Šta je novo?

iPhone 13

Uspešno sam vratio ip13 pm 256GB sierra blue uzet u mts-u. Od kako se pojavila samsung note serija svaku sam imao, pa rekoh da probam malo iphone. Baterija je ogroman plus, dan sam završavao sa 50% , dok Note 10+ iako ima novu bateriju izdrži sot oko 3h max. Ali što se tiče aplikacija za iphone itd, ono je užas, za mene je android broj 1 :D
Koristio sam ga 10 dana, i mogu da pohvalim samo kameru,bateriju i brzinu, ali je sistem mnogo zatvoren. Sreća pa sam imao pravo od 14 dana na odustanak od ugovora, inače bih poludeo sa jabukom :D Čekam da se pojavi s22 ultra, a iphone možda uzmem kada bude izašao 20, tj za 7 godina. Tada će napraviti valjda always on display, fingerprint, usb 3.0 itd :)

Daj malo vise detalja. Ja sam na istom mestu gde si ti bio: Note korisnik koji bi da proba Iphone. Gledam 13PM 256.
Evo detalja od mene kao korisnika androida od samog pocetka istog, ovo mi je prvi iPhone u mom vlasnistvu (a ne znam koji po redu u rukama ako racunam i posao kojim se bavim), do sad uglavnom korisnik samo Note serije, da sistem je uzasno zatvoren, ogranicen ali sve ima svoje prednosti i mane. Zbog te svoje zatvorenosti definitivno sam u startu bio u iskusenju par puta da ga bacim na oglas , dam zeni,.....

*mane "zatvorenog" sistema po meni:
  • bez promene regije ne moze lako da se instalilra app koja nema na odabranoj regiji (promena regije je gimnastika ako ste u nekom procesu pretpate necega na drugoj regiji), dok na androidu ima apps za alternative store i sve je na "dohvat ruke" bez muke (ako ima bolje resenje na iosu molim da neko podeli)
  • prosto mi je bilo neverovtno koju gimnastiku treba da izvedem da bih postavio custom zvono na telefonu i da to ne moze da traje duze od 30sek (ja bar nisam nasao jos uvek resenje ako ima molim da neko podeli , jer ovo je bilo moguce uraditi i na telefonima sa fabrickim sw pre 30godina)
  • iste aplikacije (koje ja koristim) kad uporedim android vs ios, android apps imaju daleko vise opcija i uglavnom imaju bolji UI, takodje dosta aplikacija nema na iosu ( u mom slucaju jedina app koja mi nedostaje u svakodnevnom radu je Vivaldi browser :( )
  • ima gomila nekih UX stvari kod kojih android ima mnogo bolja resenja (mnogo manje tapkanja da se odrade neke osnovne "funkcije")
  • nedostatak mogucnosti da svaka app ima widget, da menjam velicinu, broj redova i kolona ikonica,....
  • za neke apps koje koristim kompanije ocito imaju razlicite baze podataka , ili nisu lepo povezane pa mi je nastao kurslus sa podacima u istim

E sad kao sto ta "zatvorenost" ima cenu tu ima i prednosti:
  • sve radi dosta bolje i fluidnije
  • baterija prosto brise patos s bilo kojim android telefonom cak i sa onima 5000+ mAh (9-10h SOTa na mom iP13PM 512 iliti 2 dana po 4.5-5h SOTa), ovo nikad nisam video ni na jednom androidu cak i kad je bio NOV
  • povezanost sa celim ios ekosistemom je daleko bolja nego kod googla
  • gomila UX resenja koja su mnogo intuitivnija nego kod androida

Ono sto mi se ne svidja kod telefona je sto na ovako velikom ekranu nista nije uradjeno da se sistem prilagodi velicini , nego je ceo OS samo skaliran, npr passcode bi trebao biti pomereniji malo nize, nedostatak numerickog reda na tastaturi itd... nedostatak fingerprint senzora (krastavac navika sa note serije , mada def faceID resenje nije lose), notch (jednostavno nije lepo imlementiran aplikacije zalaze u njegatj on u apps, neiskoriscenost prostora oko notcha), vecina aplikacija ne koristi ekarn u potpunosti od vrha do dna,....

Sto se HW tice , na papiru je sve dosta inferiornije u odnosu na adroide ali dok se u svetu androida to stavlja a pola ne iskoristi u maksimumu ili cisto radi marketinga, iPhone svoj hw ocigledno koristi u potpunosti. Od memorije preko baterije do kamera koje su na papiru "inferiornije" ali def izvlace mnogo bolje rezultate.

