Šta je novo?

Problem sam temperaturaom AMD Ryzen 7 5700g

Milosnis018

Cenjen
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruke
644
Poena
180
Moja oprema  
Ostale periferije
Sony Playstation 5
Laptop
LENOVO IdeaPad 1 Ryzen 7 5700u 16gb ddr4 1TB NVMe
Tablet
Lenovo Tab M10 FHD Plus
Mobilni telefon
Motorola Edge 40
Pametni uređaji
Honor Watch GS Pro
Steam
jomilos84
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
Prešao sam sa Ryzen 7 2700 na 5700g.
Sa 2700 temperature su bile oko 50c i prilikom opterećenja tem se nije preteroano menjala. imao sam fabrički kuler.
Danas stavio novi procesor 5700g sa fabričkim kulerom. Temperature se dosta veće. Kuler se brže vrti i automatski e čuje više. U Cinebench-u je temperatura bila 95.
Da li je procesor sam po sebi takav da se greje više.?( Da napomenem da goristim posebnu grafiku, ne koristim integrisanu)
 
Mislim da nije normalno da temperatura bude ovakva ~ evo dok kucam ovo temperatura varira od 62-68.
 
Da li si namestio kuler kako treba?
Skini ga pa ponovo namesti... mozda si prevideo nesto...
 
Iznova sve namešteno, očišćeno. Manje su temperature ( dok kucam 48-52) ali su Cinebench-u ide na 95c
1.jpg2.jpg
 
pa rece AMD da je 95C ok temp za cpu
 
Precision Boost 2 ga gura do 90°C pa je ejdino rješenje bolji kuler ili ograničavanje maks temperature ako ti UEFI matične ima AMD OVerclocking sekciju gdje možeš podesiti max temperaturu.
 
Koje vodeno hlađenje da stavim ? Kućište podržava 120 mm i 140mm
3.jpg
 
Ne znam koju plocu imas i da li je uopste na njoj moguce ali pre kupovine bilo kakvog novog kulera, izguglaj u vezi undervolt-a za 5000 seriju procesora...


P.S. Sass Drake je vec pomenuo to u prethodnom postu.
 
Koje vodeno hlađenje da stavim ? Kućište podržava 120 mm i 140mm
Pogledajte prilog 365760
Prvo proveri na kolikom naponu radi procesor, za svaki slučaj.

Ako ipak rešiš da promeniš kuler (što ti svejedno savetujem), nema potrebe za vodenim, vazdušni će poslužiti.
To kućište zvanično podržava kulere do 140mm ali staje do 145mm. Na primer, tower kuler poput Cryorig H7. Teoretski bi trebalo da stane i LC Power LC-CC-120-ARGB-PRO koji je iste visine i nije skup kod nas.
Ako ti je frka da li će stati, ima i manjih towera sa 90mm ventovima - tu bi najbolji bio Noctua U9S, ali je skup. Jeftina alternativa recimo Arctic A13X...
Opcija su ti i top-down kuleri poput AMD-ovog...recimo, Be Quiet Shadow Rock TF2 ili Dark Rock TF ili Noctua C14S...
 
Vodeno bih svakako izbegao za ovo kuciste, nista posebno se nece dobiti.

CC-120 staje ako hoces da "trpis" blago savijenu gornju stranicu (kod mene je takav slucaj u jednom racunaru). Takodje, dugo sam u Core V1 koristio C14S, odlicno resenje, ali nesto skuplje.

Obrni/okreni, najbolje resenje koje se isplati za ulaganje u to kuciste jeste CC-120, uz undervolt. Ako ides na Noctuu/BeQuite, pametnije je da menjas kuciste (neki NR200P na primer).
 
Ja sam jedno vreme držao CM Nepton 140XL spolja na zadnjoj strani kućišta kao izduv umesto zadnjeg ventilatora. Zaštićen maskom skinut sa nekog napajanja i to je ostavilo dosta mesta u kućištu. Hladio je prvo 2700x a posle 3700x.
 
za preporuke koji kuler uzeti postoji deo foruma "šta da kupim"
 
Nesto mi nije jasno. Skoro si presao na 5700G? Prvobitno su temperature dok kucas bile 62 do 68, a kada si ocisto i ponovo namestio 48 do 52. Probaj jos jedanput mozda spustis na 35 :). To je skoro namesteno, ne vidim sta tu ima da se cisti, a sto se tice namestanja to samo moze da se namesti ispravno ili pogresno sredine nema. Svasta nesto moze da utice na temperature, a pogotovu u tako malom kucistu. Stekao sam utisak da je tu nesto lose namesteno ili premalo ili previse paste, kuler zasrafi dobro, podesavanja u biosu vrati na podrazumevana. Kojom brzinom se okrece ventilator, koja ti je grafika u kucistu i koje su njene temperature?
 
