Šta je novo?

KP Prevare

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Razmenili smo dosta kp poruka iz kojih se vidi zasto je takva ocena.
 
Za nas sa jeftinijim ulaznicama, da li možeš da objasniš kako možeš da oceniš nekoga bez razmene poruka? Kao što ne možeš da daš ocenu posle 30 dana od razmene poruka, a hteo sam par pozitivnih da dam jer nisam stigao ranije iz subjektivnih razloga.
 
To vec ne znam...
Znam samo da sam ja dobio bez razmene poruka.

Covek je telefonom kupio novu stvar, pokvario je i hteo da vrati, posvadjali smo se i dobio sam negativnu a nikad slovo nismo razmenili.
Sve sto sam mogao je da odgovorim na njegovu negativnu komentarom.
Vidim da mu je i nalog obrisan.
 
Za ovo nisam znao a imam dosta transakcija na KP. Dosta ljudi napišu u oglasu da ne odgovaraju na KP poruke novim članovima, članovima bez podataka, onima koji imaju negativne... Baš da bi izbegli potencijalnu mogućnost da ih neko neopravdano negativno oceni...
Za brisanje negativnih znam, prijatelj je kupio telefon od jednog od najvećih prodavaca mobilnih telefona na KP (ima preko 2000 pozitivnih). Telefon oglašen kao nov, stigao, vidi se da je otvarana kutija, telefon ima znakove korišćenja. Dao negativnu, sutra obrisana.
A i kolika je verovatnoća da neko ima preko 2000 pozitivnih i nijednu negativnu, a prodaje i nove i polovne stvari? Da su baš svi kupci bili zadovoljni?
 
Jel piše tu i da brišu ocene?😏
Nisam ja dobio ocenu regularnim putem nego neregularnim i žalio sam se na to...i ništa.

Živi ljudi vode taj sajt, nije kp kompjuter, ako me razumeš
 
Ja na KP trgujem racunarima oko 12-13 godina, doduse slabije u zadnje vreme, ali imam praksu u poslednjih par meseci da kad nesto kupujem, trazim da mi posalju paket bez otkupa da se uverim u ispravnost i ako je sve ok, onda im uplatim pare (bas zbog sve veceg broja prevaranata u poslednjih 6-12 meseci).
Ovako se rizik svodi na minimum.
Isto tako, da mi neko ne bi odbio paket koji ja saljem, prvo trazim da mi posalju sav novac ili deo novca na moj racun.
Naravno da na ovakve uslove nece svi pristati, ali sam iznenadjen da ima ljudi koji pristaju i posalju mi graficke bez otkupnine i koje vrede po 400-500e.
Jednom sam i ja umalo bio zrtva prevare, narucim rx 580 4gb za preprodaju, normalna prodajna cena je tad bila oko 250e valjda, a cena u oglasu 170-180e ako me secanje sluzi (zarada od 70-ak evra), covek imao 50 pozitivnih, 0 negativnih.
Posalje paket a u paketu kinesko napajanje od 500din.
Ja odmah da ga zovem, broj nepostojeci. Krenem da posaljem poruku na KP, kad ono blokirao me.
I nista, zalepim mu lepu negativnu, a pare sam dobio nazad tako sto sam zvao kurira (dobar sam s kurirom na svu srecu), potplatio ga 2000din i vratio paket nazad prevarantu :)
Tako da sam pukao 2k dinara umesto 20k.
A moram reci da sam obavio nekoliko stotina kupovina, uplacivao sam cak i po 60-70k dinara likovima sa 0 ocena na racun i nikad nikakva prevara, ali jednom se mora naletiti na prevaranta.
Ali opet kad se podvuce crta, bude se u dobrom plusu na kraju godine.
Tako da je po meni to najsigurnija varijanta, traziti da se dobije roba na proveru, pa ako je sve ok, onda se posalju pare, ali naravno da na ovo retko ko pristaje, ali ima i takvih ljudi.
 

Prilozi

  • Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    134.7 KB · Pregleda: 98
Poenta je da lik nije mogao automatski da ti da negativnu (što bi mogao da ste razmenili KP poruke), već je što pišu kolege morao da kontaktira KP podršku, obrazloži problem, oni problem razmptre i daju ti ocenu.

Dakle nije to bilo automatizovano, ne kažem da se ljudski faktor udubio, ali sigurno nije bilo ni sve čisto čim si dobio negativnu...

@bojanh ovo što ti pišeš je SF ili priča iz lova - šalju ti ljudi HW bez otkupa da ti proveriš i uveriš se da je sve ok. 😂

Ova štela sa kurirom je za verovali ili ne, otvoriš paket, kurir uzima nazad otvaran paket (nije prisustvovso otvaranju, ko kaže da ti nisi zamenio geafičku kineskim napajankem) i vraća paket pošiljaocu... 😂
Pa sutra bi dobio otkaz, njegova firma bi platila štetu pošiljaocu, a ti i kurir bi obzirom na visinu štete i krivično odgovarali za prevaru i krađu...
 
