Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Dobih ideju slucajno citajuci reddit, tema stara 2 godine, covek isto kao ja hteo da menja kuciste jer mu aio bio prevelik za trenutno. Poslednji komentar u temi, predlaze mu da uzme Arctic P14 slim ventove, ispasce ga jeftinije od kupovine novog kucista.

Tako da sam otisao u radnju, uzeo 2 komada i evo resio sam svoj problem. Btw prvobitno sam odustao od AIO i pazario Arctic Freezer 36 koji me tako nervirao poslednja dva dana, nesto izgleda nije u redu sa mojim primerkom ili je clip on dizajn za ventove los, pa dolazi do neke audible vibracije, inace sam jako osetljiv na zvukove i preferiram silent konfiguracije.

Ovo se super namestilo danas, stavio sam slim 14ce na radijator, 14ce sa AIO stavio napred umesto 12ca, malo me mucila duzina creva ali sam se i tu snasao jer su lepo resili sa fleksiblnim kolenima.

Inace sam sinoc iskljucio u biosu asus multicore enhancement, pa mi je verovatno i zato malo slabiji skor u cb, ali max temp je sad 94-5 celzijusa.


Pumpa je bila podesena na full speed sto je stvarno preglasno, prekopirao sam standardnu krivu za cpu fan i mislim da je sad ustelovano bas kako treba.
 

Prilozi

  • IMG_1674.jpeg
    IMG_1674.jpeg
    319.8 KB · Pregleda: 107
  • 1711749589811298.jpg
    1711749589811298.jpg
    97.4 KB · Pregleda: 54
Ovo se super namestilo danas, stavio sam slim 14ce na radijator, 14ce sa AIO stavio napred umesto 12ca, malo me mucila duzina creva ali sam se i tu snasao jer su lepo resili sa fleksiblnim kolenima.
Inace sam sinoc iskljucio u biosu asus multicore enhancement, pa mi je verovatno i zato malo slabiji skor u cb, ali max temp je sad 94-5 celzijusa.
Pumpa je bila podesena na full speed sto je stvarno preglasno, prekopirao sam standardnu krivu za cpu fan i mislim da je sad ustelovano bas kako treba.

jesi čačkao PL1 i PL2? long i short time power duration?
tako se nekako zove...
 
ranije si napiso da imas aio 360, sad ispada 280..cisto pitam..jes ukino 3x120 i na 360 stavio 2x140...sto se tice temp, shvatio sam da ti je na difoltu tj 5.3 klok..i sad sa 280 aio imas u cb 94-95 sa iskljucenim mce...opet je puno...
 
Nisam nista cackao u biosu osim sto sam iskljucio multicore enhancement.


280 aio imam definitivno, ne secam se da sam spominjao 360...

Sto se tice temperature to mu je sto mu je, ja ne znam kako bi ih dalje snizio
 
@GabeN Porobaj ova zaokružena podešavanja ovako da podesiš, stim da offset minus podesi na -0.10000 ako prolazi R23 30min i imaš normalne temperature tipa do 90c, idi na veći minus tipa -0.11000 i tako u koracima 0.01000, ako ne prolazi onda spustaj minus na recimo -0.09000 pa zatim na -0.08000.
Ne znači da će sistem da bude stabiln nakon što R23 prodje 30min, ali verovatno će biti stabilan ako dodaš napon za 0.02000, tipa ako R23 prolazi 30min testa sa -0.07000 velika je veravatnoća da je stabilan za svaki dan sa -0.05000.
 

Prilozi

  • IMG_0328.jpeg
    IMG_0328.jpeg
    88.6 KB · Pregleda: 37
Nisam nista cackao u biosu osim sto sam iskljucio multicore enhancement.


280 aio imam definitivno, ne secam se da sam spominjao 360...

Sto se tice temperature to mu je sto mu je, ja ne znam kako bi ih dalje snizio

pa mora da se PL1 i PL2 normalizuju da nema tog plivanja napona
koji i pravi preveliki napon posle kad povuče više snage.
kada je napon uravnotežen, tj ne napon nego snaga al to je isto na kraju
onda nema tih udaraca i valova struje koji zapravo dovode do toga
da CPU na kraju povlači i više nego mu treba, nije odradjeno to kako valja u samom čipu.
znači long/ short duration, ako ti je 13700k stavi na 253w/253w kolko je max deklarisan
a ja bih probao i sa 225/225W nećeš mnogo izgubiti
to je ovo, al ove brojke su prevelike..samo davidiš šta je to

1711795406684.png

tebi je sada ovako onaj asus enhacement, jel tako?