Moj prelazak na iPhone je bio prevashodno jer su mi se potrebe promenile zadnjih godina, kako mi je ranije odgovaralo da ispitujem mogucnosti, imam sve naj naj, pritom zbog prirode posla i hobija neke apps koje koristim na dnevnom nivou su samo dostupne na androidu,.... sad mi je prioritet duzina trajanje baterije, stabilnost sistema, kvalitet fotografija bez da vucem dslr, pritom uvideo sam da od silnih apps koje imam na telefonu koristim dnevno samo par (u principu "zatvorio" sam se u bubble par apps na "otvorenom" sistemu), povezanost sa ostatkom uredjaja koje posedujem koji pripadaju zgrizenoj jabuci....

Mozda se setim jos necega, ali definitivno sve ima svoje prednosti i mane, a sve zavisi od potreba koje imate. Kao sto vidite moje su se vremenom promenile i samim tim sam dao sansu uredjaju za koji sam svojevremeno rekao da nikad necu uzeti jer je takodje nekad bio i daleko skuplji od android konkurencije. Sad kako su svi izdivljali s cenama, i kako su jedni iskopirali druge u dosta stvari, prelazak s jednog eko-sistema je daleko manji udarac/ promena. Ono sto mi stvarno nedostaje je olovkica :(
 
Poslednja izmena:
Daj malo vise detalja. Ja sam na istom mestu gde si ti bio: Note korisnik koji bi da proba Iphone. Gledam 13PM 256.
Poručio sam telefon online, samim tim imam pravo na odustanak od ugovora u roku od 14 dana. Računi u mts-u su mi oko 15k, tako da li uvek bez problema daju flagship.
Baterija i kamera su vrh, znači drndam telefon ceo dan, i uveče imam 40 ili 50% .
Ali nemam dual viber, custom notifikacije, skidanje sa nekih sajtova tipa onedrive,google drive itd. Koristio sam ga 10 dana i vratio. Hteo sam Huawei mate 40 pro, međutim dok su oni razdužili iphone, Huawei se prodao :D Samsung jednostavno ima lošu kameru uvek, a i baterija mu nije jača strana, iako sam korisnik Note serije još od jedinice 😊
 
Ne mozes da skines file sa google drive? Sta mislis pod custom notifikacije? Custom zvuk da postavis?
 
Kome smeta notch ili punch hole kamera je školski primer first world problema. Imamo uređaje koji stanu u dzep i koji nam menjaju mp3 plejere, kamere, platne kartice, GPS navigacije, itd itd i nekome od svega toga smeta relativno mali izrez na vrhu ekrana ili rupica..

Mogli su telefoni sve to da rade i pre noceva i rupa.

Meni licno je taj noc glavna prepreka da predjem u drugi tabor. Navikao bih se i na to da telefon ne mogu sebi da prilagodim, nego da moram telefonu da se prilagodim, ali taj crni pravougaonik na ekranu mi deluje u 2021 godini kao ismevanje korisnika.

Svaka cast na bateriji i fluidnosti na pro maxu 13, kao i na generalnom drzanju cena ajfon uredjaja. Bice odlican izbor kada mu uklone noc za dugorocniju upotrebu.
 
Mogli su telefoni sve to da rade i pre noceva i rupa.
Mogli su, imali su veće bezele.

Ja stvarno nisam zahtevan korisnik, 99% vremena koristim telefon u vertikalnom modu, video izbegavam da gledam na telefonu, igrice ne igram. Za ono za šta najčešće koristim telefon (poruke, pozivi, kalendar, mail, safari) notch mi ni najmanje ne smeta. Gledam na ona dva "roga" kao na dodatak ekrana a ne na notch kao nešto što oduzima ekran. Trenutno je situacija ili notch ili deblji bezeli, meni je prihvatljivija prva varijanta. Naravno, sve pod pretpostavkom da ostane Face ID koji meni odgovara.

Određeni deo tržišta koristi mobilni telefon 6+ sati dnevno uglavnom gledajući video sadržaj i igrajući igrice i verujem da njima smeta dizajn sa notchem (ili punch hole). Zato i postoji mogućnost izbora.

Zašto na notch gledaš kao na ismejavanje korisnika mi je nejasno. Da li misliš da je bilo kojoj kompaniji u najmanjem interesu da ismejavaju trenutne i potencijalne korisnike? Da li misliš da ga ne bi ukinuli da mogu? Smatraš da su veći bezeli rešenje? Pretpostavka je da zadržavaju Face ID jer smatraju da je to najbolji vid zaštite telefona.

