Šta je novo?

AMD Ryzen™ 7000 (Zen 4)

Vidi se da si se vratio u stari poznati mod..

Kako su to glasine, kad je sama Lisa Su to rekla i prikazala?

Doduše, zvanično, reč je o 5 GHz "all core", ali ne i koliko "all core".

Uostalom, brzo će ponedeljak ujutru.

 
Adored, Moore's Law ?s Dead i Red Gaming Tech su me naučili da je o performansama AMD prozvoda najbolje ćutati dok ne izađu post-release testovi, heh.
Što se Intela tiče, jedino što je sigurno je nasvirani PL na svemu sa više od 6 jezgara, zarad par % više u benchmarcima...
 
Poslednja izmena:
Zato što ljudi očekuju da ih dele skoro džabe.
 
Zato što dobre i nove procesore može da gleda samo na netu i da ih komentariše.
 


 
Poslednja izmena:
Hm, 5,5 GHz...
 
To i ja mislim, mada moguće da će svi ići do 5ghz
 
Najprizemnija prezentacija AMD koju sam ikad video :D Ono sto mi bode oci je samo 15% single core unapredjenje. To mi samo govori o nesposobnosti DDR5 da donese neke bolje performanse u odnosu na DDR4. Ako je to stvarno slucaj a ne moja neka fantazija onda ovu generaciju treba preskociti iz ugla pravljenja sistema za narednih X godina. Bez obzira koliko dobar posao da odrade i AMD i Intel, izgleda da DDR5 koci onaj pravi skok koji svi ocekujemo da se dogodi. I ovi X670 chipsetovi... neka cudna vremena dosla. Za taj garantovani PCIE 5 slot za ssd ce da nas deru bar jos 150e. X570 nikad nije zvucao bolje za kupovinu. Al ajde da sacekamo i da izadju procesori pa da vidimo testove, ali po ovome danas... Nije nesto bolje od situacije u kojoj je intel sa alder lejkom.
 
15% malo? Pa koliko je Intel od 6000 Skylake serije do 11. serije doneo procenata u IPC-u? To je mizerija bila, ako je uopšte i bilo. 15% je sasvim korektno, pa treba da izbace i sledeću seriju, ne mogu sada da daju 30%.
 
Nisam ni rekao da je malo vec koliko DDR5 kao nova tehnologija ne donosi unapredjenja u brzini kao sto se ocekuje. Da DDR5 ima nekog znacajnog uticaja u celoj prici tih 15% bi bilo bar 20%. 5nm, nova arhitektura, veci TDP... 15% je razuman skok. Samo kazem da meni DDR5 izgleda kao nejac kad se sagleda sve.
 
DDR5 će tek izlaziti čipovi sa boljim taktovima, latencama. DDR4 u početku je isto bio krš. Ima vremena.
 
Asus Crosshair X670E.

FB_IMG_1653302787186.jpg
 
Nama treba neki sa 4,6 jezgra 5+ghz u 5nm..gde ce da gazi prethodne generacije..za 100-200e..
Samo što koči cena memorije...A i trenutno stanje...
Verovatno bi najviše voleli staru cenu npr 3300x i njegovog naslednika 5nm za iste novce 🙂...pa još da nas časte 2 jezgra pride 😃
 
Biće možda 4core, ali u APU izvedbi kao kod 5000 serije. Videćemo.
 
^ kazu preko 5.5, da li na single ili na sve?

Možemo ovako, par jezgara.

Ali, da li je to krajnji domet?

Danas postoji Fmax. Da li je primenjen i ovde? U smislu, zvanično 5950X je na krajnjih 4.9 GHz. Fmax ga stavlja na 5,05 GHz.

Prezentacija je bila u stilu prezentacije Zen 2 iz 2019. Tada je namerno prikazan goli CPU sa samo jednim CCD-om i IOD-om, tj. namerno je izostavljen drugi CCD, da bi ljudi lupali mesecima, šta zapravo sadrži namerno prazno mesto.

Ukratko, ne bi se čudio, da na kraju godine vidimo, i kod AMD i kod Intel, približne/iste krajnje frekvencije u hwinfo.
 
Zato što dobre i nove procesore može da gleda samo na netu i da ih komentariše.
Zamisli jos da neko bude kao on "duhovit" u Intel i nV temi ovde na forumu.
Kako bi se proveo i koliko bi se to tolerisalo od clanova i moderacije? :)

I pored toga sto je zadnje 2-3 godine AMD isporucio obecano i bio bolja kupovina od Intela, a sada cak moze da parira i nV.
Jedini razlog za njegove takve postove protekle 2-3 godine mogu samo da vidim u cinjenici da je bas hc Intel i nV fanboy, jer drugacije nema smisla da stalno visi i pljucka u AMD i Radeon temama na svaku vest.
Ili zaista ocekuje da AMD nudi svoje proizvode za 25% manje od konkurencije (iako je egal u performansama i zbog boljeg pp-a se manje greje) jer ga smatra inferiornim brendom...
Meni su iskreno njegovi postovi zabavni da citam, jos zabavnije ce mi biti kada ga Intel i nV oshishaju sa svojim superiornijim proizvodima istih performansi po ekstra povoljnim cenama... :)
Ali dobro Intel i nV su plug & play, nije to kao kod AMD-a... :)
 
Poslednja izmena:
Jeste i fanboy, ali isto tako ni iz tog tabora nije testirao ništa od najjačih ploča i procesora, ali zato sve zna. :D
Ti koji očekuju niže cene, samo da vidim njih u situaciji da mogu da zarade više, da li bi držali niže cene. Tu se završava svaka priča, svako gleda da zaradi.
 
Takve postove treba ignorisati, svi govore da 5900x radi na 85c. Kod mene kad je u kući preko zime 23.5c u cinebenchu procesor nije prelazio 63c, sada kad je skoro 26c dođe ne pređe 70c i uvek mereno u zatvorenom kućištu. Tako da dok ne probam lično ne verujem u potpunosti
 
Sasvim "slučajno", pretpostavljam...

 
Jeste i fanboy, ali isto tako ni iz tog tabora nije testirao ništa od najjačih ploča i procesora, ali zato sve zna. :D
Ti koji očekuju niže cene, samo da vidim njih u situaciji da mogu da zarade više, da li bi držali niže cene. Tu se završava svaka priča, svako gleda da zaradi.
Njemu vera zabranjuje da kaze nesto protivu Intela, nesto kao Intelovi svedoci ... :ROFLMAO:

Ne moze nista da bude jeftinije nego pre, sve ce biti skuplje. Metali poskupeli 50% minimum. Svi metali. Energija otisla pod nebo, transport takodje plus inflacija, samo da napomenem jos par faktora. Ono sto je ostalo jeftino je fanbojevsko lupetanje!
 
DDR5 će tek izlaziti čipovi sa boljim taktovima, latencama. DDR4 u početku je isto bio krš. Ima vremena.
Kad se setim DDR3 > DDR4 prelaz, koliko je bio trnovit, pa onda one ludacke oscilacije cena. zbog poplava i sta ti ja znam svega, i ljudi su generalno bili strpljiviji. I na kraju kupih DDR4 RAM, godinu dana pre nego sto sklopih AM4 konfiguraciju, zbog cena i mogucih nestasica, i Corsair 2666MHz na kraju, jer G.Skill Ripjaws 3200 odleteo sa 55 evra na 90 evra, i jos bio out of stock.

DDR2 > DDR3 isto bio pakao (secam se da sam se pokidao za Exceleram da kupim, bio uzeo prvo 2x4GB, i onda dok su pale cene i uopste dok sam uspeo da ulovim drugi 2x4GB preporodio sam se, i to sam jos morao bele na kraju da uzmem koje se nikako nisu uklopile "brzoj" crvenoj Crosshair IV Formula xD i crvenim LED ventilatorima.

Ovo sad sa DDR5-om u poredjenju je milina, jedva duplo skuplje, cak i palo malo, da nije bilo covid+shipping+nestasica, bio bi rajski prelaz, al ljudi nikad nestrpljiviji xD
 
Poslednja izmena:
Strpljen = spašen :D
 
Nazad
Vrh Dno