Napon je ok, jedino ti ostaje upgrade kulera. Ipak je to 8c procesor, BOX kuler je nije dovoljan da ohladi 90W Zen 3 Cezanne.
 
Prešao sam sa Ryzen 7 2700 na 5700g.
Sa 2700 temperature su bile oko 50c i prilikom opterećenja tem se nije preteroano menjala. imao sam fabrički kuler.
Danas stavio novi procesor 5700g sa fabričkim kulerom. Temperature se dosta veće. Kuler se brže vrti i automatski e čuje više. U Cinebench-u je temperatura bila 95.
Da li je procesor sam po sebi takav da se greje više.?( Da napomenem da goristim posebnu grafiku, ne koristim integrisanu)
Taj proc bustuje do 4.6Ghz sto je previse za box kuler. Mozes da surfujes, da gledas filmove, al nista neko opterecenje.
Stavi termalni limit u BIOS-u, na recimo 85 ili 75 ako je tctl, ako ne zelis da menjas kuler...
 
Ja što vidim temperature su maks 78 stepeni to je sasvim ok...inače Wraith Prism je odličan kuler i može da hladi to 95 W bez većih problema, naravno ima i boljih rešenja ali to mora da se dopalati...ergo ok je i za 5700g...
 
Ja što vidim temperature su maks 78 stepeni to je sasvim ok...inače Wraith Prism je odličan kuler i može da hladi to 95 W bez većih problema, naravno ima i boljih rešenja ali to mora da se dopalati...ergo ok je i za 5700g...
Ok je al da ne pokrece benchmarke koji opterecuju CPU. Naveo je da ima 95, a to je max za taj CPU. Da pokrene prime95, verovatno bi bio safety shutdown vrlo brzo :p
 
Ja što vidim temperature su maks 78 stepeni to je sasvim ok...inače Wraith Prism je odličan kuler i može da hladi to 95 W bez većih problema, naravno ima i boljih rešenja ali to mora da se dopalati...ergo ok je i za 5700g...

78C je average (poslednja kolona), a max je 85C.
Ja sam stavljao 5600X u ECO mod dok nisam uzeo Deepcool AK620. Mada sam uzeo MPK varijantu, pa nije bio u pitanju Wraith Prism.
 
Da li je moguće isključiti integrisanu grafiku da ne radi uopšte ?
U biosu mi je nameštena ekstrerna kao primarna ali nigde ne mogu da pronađem gde integrisanu da iskljucim niti da ne delim memoriju.
 
U teoriji i često praksi, ploča automatski gasi integrisanu kada primeti nešto u PCI-e slotu. Ako ti u This PC-u (desni klik i Properties) piše u Installed ram da imaš dostupno 16 od 16GB ili piše samo 16GB, izgašena je integrisana.
 
Prešao sam sa Ryzen 7 2700 na 5700g.
Sa 2700 temperature su bile oko 50c i prilikom opterećenja tem se nije preteroano menjala. imao sam fabrički kuler.
Danas stavio novi procesor 5700g sa fabričkim kulerom. Temperature se dosta veće. Kuler se brže vrti i automatski e čuje više. U Cinebench-u je temperatura bila 95.
Da li je procesor sam po sebi takav da se greje više.?( Da napomenem da goristim posebnu grafiku, ne koristim integrisanu)

Ja imam Ryzen 7 3700x i uz njega sam dobio RGB kuler koji je skoro pa isti kao od Ryzen 5. Nekoliko ljudi mi je reklo da taj kuler i nije nesto zadovoljavajuc i da ne hladi lepo pa su mi predlozili da uzmem posebno kuler za taj procesor. Uzeo sam Be Quiet Pure Rock 2 Black


Prezadovoljan sam njime. Podesio sam ga da hladi najmanjom brzinom, jer nema potrebe za vecom. Kuler dobro hladi i plus se ne cuje, kao da ga i nema uopste.

Evo slike sa trenutnom temperaturom i CPU zaposljenosti, uglavnom je pri nikakvom radu i do 41-42-43-45 stepeni ali sam ja testirao nesto pa je tako ostalo.

Screenshot 2022-12-08 083455.png

Ryzen 7 3700x boost je do 4.4 GHz ali ja sam rucno testirao nesto pa je ostalo na 4.1GHz

Pre nego sto uzmes novi mozes da probas nesto sto ja npr nisam nego sam odmah kupio drugi kuler. Obicno fabricke paste i nisu nesto kvalitetne, ja sam ocistio fabricku pastu sa mog novog kulera i stavio Grizly. Mozes i ti da probas tako sto ces staviti neku kvalitetnu pastu na taj kuler koji si dobio, jer ta fabricka mozda ne prenosi toplotu u hladnjake kako treba.

Ja što vidim temperature su maks 78 stepeni to je sasvim ok...inače Wraith Prism je odličan kuler i može da hladi to 95 W bez većih problema, naravno ima i boljih rešenja ali to mora da se dopalati...ergo ok je i za 5700g...

Ne, to uopste nije sasvim ok, ne kazem da je sad nesto kriticno lose lose ali da je OK , nije ok. Ako renderujes ili cak igras neku bas bas zahtevnu igricu koja jede CPU onda bi i mogli reci da je normalno. Ali ako je CPU nezaposljen i ima toliku temperaturu , to je onda problem za njegov vek trajanja, a da ne pricamo da njegova nepotrebna toplota greje prostor unutar kucista.
 
Poslednja izmena:
@skawzy dakle ako je 80 i ne prelazi 80 ok je u bilo kom scenariju i ne utiče na radni vek. Druga stvar je što smo mi navikli da bude oko 70 ili čak 60.
 
@niki999 Ne znam koliko si upucen u to ali vidim da bas nisi. Ako na CPU fabricki preporucuju max 100 stepeni, to ne znaci da ti on konstantno bude na 100 stepeni prilikom bilo kojeg rada. To znaci da on moze da podnese rad na 100 stepeni.

Ako moj CPU radi do 50 stepeni, a tvoj radi na 80, moj ce imati duzi zivotni vek.

A da ne racunamo ako je tolika temperatura zbog povecanje CPU voltaze, sto je veca voltaza takodje brze smanjuje zivotni vek procesora.

Temperatura od 70,80... stepeni pri nikakvoj zaposljenosti itekako nije normalno i PREPORUCUJEM da se to ne zanemarijue(savet)
Meni trenutno varira izmedju 40 i 45, upaljen mi je discord, 7 tabova u chromu, viber i ryzen master program.
 
Temperatura od 70,80... stepeni pri nikakvoj zaposljenosti itekako nije normalno i PREPORUCUJEM da se to ne zanemarijue(savet)
A gde se to vidi? Sa slike je 85°C max prilikom igranja igre, niko osim tebe nije spominjao tolike temperature u Idle.
 
@danilo989 Ja sam citirao @niki999. Da si procitao sve komentare video bi kome je upuceno i sta.

Uostalom, ako neko misli da su to normalne temperature u idle, onda nemoj da smanjuje. ;)
 
A ko je rekao da je normalno u mirovanju toliko jedino mogu da kazem da mozda ima neka jezicka nepreciznost, verovatno sto sam rekao u bilo kom scenariju, a nisam imao na umu idle? I zamolio bih te da se uzdrzis od kvalifikacija ljudi koje ne pozajes. Od mene toliko za ovu temu. Dakle 80 u radu je ok 80 idle je sumnjivo i nije dobro jel ovo ok? A 45 u radu moze ali sa cusotm hladjenjem...ako je procesor opterecen ili ako ga koristis za surf i word i da discord e tu moze i normalan hladnjak da se koristi za 45.
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam BE QUIET! Dark Rock TF 2. Temperatura u npr. Cinebench-u je manja za 12 stepeni.
IMG_20230131_172244_copy_3000x4000.jpg
IMG_20230131_181144_copy_3000x4000.jpg
Morao sam da uklonim 2 80mm ventilatora pošto nisu mogla stanu ali sam u svakom slučaju zadovoljan dobijenim
 
Nazad
Vrh Dno