Poslednja izmena:
Ja izneo svoje iskustvo i kako ja radim, nije problem ni okaciti prepisku sa tima sto mi salju robu bez otkupa ;), a to da li ce Cika Kure verovati ili ne, to me bas i nije nesto briga :)
Posto sam se vec opekao par puta, pouzecem i uplatom na racun samo od "poznatijih" clanova, ali zato sam i batalio preprodaju jer je sve vise prevaranata.
 
Poenta je da lik nije mogao automatski da ti da negativnu (što bi mogao da ste razmenili KP poruke), već je što pišu kolege morao da kontaktira KP podršku, obrazloži problem, oni problem razmptre i daju ti ocenu.

Dakle nije to bilo automatizovano, ne kažem da se ljudski faktor udubio, ali sigurno nije bilo ni sve čisto čim si dobio negativnu...
Da, dobro si razumeo, kontaktirao je podrsku i oni su mu omogucili davanje negativne ocene i ako na nju nije imao pravo a mene nisu ni konsultovali.

Moja greska je bila sto se ja nisam zalio na njega, umesto on na mene.

Ako te bas zanimaju detalji,
on je stvar potopio u vodu i ocekuje garanciju tj da mu ja vratim pare, a osim sto je stvar nova nikakva garancija niti je nudjena niti bi na potopljenu stvar mogao ostvariti garanciju.
 
Ovo da ljudi šalju komad hardvera da proveriš i tek onda im platiš, nije da ne verujem, ali ja na takve nisam naletao... Doduše možda bih i naleteo da sam imao hrabrosti da im to predložim :)
Po meni je najbolja opcija, za skuplje stvari, lično preuzimanje, osim ako baš nije 300 km u jednom pravcu. Pa poštarina post expressom koji su meni lično najpoverljiviji, izađe preko 1000 din jer naplaćuju i povrat novca (mislim da se tako zove). Bolje dodati malo i sesti u automobil, autobus i otići lično. Jeste da se gubi i vreme ali ne boli glava, vidiš, probaš, porazgovaraš sa čovekom, možda nekad ponovo budete trgovali, naročito ako imate slična interesovanja...
 
Бавим се куповином грамофонских плоча, тако да сам свашта видео.
Било је и дивних људи који пошаљу плочу бесплатно, па им ја уплатим новац. Никог нисам терао на то, већ су људи сами одлучивали.
Људи не капирају две ствари - није поента узети новац на брзину, већ створити "базу" и правити већу трговину са више људи.
Један продавац има плоче променљивог квалитета. Када је почео да продаје свашта, добио је једну негативну, а он човек то продаје годинама, па ако се неком не допада, уредно врати новац.
 
Evo ja sam sam se zaleteo dao sam 100 evra za neki Sony Vaio laptop sa i3 370m i 5470 , mogao sam neki i5 Ivy Bridge da kupim , ajde sto sam pretplatio laptop 30-40 evra , nego levi klik na touchpadu jedva radi mora bas jako da se stisne a to nije naveo u oglasu i 2-3 mrtva piksela nije naveo , ajde dobro baterija je oko sat vremena , iskreno laptop vredi 70 evra , a lik ima stotine pozitivnih ocena i dug staz. Ne kazem laptop je ocuvan , nova tastatura , opet laptop je iz 2010 , ali ne znam sto ljudi prodaju laptopove i kriju mane njihove imao sam i gora iskustva ali ne mora da znaci ako neko ima dug staz da je ozbiljan prodavac.
 
