Šta je novo?

Stambeni krediti

mislim da ti odgovor zavisi od toga kakve ti kamate nude - mislim da UIntesa, Unicredit i OTP nude fixne kamate kroz ceo period otplate, e sad kolike su kamate... treba otići i pitati... I generalno probaj što više da skratiš period otplate, 20-30 godina je ceo život, kad pogledaš...
 
Vidi koje su kamate, pa izračunaj kolika bi ti bila rata za 10, 20 ili 30 god rata i izaberi onu koja ti odgovara.
I s obzirom na trenutnu situaciju sa EURIBOR-om i neku prognozu da padati sigurno neće još dugo (a ima da raste, samo je pitanje koliko), fiksna kamatna stopa je po meni jedino pametno rešenje, osim ako sad nisu podigli stopu u nebesa.
 
Kod Amera je fiksna, prosečna, kamata na 30 godina otišla na 5.48%, što je na toliki period, verovatno i dalje ok. Ali bila je, ne tako davno, i ispod 3%.
 
Poslednja izmena:
Ovo je dobar signal svima koji planiraju kredit, jer finansijska tržišta su međusobno povezana i ono što se desi na jednom mestu, neminovno se preliva na druga u svetu.
 
Pozdrav,
Da li ima neko primer prevremene otplate dela kredita(smanjenje broja rata)?
Planiram da podignem stambeni kredit od 80k ali ne bih zeleo preveliku ratu, pa bih uzeo na 240 meseci, ali bih godisnje otplacivao dodatnih 4-5k
 
Obicno Banke ne naplacuju prevremenu otplatu do nekog iznosa recimo 1mil rsd preko toha ide trosak svakako je to u Ugovoru.
 
Kada smo 2011. odlučili da podignemo kredit u RF banci, moja supruga je bila 100% nosilac kredita i bila je klauzula da može 1x godišnje da otplati max 20% preostale glavnice, sve preko ide sa 3% penala.
Pošto mi je supruga preminula prošle godine, kredit sam preuzeo ja i u tom trenutku sam zahtevao da ubacimo u anex ugovora fiksnu ratu i prevremenu otplatu bez limita i bez penala, kao i da obračun kursa ne bude kurs banke, već srednji kurs NBS na dan kada ide rata.
Prvo su glatko odbili, sa nekim glupavim obrazloženjem, u prevodu - može nam se.
Drugo sam dobio, tako da sad nemam penal i da otplatim u cugu sve, ali je banka ubacila klauzulu da mi svaki zahtev naplaćuje 6K RSD.
Za treće su se pozvali na tadašnji zakon koji je dozvoljavao tako nešto bankama, a koji je promenjen u decembru 2011., 6 meseci pošto je supruga potpisala ugovor.
Konsultovao sam se sa advokatom (prijatelj), koji je pogledao predlog aneksa i rekao mi da nemam izbora i da moram ili da potpišem ili da isplatim ostatak glavnice u celosti u roku od 7 dana.
Sad razmišljam da stan prodam, isplatim ostatak i kupim manji za sina i mene, pošto će rata da mi ide na gore zbog EURIBOR-a.
Moj savet svima: Konsultacija sa stručnjakom od poverenja pre potpisa.
 
@RingeRaja 2011. sam uzeo stambeni, i tada je u ugovoru stajalo da placam po kupovnom kursu ratu. Kada je donet taj propis da svi krediti idu po srednjem kursu, banka je sama pocela da mi naplacuje ratu po istom, bez moje intervencije. Ne verujem da su zeleli tek tako da mi ucine, verovatno ih je taj propis naterao da to urade. Ispitaj malo situaciju, ne bih da ti dajem laznu nadu, ali mozda postoji sansa da ako si placao sve vreme po kupovnom sada imas neku vrstu 'preplate'.
 
Resio sam da kupim stan od drugog fizickog lica. Zanima me ko tu placa agencijsku proviziju. Naime, vlasnik stana je oglasio u agenciji oglas, ja nisam angazovao agenciju vec mi je sama po sebi nametnuta. Ovo sam nasao na netu:

Prodaja (naknada za posredovanje prilikom prodaje nekretnine, naplaćuje se od prodavca)
• 2-3% (minimalan iznos 600€ u dinarskoj protivvrednosti za posredovanje dogovorene cene nepokretnosti do 30.000€)
Kupovina (naknada za posredovanje prilikom kupovine nekretnine, naplaćuje se od kupca)
• 2-3% (minimalan iznos 600€ u dinarskoj protivvrednosti za posredovanje dogovorene cene nepokretnosti do 30.000€)