Poslednji edit: Suština mog posta koji si citirao je bila da je u današnje vreme bukvalno nemoguće kupiti loš telefon ni za 300€, a kamoli za 1.000. Svaki će raditi dovoljno brzo, svaki će imati više nego dobru kameru u svim uslovima, dobar ekran, zvuk itd.). A nama kao korisnicima smetaju sitnice poput notcha ili rupice.
 
Poslednja izmena:
Mogli su, imali su veće bezele.

Ja stvarno nisam zahtevan korisnik, 99% vremena koristim telefon u vertikalnom modu, video izbegavam da gledam na telefonu, igrice ne igram. Za ono za šta najčešće koristim telefon (poruke, pozivi, kalendar, mail, safari) notch mi ni najmanje ne smeta. Gledam na ona dva "roga" kao na dodatak ekrana a ne na notch kao nešto što oduzima ekran. Trenutno je situacija ili notch ili deblji bezeli, meni je prihvatljivija prva varijanta. Naravno, sve pod pretpostavkom da ostane Face ID koji meni odgovara.

Određeni deo tržišta koristi mobilni telefon 6+ sati dnevno uglavnom gledajući video sadržaj i igrajući igrice i verujem da njima smeta dizajn sa notchem (ili punch hole). Zato i postoji mogućnost izbora.

Zašto na notch gledaš kao na ismejavanje korisnika mi je nejasno. Da li misliš da je bilo kojoj kompaniji u najmanjem interesu da ismejavaju trenutne i potencijalne korisnike? Da li misliš da ga ne bi ukinuli da mogu? Smatraš da su veći bezeli rešenje? Pretpostavka je da zadržavaju Face ID jer smatraju da je to najbolji vid zaštite telefona.

Poslednji edit: Suština mog posta koji si citirao je bila da je u današnje vreme bukvalno nemoguće kupiti loš telefon ni za 300€, a kamoli za 1.000. Svaki će raditi dovoljno brzo, svaki će imati više nego dobru kameru u svim uslovima, dobar ekran, zvuk itd.). A nama kao korisnicima smetaju sitnice poput notcha ili rupice.
Ti si onda redak korisnik koji telefon ne koristi za video sadrzaj, tako da te onda i razumem ako ti noc ne smeta. Meni je to sastavni deo upotrebe telefona, posebno ako uzmem telefon sa ekranom od skoro 7 inca.

Nisam mislio bukvalno na direktno ismevanje korisnika, vise na varijantu da ce proci i noc u 2021. godini, ako vec prodaja ne trpi posle price da su punjaci suvisni jer cuvamo ekologiju. Meni je rupa manje losije resenje, a zasto do sada nisu presli na istu, to vec ne znam, ali po nekim nezvanicnim najavama to bi trebalo da se desi u sledecoj generaciji ajfon uredjaja. Kompanija je previse ususkana jer ima sigurnu i lojalnu bazu korisnika, pa se dosta pasivno ponasa kada su u pitanju tehnoloske inovativnosti. Taj ajfon je prvi uveo otisak prsta na telefonima, a sada cekaju 2022. godinu da otisak prsta ispod ekrana predstave kao inovaciju. Ne znam zbog cega mislis da je face id bezbednija varijanta od otiska prsta. Nisam cuo da je neko otkljucao telefon sa tudjim otiskom.
 
Ja ne mislim, ali oni očigledno misle jer ga ne menjaju. Ja znam da je meni udobniji nego Touch ID prilikom otključavanja telefona i korišćenja umesto platne kartice. Voleo bih Touch ID ispod ekrana ili u power dugmetu čisto zbog ove situacije sa maskama, u protivnom ne vidim potrebu za tim
 
Stigao silikon sa alija, nesto vise od dve nedelja čekanja, sa urednim trackingom. Vrlo dobra kopija za 14e, magsafe animacija, puno pakovanje, dobra završna obrada.

US $14.23 | New Official Color Liquid with Animation silicone Case For IPhone 13 12 Pro Max Magnetic Magsafing Cover For iPhone 13 12 Mini
 
Zna li neko kada će se ponovo pojaviti telefoni kod operatera? Nikakve konkretne informacije ne daju
 
Ako je tako biće odlično. Moj utisak kod ovih iz Telenora je kao da neće doći ni za mesec-dva, pa rekoh da vidim zna li neko šta se dešava
 
Meni malopre radnik u MTS rece da nema informaciju kad ce se pojaviti 13 pro.
 
Jel ima negde podatak o prodaji za prvih 30/45 dana ? Ide ovo kao alva ja bih rekao, ne mislim samo kod nas nego vidim i po EU...
 
Poručen u Mtsu 13 pro 128gb Silver, 13.10 za vreme rezervacija još, u četvrtak me zvali rekli da imaju samo Graphite na stanju, rekao sam da mi odgovara i taj, danas stigao telefon.
 