Ja na KP trgujem racunarima oko 12-13 godina, doduse slabije u zadnje vreme, ali imam praksu u poslednjih par meseci da kad nesto kupujem, trazim da mi posalju paket bez otkupa da se uverim u ispravnost i ako je sve ok, onda im uplatim pare (bas zbog sve veceg broja prevaranata u poslednjih 6-12 meseci).
Ovako se rizik svodi na minimum.
Isto tako, da mi neko ne bi odbio paket koji ja saljem, prvo trazim da mi posalju sav novac ili deo novca na moj racun.
Naravno da na ovakve uslove nece svi pristati, ali sam iznenadjen da ima ljudi koji pristaju i posalju mi graficke bez otkupnine i koje vrede po 400-500e.
Jednom sam i ja umalo bio zrtva prevare, narucim rx 580 4gb za preprodaju, normalna prodajna cena je tad bila oko 250e valjda, a cena u oglasu 170-180e ako me secanje sluzi (zarada od 70-ak evra), covek imao 50 pozitivnih, 0 negativnih.
Posalje paket a u paketu kinesko napajanje od 500din.
Ja odmah da ga zovem, broj nepostojeci. Krenem da posaljem poruku na KP, kad ono blokirao me.
I nista, zalepim mu lepu negativnu, a pare sam dobio nazad tako sto sam zvao kurira (dobar sam s kurirom na svu srecu), potplatio ga 2000din i vratio paket nazad prevarantu :)
Tako da sam pukao 2k dinara umesto 20k.
A moram reci da sam obavio nekoliko stotina kupovina, uplacivao sam cak i po 60-70k dinara likovima sa 0 ocena na racun i nikad nikakva prevara, ali jednom se mora naletiti na prevaranta.
Ali opet kad se podvuce crta, bude se u dobrom plusu na kraju godine.
Tako da je po meni to najsigurnija varijanta, traziti da se dobije roba na proveru, pa ako je sve ok, onda se posalju pare, ali naravno da na ovo retko ko pristaje, ali ima i takvih ljudi.
Ček, znači kad kupuješ tražiš da ti pošalju da prvo proveriš, pa onda platiš, a kad prodaješ tražiš pare unapred pre slanja? Baš si principijelan :rolleyes:

Da ne komentarišem tu priču o slanju grafičke od 500e na lepe oči.. Ne kažem da se nije desilo jer ima budala, ali stvarno baš velika budala treba da budeš da imaš toliko poverenje u random lika sa KP. Jedino ako se već znate van sajta.
 
Ja sam imao jednu negativnu ocenu davno, a sada je više nemam. To mi je neko obrisao. A pozitivne niko nije dirao. Imam 3 pozitivne. :). Praksa mi je kada kupujem nešto skuplje, da gledam da mi je fizički blizu, Subotica, NS, i da sam odem po to, i na licu mesta proverim. Tako kupih grafičku za 250 evrića u Subotici kod čoveka kući i lap top u Vrbasu isto kući kod čoveka. I jedan i drugi zadovoljni, a i ja. Bolje da potrošim 1000 dinara goriva, nego 100 i više evra i kilo živaca. A zbog posla sam se svašta nagledao. Najgore je ako kupac dobije to što je platio, samo "malo drugačije". Stari Samsung telefon sa slomljenim ekranom, umesto najnovijeg S22 recimo. Gerafičku koja ne radi umesto iste takve da radi. Onda to ide na sud i nikada kraja.
 
Za 50 eura nema da se kupi takav laptop, nemoj preterivati
Mozda si malo preplatio, ali si imao prevelika ocekivanja i tako se covek najvise zezne.
 
I da mu ubacim SSD od 240GB i 8GB rama veruj mi da za par godina mogu da ga prodam za 80 evra ako ga ostavim za sebe , samo da 5470 nije pregrevana i slicno to molim Boga. temperature deluju OK. Ali 5470 nije na dobrom glasu.
 
Posto je tema jako "klizava" i mozemo dobiti back fire jer ostavljate direktne linkove i imenujete ljude sa KP, bilo bi lepo da to ne radite.
 
Ljudi. Malo logike i zdravog razuma. Kad god neko prodaje gomilu laptopova znači da ih dovlači na kilogram odakle god, bilo legalnim bilo ilegalnim putem. Takvi prodavci nikad ne testiraju sve do kraja, nikad ne mogu zapravo da garantuju sve što napišu. A napišu svašta. Od takvih ili ne treba kupovati ili treba biti spreman na to da stigne polu ispravna roba.

Drugo, ko pristane da mu se šalje polovan laptop od takvog čoveka odnosno prodavca može samo da se moli da će dobiti to što je napisano.

Na kraju krajeva, to ni po čemu nije "KP prevara" već lična neka lakovernost (u ekstremnim slučajevima i naivnost) i manjak dobrog rasuđivanja. Po meni, barem.
 
Ako vas kopa crv sumnje i instinkt vas upozorava na prevaru, uglavnom i jeste prevara. Alavost poprilično zavede ljude.
 
Razmisljam da mu dam onu neutralnu ocenu na kp "Moze bolje komunikacija" i da mu napisem neke stvari , to nije negativna to je pozitivna ali stavis kao "moze bolje" ali cisto da skrenem paznju , videcu... mislim da je 4 mrtva piksela i nekoliko crnih tackica mnogo.
 
Temama poput ove nije mesto na ovom forumu, prevashodno zbog toga sto svako moze da kaze da je bio prevaren, a da ne poseduje adekvatne dokaze. Kako druga strana ne moze da se brani i kako moze da dodje do ozbiljne zloupotrebe, tema se zatvara.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno