledao sam hisense expert smart 12k, valja li?
 
Rado bih ti dao preporuku sto se Hisense tice, ali blage veze o tim uredjajima nemam.
Javice se lljudi koji su upuceni.
Okačio sam link i fotografiju. Kako još da ti objasnim? :)

Čestitam. Otkrio si kako radi termostat. :D
Da, kad znojavi klinci dodju kuci iz skole, gde ti pegla klima, sigurno su upceni u klime i termostate.
 
Nazad
Vrh Dno