1711795521014.png

inače i spuštanje voltaže takodje nije baš prezdravo za CPU...kao ni dodavanje...
 
Ne znam, trenutno sam zbunjen, moram prvo da shvatim kako funkcionise AIO, pa cu se posle baviti undervoltom @Lemaja

Dakle, iz pumpe same koja se kaci na cpu ide kablic (izabrao sam jedan kabl in jedan out, ne onaj sto deli pumpu, vrm fan i radiator fans) i njega sam utakao u AIO PUMP header na maticnoj.
Dva kulera koja su na radijatoru sam vezao i utakao u glavni CPU FAN header na maticnoj.
Na extender iz radijatora sam takodje povezao dve prednje 14ce, sto znaci da su oni isto kontrolisani od strane CPU-a, ne svidja mi se to, videcu kako mogu da resim direktno na maticnu da ih prikljucim.


E sad, u biosu mogu da kontrolisem cpu fan i aio pump krivu. Da li vrm fan potpada pod aio pump? Ja sam tehnicki odvojio brzine ventova radijatora i same pumpe. Citao sam da bi pumpa trebala da radi konstantno, po mogucstvu na 100% ali je to kod mene nemoguce jer je preglasno. Iskopirao sam standard krivu od cpu fan-a i u idle je super ali se redovno zalece i plasim se da ne izrabi pumpu relativno brzo. Takodje sam citao da Arctic kaze da sve preko 40% na krivi, pumpa svakako radi na 100%...

Totalno sam zbunjen, gledam kako da izbalansiram temperature i buku, a ne znam osnove sta kako radi
 

Prilozi

  • IMG_1682.jpeg
    IMG_1682.jpeg
    272.5 KB · Pregleda: 19
  • IMG_1681.jpeg
    IMG_1681.jpeg
    272.9 KB · Pregleda: 17
  • IMG_1680.jpeg
    IMG_1680.jpeg
    275.3 KB · Pregleda: 24
  • temps.png
    temps.png
    51.9 KB · Pregleda: 44
Moraju te temp da idu dole, nesto nisi dobro namestio taj AIO... imam 13600KF (default clock 5.1GHz) i podigao sam mnozioc na 53, kao kod tebe default i ovo su temp (ambient) 23 sve u zatvorenom kucistu ! za ovaj 5.3 GHz clock kod mene je offset na -0.0200v, potrosnja do 180W ! a za deafult-ni od 5.1GHz -0.1000v i temp su nize za ~10c score manji za ~1000 i potrosnja ~160W u Cinebench R23
tert.png

Poslusaj @Lemaja i stavi offset na - (minus) krenes od recimo 0.0500v
 
zaboravljate da je on na b660 gde undervolt nije pametno raditi zbog "clock stretching"
 
@okmijun Druže, ovo u praksi nije tako i bilo bi dobro da ne ponavljaš na svakoj strani istu priču jer nije tačna, kao što nije tačno da spuštanje napona nije dobro za procesor... Naravno da je dobro, offset rešava taj problem divljanja potrošnje, napisao sam u predhodonoj poruci model po kome to može na brzaka da se odradi, kada se to odradi max potrošnja koju pokaže R23 na tu potrošnju treba dodati 20W i ta vrednost može da se unese u polje Long/Short PL ali ne da bi se nešto normalizovalo nego čisto za svaki slučaj ako nekad pokrene neki program koji generiše više potrošnje tipa P95 da ta potrošnja ne pređe vrednost koju hlađenje može da reguliše a da ne udari u 100c.

Ponovo sve ovo bezveze komplikujete već sam vam napisao šta treba odraditi, i sikovito pokazao, na znam šta ponovo tupiš isto i vataš se za nešto što je nebitno, i pre svega neefikasno.

@GabeN Ako ti CPU treba samo za gaming, ostavi to na AUTO i uživaj, jer u gamingu nikada nećeš videti te temperature kao prilikom R23 testa... Možda tokom nekog učitavanja ali to je kratkotrajno. Ipak ako te nervira to što je tokom R23 test previsoka temepratura možeš to delimično a ako je dobar primerak i poprilčno da rešiš, objasni sam ti kako. Imaš na predhodnoj strani detaljnije uz slike iz biosa, prostije od toga ne može da se objasni.
 
meni je 13600k sa OC na 5.3 1.25v..na 5.6 1.38v..kod njega vidim na 5.3 1.4v...strasno...


@GabeN

taj all in one sam vidio da ide na cha_fan header...pogledaj malo upustvo..evo npr ovaj video...mislim na tom novom LF je veoma bitno ukljuciti i taj vrm fan..




udji u bios, ai tweaker - digi+vrm i pod cpu load line calibration koji level je...sinoc gledam onog jayz2cent, neku novu termalnu pastu testira boron nitrid i radi na hwmonitor..znam ranije da je popljuvo i savjetovo da se radi na hwinfo64...luda kuca..probaj na hwinfo64..
 
inače i spuštanje voltaže takodje nije baš prezdravo za CPU...kao ni dodavanje...

jules winnfield drinking GIF
 
@okmijun Druže, ovo u praksi nije tako i bilo bi dobro da ne ponavljaš na svakoj strani istu priču jer nije tačna, kao što nije tačno da spuštanje napona nije dobro za procesor... Naravno da je dobro, offset rešava taj problem divljanja potrošnje, napisao sam u predhodonoj poruci model po kome to može na brzaka da se odradi, kada se to odradi max potrošnja koju pokaže R23 na tu potrošnju treba dodati 20W i ta vrednost može da se unese u polje Long/Short PL ali ne da bi se nešto normalizovalo nego čisto za svaki slučaj ako nekad pokrene neki program koji generiše više potrošnje tipa P95 da ta potrošnja ne pređe vrednost koju hlađenje može da reguliše a da ne udari u 100c.

Ponovo sve ovo bezveze komplikujete već sam vam napisao šta treba odraditi, i sikovito pokazao, na znam šta ponovo tupiš isto i vataš se za nešto što je nebitno, i pre svega neefikasno.

@GabeN Ako ti CPU treba samo za gaming, ostavi to na AUTO i uživaj, jer u gamingu nikada nećeš videti te temperature kao prilikom R23 testa... Možda tokom nekog učitavanja ali to je kratkotrajno. Ipak ako te nervira to što je tokom R23 test previsoka temepratura možeš to delimično a ako je dobar primerak i poprilčno da rešiš, objasni sam ti kako. Imaš na predhodnoj strani detaljnije uz slike iz biosa, prostije od toga ne može da se objasni.

Šta ću ja pisati odlučujem ja, a ne ti.
 
@okmijun Ma piši šta hoćeš, samo ti kažem da teraš priču u pogrešnom pravcu i da to nije tačno, ćorava posla, samo praviš konfuziju bezveze umesto da neko ima neku korist od ovih naših kometara.
Meni je jasno da ti ništa od ovoga što pišeš nisi praktično primenio jer da jesi ne bi ovo pisao pošto bi se uverio koliko je to pre svega ne efikasno... Samo ne znam kakvu potrebu imaš da pišeš ovako opširno o nečemu sa čim nemaš ličnog iskustva? Šta postižeš na taj način, da li si nekome pomogao?
Već sam ti napisao da je sve to nebitno i objasno zašto da ne dangubite sa tim.

@GabeN Ako imaš problem sa povećanom potrošnjom to ćeš videti na dva mesta sa sistemom na default. Pokreneš R23 i tokom testa obrati pažnju na vrednosti koje sam podvuko u HWiNFO64... Taj cpu zavisno do primerka ide u rasponu 170~210w, napon potreban za tu potrošnju 1.200v (čak i manji)~1.250v, to gledaš tokom R23 testa ova prva kolona (Currnet). Ako je sve u okvirima normalnog onda nemaš problem sa povećanom potrošnjom, onda imaš problem sa hlađenjem, jer AIO280 trebalo bi bez problema da ohladi taj cpu makar na 90c kada je default, uz offset daleko ispod tih vrednosti.
 

Prilozi

  • IMG_0333.jpeg
    IMG_0333.jpeg
    154.2 KB · Pregleda: 48
Mislim da su relativno okej i temperature i potrosnja.

Isto treba imati na umu da sam skinuo default ventove sa AIO i stavio slim varijante.

Default ventove sam stavio napred ali imaju jako kratke kablice i morao sa da ih udenem u onaj koji visi iz radijatora. Jel ima da se pazari neki extender kabl da mogu u chassis header da ih udenem?

Drugo, ne mogu da nastelujem pumpu da radi kako mi odgovara, nenormalno je glasna, glasnija od vazdusnih kulera na max rpm. Koliko je okej da je drzim na tipa 40-50% do 50c, pa da se dize na 100% na 75c
 

Prilozi

  • 1711838821568.png
    1711838821568.png
    242.9 KB · Pregleda: 44
Jel ima da se pazari neki extender kabl da mogu u chassis header da ih udenem?
Drugo, ne mogu da nastelujem pumpu da radi kako mi odgovara, nenormalno je glasna, glasnija od vazdusnih kulera na max rpm. Koliko je okej da je drzim na tipa 40-50% do 50c, pa da se dize na 100% na 75c

traži na KP pod fan račva pa posle gledaj šta ti odgovara
ima i 3pinske i 4pinske i sa PWM i bez PWM
 
Nisam bio siguran gde da smestim pa sam rešio ovde jer teme o Intel pločama budu zakopane prilično brzo, iz nekog razloga se diskutuje samo o AMD-u i poslednjoj generaciji Intela, heh...

LLC/AC_LL/DC_LL vrednosti za Lite Load opcije na MSI pločama za Intel:
https://www.overclock.net/threads/msi-lite-load-and-mapping-to-cpu-ac-dc-load-lines.1805086/

Lite Load je MSI-jev "semi-auto undervolt", gde nude više opcija i praktično undervolt prečica za one koji ne žele da to fino podešavaju manuelno. Kažu da radi solidno a ovo su zapravo load line vrednosti koje nudi na određenim opcijama...doduše, ne znam da li su iste na svim pločama u okviru generacije ili malo variraju od modela do modela ili verzije BIOS-a.
Možda bude od pomoći nekom, da ne odabere previsoku ili prenisku vrednost...
 
Poslednja izmena:
BRAVO BRAVO BRAVO BRAVO!

konacno sam resio svoj "problem".


CB23 skor 23180
temperature konacno kakve i treba da budu:
1713370947658.png




Stavio sam najnoviji bios i iskljucio intel CEP (current excursion protection). Pre toga su mi temperature bile tu oko 100 celzijusa.


Dakle, ima tacno na netu za koga je ovo bitno, koliko sam ja shvatio, benefitarno je ukoliko imate B chipset ili non-K cpu.


Ajde ziveli
 
1713372663009.png
current - minimum - maximum - average
Po ovome oko 400mhz manje boosta, no sintetika je sintetika. Provericu bas u Helldivers 2 (po onim zaletanjima kulera reko bi covek najzahtevnija cpu igra u istoriji) kakvo je sad stanje i FPS...
 
Je li probao neko ovo do sada? Da li donosi ubrzanja i van igara? I da li pored ubrzanja, pravi i još neka....stanja?



Ako je ovo tačno 10-15% ubrzanja, onda to znači da nam intel sad polako otključava procesore na kašičicu
kroz nadogradnju BIOSa?
Ima li sve to nekakve veze sa ovom temom?


1713564966571.png
 
"Razvili su mere da osiguraju stabilnost" = vratili su fabrička podešavanja koja su u startu trebalo da stave, lol.

Ustvari, nisu ih ni vratili već su dodali fabrički profil u opcije što će opet samo entuzujasti da znaju, ne raja koja od starta nije znala u čemu je stvar i šta je BIOS...mašala.
 
dummy proof bios podešavanje 😁 mislim da razlike između ovog intel optimizovanog profila i "enforce all limits" nema...
 
Da, ali ako sam dobro shvatio, nije stavljen kao default već kao extra opcija da se izabere pa je nasvirani profil i dalje standardan, onaj koji dolazi uz ploču.
Što znači da i dalje jure CB cifre za testove a ljudi koji ne znaju da uđu u BIOS i nameste niti uopšte znaju za ovo mogu da se slikaju kao i pre...lol.
 
Je li probao neko ovo do sada? Da li donosi ubrzanja i van igara? I da li pored ubrzanja, pravi i još neka....stanja?



Ako je ovo tačno 10-15% ubrzanja, onda to znači da nam intel sad polako otključava procesore na kašičicu
kroz nadogradnju BIOSa?
Ima li sve to nekakve veze sa ovom temom?


Pogledajte prilog 439039


mister t eye roll GIF

I pity the fool that games 1080p on 14900 and 4090 :d
 
Nazad
Vrh Dno