Po ovome,oni njemu pomazu da proda stan i on ih je angazovao ali agencija je u oglasu napisala da proviziju placa kupac. Naravno iskomuniciracu sa njima ali zeleo bih stovise informacija pre nego sto ih pitam za to
 
Nazalost to placa kupac, absolutno je glupost da ti placas agencijusku proviziju ali tako je kako je, jedino tu da ubedis samog prodavca ako hoce da zaobidje agenciju i proda bez posrednika. posto je to njegova dobra volja.. i da znas ako je kupovina u Beogradu, kupac placa u ime prodavca porez na prenos apsolutnih prava.
Svako dobro i srecno sa kupovinom
 
Zasto u Beogradu kupac placa u ime prodavca ?
To je isključivo dogovor izmedju kupca i prodavca ko ce placati i u Beogradu i u bilo kom gradu u Srbiji. Obveznik u skladu sa zakonom je prodavac.

Mozda postoji nesto sto ne zna
 
Poslednja izmena:
Resio sam da kupim stan od drugog fizickog lica. Zanima me ko tu placa agencijsku proviziju. Naime, vlasnik stana je oglasio u agenciji oglas, ja nisam angazovao agenciju vec mi je sama po sebi nametnuta. Ovo sam nasao na netu:

Prodaja (naknada za posredovanje prilikom prodaje nekretnine, naplaćuje se od prodavca)
• 2-3% (minimalan iznos 600€ u dinarskoj protivvrednosti za posredovanje dogovorene cene nepokretnosti do 30.000€)
Kupovina (naknada za posredovanje prilikom kupovine nekretnine, naplaćuje se od kupca)
• 2-3% (minimalan iznos 600€ u dinarskoj protivvrednosti za posredovanje dogovorene cene nepokretnosti do 30.000€)

Po ovome,oni njemu pomazu da proda stan i on ih je angazovao ali agencija je u oglasu napisala da proviziju placa kupac. Naravno iskomuniciracu sa njima ali zeleo bih stovise informacija pre nego sto ih pitam za to
Da li u tom stanu žive vlasnici? Kada je moj brat kupovao stan, ja sam otišao (sam) da pogledam stan, vodio me agent, oni mi tražili da potpišem papir pre nego što su me odveli da vidim stan. Kad smo to obavili, par dana kasnije brat otišao tamo, pozvonio ljudima, predstavio se i dogovorio kupovinu stana mimo agencije, tako da možeš i tako da pokušaš. Ali je poenta da ne ideš ti da prvi kontaktiraš agenta jer ako se zainate mogu da te ganjaju po sudovima.
 
U većini slučajeva kupac je taj koji plaća proviziju za "usluge" agencije ali možeš da probaš da se dogovoriš sa prodavcem stana da podelite taj trošak. Tako sam ja uradio prilikom kupovine.
 
Kod mene je prodavac platio.
Bukvalno je uvek stvar dogovora i u Beogradu i u svakom drugom gradu.
 
U mom slucaju kod par notara su to naglasili da je tako u Beogradu, u drugim gradovima su naglasili da je stvar dogovora. U svakom slucaju da, obveznik je prodavac ali te oni Obavezu ugovorom da ti platis i ti sa tim cinom postajes solidarni jemac kako se to kaze. NIsam pravnik i ja sam to platio pre 2 godine tako da je mnogo vode proslo Dunavom ali ja samo naglasavam sta jos moze da iskoci od troskova.
Svako dobro
 
Notari po običaju lupaju gluposti. Ne postoji razlika izmejdu Beograda i bilo kog drugog grada.
Jemac si suspidijarni u svakom slucaju prema poreskoj. Ugovorom ne postajes solidaran jemac prema poreskoj kako agencije i notari umeju da kazu, niti moze ugovor da derogira zakonske odredbe.
Ugovorom samo dajes pravo prodavcu da se regresira od tebe u slucaju da neplatis.
Takodje svako dobro
 
Nazalost to placa kupac, absolutno je glupost da ti placas agencijusku proviziju ali tako je kako je, jedino tu da ubedis samog prodavca ako hoce da zaobidje agenciju i proda bez posrednika. posto je to njegova dobra volja.. i da znas ako je kupovina u Beogradu, kupac placa u ime prodavca porez na prenos apsolutnih prava.
Svako dobro i srecno sa kupovinom
I koliko kosta prenos apsolutnih prava?
Znaci ukoliko sam razumeo, prodavac angazuje agenciju koju ja placam, on uzima pare za stan a ja placam prenos apsolutnih prava jer meni jelte treba stan. A ako necu onda ko me j. ima drugih kupaca.
 
2,5%

Njemu takođe trebaju pare. Isto kao i tebe i njega ko ..... ima drugih kupaca ima i drugih stanova.
Kao i za cenu ;)
 
Porez na prenos aps. prava je uvek 2.5% ali moze da dodje do delimicnog umanjenja ako je prva nekretnina na ime kupca i clanova domacinstva.
 
A gde bih mogao da saznam unapred da li placam ja ili on prenos apsolutnih prava. Da li to mogu sa advokatom da definisem kao stavku u predugovoru?
 
Da ti olakšam, sve troškove placa kupac, bez obzira na to što kaže zakon. Takva je praksa. Ti možeš da probaš da se dogovaras sa prodavcem ili agencijom, ali mislim a je slaba valjda od toga. Ja sam na 112000 cene stana, atio još ok ko 6000 raznih troškova. (provizija, porez, upis hipoteke, overa ugovora...). Dobićeš spisak u banci šta sve plaćaš.
 
To zavisi isključivo od tvog dogovora sa prodavcem. Njega će advokat i/ili agencija sigurno savetovati da se ugovorom definiše da ćeš ti da izmiriš tu obavezu, tako da je na tebi i tvom advokatu da se izborite da ugovor ne bude formilisan na taj način.
 
Da ti olakšam, sve troškove placa kupac, bez obzira na to što kaže zakon. Takva je praksa. Ti možeš da probaš da se dogovaras sa prodavcem ili agencijom, ali mislim a je slaba valjda od toga. Ja sam na 112000 cene stana, atio još ok ko 6000 raznih troškova. (provizija, porez, upis hipoteke, overa ugovora...). Dobićeš spisak u banci šta sve plaćaš.
To si platio bez provizije agencije ili sa?
 
To si platio bez provizije agencije ili sa?
Sa provizijom.
Otprilike :
2% agencija
2.5 porez na prenos apsolutnih prava
40000 din overa predugovora/ugovora
500e upis hipoteke
Oko 150-200 troškovi konverzije (banka ti uplati dinare, pa moraš da kupiš evre za prodavca)
100e procenitelj

Verovatno ima još nešto što sam zaboravio, ovo su najveće stavke
 
Sa provizijom.
Otprilike :
2% agencija
2.5 porez na prenos apsolutnih prava
40000 din overa predugovora/ugovora
500e upis hipoteke
Oko 150-200 troškovi konverzije (banka ti uplati dinare, pa moraš da kupiš evre za prodavca)
100e procenitelj

Verovatno ima još nešto što sam zaboravio, ovo su najveće stavke
Plus NKOSK (nije obavezan kod svih banaka) još jedan u nizu idiotskih propratnih troškova...
Nisam u praksi čuo da je ikome NKOSK pomogao kad uđe u docnju sa otplatom rate, čitava im je svrha da uhlebe podobne i smanjenje rizika nenaplate potraživanja bankama, a troškove plaćaju građani koji kredit uzimaju.
 
Pozdrav, uskoro ostajem bez posla i sreća u nesreći je ta što sam pre sve tri godine kada sam uzimao kredit, uzeo i osiguranje kredita od gubitka posla i ne daj bože smrti.
Ovih dana odem u banku da se informišem šta treba od papira oni mi objasne ALI kažu da osiguranje kredita počinje da teče tek dva meseca nakon gubitka posla, dakle meni će biti naplaćene još dve rate nakon gubitka posla pa od treće kreće osiguranje. Malo mi to nelogično, pogledaću u ugovoru ali mislim da ovo niđe veze nema. Ja kao i svaki građanin Srbije patim jelte od bolesti zvane TEORIJA ZAVERE, pa jedino što mi pada na pamet je da neko ima neki dil sa osiguravajućom kućom da izvuče što više rata može i da to prođe ispod žita ako je moguće, i da taj neko ima neki procenat jer je spasio osiguranje dva meseca.
Ako postoji slična tema praštajte i prebacite je negde, ja tražio i samo što mi izlazi je u vezi stambenih kredita neko osiguranje se pominje, a oko keša ne.
Hvala
 
Koja banka je u pitanju?! Ja imam kredit u Raiffeisen banci, čini mi se da imam i to osiguranje, pa mogu da pogledam šta piše u Ugovoru, ako ga nađem :)
 
Nazad
Vrh Dno