Jel ima negde podatak o prodaji za prvih 30/45 dana ? Ide ovo kao alva ja bih rekao, ne mislim samo kod nas nego vidim i po EU...
Koliko citam poprilicna je nestasica, tako da je pitanje koliko su zaista prodali... Verovatno im je to veci problem od same kolicine prodatih aparata
 
A dolazi crni petak. Izgleda da će biti crn za prodavce 😝
 
Koliko ce da roknu cene preprodavci, verovatno ce i starije modele da dizu
 
Vidim ja da ce ovo čekanje da me baci u veliku dilemu da li uzeti 12pro umesto 13pro. Inače, prelazim sa Androida, posle nekoliko godina ne korišćenja IOSa.
 
Po meni je glu*o uzeti 12 Pro. U slučaju odustajanja od 13 Pro logičnije mi je uštedeti novac i uzeti običan 12. Pogotovo kad se uzmu u obzir cene sva tri modela. 12 Pro je najneisplativiji u prošlogodišnjoj liniji. Ove godine je suprotno.
 
Može se uzeti 12 pro polovan dok se čeka. Neće puno izgubiti na vrednosti za mesec dva.
 
Poslednji edit: Suština mog posta koji si citirao je bila da je u današnje vreme bukvalno nemoguće kupiti loš telefon ni za 300€, a kamoli za 1.000. Svaki će raditi dovoljno brzo, svaki će imati više nego dobru kameru u svim uslovima, dobar ekran, zvuk itd.). A nama kao korisnicima smetaju sitnice poput notcha ili rupice.
Iskreno, ne bih se složio sa ovom tvojom konstatacijom. Generalno je da su svi telefoni većinski precenjeni, ali i cena govori mnogo o tom uređaju. Ako tako razmišljaš, onda je i Fiat isto što i Audi. I on ima menjač, branike, gume...
 
Jedino ako si navikao na ekrane od 60Hz. Posle 120Hz, ne bih uzeo 12 Pro cak ni da mi ga poklone😁
 
Iskreno, ne bih se složio sa ovom tvojom konstatacijom. Generalno je da su svi telefoni većinski precenjeni, ali i cena govori mnogo o tom uređaju. Ako tako razmišljaš, onda je i Fiat isto što i Audi. I on ima menjač, branike, gume...

Ne volim ta poređenja (a uvek se nekako svodi na poređenje sa automobilima, ne znam zašto), ali kada već insistiraš.

Slično je i sa automobilima, danas ne možeš da kupiš loš auto: Svaki je neuporedivo kvalitetniji nego što su bili pre deceniju-dve (šta god ljudi pričali, to je tako), sa velikom količinom opreme koja je ranije bila misaona imenica, drastično manjom potrošnjim goriva i u kojima je postalo maltene nemoguće poginuti. Tako da se stvar svodi na lične preferencije i subjektivni utisak. I mogućnosti.

Tako je i sa telefonima. Prvo nisu precenjeni, jer im prodaja uglavnom skače iz godine u godinu, a nijedna firma ne drži monopol. Drugo, neki jesu skuplji ali opet sve ima svoje: Kod iPhone-a konkretno, meni znači što imam mogućnost AC+, pruža mi form faktor i neke usluge koje mi ne pruža ni jedan drugi prozvođač (mali telefon sa top specifikacijama i imam Apple pay), znam da sam miran barem 3 godine i spreman sam da za to doplatim par stotina evra više. Što ne znači da bih pogrešio da sam uzeo neku Motorolu ili Xiaomi npr, jer kao što rekoh danas je jako teško uzeti loš telefon.
 
Sto se tice automobila,apsolutno nije ni jedan(osim mozda top modela)kvalitetniji od modela od prije 10 godina.Sve se svodi na elektronske dodatke koji nekome mozda jesu,a uglavnom nisu bitni.A sto se tice telefona, u poslednjih 4-5 godina sam cesto u prilici da isprobam iphone telefone.Ne znam sa seriju 12 i 13 ali X i 11 ne bih mijenjao nikada za a52s npr koji sad koristim.A kostaju polovni duplo vise.Prosto ne znam sta bi(osim MOZDA kvalitetnije izrade) opravdalo razliku u cijeni.Ni kamere,ni brzina,a pogotovo ne displej.
 
Pa poredim uglavnom sa cijenama po kojima se prodaju.Taj Iphone je skuplji polovan od ovog novog telefona,a ne vrijedi ni duplo manje para.Takva ograničenost telefona i rješenja u softveru kao na androidu 7 su meni potpuni nonsens.Ali vlasniku znači...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno